Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερωτησεις για το frame

 

βρηκες πουθενα corner bracket?

και τελος τα τετραγωνα παξιμαδια

 

σκεφτομαι αντι να εκτυπωσω οταν με το καλο παραλαβω ενα σωρο frame support να εκτυπωσω μια και καλη τα κομματια για μεταλικο frame

 

στα 45 ευρω (+ τα μεταφορικα) βολευει η αγορα ενος ετοιμου τροφοδοτικου πιστευω απο το να παιδευτω με  atx

 

Βλεπω ειναι αμερικη , κατι αντοιστιχο σε τροφοδοτικο απο ευρωπη δεν παιζει ε?

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το καλυτερο ειναι να πας σε αλλουμινα μαστορα για να σου κοψει και τα κομματια ακριβως στα μετρα μου θελεις

 

θα βρεις οτι παξιμαδι θελεις και οτι corner bracket μπορεις να φανταστεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το καλυτερο ειναι να πας σε αλλουμινα μαστορα για να σου κοψει και τα κομματια ακριβως στα μετρα μου θελεις

 

θα βρεις οτι παξιμαδι θελεις και οτι corner bracket μπορεις να φανταστεις

Αν έχουν αυτοί κομπλέ τότε θα πάω να δω αν είναι κόστος εδώ και μάλλον θα τα πάρω, μόλις στήσω ξεκινάω με εκτυπώσεις για το πλαίσιο

 

Θέλει αλλαγή firmware? Η ρυθμίζεις της anet?

Εγώ πάντως έχω τυπώσει κάτι συνεχόμενα 13ωρα. Ακόμα δεν έχει πάρει φωτιά.

Το θέμα είναι να μην φτάσουμε σε σημείο να πάρει φωτιά

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με τα υλικα της ανετας και μερικες εκτυπωσεις που πρεπει να κανεις εσυ η καποιος αλλος για σενα κατα προτιμηση τα κατω κομματια

 

κατω απο το hjotbed και πισω στηριξης μοτερ απο abs αν μπορεις καντα ολα....εγω εχω ενα γνωστο του πηγα το υλικο και ακομα

 

εκτυπωνει  σε 2 μερες θα τελέιωσει


με εντυπωσιασε αυτη η εκτυπωση που τη θεωρουσα λιγο δυσκολη 

 

δεν εχει τελειωσει ακομα η βιδα θελει 4 ποντους...το παξιμαδι τελειωσε αμεσως

 

ομως να κανω μια διευκρινηση οτι το slice to εκανα με slice3r που ειναι μεσα στο

 

προγραμματακι ρεπετιερ στην sd καρτα ...με το cura ειχα θεματα αν και θα ξαναδοκιμασω μπορει

 

στα settings να ειχα ξεχασει κατι

post-43463-0-34261300-1497895621_thumb.jpg

post-43463-0-20693100-1497895640_thumb.jpg

post-43463-0-81728700-1497895654_thumb.jpg

post-43463-0-40585000-1497895670_thumb.jpg

Επεξ/σία από kostasbm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτησεις για το frame

 

βρηκες πουθενα corner bracket?

και τελος τα τετραγωνα παξιμαδια

Βλεπω πως εχει εδω διαφορα που μπορει να κανουν: https://grobotronics.com/mechanics-and-wheels/openbuilds-v-slot/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, τόσο ανεπαρκής είναι ο εκτυπωτης στην αρχική του κατάσταση που τρέχετε όλοι να πάρετε αλουμινένια πλαίσια και να τυπώσετε αναβαθμίσεις; 

 

Εχω τρομάξει λιγάκι!

 

Δηλαδη αν έχει τέτοιο πρόβλημα, τότε καλύτερα να τα σκάγαμέ λίγο πιο χοντρά εξ αρχής για καλύτερο μοντέλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, σε τεχνολογικο forum ειμαστε. Μολις παρουμε κατι, αμεσως σκεφτομαστε πως θα το mod-αρουμε :D

 

Χαχαχαχα ναι αυτό είναι λογικό και αναμενόμενο! Απλά προσπαθώ να ξεχωρίσω που υπάρχει το όριο μεταξύ της ψιλοαπαραίτητης αναβάθμισης και της υπερβολικής νερντο-καγκουριάς! :-D 

 

Δηλαδή πιο πολλά ποστς βλέπω για αναβαθμίσεις και έξτραδάκια παρά πραγματικές εκτυπώσεις που έχουν πρόβλημα και ερωτήσεις για το πως μπορούν να βελτιωθούν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιες οι γνώμες σας για τον Anet A6? Απο επισκευες/μοντες χρειαζεται και αυτός τροφοδοτικά-mosfet κλπ?

Ναι σχεδόν τα ίδια θέλουν από ότι διάβασα έχει οριζόντια τους άξονες του Hot end και έχει λίγο καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης, και έχει διαφορετική οθόνη που λέμε είναι πιο εύκολη στο χειρισμό

 

 

Όσο για αναβαθμίσεις για να είναι πιο σταθερό το πλαίσιο ώστε να περνεις καλύτερο αποτέλεσμα στην εκτύπωση

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα ναι αυτό είναι λογικό και αναμενόμενο! Απλά προσπαθώ να ξεχωρίσω που υπάρχει το όριο μεταξύ της ψιλοαπαραίτητης αναβάθμισης και της υπερβολικής νερντο-καγκουριάς! :-D

 

Δηλαδή πιο πολλά ποστς βλέπω για αναβαθμίσεις και έξτραδάκια παρά πραγματικές εκτυπώσεις που έχουν πρόβλημα και ερωτήσεις για το πως μπορούν να βελτιωθούν! 

