Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

*Προσωπικά κι εγώ σαν τον Dante, κάνω μία στο τόσο το αλφάδιασμα μετά το παρατάω κι έχοντας σαν οδηγό το Skirt κάνω τις όποιες μικρο-διορθώσεις. Σε γυάλινο bed πάντα.

Σήμερα παρέλαβα τα nozzles για το E3D κλώνο. Έχω πάρει διαφόρων διαμετρημάτων έως και 1μμ. Το ερώτημα μου είναι, ιδίως στα μεγάλα διαμετρήματα δλδ 0.4, 0.5, 0.6, 0.8, και 1μμ τι Layer Heigh χρησιμοποιούμε κτλ; Υπάρχει κάποιος πίνακας με αντιστοιχίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Ελάχιστο ΔΕΝ Έχει Θέμα, για μέγιστο πήγαινε έως το 80%περίπου δηλαδή σε 1μμ φτάσει έως 0,8

 

Λένε Ότι Καλό είναι το layer height να παίζει σε πολλαπλάσια του 0,04

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Errik είπε

Παιδιά μετά απο τόσους μήνες με τον A8 πραγματικά εξαντλήθηκαν τα νεύρα μου με το Leveling σε βαθμό που πριν τυπωσω κάτι κάθομαι το σκέφτομαι και ξενερώνω. 

Οπότε θέλω να βάλω με λίγα λόγια auto leveling. 

Ποιος αισθητήρας δουλεύει με glass bed; Επαφής; 

BLtouch αν έχω καταλάβει καλά. Υπάρχει κάτι σε κλώνο γιατι δεν θέλω να δώσω πολλά. Επίσης πρέπει να περάσω άλλο firmware αν θυμάμαι καλά. Έχετε τίποτα έτοιμο μαζεμένο δοκιμασμένω να έχω μια βάση για το ψάξιμό μου; 

Βοήθεια γιατι είμαι στο τσάκ να τον πετάξω απο το παράθυρο και τα χάπια κοστίζουν πιο πολύ απο τον αισθητήρα. 

Από αυτόν τον πωλητή στο Aliexpress έχω πάρει εγώ το δικό μου κλώνο BL-touch: https://www.aliexpress.com/store/product/Trianglelab-3D-Printer-TOUCH-Free-Shipping-Auto-Leveling-Sensor-Auto-Leveling-3D-Printer-TOUCH-reprap-mk8/1654223_32832887426.html?spm=2114.12010608.0.0.224d70f1AJhKPH

Είναι από τις καλύτερες προσθήκες που έχω κάνει στον εκτυπωτή (μαζί με το OctoPrint/Raspberry Pi και τη μετατροπή σε AM8).

Το μόνο "μειονέκτημα" του σε σχέση με τους Inductive/Capacitive Sensors είναι πως δεν κουμπώνει απ' ευθείας στην υποδοχή του Z-Endstop αλλά θέλει λίγο "μαστόρεμα" στα καλώδια.

Και βέβαια, για αυτόματο bed leveling θέλεις και αλλαγή του Firmware σε Marlin (αυτό ισχύει για όλους τους level sensors).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Πρώτο post σε αυτό το forum και μόλις έκανα και λογαριασμό.

Αν και το Post έχει πολύ ενδιαφέρον δεν έχω προλάβει να το διαβάσω όλο ακόμα,  αλλά από  filaments τι έχετε επιλέξει? ¨Εχω πάρει 6 καρούλια devil design και μου έχουνε βγάλει την πίστη σε σχέση με το K-camel από Gearbest. Θέλω να δω και σε ελληνικά μαγαζίά τι παίζει, αλλά πχ κάτι μάρκες που έχουνε Neema3d, 3d Edge, Real Filament, 3d Prima κτλπ, δεν βρίσκω καθόλου reviews και γενικά πληροφορίες. Sunlu θέλω να δοκιμάσω αλλά παράλληλα θα ήθελα να είχα την επιλογή να μπορώ να αγοράσω ένα αξιόπιστο πάνω από όλα Filament από Ελλάδα. 

 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που ψάχνει για bed leveling υπάρχει και αυτή η λύση https://www.precisionpiezo.co.uk/

αλλά χρειάζεται e3d v6 extruder. Δίνει μάλιστα λένε καλύτερα αποτελέσματα απο bltouch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ReplayMD είπε

Καλημέρα παιδιά. Πρώτο post σε αυτό το forum και μόλις έκανα και λογαριασμό.

Αν και το Post έχει πολύ ενδιαφέρον δεν έχω προλάβει να το διαβάσω όλο ακόμα,  αλλά από  filaments τι έχετε επιλέξει? ¨Εχω πάρει 6 καρούλια devil design και μου έχουνε βγάλει την πίστη σε σχέση με το K-camel από Gearbest. Θέλω να δω και σε ελληνικά μαγαζίά τι παίζει, αλλά πχ κάτι μάρκες που έχουνε Neema3d, 3d Edge, Real Filament, 3d Prima κτλπ, δεν βρίσκω καθόλου reviews και γενικά πληροφορίες. Sunlu θέλω να δοκιμάσω αλλά παράλληλα θα ήθελα να είχα την επιλογή να μπορώ να αγοράσω ένα αξιόπιστο πάνω από όλα Filament από Ελλάδα. 

Ευχαριστώ! 

