Προς το περιεχόμενο

Ιμάντες TRX


iLam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Είμαι πρώην επισκέπτης γυμναστηρίου και τον τελευταίο χρόνο το έχω κόψει λόγω δουλειάς και έλλειψης χρόνου (εκτός από την ηλικία). Λόγω αυτού, σκεφτόμουν να πάρω ιμάντες TRX τους οποίους είχα χρησιμοποιήσει παλιά και ασκήσεις σε γυμναστήριο και μου φαίνονται εντάξει για την σχετικά χαλαρή προπόνηση που θα ήθελα να κάνω σπίτι. 

 

Υπάρχει κάποιος που να τους χρησιμοποιεί σχετικά συχνά; 

Μπορώ να γυμνάζω όλες τις μυϊκές ομάδες με τους ιμάντες (τουλάχιστον τις πιο κύριες);

Επειδή έριξα μια ματιά στο ίντερνετ, έχετε κάποιο συγκεκριμένο budle του TRX να προτείνετε; Με ενδιαφέρει ιδανικά να μπορώ να γυμνάζω όλο το σώμα και ιδανικά να μην ανοίγω τρύπες στο σπίτι.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δέν θέλεις να τρυπήσεις το ταβάνι τότε η μόνη άλλη επιλογή είναι κάποιο πλαίσιο ιδιοκατασκευή απο ξύλο ή μέταλλο.

 

 

Οι λέξεις χαλαρό και trx δεν γίνεται να μπουν στην ίδια πρόταση.

 

Γιατί το λές αυτό?

 

Ρυθμίζοντας τη γωνία του σώματος και τα μήκη των ιμάντων μπορείς να κάνεις την ίδια άσκηση απο πάρα πολύ εύκολη εώς πάρα πολύ δύσκολη.

 

Γι αυτό προτείνεται και για ηλικιωμένους, αποκατάσταση τραυματισμών κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις τιποτα κολωνες για να μπορεσεις να τα περασεις γυρω τους τοτε θα κανεις μια χαρα και ναι μπορεις να γυμνασεις ολο το σωμα, μη φανταστεις κατι τρελο, αλλα θα γινει δουλεια.Γενικα μπορεις να δυσκολεψεις τα επιπεδα αναλογα με την κλιση που θα παρει το σωμα σου, ποσο κοντα θα εισαι στην κολωνα που θα το δεσεις κλπ. Στους κοιλιακους και στη σανιδα επισης ειναι πολυ καλα τα TRX (εμενα τουλαχιστον με επιαναν παρα πολυ).

 

Φροντισε ομως να παρεις καλα σκοινια, μη το τσιγκουνευτεις γιατι αν παρεις φθηνιαρικα και σπάσει τιποτα την ωρα που εχεις ριξει το βαρος πισω θα το φας το κεφαλι σου. Ενας γνωστος μου βρηκε αυθεντικα TRX απο γυμναστηριο που τα αγοραζουν bulk γυρω στα 80 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Γεια σας,

Επαναφέρω το θέμα για μια ερώτηση σχετική:

Έχω πάρει ιμάντες "τύπου trx" από ένα ηλεκτρονικό κατάστημα,που όμως δεν είχε αναλυτικό βιβλίο ασκήσεων ή dvd με ασκήσεις κτλ, παρά μόνο μερικές απλές εικόνες.

Έχω μια απορία: Το σετ είχε μέσα "4 τμήματα", τα 2 εκ των οποίων δεν είμαι σίγουρος για τί χρήση προορίζονται.

1.συστημα στερέωσης σε πόρτα,

2. Οι 2 βασικοί ιμάντες για κράτημα με τα χέρια ή τοποθέτηση ποδιών. 

Εύκολα ένωσα τα 1 με 2 (ο γάντζος ένωσης έχει κ μια βίδα άλεν για ασφάλεια, αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο θα αντέχει).

(Κάτω μέρος φωτογραφίας )

3. Έναν ιμάντα το μισό μήκος περίπου από τους 2 σαν θηλιά με μια μικρότερη θηλιά στην άκρη. Υποθέτω ότι είναι για "αγκιστρωση" των ιμαντών 2 σε αυτό, σε εξωτερικούς χώρους.

(Επάνω αριστερά στην φωτογραφία)

4. Έναν ιμάντα μισού μήκους των 2 με γάντζο στην άκρη του. Υποθέτω ότι είναι για στερέωση απευθείας στο 1 και ίσως μετά στερέωση του 2 πάνω σε αυτό, για ασκήσεις ποδιών ,αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος. (Επάνω δεξιά στην φωτογραφία)

Επίσης δεν έχω ακόμα δοκιμάσει επιμήκυνση των 2 με το ενσωματωμένο σύστημα τους.

αν τυχόν κάποιος έχει το ίδιο ή παρόμοιο σύστημα ,θα με βοηθούσε μια γνώμη. Το έχω όρος το παρόν σε πόρτα διαδρόμου στο διαμέρισμα μου, καθώς είναι το μοναδικο μέρος σπιτιού Μ έναν κάποιο χώρο σε αρκετή απόσταση για μερικές ασκήσεις.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Screenshot_2020-10-07-22-33-31-404_com.miui.gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...