Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια πολυ καλη προταση απο οσο διαβαζω τελευταια, ειναι αυτος εδω https://www.aliexpress.com/item/2017-New-Aluminium-Structure-Flsun3D-3D-Printer-Auto-leveling-DIY-Prusa-i3-3D-Printer-Kit-Heated/32679964210.html?ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10152_10208_10065_10151_10068_10304_10136_10137_10060_10302_10155_10062_437_10154_10056_10055_10054_5300016_10059_303_100031_10099_10103_10102_10096_10052_10053_10142_10107_10050_10051_5030016_10084_10083_10119_10080_10082_10081_10177_10110_519_10111_10112_10113_10114_10182_10078_10079_10073_10123_10120_10189_142,searchweb201603_50,ppcSwitch_5&btsid=26d93987-5f2d-4b44-9029-b56e2c7d105d&algo_expid=5443726b-1752-4b5e-840f-aba268ce7107-5&algo_pvid=5443726b-1752-4b5e-840f-aba268ce7107 ερχεται μια η αλλη σε τιμη με anet απο Γερμανια και αυτος. Εχει 2 μοτερ στο Ζ αξονα καθως και ειναι ολος αλουμινιο. Με λιγα λογια ενας ανετ οπως θα επρεπε να ειναι. Κερασακι στη τουρτα, στη τιμη και το auto leveling.

Επεξ/σία από amdnikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκέφτομαι να πειραματιστώ με skynet3d. Το θέλω για το thermal protection και τον sensor που είναι καθ΄οδόν. Ποιά version έχει τα λιγότερα bugs και ποιά συνιστάτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διακρινω μια ησυχια...προφανως ολο και καπια δυσκολια αντιμετωπιζουμε

 

αρχιζω με ενα δυο πραγματα βασικα που εντοπισα και ειδα ενα τυπο που εκανε και το καλυτερο για τους 2 καθετους z rods που ανεβοκατεβαζουν το extruder nooze

 

η μια λυση  https://www.thingiverse.com/thing:2121017  και η αλλη

 

να λυθει η βαση και να σηκωθει η μουφα ωστε να πιανει ο αξονας του μοτερ περιπου με τη κατω γραμμουλα και μετα το ιδιο με τη

 

καθετη βεργα ετσι ωστε να μπαινει στη πανω τρυπα

 

το αλλο ειναι η τροφοδοσια του filament  που πρεπει να πουμε στις ρυθμισεις οτι εχουμε πχ 1.75 νημα και οχι 2 η παραπανω για να ρυθμιζει τη ροη ποιο σωστα

 

ενα τελευταιο τους ιμαντες ας ειναι λιγο ποιο σφιχτοι παρα χαλαροι για να μη πηδαει καποιο δοντι στα γργορα πισω εμπρος

 

εχω και αλλα οπως το πρωτο βασικο αξεσουαρ ειναι το δακτυλιδακι να ερχεται καθετα το νημα και η βαση του ρολου του νηματος γιατι αυτο που εχουν στη συσκευασια ειναι χαλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πειραματιστώ με skynet3d. Το θέλω για το thermal protection και τον sensor που είναι καθ΄οδόν. Ποιά version έχει τα λιγότερα bugs και ποιά συνιστάτε;

Εγω αυτη τη στιγμη δουλευω με την 2.4.4. Βγηκε πριν λιγες μερες και η 2.4.5 αλλα δεν εχω βρει ακομα χρονο να την βαλω.

 

Υπαρχουν 2 "τρεχουσες" releases του Skynet3D. Η GitHub Release και η FaceBook Release.

- Ο developer προσαρμοζει την προσφατη εκδοση του Marlin πανω στα δεδομενα του Anet και την βγαζει στο GitHub ως Skynet3D.

- Καθε μερικους μηνες ο εμπνευστης του Skynet3D παιρνει τα αρχεια απο το GitHub, τα zip-αρει μαζι με το Arduino IDE (προ-σεταρισμενο για την motherboard του Anet), με οδηγιες χρησης και ετοιμα configurations για διαφορους τυπους οθονης και auto-level sensor και τα ανεβαζει στο FaceBook.

 

Αυτη τη στιγμη η FaceBook release εχει μεινει στην εκδοση 2.3.2 fix 2 εδω και μηνες ενω στο GitHub εχουμε φτασει στην 2.4.5.

 

Αν λοιπον δεν θελεις να μπλεξεις με configurations κλπ, κατεβασε τη FaceBook release και ακολουθησε τις οδηγιες της.

