Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Για κάποιο λόγο ο πωλητής μου ακύρωσε την αγορά

 

Σκέφτομαι να πάρω από τον παρακάτω πωλητή

 

Anet A8 Large Printing Size Precision Reprap Prusa i3 DIY 3D Printer kit with Filament

http://s.aliexpress.com/BfeQRZN3

(from AliExpress Android)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σκεφτεται κάποιος να παραγγειλει mosfets από έξω μπορεί να παραγγείλει δύο και για μένα  και τα βρίσκουμε μετά ,γιατί εγώ δε σκαμπάζω και πολλά από ηλεκτρονικά εξαρτήματα :-D :-D :-D

 

Eδω στο Ελλαδισταν δεν υπαρχουν ;

Ή βρίσκεις αλλά οι τιμές είναι κουκουρούκου ;

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σκεφτεται κάποιος να παραγγειλει mosfets από έξω μπορεί να παραγγείλει δύο και για μένα και τα βρίσκουμε μετά ,γιατί εγώ δε σκαμπάζω και πολλά από ηλεκτρονικά εξαρτήματα :-D :-D :-D

 

Eδω στο Ελλαδισταν δεν υπαρχουν ;

Ή βρίσκεις αλλά οι τιμές είναι κουκουρούκου ;

Για Ελλάδα δεν έψαξα, αγγλικό και γερμανικό ebay ή τιμή φτάνει τα ~35ευρω για 2 Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Ελλάδα δεν έψαξα, αγγλικό και γερμανικό ebay ή τιμή φτάνει τα ~35ευρω για 2

 

 

Καλημέρα,

Μπορείς να στείλεις κανένα link? Λίγο πολλά μου φαίνονται. Ενα μοσφετάκι σαν υλικό απο μόνο του πάνω απο 70 λεπτά δεν έχει εκτός και αν είναι ειδικών προδιαγραφών. Μήπως φτιάξουμε τίποτα σε DIY να γλυτώσουμε και την αναμονή.

 

https://3dprint.wiki/reprap/electronics/heatbed_mosfet Εδώ βρήκα κάτι πληροφορίες, λέει οτι μπορείς ισως να χρησιμοποιήσεις και μηχανικά ρελεδάκια. 

Επεξ/σία από Errik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλημέρα,

Μπορείς να στείλεις κανένα link? Λίγο πολλά μου φαίνονται. Ενα μοσφετάκι σαν υλικό απο μόνο του πάνω απο 70 λεπτά δεν έχει εκτός και αν είναι ειδικών προδιαγραφών. Μήπως φτιάξουμε τίποτα σε DIY να γλυτώσουμε και την αναμονή.

 

https://3dprint.wiki/reprap/electronics/heatbed_mosfet Εδώ βρήκα κάτι πληροφορίες, λέει οτι μπορείς ισως να χρησιμοποιήσεις και μηχανικά ρελεδάκια.

http://m.ebay.de/itm/ANET-A8-A6-A2-3D-Printer-Mosfet-24-Stunde-/322548750165?hash=item4b19675755%3Ag%3A1S4AAOSwjL5ZHrA4&_trkparms=pageci%253Ad0d098fc-5267-11e7-bf92-74dbd1802bd5%257Cparentrq%253Aafdd862715c0aca4735494adfffe8a63%257Ciid%253A1

 

 

http://m.ebay.de/itm/2x-ANET-A8-A6-A2-3D-Printer-Mosfet-24-Stunde-/322554886276?hash=item4b19c4f884%3Ag%3A1S4AAOSwjL5ZHrA4&_trkparms=pageci%253Ad0d098fc-5267-11e7-bf92-74dbd1802bd5%257Cparentrq%253Aafdd862715c0aca4735494adfffe8a63%257Ciid%253A2

 

Από κινα παίζει πολύ φτηνότερα κοντά στο 10 αρικο αν όχι λιγότερο για το ζευγάρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Μπορείς να στείλεις κανένα link? Λίγο πολλά μου φαίνονται. Ενα μοσφετάκι σαν υλικό απο μόνο του πάνω απο 70 λεπτά δεν έχει εκτός και αν είναι ειδικών προδιαγραφών. Μήπως φτιάξουμε τίποτα σε DIY να γλυτώσουμε και την αναμονή.

