Προς το περιεχόμενο

Wind: Τριετές πλάνο για ανάπτυξη ιδιόκτητου δικτύου οπτικών ινών σε περιοχές της Αττικής, Θεσσαλονίκης, στη Λάρισα και το Ηράκλειο Κρήτης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50αρα down/up με 25€ το μηνα αν εχει καλα θα ειναι :) αν και δεν ειμαι στις περιοχες που διχνουν οι χαρτες :P Καποτε θα εχουμε και εμεις οπτικες ινες :P ή θα βαλουμε HCN :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλαίω με αυτά που διαβάζω γενικά από ανθρώπους που παραπονιούνται...

Ζω σε πόλη 50κ κατοίκων και το χωριό μου 5κμ μακριά με ούτε 200 κατοίκους, έχει vdsl 50 και δεν έχουμε εμείς. Nice move.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω για 50mbps και για 1Gbps και θα κάνω την χαζή ερώτηση. Bandwith έχουμε; Η θα σερνόμαστε gbps; Τι να το κάνω το γρήγορο internet χωρίς bandwith;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η καραμέλα με τον ΟΤΕ πάλι... κλαίω από το γέλιο κάθε φορά που τα διαβάζω... Δεν εκμεταλλεύεται ο ΟΤΕ τους υπόλοιπους γιατί είναι δικό του το δίκτυο. Οι υπόλοιποι εκμεταλλεύονται ένα δίκτυο που φτιάχθηκε με έξοδα δημοσίου για να μας πουλάνε ιντερνετ. Σε ποιά άλλη χώρα κάποιος επενδυτής βρήκε τέτοιες δωρεάν κατασκευασμένες δομές?

Επεξ/σία από Alchemist`
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω για 50mbps και για 1Gbps και θα κάνω την χαζή ερώτηση. Bandwith έχουμε; Η θα σερνόμαστε gbps; Τι να το κάνω το γρήγορο internet χωρίς bandwith;

 

Καταλαβαίνεις τι λες ? Αυτό που λέμε ταχύτητα είναι το bandwidth. Η άλλη παράμετρος είναι το latency. Γρήγορο internet = low latency + high bandwidth. Τουλάχιστον στο Πανεπιστήμιο στην Πάτρα έχουμε 1Gbps down/ 1Gbps up και latency κάτω από 7ms.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κλαίω με αυτά που διαβάζω γενικά από ανθρώπους που παραπονιούνται...

Ζω σε πόλη 50κ κατοίκων και το χωριό μου 5κμ μακριά με ούτε 200 κατοίκους, έχει vdsl 50 και δεν έχουμε εμείς. Nice move.

Ναι γιατί το χωριό απέκτησε οπτικές επιδοτούμενες από το πακέτο RURAL Broadband. Με "ξένα" λεφτά τρέχω να κάνω κι εγώ "φιλανθρωπίες"...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η καραμέλα με τον ΟΤΕ πάλι... κλαίω από το γέλιο κάθε φορά που τα διαβάζω... Δεν εκμεταλλεύεται ο ΟΤΕ τους υπόλοιπους γιατί είναι δικό του το δίκτυο. Οι υπόλοιποι εκμεταλλεύονται ένα δίκτυο που φτιάχθηκε με έξοδα δημοσίου για να μας πουλάνε ιντερνετ. Σε ποιά άλλη χώρα κάποιος επενδυτής βρήκε τέτοιες κατασκευασμένες δωρεάν δομές?

Μα δικό του είναι το δίκτυο Ας ήταν έξυπνο το Κράτος να το έδινε σε ανάλογη τιμή

Και εγώ άμα ήμουν επενδυτής το ίδιο θα έκανα και θα χαιρομουν που το έπιασα κορόιδο (το κράτος)

 

Έλεος πια που σε μερικούς φταίει για πάντα ο ΟΤΕ λες και η wind είναι αθώα εταιρεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Διαβάζω για 50mbps και για 1Gbps και θα κάνω την χαζή ερώτηση. Bandwith έχουμε; Η θα σερνόμαστε gbps; Τι να το κάνω το γρήγορο internet χωρίς bandwith;

Εννοείς διασύνδεση της προκοπής με το εξωτερικό ώστε να μην δημιουργείται μπουκάλι? Όσο αυξάνονται οι απαιτήσεις θα αυξάνεται κι αυτό. Το να πάρει από τώρα "καβάτζα" για να έχει μελλοντικά δεν προβλέπεται...

