Προς το περιεχόμενο

Διαμάχη για τη “Μεγάλη Έκρηξη” ή τη “Μεγάλη Αναπήδηση” στις απαρχές του σύμπαντος


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κρίμα...βλέπουν οι "διαβασμένοι" την τόσο όμορφη δημιουργία και ακόμα ψάχνουν-δέχονται ως "δημιουργό" ένα τυχαίο γεγονός.

Κρίμα που δεν είναι παράφορα ρομαντικοί και λαϊκιστές;

 

Πέρα ότι το όμορφο ειναι υποκειμενικό έστω πως η δημιουργία είναι όμορφη (να παινέψουμε το σπίτι μας :P)

 

ε και;

 

δες αυτό και δώσε βάση σε αυτό που γράφει για την σύγκριση με την γη

 

 

σκέψου το λίγο ένα αεροπλάνο να έτρεχε με 900χλμετρα την ώρα  (3 φορές η τελική μιας μπουκάτι) θα χρειαζόταν 1100 χρόνια απλά για κάνει μια πλήρη περιστροφή γύρο απο την περιφέρεια του συγκεκριμένου άστρου.

 

 

Αφου αντιληφθείς τι σκατουλάκι που είναι η τόσο όμορφη δημιουργία σκέψου πως  μόνο στον δικό μας γαλαξία (που είναι και μικρούλης συγκριτικά με άλλους ) έχουμε ~100 με 400 ΔΙΣ άστρα

 

 

μην διαβάζεις τόσο γρήγορα τον αριθμό κάνε μια παύση και προσπάθησε να συλλάβεις το μέγεθος! είναι τόσο μεγάλο που αν σου έπαιρνε ΜΟΝΟ 1 δευτερόλεπτο να μετρήσεις το κάθε άστρο ξεχωριστά και έστω ότι δεν χρειάζεται να κοιμηθείς να κάνεις διάλειμμα να πιείς νερό και επίσης έστω είσαι αθάνατος θα χρειαζόσουν ~128 ΑΙΩΝΕΣ για να τελειώσεις το μέτρημα!!! και μιλάμε μόνο για τα άστρα αν βάλουμε και τους πλανήτες μέσα υπερπολλαπλασιάζεται το νούμερο!!! πχ το δικό μας άστρο -ο ήλιος- έχει 8 ίσως και 9 στο σύστημα του.. είναι -για εμάς- τόσο γιγάντιο που δεν ξέρουμε ακριβώς τι έχει στα άκρα του!!

 

Συγκεκριμένα η διάμετρος του είναι περίπου 9 δις χιλιόμετρα δηλαδή αν έπαιρνες ένα αεροπλάνο που τρέχει με 900 χιλιόμετρα την ώρα θα χρειαζόσουν περίπου 10 ΑΙΩΝΕΣ για να πας απο την μια άκρη στην άλλη!!! και για να πας στο ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΟ ως προς εμας ηλιακό σύστημα που φυσικά είναι ΜΕΣΑ στον γαλαξία μας τον Αλφα Κενταυρου με το ίδιο αεροπλάνο θα χρειαστείς ~5144 ΧΙΛΙΕΤΗΡΙΔΕΣ

 

και καθώς εσύ θα πετάς με αυτό το φανταστικό αεροπλάνο με 900χλμ την ώρα 24/7 για χιλιάδες ΧΙΛΙΕΤΗΡΙΔΕΣ (δηλαδή για περισσότερο χρόνο απόσο υπάρχουν άνθρωποι στην ιστορία της γης)  το μόνο που θα "βλέπεις" θα είναι ΚΕΝΟ και ΣΚΟΤΟΣ ...

 

ΤΙΠΟΤΑ δηλαδή ανάμεσα στα δύο αυτά ηλιακά συστήματα! προσπάθησε να αντιληφθείς το τεράστιο ΕΡΕΒΟΣ/ΚΕΝΟ για το οποίο μιλάμε!

