Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπαθώ να τον στήσω και εγώ.

Στην τοποθέτηση του ανεμιστήρα πάνω στην κεφαλή αναφέρει και στο pdf και στο video 8 ροδέλες.

Που τις βάζει αυτές;

 

Επίσης σε αυτό το βήμα υπάρχουν δύο βίδες που στερεώνουν τον ανεμιστήρα με την κεφαλή.  Πόσο τις σφίγγω αυτές;

Αν το κάνω αρκετά ανασηκώνεται το πάνω μέρος της ψήκτρας.

post-206817-0-35549900-1498045002_thumb.jpg

 

Η δική μου παραγγελία είχε μέσα auto leveling αλλά δεν βλέπω πουθενά αναφορά τι και πως να το χρησιμοποιήσω.

 

Ποιά η χρησιμότητα των ελατηρίων και των πεταλούδων στο heated bed αφού τα καργάρεις και τα σφίγγεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσπαθώ να τον στήσω και εγώ.

Στην τοποθέτηση του ανεμιστήρα πάνω στην κεφαλή αναφέρει και στο pdf και στο video 8 ροδέλες.

Που τις βάζει αυτές;

 

Επίσης σε αυτό το βήμα υπάρχουν δύο βίδες που στερεώνουν τον ανεμιστήρα με την κεφαλή. Πόσο τις σφίγγω αυτές;

Αν το κάνω αρκετά ανασηκώνεται το πάνω μέρος της ψήκτρας.

a8-step17.jpg

 

Η δική μου παραγγελία είχε μέσα auto leveling αλλά δεν βλέπω πουθενά αναφορά τι και πως να το χρησιμοποιήσω.

 

Ποιά η χρησιμότητα των ελατηρίων και των πεταλούδων στο heated bed αφού τα καργάρεις και τα σφίγγεις;

Όταν προσπαθείς να φέρεις στα ίσια το hotbed παίζεις με της βίδες, όταν βρεις την θέση που θέλεις τότε σφυγγεις τις πεταλούδες για να μην χαλαρώσει η βίδα και χάσεις το καλιμπραρισμα με αποτέλεσμα να χαλάσεις κάποια εκτύπωση
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν προσπαθείς να φέρεις στα ίσια το hotbed παίζεις με της βίδες, όταν βρεις την θέση που θέλεις τότε σφυγγεις τις πεταλούδες για να μην χαλαρώσει η βίδα και χάσεις το καλιμπραρισμα με αποτέλεσμα να χαλάσεις κάποια εκτύπωση

Μπραβο ρε φιλε, και γω την είχα την απορία!

 

Ροδέλες εγώ έβαλα 4. Τσέκαρε στο βιντεάκι πως το συναρμολογεί όλο αυτό το πράγμα, το δείχνει αρκετά αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω δει τα βίντεο τόσες φορές, και έχω ρίξει τόσο διάβασμα αυτές τις μέρες που σχεδόν δεν θα θέλω σχέδιο, τουλάχιστον ο Κινέζος το έστειλε χθες από Γερμανία οπότε ελπίζω αρχές της άλλης βδομάδας να το έχω στα χέρια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.youtube.com/playlist?list=PLzsd22A1wDIOIaWOnPOBlQJTrBjJR5-XW

ειδικα για της συνδεσμολογιες στα ηλεκτρικα

Καπου ειχε παρει το ματι μου ενα βιντεο πως κανεις fine tune το ποσο fillament βγαζει ο extruder

 

Εγω εχω καταλαβει με οτι εχω δει πολλα προβληματα ειναι απο ατομα που δεν κατεχουν ουτε τα βασικα αλλα ειναι απο αυτους που νομιζουν οτι τα ξερουν ολα

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για ξεκινημα δε πειραζεις τιποτα για ρυθμισεις νηματος

 

βασικο ειναι να εχει γινει η συναρμολογηση σωστα

 

για τις ροδελες και γω ειχα απορια μεχρι που εριξα μια προσεκτικη ματια στη μεσα πλευρα του extruder η πλατη της ψυκτρας μπορει λιγο να ακουμπαει στη ροδελα που περναει το νημα οποτε εβαλα 2 ροδελες απεξω με τις βιδες και απο μεσα εβαλα αλλες 2 για να παρει μισο χιλιοστο μην τυχον και ειχε επαφη....ειχε δεν ειχε δεν μπορω να το πω με βεβαιοτητα αλλα ειναι λιγο στριμωγμενα

 

 

το νεο πλαισιο αναμενει τις εκτυπωσεις ABS για να μπουν και τα υπολοιπα

post-43463-0-61618600-1498062293_thumb.jpg

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] ατομα που δεν κατεχουν ουτε τα βασικα αλλα ειναι απο αυτους που νομιζουν οτι τα ξερουν ολα

Μόλις περιέγραψες το 90% των χρηστών (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μόλις περιέγραψες το 90% των χρηστών (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου) :D

Δεν το λέω ειρωνικά απλά ειδικά στα support group βλέπω πάρα πολλά άτομα να κάνουν τόσο σοβαρά λάθη ειδικά στο ηλεκτρολογικο κομμάτι που φοβάμαι για την ασφάλεια τους, καλώς ή κακώς τέτοια κιτ κατά την γνώμη μου δεν είναι για όλους

Πχ είχε εικόνα πριν σε ένα group στο fb είχε βάλει την τροφοδοσία της μητρικής χωρίς να απογυμνωσει τα καλώδια αυτά κάναν επαφή οπότε θελαν με αποτέλεσμα να του κάψουν την μητρική, και ο τύπος βγήκε και κράζει την anet (και κάθε εταιρία σαν την anet) και βλέπω από κάτω κόσμο να συνεχίζει να λέει ότι ναι είναι μάπα εκτυπωτής κτλ