 

Αν θελεις τη GitHub release, κατεβασε τη FaceBook release για το προ-ρυθμισμενο Arduino IDE της, και ανοιξε μεσα απο αυτο, την εκδοση GiHub. Θα πρεπει απλως να ψαξεις λιγο το configuration.h αρχειο της, ισως σε αντιπαραβολη με το αντιστοιχο της 2.3.2, για να αλλαξεις τυχον ψιλορυθμισεις, κυριως για το bed-leveling.

 

--------

 

διακρινω μια ησυχια...προφανως ολο και καπια δυσκολια αντιμετωπιζουμε

 

αρχιζω με ενα δυο πραγματα βασικα που εντοπισα και ειδα ενα τυπο που εκανε και το καλυτερο για τους 2 καθετους z rods που ανεβοκατεβαζουν το extruder nooze

 

η μια λυση  https://www.thingiverse.com/thing:2121017  και η αλλη

 

να λυθει η βαση και να σηκωθει η μουφα ωστε να πιανει ο αξονας του μοτερ περιπου με τη κατω γραμμουλα και μετα το ιδιο με τη

 

καθετη βεργα ετσι ωστε να μπαινει στη πανω τρυπα

Το θεμα με τους Z rods ειναι πως πολυ συχνα δεν ειναι εντελως ισιοι, οποτε "πακτωνοντας" τους απλως στο πανω μερος, η πλευρικη τους κινηση μπορει να μεταφερθει στην κεφαλη και στην εκτυπωση (z wobble).

Πριν λιγες μερες επεσα τυχαια σε μια καλη λυση και την εφαρμοσα με επιτυχια: https://www.thingiverse.com/thing:2067676 Αυτο επιτρεπει στα z-rods να κινουνται χωρις να μεταφερει την πλευρικη κινηση στην κεφαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα το εχω αφησει ελευθερο αλλα μεσα στη τρυπα στο πανω μερος και παρατηρω οταν μετραω δεξια και αριστερα οτι 

 

ειναι στην ιδια ακριβως αποσταση απο τη βαση(τα εχω κοιταξει σε τορνο δεν ειναι στραβα αλλα θελει λιγο προσοχη στο πως τα σφιγγουμε στο κατω μερος

 

φτιαχνω και ενα απο αλλουμινιο γιατι ενας φιλος δεν τον αφησε η γυναικα του να τον παρει και μου εμεινε οποτε αποφασισα να φτιαξω τη μετατροπη του Pheneey αλλουμινιο  2040   μονο 3 μετρα χρειαζονται  γυρω στο 50 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω προσωπικα το εχω αφησει ελευθερο αλλα μεσα στη τρυπα στο πανω μερος και παρατηρω οταν μετραω δεξια και αριστερα οτι

 

ειναι στην ιδια ακριβως αποσταση απο τη βαση(τα εχω κοιταξει σε τορνο δεν ειναι στραβα αλλα θελει λιγο προσοχη στο πως τα σφιγγουμε στο κατω μερος

 

φτιαχνω και ενα απο αλλουμινιο γιατι ενας φιλος δεν τον αφησε η γυναικα του να τον παρει και μου εμεινε οποτε αποφασισα να φτιαξω τη μετατροπη του Pheneey αλλουμινιο 2040 μονο 3 μετρα χρειαζονται γυρω στο 50 ευρω

Το βρήκες τοπικά το αλουμίνιο?

 

Εμένα ο Κινέζος ενώ έδωσε Παρασκευή tracking ακόμα δεν φάνηκε πουθενά

 

Έστειλα μυνημα και μου λέει κάτι μαγικά ότι πάει εργοστάσιο πρώτα να πάρει έγκριση ότι είναι λειτουργικό και μετά γίνεται αποστολή

 

Στην περιγραφή λέει ότι αν σε 15 δεν παραλάβω μπορώ να ζητήσω refund ξέρετε τι παίζει με αυτί (από alexiexpress είναι)

Εχω παραγγείλει από γερμανική αποθήκη

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ολοκλήρωσα τη συναρμολόγηση και το πρώτο power up. Γενικά δεν είδα προβλήματα στην κίνηση αλλά ακόμα δεν έχω τυπώσει τίποτα.

 

Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι οτι το hotbed συνδέεται απευθείας στο τροφοδοτικό, άρα το MOSFET που ακριβώς μπαίνει; Γενικά θέλω λίγο να το ψάξω πριν αρχίσω το τύπωμα (περιμένω και 3 κιλά καρούλια πλαστικό να φτάσουν με κουτσή καμήλα απο κίνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες ολοκλήρωσα τη συναρμολόγηση και το πρώτο power up. Γενικά δεν είδα προβλήματα στην κίνηση αλλά ακόμα δεν έχω τυπώσει τίποτα.

