Προς το περιεχόμενο

Διαμάχη για τη “Μεγάλη Έκρηξη” ή τη “Μεγάλη Αναπήδηση” στις απαρχές του σύμπαντος


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Έχεις δίκιο αλλά δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα. Δεν αμφισβητώ την πίστη του, δικαίωμα του να πιστεύει ότι θέλει. Αλλά δεν μπορεί με την σειρά του να αμφισβητεί την επιστήμη, ειδικά όταν τα επιχειρήματα του είναι τελείως αστεία. Τη μία μας λέει ότι το CERN δεν έχει βρει τα μυστήρια του σύμπαντος όταν έχει κάνει ένα σωρό ανακαλύψεις, την άλλη ότι κάθε δύο μήνες βγαίνει από μια καινούργια θεωρία για το big bang τη στιγμή που μόνο δύο θεωρίες υπάρχουν εδώ και δεκαετίες, γενικά αμολά κάθε πέντε λεπτά από μια αρλούμπα και μετά αρνείται ότι αμφισβητεί την επιστήμη. Δηλαδή μας κοροϊδεύει κιόλας, ή μάλλον τον εαυτό του κοροϊδεύει.

 

Είναι ο κλασσικός ελληνάρας με τη λογική της ισοπέδωσης που κάνει ότι τα ξέρει όλα αλλά δεν ξέρει την τύφλα του. Έχει πολλούς τέτοιους εδώ μέσα. Απλά ο συγκεκριμένος είναι και πολύ επίμονος, αλλά για κακή του τύχη το ίδιο είμαι κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο αλλά δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα. Δεν αμφισβητώ την πίστη του, δικαίωμα του να πιστεύει ότι θέλει. Αλλά δεν μπορεί με την σειρά του να αμφισβητεί την επιστήμη, ειδικά όταν τα επιχειρήματα του είναι τελείως αστεία. Τη μία μας λέει ότι το CERN δεν έχει βρει τα μυστήρια του σύμπαντος όταν έχει κάνει ένα σωρό ανακαλύψεις, την άλλη ότι κάθε δύο μήνες βγαίνει από μια καινούργια θεωρία για το big bang τη στιγμή που μόνο δύο θεωρίες υπάρχουν εδώ και δεκαετίες, γενικά αμολά κάθε πέντε λεπτά από μια αρλούμπα και μετά αρνείται ότι αμφισβητεί την επιστήμη. Δηλαδή μας κοροϊδεύει κιόλας, ή μάλλον τον εαυτό του κοροϊδεύει.

 

Είναι ο κλασσικός ελληνάρας με τη λογική της ισοπέδωσης που κάνει ότι τα ξέρει όλα αλλά δεν ξέρει την τύφλα του. Έχει πολλούς τέτοιους εδώ μέσα. Απλά ο συγκεκριμένος είναι και πολύ επίμονος, αλλά για κακή του τύχη το ίδιο είμαι κι εγώ.

Είναι όμως 2 διαφορετικά πράγματα.

 

1. Οι ανακαλύψεις της επιστήμης, που έχουν επιβεβαιωθεί πειραματικά.

 

2. Οι θεωρίες που μένουν να αποδειχτούν.

 

Αυτήν την στιγμή υποθέτουμε ότι το σύμπαν προέρχεται από το big bang. Αποδείξεις δεν υπάρχουν. Άρα αυτές οι δύο θεωρίες ή θα τροποποιηθούν ή θα καταργηθούν, διότι με την σημερινή τους μορφή δεν ερμηνεύουν αυτά που παρατηρούμε.

 

Έχουμε μέλλον ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα δύο πράγματα που λες είναι το ίδιο και το αυτό. Τόσο οι θεωρίες, όσο και οι ανακαλύψεις ακολουθούν την ίδια οδό. Παρατηρούμε, διατυπώνουμε θεωρίες, κάνουμε πειράματα και νέες παρατηρήσεις και πάει λέγοντας.