 

Μπορεί να μην έχει τα καλύτερα υλικά αλλά για τα λεφτά του ο συγκεκριμένος εκτυπωτής είναι αρκετά καλός

 

Να δεχτώ να κράξει κάποιος για το οριακό τροφοδοτικό το δέχομαι, να πει για την χάλια σύνδεση του Hot bed ναι εκεί να του κράζει όσο θέλει, αλλά να κράζουν για λάθη από δικιά τους άγνοια είναι τελείως χαζό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα θα υπαρχουν αυτοι οι τυποι

 

σημασια εχει στα ηλεκτρολογικα κυριως οταν δεν ειναι καποιος σιγουρος να συμβουλευεται καποιον ποιο εμπειρον

 

κυριως οταν αντικαθιστω καλωδια το κανω ενεα ενα για να μη κανω λαθος ασχετα αν γνωριζω και καποια πραγματα

 

η συνδεση στο hotbed δεν ειναι και τοσο χαλια απλα ο κονεκτορας με το περα δωθε και τη θερμοκρασια χαλαρωνει

 

αλλα υπαρχουν λυσεις οποτε δεν θελει πανικο...παρατηρησα μετα απο 8 ωρρες εκτυπωση οτι ειχαν ζεσταθει και εβαλα ενα ανεμιστηρακι να τα χτυπαει λιγο αερας

στο νεο πλαισιο θα βαλω σιλικονης 14 και 16 awg σαν αυτα που χρησιμοποιω στα αερομοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ για hotbed θα βάλω 2,5 πολυκλονα και δεν νομίζω να έχω θέμα, έχω βάλει παραγγελία για μια 10 άδα ζευγάρια Xt60 αλλά και xt90

 

Αν είναι σε σταθερό σημείο η σύνδεση χωρίς τόσους κραδασμούς και συνεχόμενη κίνηση δεν θα είχε θέμα

 

Μπορούσαν είτε να βάλουν μεγαλύτερο καλώδιο είτε να βάλουν 2 τέτοια καλώδια στα κενά πιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεις σε  μερικα πριντερ η κινηση του hotbed ειναι μονο καθετη οποτε δεν εχουν πολυ κινηση

 

πιστευω οτι με ενα δευτερο τροφοδοτικο για ξεχωριστη τροφοδοσια και καλωδια σιλικονης λυνεται το θεμα αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν δεις σε μερικα πριντερ η κινηση του hotbed ειναι μονο καθετη οποτε δεν εχουν πολυ κινηση

 

 

πιστευω οτι με ενα δευτερο τροφοδοτικο για ξεχωριστη τροφοδοσια και καλωδια σιλικονης λυνεται το θεμα αυτο

Πάλι είναι κίνηση, μαζί με το συντονισμό από τα άλλα μοτέρ δεν είναι ιδανική επιλογή, αν δεις πως είναι τα pin του Connector με τον καιρό χάνουν την αρχική τους "ελαστικότητα" και κάνει συνέχεια σπινθιρισμο, ακόμα και βιδωτα αν ήταν (σαν τα πράσινα πάνω στη μητρική θα ήταν καλύτερα)

Το 2ο τροφοδοτικό δεν προσφέρει απολύτως τίποτα καλύτερα ένα μεγαλύτερο πάρα ν μπλέξεις με 2 τροφοδοτικα

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έστησα και έβαλα και το autolevel.

Πολλές απορίες έχω ας ξεκινήσω από αυτές:

 

Πόσο πρέπει να ακουμπάει η κεφαλή στο hotbed;  Στα βίντεο βλέπω να κάνουν δοκιμές με χαρτί - και πάνε την κεφαλή μέχρι το χαρτί να μην κουνιέται.  Ουσιαστικά δηλαδή η κεφαλή ακουμπάει στο hotbed.

 

Αν τελειώσει το νήμα σταματάει;

Υπάρχει τρόπος να κάνεις παύση και να συνεχίσεις αργότερα π.χ. μια μέρα μετά ή να αλλάξεις χρώμα στο νήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έστησα και έβαλα και το autolevel.

Πολλές απορίες έχω ας ξεκινήσω από αυτές:

 

Πόσο πρέπει να ακουμπάει η κεφαλή στο hotbed; Στα βίντεο βλέπω να κάνουν δοκιμές με χαρτί - και πάνε την κεφαλή μέχρι το χαρτί να μην κουνιέται. Ουσιαστικά δηλαδή η κεφαλή ακουμπάει στο hotbed.

 

Αν τελειώσει το νήμα σταματάει;

Υπάρχει τρόπος να κάνεις παύση και να συνεχίσεις αργότερα π.χ. μια μέρα μετά ή να αλλάξεις χρώμα στο νήμα;

Από όσο έχω καταλάβει πρέπει ίσα ίσα να περνάει φύλο Α4 από κατω

Έχει μενού pause αλλά αν τα κάτω layer κρυώσουν ίσως μετά να μην κολλήσουν σωστά τα επόμενα η ακόμα χειρότερα κάποια στιγμή να πέσει και να χαλάσει το μοντελο

Εχει μερικά βίντεο που αλλάζουν νήμα αλλά δεν βλέπω λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο, πιστεύω είναι προτιμότερο να τελειώσει σε ένα χρώμα τους μοντέλο και μετά αν θέλεις να το βαψεις

 

Αν τελειώσει το νήμα δεν σταματάει, δεν έχει κάποιο σενσορα/για να καταλάβει ότι τελείωσε

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...