Με τα Devil Design (σε PETG) δεν έχω μείνει ευχαριστημένος. Τα PrimaValue (σε PLA) και RealFilament (σε PETG) τα έχω βρει μια χαρά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω δοκιμάσει K-Camel και Anet απο εξωτερικό, τα K-Camel μια χαρά, το Anet ένα χάλι και κακοτυλιγμένο. Για PLA πάντα λέω.

3 hours ago, trickius said:

Για κάποιον που ψάχνει για bed leveling υπάρχει και αυτή η λύση https://www.precisionpiezo.co.uk/

αλλά χρειάζεται e3d v6 extruder. Δίνει μάλιστα λένε καλύτερα αποτελέσματα απο bltouch.

Δυνατό φαίνεται αλλά δεν θέλω να αλλάξω τον μαμά extruder, τουλάχιστον όχι ακόμα. Θέλω κάτι απλό απλά για να μη ταλαιπωρούμαι κάθε φορά που θέλω να τυπώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες, επειδη εχω τον geeetech i3 pro b και τον εχω να κάθεται επειδη κατι δεν παει καλα, υπαρχει καπου στην αθηνα να τον παω να τον φερουν στα ισα του να δουλευει σωστα;;

18 ώρες πριν, georgeadams είπε

Με τα Devil Design (σε PETG) δεν έχω μείνει ευχαριστημένος. Τα PrimaValue (σε PLA) και RealFilament (σε PETG) τα έχω βρει μια χαρά.

επιβεβαιωνω και εγω για το primavalue είναι εξαιρετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε σε κάποιον  μετά το calibration να ξεκινήσει η εκτύπωση από περίπου 1-1,5 mm ύψος την εκτύπωση του first layer,εκ νέου calibration από custom leveling(Anet a8 autolevel) και να είναι κομπλέ αλλά όταν εκτυπώνει ξεκινάει από πολύ ψηλά χωρίς καν να ανάψει το σενσορ(μπαρ και βλέπει κουνούπια )είχε κάποιος κάτι παρόμοιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα πρωτα δειγματα που εκτυπωσα μετα απο καποιες αλλαγες που εκανα στους ιμαντες του εκτυπωτη. Ακομα θελω δουλεια στο να μαθω τον εκτυπωτη αλλα ακομα περισσοτερη δουλεια θελω να μαθω το Cura και ποιες ρυθμισεις πρεπει να κανω για να εχω ακομα καλυτερα αποτελεσματα ειδικα στα πρωτα layer που εντοπιζω καποια προβληματα .

IMG_20180311_150745.jpg

Επεξ/σία από hannibalmemos1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, hannibalmemos1984 είπε

Tα πρωτα δειγματα που εκτυπωσα μετα απο καποιες αλλαγες που εκανα στους ιμαντες του εκτυπωτη. Ακομα θελω δουλεια στο να μαθω τον εκτυπωτη αλλα ακομα περισσοτερη δουλεια θελω να μαθω το Cura και ποιες ρυθμισεις πρεπει να κανω για να εχω ακομα καλυτερα αποτελεσματα ειδικα στα πρωτα layer που εντοπιζω καποια προβληματα .

IMG_20180311_150745.jpg

Θα μπορούσες πιο κοντινές φώτο για να αναδείξει τα προβλήματα στις εκτυπώσεις σου όπως λες. Έτσι, προσωπικά, δε μπορώ να ξεχωρίσω και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μοτερ εχει η Ανετα??? αξιζει μια αναβαθμιση ??

υπαρχουν στην αγορα μας .....το μοτερ του extruder παρεδωσε πνευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://3dedge.eu/el/

Oταν ειχα παρει εγω (πηρα τηλεφωνο) ζητα ενα μοτερακι για τον anet μην πεις extruder να σου πουλησουν ολοκληρο τον extruder to moteraki το ειχα παρει 15 ευρω

 

Για τον extruder δεν νομιζω να εχει τοσο διαφορα καποιο καλυτερο μοτερακι

 

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefstefan είπε

Θα μπορούσες πιο κοντινές φώτο για να αναδείξει τα προβλήματα στις εκτυπώσεις σου όπως λες. Έτσι, προσωπικά, δε μπορώ να ξεχωρίσω και τίποτα.

Ο κυβος που βγηκε καλος. Τον μετρησα με το παχυμετρο απο ολες τις πλευρες και ηταν 2cm. To δευτερο σχεδιο ειναι το κουμπι για τον exturder για να μπαινει οτι ευκολα to filament αλλα ο εσωτερικος κυκλος που καθεται στην βιδα δεν μου βγηκε σωστος και δεν εφαπτει σωστα. Ειναι μαυρο το χρωμα του pla και οσες φωτογραφιες προσπαθησα να τραβηξω για να δειξω το προβλημα απλα δεν φαινοταν σωστα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, hannibalmemos1984 είπε

Ο κυβος που βγηκε καλος. Τον μετρησα με το παχυμετρο απο ολες τις πλευρες και ηταν 2cm. To δευτερο σχεδιο ειναι το κουμπι για τον exturder για να μπαινει οτι ευκολα to filament αλλα ο εσωτερικος κυκλος που καθεται στην βιδα δεν μου βγηκε σωστος και δεν εφαπτει σωστα. Ειναι μαυρο το χρωμα του pla και οσες φωτογραφιες προσπαθησα να τραβηξω για να δειξω το προβλημα απλα δεν φαινοταν σωστα .

Αν δεν δούμε καλές κοντινές φωτογραφίες δυστηχως δεν μπορούμε να δούμε τι λαθοι έχεις η νομίζεις ότι έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...