Προς το περιεχόμενο

GTX 460 - Τροφοδοσία με PCIE 8p Female to 2 Port Dual 8pin 6+2p Male


DRIFT_KING

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω Link.png Site: αυτή την κάρτα και παλιά δούλευε κανονικά.Την έχω βγάλει από το pc που ήταν γιατί κάηκε το τροφοδοτικό και ένα άλλο που του έβαλα μετά δεν την σήκωνε.

 

Τώρα στο pc έχω βάλει Link.png Site: αυτό το τροφοδοτικό που έχει ένα 8pin (6+2) για τροφοδοσία και η κάρτα παίρνει 2 6pin καλώδια.Δοκίμασα Link.png Site: αυτόν τον αντάπτορα από molex σε 6pin επειδή τον είχα στην άκρη και είδα ότι δεν λειτουργεί η κάρτα.Υπάρχει πιθανότητα αν πάρω έναν Link.png Site: τέτοιο αντάπτορα να δουλέψει ή συμβαίνει κάτι άλλο;

 

Νομίζω το τροφοδοτικό είναι καλό για τα watt του.Υπάρχει πιθανότητα να μην τη σηκώνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτον https://a.scdn.gr/images/sku_main_images/005157/5157140/d550420eb7a2c7b083caf7333660c158.jpg τον αντάπτορα κανονικά έπρεπε να λειτουργεί.

Μήπως ένωσες με 1 γραμμή και τις 2 molex υποδοχες;

 

αν ναι δοκίμασε με 2 διαφορετικές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο αλλά μια γραμμή molex έχει το τροφοδοτικό με 3-4 καταλήξεις και δεν είχα αντάπτορα από αρσενικό sata σε θυληκο molex για να πάρω και από μια γραμμή sata.Οπότε θα χρειαστώ κάτι τέτοιο γιατί λογικά δεν φτάνει να την τροφοδοτήσει.Αντάπτορα στον αντάπτορα και βλέπουμε.

 

https://www.cosmomarket.gr/large/cte/cte-CC-SATA-PS-M.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ϊσως να χάλασε η κάρτα απο το παλιό τροφοδοτικό και να παίρνεις τσάμπα καλώδια. Κανονικά έπρεπε να δουλέψει απο τα μόλεξ, λίγο ρεύμα τραβάει (για fermi).

 

Δοκίμασέ την σε άλλο pc πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω άλλο pc με δυνατότερο τροφοδοτικό αυτό είναι το πρόβλημα και βρίσκομαι επαρχία.

 

Δυο είναι οι λύσεις,να πάρω ένα τροφοδοτικό με περισσότερες παροχές pcie,προφανώς περισσότερα watt που θα μου μείνει ή κάποιον από τους παραπάνω αντάπτορες.Η φθηνή λύση είναι ο αντάπτορας.

 

Λες να την πήρε μαζί του όταν κάηκε,τόσο εύκολα;Ήταν ένα LC power 600w,φθηνό δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..το παλιό τροφοδοτικό λόγο της χαμηλής ποιότητας όταν παρέδωσε πνεύμα ίσως πήρε μπάλα και την κάρτα..  :unsure:
εκτός και αν η κάρτα δεν παίρνει όσο ρεύμα χρειάζεται για να λειτουργήσει.. 

  • Minimum Recommended System Power 450 W - Supplementary Power Connectors 6-pin X2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα τύχης, όταν κάηκε το παλιό τροφοδοτικό σου απλά έσβησε ή έκανε και άλλα κόλπα;  γιατί σε γνωστό που του κάηκε τροφοδοτικό και έδινε τάσεις μια 20v  15v  ότι τάσεις να είναι, για αρκετά λεπτά μέχρι να καταλάβουμε ότι κάηκε αυτό, στην αρχή νομίζαμε ότι ήταν η μητρική,  τελικά δεν έκαψε τίποτα απολύτως παρόλο που οι τάσεις του ήταν ότι να ναι , γι αυτό μόνο ακριβά τροφοδοτικά και ποιοτικά έτσι όταν καούν να σβήσουν και να μείνει εκεί από καθαρή τύχη δεν μας  κάηκε τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν δεν του φτάνει το ρεύμα γιατί για 430w το evga έχει δυνατή 12v - 34Α.Γι'αυτό πιστεύω ότι μάλλον η κάρτα με χαιρέτησε.Αν ισχύει κάτι τέτοιο παίρνει επιδιόρθωση φθηνά;


Είναι θέμα τύχης, όταν κάηκε το παλιό τροφοδοτικό σου απλά έσβησε ή έκανε και άλλα κόλπα;  γιατί σε γνωστό που του κάηκε τροφοδοτικό και έδινε τάσεις μια 20v  15v  ότι τάσεις να είναι, για αρκετά λεπτά μέχρι να καταλάβουμε ότι κάηκε αυτό, στην αρχή νομίζαμε ότι ήταν η μητρική,  τελικά δεν έκαψε τίποτα απολύτως παρόλο που οι τάσεις του ήταν ότι να ναι , γι αυτό μόνο ακριβά τροφοδοτικά και ποιοτικά έτσι όταν καούν να σβήσουν και να μείνει εκεί από καθαρή τύχη δεν μας  κάηκε τίποτα

 

Έχει καιρό που έχει γίνει αυτό αλλά θυμάμαι απλά τον είχα κλείσει και την επόμενη μέρα ο υπολογιστής δεν άνοιγε.Και για να δοκιμάσω,το έβγαλα μαζί με την κάρτα και έβαλα το παλιό μαμα τροφοδοτικό που έιχε ο υπολογιστής (ένα hp tower τότε) και άνοιξε κανονικά.Φυσικά με αυτό το παλιό τροφοδοτικό δεν δοκίμασα να βάλω την κάρτα γιατί ήξερα ότι δεν το σηκώνει.Ήταν κάτι μεταξύ 250-300w.Kαι μετά μπήκε το evga 430 το οποίο το έχω δουλέψει και με gtx 960 και i5 χωρίς κανένα πρόβλημα...χωρις oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε πολυ απλα πιθανοτατα η καρτα να εχει χαλασει απο μονη της και οχι απο το τροφοδοτικο, και απο τα μολεξ θα επρεπε να δινει ρευμα κανεναν τεχνικο δεν εχεις εκει να την δει την καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε πολυ απλα πιθανοτατα η καρτα να εχει χαλασει απο μονη της και οχι απο το τροφοδοτικο, και απο τα μολεξ θα επρεπε να δινει ρευμα κανεναν τεχνικο δεν εχεις εκει να την δει την καρτα;

 

Και να την δουν τι θα καταλάβουν;Εδώ ακόμα και στην Αθήνα κάνουν μόνο reballing ή καλύτερα reflow.Αν έχει κάψει κανένα ολοκληρωμένο θα κάτσουν να ψάξουν να το βρουν ή και να το αλλάξουν;χλωμό.Αν απλά θέλει reflow το κάνω και μόνος μου.Το θέμα είναι ότι αν κάηκε δεν θα χρειαστεί reflow γιατί δεν κάηκε από τον καιρό και από την χρήση.Η κάρτα πωλείται 40-50 ευρώ μεταχειρισμένη δε νομίζω να συμφέρει να γίνει επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...