 

Αυτή η καραμέλα με τον ΟΤΕ πάλι... κλαίω από το γέλιο κάθε φορά που τα διαβάζω... Δεν εκμεταλλεύεται ο ΟΤΕ τους υπόλοιπους γιατί είναι δικό του το δίκτυο. Οι υπόλοιποι εκμεταλλεύονται ένα δίκτυο που φτιάχθηκε με έξοδα δημοσίου για να μας πουλάνε ιντερνετ. Σε ποιά άλλη χώρα κάποιος επενδυτής βρήκε τέτοιες κατασκευασμένες δωρεάν δομές?

Το δίκτυο πουλήθηκε μαζί με τον ΟΤΕ. Οι εναλλακτικοί πληρώνουν τον ΟΤΕ (ή φεσώνουν, ανάλογα :P ) για να το χρησιμοποιούν, δεν είναι τσάμπα γι' αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω για 50mbps και για 1Gbps και θα κάνω την χαζή ερώτηση. Bandwith έχουμε; Η θα σερνόμαστε gbps; Τι να το κάνω το γρήγορο internet χωρίς bandwith;

Με Ελλαδα ναι, αρκετο θα ελεγα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίκτυο πουλήθηκε μαζί με τον ΟΤΕ. Οι εναλλακτικοί πληρώνουν τον ΟΤΕ (ή φεσώνουν, ανάλογα :P ) για να το χρησιμοποιούν, δεν είναι τσάμπα γι' αυτούς.

 

Ναι αυτό λέω και εγώ. Το δίκτυο δεν παρέχεται τσάμπα σε αυτούς, είναι όμως κατασκευασμένο τσάμπα για αυτούς. Προφανώς συμφέρει την εκάστοτε εταιρεία να νοικιάζει σε εξευτελιστηκές τιμές (φεσώνει όπως λες, και μάντεψε ποιός καλείται να πληρώσει μέρος του φεσώματος και κρατούνται ψηλά οι τιμές του ΟΤΕ) μία δομή από το να την κατασκευάσει από την αρχή και να την συντηρεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι αυτό λέω και εγώ. Το δίκτυο δεν παρέχεται τσάμπα σε αυτούς, είναι όμως κατασκευασμένο τσάμπα για αυτούς. Προφανώς συμφέρει την εκάστοτε εταιρεία να νοικιάζει σε εξευτελιστηκές τιμές (φεσώνει όπως λες, και μάντεψε ποιός καλείται να πληρώσει μέρος του φεσώματος και κρατούνται ψηλά οι τιμές του ΟΤΕ) μία δομή από το να την κατασκευάσει από την αρχή και να την συντηρεί.

Δεν ξέρω αν είναι εξευτιλιστικές τιμές, δεν έχω ιδέα πχ τι παίζει στο εξωτερικό. Αν γνωρίζεις ενημέρωσε.

 

Όταν λέω φεσώνει εννοώ αυτούς που δεν πληρώνουν όταν οδεύουν προς κανόνι, όχι ότι είναι μικρό το ποσό που πληρώνουν κανονικά οι υπόλοιποι.

 

Οι τιμές του ΟΤΕ κρατιούνται υψηλά για να υπάρχει ανταγωνισμός, όχι λόγω κάποιου φεσώματος. Πρέπει οι τιμές λιανικές του (προς εμάς) να είναι υψηλότερες από τις τιμές χονδρικής (προς τους παρόχους).

 

Αν δλδ δεν ήταν χαμηλές οι τιμές χονδρικής (που τις χαρακτηρίζεις εξευτελιστικές) θα ήταν υψηλότερες οι τιμές των υπολοίπων παρόχων κι ΑΚΟΜΑ πιο υψηλές οι τιμές λιανικής του ΟΤΕ για εμάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...