 

Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι οτι το hotbed συνδέεται απευθείας στο τροφοδοτικό, άρα το MOSFET που ακριβώς μπαίνει; Γενικά θέλω λίγο να το ψάξω πριν αρχίσω το τύπωμα (περιμένω και 3 κιλά καρούλια πλαστικό να φτάσουν με κουτσή καμήλα απο κίνα)

Μήπως μπερδεύτηκες? Από ότι έχω δει η τροφοδοσία του hotbed είναι στης πράσινες κλεμες στη κάτω μεριά της μητρικής

Το mosfet περνει ρεύμα από τροφοδοτικό και το στέλνει στο hotbed, και με το ψιλό καλώδιο που έχουν μαζί συνήθως συνδέεις το signal που στην ουσία είναι ποτέ θα ξεκινήσει να ζεσταίνεται το hotbed (προσοχή εδώ πολλοί πωλητές δεν έχουν και καλώδιο μαζί)

 

Πως και πήρες καρούλια από κινα? Πόσο βγήκαν? Εδώ παίζει περίπου 25 το κιλό από κινα βλέπω γύρω στο 20 αρικο και λίγο πιο κάτω συμφέρει? Λόγο βάρους έχεις ρίσκο τελωνείου

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

--------

 

Το θεμα με τους Z rods ειναι πως πολυ συχνα δεν ειναι εντελως ισιοι, οποτε "πακτωνοντας" τους απλως στο πανω μερος, η πλευρικη τους κινηση μπορει να μεταφερθει στην κεφαλη και στην εκτυπωση (z wobble).

Πριν λιγες μερες επεσα τυχαια σε μια καλη λυση και την εφαρμοσα με επιτυχια: https://www.thingiverse.com/thing:2067676 Αυτο επιτρεπει στα z-rods να κινουνται χωρις να μεταφερει την πλευρικη κινηση στην κεφαλη.

 

Thanks έχω περάσει την 2.3.2 fix2 από εχθές και μάλιστα τύπωσα κιόλας. Έχει λίγο καλύτερο menu μετράει ώρα εκτύπωσης αλλά γενικά χωρίς να μου έχει έρθει το leveling sensor δεν δίνει κάτι επιπλέον (για τις δικές μου ανάγκες). Μάλιστα έχασα και τα μέτρα που τυπώνω.

 

Το mod που έχεις κάνει με τις προσθήκες στους z άξονες όμως αφήνει τον άξονα x να κατεβαίνει μόνο με το βάρος του. Είναι σωστό αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπερδεύτηκες? Από ότι έχω δει η τροφοδοσία του hotbed είναι στης πράσινες κλεμες στη κάτω μεριά της μητρικής

Το mosfet περνει ρεύμα από τροφοδοτικό και το στέλνει στο hotbed, και με το ψιλό καλώδιο που έχουν μαζί συνήθως συνδέεις το signal που στην ουσία είναι ποτέ θα ξεκινήσει να ζεσταίνεται το hotbed (προσοχή εδώ πολλοί πωλητές δεν έχουν και καλώδιο μαζί)

 

Πως και πήρες καρούλια από κινα? Πόσο βγήκαν? Εδώ παίζει περίπου 25 το κιλό από κινα βλέπω γύρω στο 20 αρικο και λίγο πιο κάτω συμφέρει? Λόγο βάρους έχεις ρίσκο τελωνείου

 

Θέλω να το τσεκάρω λίγο γιατί είναι λίγο διαφορετικό revision απο αυτά που βλέπω στις οδηγίες και δε βγάζει νόημα το hotbed να είναι συνέχεια συνδεδεμένο στο ρεύμα. Τα καρούλια κάπου στο ίδιο βγαίνουν με τα μεταφορικά απλά είχε περισσότερα χρώματα οπότε είπα να το δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να το τσεκάρω λίγο γιατί είναι λίγο διαφορετικό revision απο αυτά που βλέπω στις οδηγίες και δε βγάζει νόημα το hotbed να είναι συνέχεια συνδεδεμένο στο ρεύμα. Τα καρούλια κάπου στο ίδιο βγαίνουν με τα μεταφορικά απλά είχε περισσότερα χρώματα οπότε είπα να το δοκιμάσω.