 

Αποδείξεις για το Big Bang δεν υπάρχουν, αλλά υπάρχουν ενδείξεις. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τις βρει εδώ:

https://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang#Observational_evidence

 

Πολλοί επιστήμονες αμφισβητούν την θεωρία του Big Bang, δεν είναι θέσφατο. Για παράδειγμα ο Penrose που είναι από τους κορυφαίους μαθηματικούς εν ζωή. Αλλά είναι επιστήμονες, δηλαδή έχουν επιχειρήματα για να αμφισβητήσουν μια θεωρία. Δεν λένε "αυτή είναι η άποψη μου". Στην επιστήμη δεν υπάρχουν απόψεις, υπάρχουν δεδομένα. Αν δεν έχεις δεδομένα η άποψη σου δεν έχει απολύτως καμία αξία. Μπορείς βέβαια στα πλαίσια της ελευθερίας του λόγου να την εκφράσεις. Αλλά θα δεχτείς και την ανάλογη κριτική. Αυτό πολλοί εδώ μέσα (κι όχι μόνο) δεν το καταλαβαίνουν. Θέλουν να λένε την παπάρα τους και να μην τους φέρνει αντίρηση κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις Αποδείξεις ότι δεν υπάρχει Θεός θα ήθελα πολύ να τις μοιραστείς. Αλλά δεν έχεις τιποτα. Θες να σου αποδείξω εγώ το αντιθετο; 

Σαφεστατα και δεν εχω αποδειξεις οτι δεν υπαρχει θεος, οπως και δεν εχω αποδειξεις οτι δεν υπαρχουν στρουμφακια και αι βασιλης. Αντιλαμβανεσαι λοιπον οτι η ελλειψη αποδειξης για το αντιθετο απο αυτο που πιστευεις δεν κανει την πιστη σου λιγοτερο αστεια. Αλλωστε, εξορισμου ειναι αδυνατη η αρνητικη αποδειξη.

 

Μπορώ., Αλλά πίστεψε με είναι ένα θέμα που δεν γίνεται ούτε σε ένα τέτοιο φόρουμ αλλά ούτε και με ανθρώπους που θεωρούν όσους πιστεύουν πρόβατα.

Και οπως σου ειπα και γω πριν, και γω μπορω να το παιξω αυτο το παιχνιδι και να σου πω οτι εχω στοιχεια για την μη υπαρξη του θεου αλλα δεν θελω να τα μοιραστω μαζι σου γιατι ετσι. Αλλωστε, ακριβως επειδη κατι αρνητικο δεν γινεται να αποδειχτει οπως ειπα στο αμεσως προηγουμενο quote, γιαυτον ακριβως τον λογο ΕΣΥ εισαι αυτος που θα πρεπει να αποδειξει οτι εχει αποδειξεις. Να σε πιστεψω ετσι απλα επειδη μου το ζητας δεν προκειται, οπως και συ δεν προκειται να πιστεψεις εμενα αμα σου πω οτι εχω αποδειξεις οτι δεν υπαρχει θεος :)

 

Οσο για το προβατο, δεν σε θεωρω προβατο επειδη πιστευεις, αλλα επειδη εχεις παρατησει στην ακρη καθε ιχνος λογικης για να μπορεσεις να στηριξεις την πιστη σου. Αλλωστε εμενα η θεση μου δεν ειναι οτι δεν υπαρχει θεος, αλλα οτι δεν υπαρχει κανενας απολυτος λογος να πιστευεις οτι υπαρχει θεος. Αμα εσυ πιστευεις οτι υπαρχει λογος, plz, μοιρασου τον μαζι μας. 

 

PS1. Προς ενημερωση σου παντως, ολοι οι σοβαροι φιλοσοφοι συμφωνουν πως η ελλειψη αποδειξεων για την υπαρξη του Χ λειτουργει ως ενδειξη για την μη υπαρξη του Χ. Για παραδειγμα αν μου πεις οτι υπαρχει ενα πτωμα στο πορτ μπαγκαζ σου, και γω ανοιξω το πορτ μπαγκαζ σου και δεν βρω πτωμα, ειναι σοβαρη ενδειξη οτι δεν υπαρχει το πτωμα που υποστηριζεις. Κανε την αναλογια με το θεο, εσυ υποστηριζεις οτι υπαρχει θεος αλλα δεν μας δινεις κανενα στοιχειο για την υπαρξη του. Ε μαντεψε...

 

Οποτε ναι, η αληθεια ειναι οτι εχω στοιχεια για την μη υπαρξη του θεου σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...