 

https://3dprint.wiki/reprap/electronics/heatbed_mosfet Εδώ βρήκα κάτι πληροφορίες, λέει οτι μπορείς ισως να χρησιμοποιήσεις και μηχανικά ρελεδάκια. 

 

Για τα ρεύματα που υποτίθεται ότι πρέπει να αντέχει το MOSFET (210A) δεν κάνουν καθόλου 70 λεπτά. Τα FET που φοράει αυτή η κατασκευή (HA210NO6) δεν τα βρήκα πουθενά σε μαγαζί της προκοπής, Φαίνεται να είναι κινέζικη κατασκευή.

Απο τον κωδικό τους, καταλαβαίνει κανείς ότι έχουν Ids 210A και Vds 60V

Αντίστοιχα FET απο επώνυμο κατασκευαστή κοστίζουν γύρω στα 3€ το ένα.

 

Οπότε το ερώτημα είναι: Πως ο κινέζος βγάζει ολόκληρο το προιόν  με ~7€. Εχει πάνω και δύο optocoupler, αντιστάσεις, πλακέτα, ακροδέκτες, το ίδιο το FET και την ταχυδρομική αποστολή.Η εύκολη απάντηση: δεν αντέχει ούτε τα μισά από ότι διαφημίζει....

 

Αν έχετε κάποιο χαλασμένο τροφοδοτικό PC (επώνυμο καλύτερα) έχετε μπόλικα FETs που θεωρώ ότι είναι καλύτερα απο αυτό το κατασκεύασμα. ΟΚ, μπορεί η πλακέτα γενικής χρήσης να μην φαίνεται τόσο ωραία, αλλά αν μιλήσουμε με νούμερα, το να δώσω 10% της τιμής του εκτυπωτή για FET δεν στέκει. 

Ασε που χαλάει και το DIY spirit :)

Επεξ/σία από nkarama
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για τα ρεύματα που υποτίθεται ότι πρέπει να αντέχει το MOSFET (210A) δεν κάνουν καθόλου 70 λεπτά. Τα FET που φοράει αυτή η κατασκευή (HA210NO6) δεν τα βρήκα πουθενά σε μαγαζί της προκοπής, Φαίνεται να είναι κινέζικη κατασκευή.

Απο τον κωδικό τους, καταλαβαίνει κανείς ότι έχουν Ids 210A και Vds 60V

Αντίστοιχα FET απο επώνυμο κατασκευαστή κοστίζουν γύρω στα 3€ το ένα.

 

Οπότε το ερώτημα είναι: Πως ο κινέζος βγάζει ολόκληρο το προιόν με ~7€. Εχει πάνω και δύο optocoupler, αντιστάσεις, πλακέτα, ακροδέκτες, το ίδιο το FET και την ταχυδρομική αποστολή.Η εύκολη απάντηση: δεν αντέχει ούτε τα μισά από ότι διαφημίζει....

Γιατί έχεις την εντύπωση ότι αυτά που βλέπεις από Ευρώπη κτλ είναι διαφορετικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχεις την εντύπωση ότι αυτά που βλέπεις από Ευρώπη κτλ είναι διαφορετικά?

 

Οχι τα ίδια είναι. Και αυτοί από τους Κινέζους τα παίρνουν.  Γιαυτό λέω. Καλύτερα να τα φτιάξω μόνος μου. Και ας μην φαίνεται τόσο όμορφη η πλακέτα, θα ξέρω ότι τα εξαρτήματα τουλάχιστον θα αντέξουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι τα ίδια είναι. Και αυτοί από τους Κινέζους τα παίρνουν. Γιαυτό λέω. Καλύτερα να τα φτιάξω μόνος μου. Και ας μην φαίνεται τόσο όμορφη η πλακέτα, θα ξέρω ότι τα εξαρτήματα τουλάχιστον θα αντέξουν.