 

δες αυτή την εικόνα του γαλαξία μας (γραφικά υπολογισμένα απο πραγματικές περιμετρικές εικόνες που έχουμε και απο τα στοιχεία που γνωρίζουμε)  milkywaymap.jpg

 

Ολόκληρο το ηλιακό μας σύστημα μαζί και αυτό το κενταύρου (που χρειαζόμαστε χιλιετηρίδες χιλιετηρίδων για να ταξιδέψουμε το το φανταστικό αεροπλάνο) ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ στην ακμή του κίτρινου βέλους... γιατι δεν φαίνεται το σκότος και το έρεβος ανάμεσα που μίλαγα πριν; γιατι η εικόνα είναι τόσο "zoom out" που ακόμη τόσο τεράστια κενά τρομακτικών διαστάσεων δεν φαίνονται γιατι ζουλήχτηκαν και φαίνονται μόνο η αστερόσκονη(συστήματα) και τα γιγάντια άστρα (όχι το δικό μας)

 

και ο Γαλαξίας μας ειναι ΜΙΚΡΟΣ σχετικά...

 

Προσπάθησε λοιπόν να αντιληφθείς το μέγεθος αυτού του ΜΙΚΡΟΥ επαναλαμβάνω γαλαξία!

 

 

και τώρα δες αυτή την εικόνα (πραγματική εικόνα απο το Χάμπλ)

 

aHR0cDovL3d3dy5zcGFjZS5jb20vaW1hZ2VzL2kv

 

 

Όχι αυτά δεν ειναι πλανήτες...

 

Όχι δεν είναι ηλιακά συστήματα...

 

 

ΕΙΝΑΙ ΓΑΛΑΞΙΕΣ (θυμάσαι τις δαιδαλώδεις αποστάσεις στον δικό μας μικρό γαλαξία; ε εδώ αυτός ο γαλαξίας είναι μια απο τις μικρές τελίτσες των μερικών pixel)

 

Προσπάθησε να αντιληφθείς τις ΤΙΤΑΝΙΕΣ αποστάσεις και τους ΤΡΙΣΑΠΕΙΡΟΥΣ αριθμούς ηλιακών συστημάτων με τις επίσης ΔΑΙΔΑΛΩΔΕΙΣ αποστάσεις μεταξύ τους.

 

 

και στην εικόνα δεν ειναι κάν όλη οι γαλαξίες ειναι απλά όσοι μπορεί να δει το τηλεσκόπιο απο την συγκεκριμένη γωνία (ουτε καν 360 μοιρες δηλαδή)

 

Σκέψου που έχουμε περίπου 2 ΤΡΙΣ (όχι δις ΤΡΙΣ) γαλαξίες ...

 

 

Ε και ναι η δημιουργία που λέγαμε πιο πάνω ειναι απλά ένα τυχαίο σκατουλάκι εκει μέσα και υπάρχουν άλλα τόσα τυχαία σκατουλάκια σαν και αυτην κάπου σε αυτούς τους άπειρους γαλαξίες και τις απροσπέλαστες αποστάσεις και διαστάσεις των...

 

Δεν διαισθάνεσαι την τυχαιότητα ;

 

Αυτός ειναι ένας απο τους λόγους που οι επιστήμονες δεν πιστεύουν σε δημιουργό όσο ρομαντική και αν ήταν η ύπαρξη του... οι άλλοι λόγοι δυστυχώς δεν μπορούν να μεταδοθούν χωρίς το σχετικό background .

 

 

Βέβαια κάποιοι συνεχίζουν να πιστεύουν ότι ένα ον αόρατο υπάρχει κάπου και έχει καπρίτσιο να κάνει σκατουλάκια ένα εδώ και ένα άλλο 1.000.000 έτη φωτός μακρια κτλ γιατι υπάρχει σοφός λόγος απο πίσω...