Ψάξε γιατί αν δεν έχεις διακόπτη θα ζεσταίνεται συνέχεια χωρίς λόγο

 

 

Για εμένα ένα από τα πιο σημαντικά πράγματα που πρέπει να γίνουν είναι το παρακάτω

 

https://www.thingiverse.com/thing:1917115

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ένα από τα σημαντικότερα πράγματα πιστεύω είναι ότι πρέπει να αλλαχτεί το τροφοδοτικό. Το μαμά στα 20Α είναι λίγο. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που έχω τυπώσει μόνο μικροπράγματα, φοβάμαι να τον αφήσω να τυπώσει για ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκες τοπικά το αλουμίνιο?

 

Εμένα ο Κινέζος ενώ έδωσε Παρασκευή tracking ακόμα δεν φάνηκε πουθενά

 

Έστειλα μυνημα και μου λέει κάτι μαγικά ότι πάει εργοστάσιο πρώτα να πάρει έγκριση ότι είναι λειτουργικό και μετά γίνεται αποστολή

 

Στην περιγραφή λέει ότι αν σε 15 δεν παραλάβω μπορώ να ζητήσω refund ξέρετε τι παίζει με αυτί (από alexiexpress είναι)

Εχω παραγγείλει από γερμανική αποθήκη

ναι εδω το παρηγγειλα ...3 μετρα απο αλλουμινα 35 ευρω και μου τα εκοψε ακριβως οπως τα ηθελα 

Βασικά ένα από τα σημαντικότερα πράγματα πιστεύω είναι ότι πρέπει να αλλαχτεί το τροφοδοτικό. Το μαμά στα 20Α είναι λίγο. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που έχω τυπώσει μόνο μικροπράγματα, φοβάμαι να τον αφήσω να τυπώσει για ώρες

τυπωνω τη βιδα παξιμαδι για το καρουλι

 

δουλευει 6 ωρες και θελει ακομα 2 με 3  εχω βαλει ενα μικρο ανεμιστιρακι και χτυπαει το τροφοδορικο και πισω στο hotbed ..δεν εχω δει τιποτα παραξενο μεχρι τωρα.....ομως θα βαλω και αλλο ενα τροφοδοτικο απο pc και θα μοιρασω τα φορτια

τωρα ειδα οποιος ενδιαφερεται για αλλουμινιο 2020 η 2040 υπαρχει εδω

 

https://grobotronics.com/mechanics-and-wheels/openbuilds-v-slot/extrusion/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ναι εδω το παρηγγειλα ...3 μετρα απο αλλουμινα 35 ευρω και μου τα εκοψε ακριβως οπως τα ηθελα

 

τυπωνω τη βιδα παξιμαδι για το καρουλι

 

δουλευει 6 ωρες και θελει ακομα 2 με 3 εχω βαλει ενα μικρο ανεμιστιρακι και χτυπαει το τροφοδορικο και πισω στο hotbed ..δεν εχω δει τιποτα παραξενο μεχρι τωρα.....ομως θα βαλω και αλλο ενα τροφοδοτικο απο pc και θα μοιρασω τα φορτια

 

τωρα ειδα οποιος ενδιαφερεται για αλλουμινιο 2020 η 2040 υπαρχει εδω

 

https://grobotronics.com/mechanics-and-wheels/openbuilds-v-slot/extrusion/

Στο hotbed δεν θέλει ανεμηστηρα γιατί στην ουσία πρέπει να δουλεύει παραπάνω για την ίδια θερμοκρασία

 

Έχει να προτείνει κανένας κάποιο ποιοτικό τροφοδοτικό παρόμοιο με το μαμά για να δω σε τι τιμές παίζει?

 

Για εμένα θέλει σίγουρα ανεμηστηρα στο τροφοδοτικό και ένα πάνω στη μητρική από όσο έχω διαβάσει κάνουν μεγάλη διαφορά

 

Ο λόγος που θέλω να αποφύγω atx psu είναι επειδή βαριέμαι να κάτσω να ασχοληθω με τα καλώδια για να μην έχει τόσο περίσσια μακαρονάδα μα κρέμεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ανεμιστηρα τον εβαλα για τα καλωδια που πανε στο hotbed γιατι τα επιασα και ησαν ζεστα οχι τρομερα πραγματα αλλα ζεστα

 

και το hotbed to εχω στους 55...αν το βαλω παραπανω  πρεπει να εχω καλυτερα καλωδια...ηδη εχω κοψει σιλικονης 16 awg 


http://openbuildspartstore.com/electronics/  παρε και μια ιδεα για τροφοδοτικα   εχει 2 με διαφορετικα αμπερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...