Ειμαι σιγουρος οτι σχεδον ολοι εχουμε περασει απο το σταδιο που πηραμε ενα μηχανημα που δουλευε ικανοποιητικα out of the box και αρχισαμε να το "βελτιωνουμε" μεχρι που το καναμε να τυπωνει λιγο ή πολυ χειροτερα απο ότι στην αρχη :P.

 

Εχει ερθει   το παρακατω εξαρτηματακι, για καποιο περιεργο λογο η συσκευασια ειχε 2 μεσα. Όποιος εχει την καλη διαθεση να με βοηθησει με την τοποθετηση του και αν εχει το optocoupler που καποιοι οδηγοι τοποθετησης λενε οτι χρειαζεται κερδιζει το 2ο :-D

 

https://goo.gl/photos/q3QDAp17ZXySNScaA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά αυτό είναι το auto leveling sensor. Θα πρέπει να κατεβάσεις το skynet3d firmware για να το flashάρεις στον εκτυπωτή σου. Μέσα στο zip έχει και τα σχέδια για την εκτύπωση του αντάπτορα.

 

Μπες εδώ:

 

https://www.facebook.com/skynet3ddevelopment/

 

κατέβασε το 2.3.2 fix 2 zip , ξεzipαρε και μέσα έχει όλες τις οδηγίες που χρειάζεσαι για τον εκτυπωτή σου.

 

btw έχω παραγγείλει τον ίδιο οπότε δεν χρειάζεται να μου τον χαρίσεις. Αλλά θα έλεγα να τον κρατήσεις μπας και είναι χαλασμένος ο ένας. Πιο πριν έχω αναρτήσει και video στο youtube που λέει πως συνδέεται.

 

ελπίζω να είσαι καλός με το κολλητήρι :)

Επεξ/σία από trickius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχολιο σε ενα απο τα FaceBook Groups που ασχολουνται με τον A8 ειδα καποιους να προτεινουν εναλλακτικα υλικα για επιστρωση πανω στο hotbed για να κολλανε καλυτερα οι εκτυπωσεις.

 

Εκτος απο τα κλασσικα uhu stick και Λακ, καποιος προτεινε να στρωσουμε το γυαλι με μιγμα 50/50 νερου/ζαχαρης(!) και να το αφησουμε να στεγνωσει.

 

Καποιος αλλος προτεινε μιγμα 10/1 νερου/κολλας PVA. Η κολλα PVA ειναι η λευκη παχυρευστη κολλα ξυλου που οι περισσοτεροι ξερουμε ως "Ατλακολ".

 

Δε δοκιμασα τη ζαχαρη αλλα, περισσοτερο απο περιεργεια, δοκιμασα την ατλακολ. Διελυσα λιγη σε ενα ποτηρι νερο, την εστρωσα με πινελο πανω στο γυαλι και την αφησα να στεγνωσει. Το αποτελεσμα ειναι καλο! Το filament κολλαει εκπληκτικα πανω στο γυαλι κατα την εκτυπωση και το τελικο εκτυπωμενο αντικειμενο ξεκολλαει ευκολα, αρκει να αφησεις λιγο το γιαλι να κρυωσει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχολιο σε ενα απο τα FaceBook Groups που ασχολουνται με τον A8 ειδα καποιους να προτεινουν εναλλακτικα υλικα για επιστρωση πανω στο hotbed για να κολλανε καλυτερα οι εκτυπωσεις.

 

Εκτος απο τα κλασσικα uhu stick και Λακ, καποιος προτεινε να στρωσουμε το γυαλι με μιγμα 50/50 νερου/ζαχαρης(!) και να το αφησουμε να στεγνωσει.

 

Καποιος αλλος προτεινε μιγμα 10/1 νερου/κολλας PVA. Η κολλα PVA ειναι η λευκη παχυρευστη κολλα ξυλου που οι περισσοτεροι ξερουμε ως "Ατλακολ".

 

Δε δοκιμασα τη ζαχαρη αλλα, περισσοτερο απο περιεργεια, δοκιμασα την ατλακολ. Διελυσα λιγη σε ενα ποτηρι νερο, την εστρωσα με πινελο πανω στο γυαλι και την αφησα να στεγνωσει. Το αποτελεσμα ειναι καλο! Το filament κολλαει εκπληκτικα πανω στο γυαλι κατα την εκτυπωση και το τελικο εκτυπωμενο αντικειμενο ξεκολλαει ευκολα, αρκει να αφησεις λιγο το γιαλι να κρυωσει!

 

Σε σύγκριση με την UHU ή την Λακ, θα προτιμούσες ατλακολ?

 

Οσον αφορά το ζαχαρόνερο.... αν φύγεις και τον αφήσεις να τυπώνει, μπορεί να βρεις και 2-3 μύγες μετά θαμμένες στο μοντέλο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...