 

 

Οι ακόμη πιο αφελείς πιστεύουν πως έχει ανθρώπινη μορφή και σε βλέπει όταν βλέπεις τσόντες και τον παίζεις και το γράφει στο τεφτέρι για να σου δώσει την σούμα όταν τα κακαρώσεις...

 

Screen%20Shot%202016-05-13%20at%201.23.1

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτή είναι η μαγεία της φυσικής. Οι θεωρίες με τις επαληθεύσεις και τις καταρρίψεις τους. Το μέλλον θα δείξει. Σκεφτείτε όμως ποσό δύσκολο είναι για κάποιον επιστήμονα να παραδεχτεί ότι είχε λάθος σε μια θεωρία που έχει αφιερώσει όλη του την ζωή.

 

Ορθόν.

Και τώρα φαντάσου αυτός ο επιστήμονας να μην είναι μόνος του, αλλά να έχει και εκατομμύρια ακολούθους / συνοδοιπόρους / believers.

Και επίσης φαντάσου η ζωή του να μην είναι avg 80 χρόνια, αλλά χιλιάδες χρόνια.

 

Αυτό είναι που με προβληματίζει. Πώς λες σε αυτόν τον "επιστήμονα"(spoiler: εννοώ όλες τις θρησκείες), ότι έκανε έστω και ένα ελάχιστο λαθάκι;

Πώς να του εμφυσήσεις το περιθώριο λάθους, ως κάτι φυσιολογικό;

 

Αν και νομίζω ότι εδώ κολλάει το (εντελώς off topic) Επικούρειο Παράδοξο:

 

"Επιθυμεί ο Θεός να αποτρέψει το κακό, μα δεν είναι ικανός;
 
Τότε δεν είναι παντοδύναμος…
 
Είναι ικανός, αλλά δεν το επιθυμεί;
 
Τότε είναι μοχθηρός..
 
Είναι και ικανός και το επιθυμεί;
 
Τότε από πού προέρχεται το κακό;
 
Μήπως είναι και ανίκανος και δεν το θέλει;
 
Τότε γιατί τον αποκαλούμε Θεό;"
 
 
 
(Θα το έβαζα σε hidden spoiler αλλά δεν έχω ιδέα πώς)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η μαγεία της φυσικής. Οι θεωρίες με τις επαληθεύσεις και τις καταρρίψεις τους. Το μέλλον θα δείξει. Σκεφτείτε όμως ποσό δύσκολο είναι για κάποιον επιστήμονα να παραδεχτεί ότι είχε λάθος σε μια θεωρία που έχει αφιερώσει όλη του την ζωή.

 

Ο επιστήμονας εξ ορισμού δεν πρέπει να δείχνει προτίμηση σε κάποια θεωρία. Πράγμα όμως που είναι αδύνατον, γιατί είναι άνθρωπος.

 

Για εμένα είναι όμως, απαράδεκτο να βλέπεις επιστήμονες να υποστηρίζουν απόλυτα μία θεωρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για εμένα είναι όμως, απαράδεκτο να βλέπεις επιστήμονες να υποστηρίζουν απόλυτα μία θεωρία.

 

Όπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αν ο Θεός έφτιαξε το Σύμπαν, ποιος έφτιαξε τον Θεό;

 

Και αν ο Θεός δεν εφτιαξε το σύμπαν τότε το σύμπαν πως φτιαχτηκε;

 

Ξέρω ξέρω... τυχαία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο Θεός έφτιαξε το Σύμπαν, ποιος έφτιαξε τον Θεό;

1.Λέγε :Αυτός είν' ο Αλλάχ ο ένας και Μοναδικός,
2. Αλλάχ, ο Αιώνιος, ο Απόλυτος
(απ' τον οποίον όλα τα πλάσματα έχουν ανάγκη).
3. Ποτέ δεν γέννησε, και ποτε δεν γεννήθηκε,
4. Και δεν υπάρχει κανείς όμοιός Του. (Σούρα 112)
 
O Θεός (ποτε δεν γεννήθηκε) και ούτε είναι δημιουργημένος - για να πεις ποιος έφτιαξε τον Θεό; 
ακόμα και ο χρόνος, η ώρα, τα λεπτά που περνάνε είναι δημιούργημα του Θεού.
Για τον καθένα μας ανάλογα την ψυχολογία μας, περνάει διαφορετικά ο χρόνος, για κάποιον ποιο γρήγορα και για κάποιον άλλο ποιο σιγά.
 