Ένα μεγάλο λάθος που κάνεις είναι συγκρίνεις τιμή που βρίσκεις εσύ με την τιμή που θα πάρεις κάποιος που θα παραγγείλει τεράστιες ποσότητες Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα τέτοιο να κάθεται. Παίζει να κάνω δουλειά; Έχει κανείς καμια ιδέα κάθε πότε ανοιγοκλείνει το hotbed?  Εννοώ κάθε 5-10 λεπτά ή κανει PWM για να ρυθμίζει με ακρίβεια τη θερμοκρασία;

 

http://www.robotaki.com/4-channel-5v-relay-module-arduino-compatible----copy

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωινή παραλαβή

 

Ποσο πήγε? 

Link?

Ένα μεγάλο λάθος που κάνεις είναι συγκρίνει τιμή που βρίσκεις εσύ με την τιμή που θα πάρεις κάποιος που θα παραγγείλει τεράστιες ποσότητες

 

Καλά λες, για ποσότητα 5000+ βλέπω την τιμή να είναι στα 1.8€ αντί για 3... big difference. :wacko:

Και πάλι αν δεν βάλει ότι ποιο φτηνιάρικο, δεν βγαίνει ο κινέζος... Κοιτάξτε μόνο τι προβλήματα υπάρχουν στον εκτυπωτή απο το πλέον απλούστατο πράγμα στον κόσμο, τους ακροδέκτες. Πόσοι έχουν πάρει φωτιά απο έναν φτηνιάρικο molex-τύπου ακροδέκτη του bed... Απο τι???? απο έναν ακροδέκτη.... Για βάλε original molex εκεί, και πρέσαρε τους ακροδέκτες σωστά και πες μου μετά αν θα έχεις τα ίδια προβλήματα...

 

Εχω ξεκινήσει την συναρμολόγηση  του εκτυπωτή και έχω φρικάρει. Δεν περίμενα τόσο της πλάκας ακρυλικά... Για να μην πω για τις βίδες οι οποίες είναι οι περισσότερες με χαλασμένα πάσα ή κεφαλές...

Τουλάχιστον οι ντίζες φαίνονται ίσιες...

 

 

 

 

Έχω ένα τέτοιο να κάθεται. Παίζει να κάνω δουλειά; Έχει κανείς καμια ιδέα κάθε πότε ανοιγοκλείνει το hotbed?  Εννοώ κάθε 5-10 λεπτά ή κανει PWM για να ρυθμίζει με ακρίβεια τη θερμοκρασία;

 

http://www.robotaki.com/4-channel-5v-relay-module-arduino-compatible----copy

 

 

 

Δεν το έχω δει ακόμα. Μόλις τον φτιάξω θα βάλω τον παλμογράφο να δω τι βγάζει απο την έξοδο. Λογικά PWM θα είναι για να μπορεί να κρατάει την θερμοκρασία όσο ποιο σταθερή γίνετε...

Α, μπορεί να φαίνεται και απο τον κώδικα, θα ρίξω μια ματιά στο source του skynet να δω τι βγάζει...

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αυτό διαβάζω αλλά μόνο απο εντύπωση δεν έχω δει κάποιον να το δοκιμάσει!

Μάλλον το μοσφετάκι δε το γλυτώνω. Πόσα χρειάζονται; Σϊγουρα ένα για το hotbed, λέτε να βάλουμε και πουθενά αλλου;

 

Πάντως έχει κάτι πακετάκια με 50Ε τα 10 που δεν είναι κακιά τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ποσο πήγε?

Link?

