Προς το περιεχόμενο

Το Acer Nitro 5 προορίζεται για “casual gamers”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα νέο gaming notebook ανακοίνωσε η Acer, το οποίο έχει την ονομασία Nitro 5, και απευθύνεται σε gamers που δεν επιθυμούν ή δεν μπορούν να επενδύσουν πολλά χρήματα για την αγορά ενός gaming notebook.

Οι τιμές για το Nitro 5 ξεκινούν από τα $799,99 και σύμφωνα με την Acer έχει στόχο την αγορά των “casual gamers”. Θα προσφέρεται σε ποικιλία συνθέσεων με βάση τόσο επεξεργαστές της AMD όσο και της Intel. Πιο συγκεκριμένα, οι χρήστες θα μπορούν να το επιλέξουν με επεξεργαστές Intel Core i5 ή Core i7 7ης γενιάς (Kaby Lake) και με κάρτα γραφικών τύπου GeForce GTX 1050 Ti της Nvidia, καθώς και με 7ης γενιάς AMD A-Series FX, Α12 ή A10 APUs σε συνδυασμό με GPU τύπου AMD Radeon RX550.

 

Το laptop μπορεί να εξοπλιστεί επίσης με μνήμη τύπου DDR4-2400 μέχρι 32GB ενώ ορισμένα μοντέλα θα μπορούν να εξοπλιστούν με σκληρούς δίσκους χωρητικότητας έως και 2TB καθώς και με PCIe SSDs χωρητικότητας έως και 512GB. Από άποψη εισόδων/ εξόδων, το Acer Nitro 5 διαθέτει RJ45 (Gigabit Ethernet), USB 3.0, δύο USB 2.0, USB 3.1 Type-C και HDMI ενώ από τον εξοπλισμό του δεν απουσιάζουν τα Bluetooth και WiFi 802.11ac με 2x2 MIMO.

 

Το Acer Nitro 5 διαθέτει για τη ψύξη του διπλούς ανεμιστήρες, την ταχύτητα περιστροφής των οποίων μπορεί να ελέγξει ο χρήστης του, χάρη στη τεχνολογία Coolboost της Acer. Η οθόνη του Nitro 5 είναι τύπου LCD IPS και έχει διαγώνιο 15,6 ιντσών και υποστηρίζει ανάλυση 1920 x 1080 pixels.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: Tom'sHardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είχε 800 στην Ελλάδα. Βέβαια υπάρχει κι αυτό

 

https://www.skroutz.gr/s/10291678/MSI-GL62-6QD-i5-6300HQ-8GB-256GB-GeForce-GTX-950M-FHD-W10.html

 

αλλά.... 

 

Γιατί όλα τα gaming laptop έχουν αυτό το αντιπαθέστατο σχέδιο στις γωνίες; (π.χ Alienware)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεχεται pcie ssd the vx?

Ναι, έχω το 256GB 960 Evo της Samsung πάνω και τρέχουν όλα ρολόι.

Το πρόβλημα με τους SSD* ήταν όταν έκανα image του δίσκου, δεν μπορούσε να τρέξει με εξωτερική οθόνη.

Έτσι χρειάστηκε να κάνω καθαρό install το OS πάνω ώστε να μπορώ να κουμπώσω την εξωτερική IPS.

Κατά τα άλλα όλα ρολόι με το συγκεκριμένο.

 

*Samsung πρόβλημα,ιδίως με το κακό image maker που σε δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αυτό.

Είναι το ίδιο με το VX15 που έχω, μόνο που αντί για IPS το δικό μου(στα 800) έχει TN.

Μπορεις να μου πεις τιw εντυπωσεις σου γιατι ειμαι λιγο ντεμι σχετικα με το acer.TY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να μου πεις τιw εντυπωσεις σου γιατι ειμαι λιγο ντεμι σχετικα με το acer.TY

Ανάλογα την οθόνη που θα βρεις και την κάρτα.

Προσωπικά το βρήκα σχετικά φθηνά, για Δανία πάντα, επειδή είχε την TN και HDD.Όταν έρθει το cashback της Microsoft,καμία κατοστάρα ευρώ, θα έλεγα ότι είναι αξιοπρεπές VfM.

Ποιότητα κατασκευής έχει καλή, πολύ ωραίο πληκτρολόγιο και ωραίο form factor. Ευτυχώς τα κιτς των gaming laptops κρατούνται σε πολύ διακριτικά επίπεδα.

Δεν είναι θορυβώδες, ακόμη και όταν έλιωνα στο witcher 3 δεν με αποσπούσε από την εμπειρία.

Άλλαξα τον σκληρό πολύ εύκολα και έβαλα την Evo 960 SSD και τώρα πετάει.Ο σκληρός που είχε μέσα πολύ εύκολα έγινε βοηθητικός. 

Τώρα έρχεται και η δεύτερη 8αρα ραμ,όχι ότι έχει κολλήματα, αλλά για την πληρότητα και να μην χρειαστεί ξανά να το ανοίξω.

Γενικά, αν και έχει πλήρη πρόσβαση στα εσώτερα, έχει πολλές βίδες.Καμία 15αρια όλες και όλες! Λίγο μπελαλίδικο στην αρχή, μέχρι να βρεις το κόλπο να το βγάλεις το κάλυμμα, αλλά έπειτα δεν έχει καμία δυσκολία.

Δεν ξέρω για την μπαταρία,διότι το έχω ως "φορητό" desktop και ως εκ τούτου είναι πάντα πάνω στο γραφείο.Άκουσα ότι είναι μέτρια, αλλά όρκο δεν παίρνω.

 

Γενικά το Α και το Ω είναι να πάρεις την έκδοση με την IPS.Η TN που προσφέρουν είναι ψιλο-χάλια, αν και προσωπικά δεν με αφορά ιδιαίτερα διότι είναι το gap-stop σύστημα μέχρι να στήσω νέο desktop και χρησιμοποιώ εξωτερική IPS.

Επίσης αξίζει με τα χιλία να πάρεις αυτό με την 1050ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...