κανείς δεν είναι όμοιός Του - δεν μπορείς να πεις ότι ο Θεός είναι ψηλός η το αντιστιχο, κοντός, χοντρός η λεπτός, αφού κανένας δεν είναι όμιος με Aυτών.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν ο Θεός δεν εφτιαξε το σύμπαν τότε το σύμπαν πως φτιαχτηκε; Ξέρω ξέρω... τυχαία!

“And the heaven We created with might, and indeed We are (its) expander.” (Quran 51:47)

He (God) is the Originator of the heavens and the earth…” (Quran 6:101)

“Is not He who created the heavens and the earth Able to create the likes of them?  Yes; and He is the Knowing Creator. His command is only when He intends a thing that He says to it, ‘Be,’ and it is.” (Quran 36:81-82)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και αν ο Θεός δεν εφτιαξε το σύμπαν τότε το σύμπαν πως φτιαχτηκε; Ξέρω ξέρω... τυχαία!

 

Η απάντηση λέγεται Conformal Cyclic Cosmology. Περισσότερα εδώ:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Conformal_cyclic_cosmology

https://www.youtube.com/watch?v=sM47acQ7pEQ

https://www.youtube.com/watch?v=dA1_yYOoGtM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν ο Θεός δεν εφτιαξε το σύμπαν τότε το σύμπαν πως φτιαχτηκε; Ξέρω ξέρω... τυχαία!

Αν ο Θεος δεν χρειαζεται να φτιαχτει τοτε γιατι το συμπαν χρειαστηκε να φτιαχτει? Ξερω ξερω, γιατι ετσι. Η διαφορα ειναι οτι εσυ κανεις το leap of faith και οι υπολοιποι οχι. Σορρυ, αλλα εξορισμου η θεση σου ειναι η παραλογη. Εγω αποδεχομαι μονο την υπαρξη του συμπαντος, εσυ περα απο αυτο αποδεχεσαι και την υπαρξη ενος οντος που εφτιαξε το συμπαν και επισης αποδεχεσαι οτι αυτο και μονο αυτο το ον δεν χρειαζεται να εχει δημιουργηθει απο κατι αλλο. 

 

Βεβαια η ερωτηση σου απο μονη της σε κανει λαθος χωρις πολλα πολλα. Αν σου απαντησω "δεν ξερω" τι κερδιζω? Ειναι σαν να σε ρωταω "αν δεν υπαρχουν νεραιδες στον Εγκελαδο τοτε τι υπαρχει?", και αν μου πεις "δεν ξερω" να σου λεω "αρα υπαρχουν νεραιδες". Καταλαβαινεις οτι εισαι λαθος, ετσι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1.Λέγε :Αυτός είν' ο Αλλάχ ο ένας και Μοναδικός,
2. Αλλάχ, ο Αιώνιος, ο Απόλυτος
(απ' τον οποίον όλα τα πλάσματα έχουν ανάγκη).
3. Ποτέ δεν γέννησε, και ποτε δεν γεννήθηκε,
4. Και δεν υπάρχει κανείς όμοιός Του. (Σούρα 112)
 
O Θεός (ποτε δεν γεννήθηκε) και ούτε είναι δημιουργημένος - για να πεις ποιος έφτιαξε τον Θεό; 
ακόμα και ο χρόνος, η ώρα, τα λεπτά που περνάνε είναι δημιούργημα του Θεού.
Για τον καθένα μας ανάλογα την ψυχολογία μας, περνάει διαφορετικά ο χρόνος, για κάποιον ποιο γρήγορα και για κάποιον άλλο ποιο σιγά.
 