 

 

Καλά λες, για ποσότητα 5000+ βλέπω την τιμή να είναι στα 1.8€ αντί για 3... big difference. :wacko:

Και πάλι αν δεν βάλει ότι ποιο φτηνιάρικο, δεν βγαίνει ο κινέζος... Κοιτάξτε μόνο τι προβλήματα υπάρχουν στον εκτυπωτή απο το πλέον απλούστατο πράγμα στον κόσμο, τους ακροδέκτες. Πόσοι έχουν πάρει φωτιά απο έναν φτηνιάρικο molex-τύπου ακροδέκτη του bed... Απο τι???? απο έναν ακροδέκτη.... Για βάλε original molex εκεί, και πρέσαρε τους ακροδέκτες σωστά και πες μου μετά αν θα έχεις τα ίδια προβλήματα...

 

Εχω ξεκινήσει την συναρμολόγηση του εκτυπωτή και έχω φρικάρει. Δεν περίμενα τόσο της πλάκας ακρυλικά... Για να μην πω για τις βίδες οι οποίες είναι οι περισσότερες με χαλασμένα πάσα ή κεφαλές...

Τουλάχιστον οι ντίζες φαίνονται ίσιες...

 

 

 

 

 

Δεν το έχω δει ακόμα. Μόλις τον φτιάξω θα βάλω τον παλμογράφο να δω τι βγάζει απο την έξοδο. Λογικά PWM θα είναι για να μπορεί να κρατάει την θερμοκρασία όσο ποιο σταθερή γίνετε...

Α, μπορεί να φαίνεται και απο τον κώδικα, θα ρίξω μια ματιά στο source του skynet να δω τι βγάζει...

Ο Κινέζος σαν πελάτης έχει και παραπάνω έκπτωση είναι πολλά στη μέση

 

Οπως και να έχει αν τι κατέχει κάποιος το φτιάχνει μόνος του σαν όχι προχωράει ανάλογα με ο πορτοφόλι σε έτοιμα είτε από Ευρώπη είτε από κινα, αν και θεωρώ χαζό κάποιος να δώσει το 1/5 τον χρημάτων του εκτυπωτή για mofset για να τα έχει πιο γρήγορα, επειδή ακόμα δεν τον έχω στα χέρια μου δεν ξέρω για την ποιότητα, γενικά για τα πλεξι παντού υπάρχει ότι δεν είναι και τα καλύτερα αλλά από την άλλη με 150-180 ευρώ μην τα θέλουμε όλα δικά μας

 

Εγω πάντως με λίγο παζάρι κατάφερα το Κινέζο με ~155 που βγαίνει να πάρω εκτυπωτή και 3κιλα pla (3 χρώματα από 1 κιλό) και μάπα να είναι θα καταφέρω να πειραματιστώ στις πρώτες εκτυπώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

nkarama καλως ηρθες στην νεα ταξη πραγματων :P

έχω ασχοληθεί με αρκετές μηχανές από την κίνα. Οι μηχανές τους που είναι στο price range "πατωμα" είναι οτι ποιο τσαπατσουλικο κυκλοφορει στην αγορα! Ότι και ο εκτυπωτης μας δηλαδη. Στην τιμη που τον πουλανε δεν εχει ασχοληθει κανεις πως δουλευει το μηχανημα σε βαθος χρονου, καναν αντιγραφη καποιο αλλο μηχανημα, παρηγγειλαν παρτς με το κιλο, ετοιμασαν συσκευασια και τελειωσαν με το προιον ανετ Α8. Αν ειχαν κανει τα βασικα για καλυτερο μηχανημα σαν το παραδειγμα που αναφερεις, με ιδιο κοστος υλικων σχεδον θα το πουλουσαν 400 $.

 

Τα igus μολις βρω χρονο θα τα βγαλω, ζοριζουν πολυ την κινηση των αξονων, μαλλον ειναι αρκετα στραβα τα πλαστικα, με βλεπω να κανω το frame του αλουμινιου. Μηπως εχει βρει κανεις 20*40 προφιλ αλουμινιου ελλαδα ή ευρωπη?

 

εχω βρει αυτο

https://www.amazon.de/gp/product/B017LXB6LA/ref=ox_sc_sfl_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A2L2JEC189DJB3

 

αλλα πιστευω θα υπαρχει και ελλαδα

Επεξ/σία από drbalm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...