κανείς δεν είναι όμοιός Του - δεν μπορείς να πεις ότι ο Θεός είναι ψηλός η το αντιστιχο, κοντός, χοντρός η λεπτός, αφού κανένας δεν είναι όμιος με Aυτών.

 

ή απλά δεν υπάρχει άραβας με μούσια που τον λέτε αλάχ και τελειώνει εκει το θέμα... :P

 

Αυτό το παραμύθι το προώθησε ο έμπορας μοάμεθ που ήταν γάτα και έβλεπε τους άραβες γύφτο-νομάδες να πεθαίνουν σαν τις μύγες απο την βρομιά και από την σαπίλα και τους έλεγε πχ μην τρώτε χοιρινό γιατι έτσι είπε ο αλάχ και ειμαι ο προφήτης του(ενώ ο σκοπός στο να μην φάνε είναι ότι δεν είχαν ψυγεία τότε και σάπιζε και πεθαίνανε απο δηλητηριάσεις) κτλ κτλ έγινε λιγο καλύτερη η ζωή τους ακολουθώντας τις οδηγίες του και τον βγάλανε προφήτη επειδή είχε ένα δράμι μυαλό όταν οι άλλοι είχαν 0... φυσικά με το αζημίωτο και αυτός... :P

Και αν τα έφτιαξε όλα αυτά ειναι πολύ τσαπατσούλης και αργόσχολος οπότε δεν έχει νόημα καν να του δίνουμε σημασία (έστω και αν λέω εγώ τώρα είναι τόσο μεγάλη ανάγκη να θεωρήσουμε πως κυκλοφορεί ένας μπάρμπας κάπου εκει έξω και παρακολουθεί έναν μονο γαλαξία και συγκεκριμένα έναν μόνο ηλιακό σύστημα και πιο συγκεκριμένα έναν μόνο πλανήτη για να δει τι; τι κάνεις εσύ και εγώ στις ζωές μας και να μας κρίνει :P χέστηκε φυσικά για τα ζώα και για τα μερμήγκια κτλ αυτά δεν έχουν αξία τα έβαλε έτσι για φρουφρου να έχουμε να παίζουμε άσχετα και αν δεν αλληλεπιδρούμε με το 99% αυτών και ασχολούμαστε μόνο με τα οικόσιτα ζώα άντε και με τιποτα μαϊμούδες και λιοντάρια :P )

 

 

“And the heaven We created with might, and indeed We are (its) expander.” (Quran 51:47)

theory of Big Bang in Quran

Ακόμη κλαίω απο τα γέλια :P

 

Το ότι πρέπει κάποιος να είναι αγράμματος για να τα πιστέψει αυτά το καταλαβαίνω... αλλα αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατι τείνουν οι αγράμματοι να πιστεύουν ως πιο πιθανό πρώτα τις βλακείες και μετά την λογική...

 

θά έλεγε κάποιος πως επειδή ακριβώς έχουν άγνοια θα πρέπει να πιστεύουν τυχαία εδώ και εκει μισά λογικά μισά παράλογα μισά μισα κτλ.... αφού δεν γνωρίζουν να συγκρίνουν και να επιχειρηματολογήσουν... αυτοί πάνε σαν την μύγα στο σκ@ατο όμως πρώτα σε κάτι τέτοια  θα πει κάποιος άλλος όμως ότι όλες οι άλλες άσχετες αλλά και λογικές ιδέες δεν έχουν κερδοσκοπικές οργανώσεις απο πίσω που κυνηγάνε να βρούνε τέτοιους αγράμματους να τους προσηλυτίσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να μας λύσει και το κυκλοφοριακό ; Ο καθένας στον τομέα του, εμείς που βοηθάμε με την γκρίνια μας ; Ας είμαστε η αλλαγή που θέλουμε να έρθει και παράδειγμα προς τους άλλους. Η γνώση είναι δύναμη, πάνω στην γνώση των προηγούμενων γενεών και στα μυαλά που έκατσαν να σκεφτούν πέρα από την αυλή τους βρισκόμαστε εδώ που βρισκόμαστε και όχι σε σπηλιές.Η εξάπλωση στο διάστημα είναι θέμα επιβίωσης δεν συμφέρει να έχουμε όλα τα αυγά σε ένα καλάθι.Οσο ταχύτερα εγκαθιδρυσουμε αποικίες τόσο το καλύτερο.

σοβαρα?? επιβιωση? για ποιους ?? για τους πλουσιους φυσικα

εμεις οι φτωχοι θα φαμε τα σκατα που θα μας αφησουν φεγοντας...

 

υγ: η γνωση θελει και πολιτισμους, δυστυχος εγω βλεπω εναν απεραντο τεκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν ο Θεος δεν χρειαζεται να φτιαχτει τοτε γιατι το συμπαν χρειαστηκε να φτιαχτει? Ξερω ξερω, γιατι ετσι. Η διαφορα ειναι οτι εσυ κανεις το leap of faith και οι υπολοιποι οχι. Σορρυ, αλλα εξορισμου η θεση σου ειναι η παραλογη. Εγω αποδεχομαι μονο την υπαρξη του συμπαντος, εσυ περα απο αυτο αποδεχεσαι και την υπαρξη ενος οντος που εφτιαξε το συμπαν και επισης αποδεχεσαι οτι αυτο και μονο αυτο το ον δεν χρειαζεται να εχει δημιουργηθει απο κατι αλλο.

Βεβαια η ερωτηση σου απο μονη της σε κανει λαθος χωρις πολλα πολλα. Αν σου απαντησω "δεν ξερω" τι κερδιζω? Ειναι σαν να σε ρωταω "αν δεν υπαρχουν νεραιδες στον Εγκελαδο τοτε τι υπαρχει?", και αν μου πεις "δεν ξερω" να σου λεω "αρα υπαρχουν νεραιδες". Καταλαβαινεις οτι εισαι λαθος, ετσι?

Δεν νομίζω να είμαι λάθος επειδή απλά δεν πιστεύω ότι όλα δημιουργήθηκαν τυχαια.. Το θεμα ειναι οτι καποιοι ειστε εντελως απολυτοι.. και οτιδηποτε περα απο την λογικη σας ειναι παραμυθια και ιστοριες για ανθρώπους που φοβούνται να πεθάνουν. Αν καταλαβαίνεις τι ενννοω. Πάντως αν και έχω πολλές απαντήσεις... ξέρω ότι το θέμα μετά θα γίνει... αστο...δεν θα πω κάτι άλλο εδώ. Κούρασε λίγο παντως ΣΕ κάθε τέτοιο θέμα βλέπουμε να πετάγονται επιστήμονες κάθε κατηγορίας εδώ μέσα και όλοι να λένε για θρησκείες και Θεούς. Το περίεργο βέβαια είναι πως επιτρέπεται κάτι τέτοιο από τους mods αφού συζητήσεις γύρω από θρησκείες απαραγορευονται εδώ μεσα. Btw προσωπικά δεν είμαι απόλυτος.. ΚΑΙ αν κάποιος πιστεύει η Όχι σε κάποιον Θεό η σε ένα Υπέρτατο ον είναι δικό του θέμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που γράφεις τα διαβάζεις?

 

Κάποιος πρέπει να κοιτάει και το αύριο, εσύ κοίτα μόνο τι φαί θα φας σήμερα, γι αυτό είσαι προορισμένος.

..αν εχεις φαι,

χιλιαδες εκατονταδες ανθρωποι στον 21ο αιωνα δεν εχουν να φανε...αλλα στα τετοια σου, εσυ εχεις την πιτσα χουτ και το geograph chanel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...