Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, kostasbm είπε

βρε συ μου ειπαν 25 ευρω και το grobotronics τον εχει 16  βεβαια δεν ξερω αν τα steps παιζουν καποιο ρολο αλλα δεν δικαιολογειται τοσο μεγαλη διαφορα

Έχεις ρωτήσει αν κάνει αυτός που βλέπεις στο grobotronics; Το λέω γιατί τα specs των stepper του Anet (εδώ) δεν συμφωνούν απολύτως με καμία από τις nema 17 που βλέπω στο site τους. Δεν το έχω ψάξει πολύ βέβαια και μπορεί να κάνω λάθος αλλά στα 2.8-3v που θέλει ο Anet (πάντα σύμφωνα με το link) δεν βλέπω να παίζει stepper με τη σωστή γωνία/step.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
43 λεπτά πριν, georgeadams είπε

Βρε συ, αυτοί πουλάνε τον Anet A8 280€ !:o

https://3dedge.eu/el/13-3d-printers?q=Μάρκα-Anet

Στα 15 ήταν καλά τι μοτέρ στα 25 πιστεύω από εξωτερικό πάντα υπάρχουν καλύτερα μοτέρακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το θεμα ειναι οτι αργει να ερθει γιαυτο και κοιταμε στη δικη μας αγορα

βρηκα ιδιο μοτερ απο φιλο το βαζω και κανω calibration

απο τελεσμα  στα 100mm βγαζει 41μμ.....λιγο δεν ειναι???? η εγω δεν ειμαι καλα ??

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Καλημέρα στη παρέα! Κάποιος που να έχει αντικαταστήσει το μαμά τροφοδοτικό με κανονικό ATX psu υπάρχει; Υπάρχει κανένα guide;

Αν δεν έχεις κάποιο να κάθετε που να βγάζει 30amp στη +12 γραμμή δεν αξίζει, με 20 ευρω περνεις από ελλάδα ένα τροφοδοτικό 30 amp 12v και τελειώνεις

 

Αν θες να κάνεις πειράματα είτε αγοράζεις κάποιο breakdown board όπου συνδέεις το 24 αν θυμάμαι καλά και σου βγάζει εξόδους 12v κόστος γύρω στο 10 είχε όταν έψαχνα

είτε πρέπει να ανοίξεις και αφού κόψεις τα περίσσια καλώδια να κρατήσεις2 καλώδια (κίτρινο μαύρο συνήθως) για να δώσεις την τροφοδοσία σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

Αν δεν έχεις κάποιο να κάθετε που να βγάζει 30amp στη +12 γραμμή δεν αξίζει, με 20 ευρω περνεις από ελλάδα ένα τροφοδοτικό 30 amp 12v και τελειώνεις

Αν θες να κάνεις πειράματα είτε αγοράζεις κάποιο breakdown board όπου συνδέεις το 24 αν θυμάμαι καλά και σου βγάζει εξόδους 12v κόστος γύρω στο 10 είχε όταν έψαχνα

είτε πρέπει να ανοίξεις και αφού κόψεις τα περίσσια καλώδια να κρατήσεις2 καλώδια (κίτρινο μαύρο συνήθως) για να δώσεις την τροφοδοσία σου

Ευχαριστώ για απάντηση,βρήκα ένα στο πατάρι 350w,δεν πρόσεξα για τα αμπερ μόνο,θέλω να του βάλω atx για να μπορέσω να συνδέσω και λεδ κι αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

350 w δεν φτάνει ούτε για τον εκτυπωτή, στα atx τροφοδοτικα τα w ειναι το σύνολο για όλες της γραμμέςοόχι μόνο τα 12

Οπως ειπα επάνω δες κάποιο 30-35α τροφοδοτικό για led

Ο εκτυπωτής θέλει γύρω στα 20 - 22 (και αυτό μόνο όταν βάζεις το hotbed να δουλεύει τέρμα) οπότε με το 30 αρι θα είσαι πολύ άνετος για να βάλεις led και ότι άλλο θέλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

350 w δεν φτάνει ούτε για τον εκτυπωτή, στα atx τροφοδοτικα τα w ειναι το σύνολο για όλες της γραμμέςοόχι μόνο τα 12

Οπως ειπα επάνω δες κάποιο 30-35α τροφοδοτικό για led

Ο εκτυπωτής θέλει γύρω στα 20 - 22 (και αυτό μόνο όταν βάζεις το hotbed να δουλεύει τέρμα) οπότε με το 30 αρι θα είσαι πολύ άνετος για να βάλεις led και ότι άλλο θέλεις

Θα δω τώρα αν βρω καμία προσφορά,παρειγγειλα και benchtop και το περιμένω να μου έρθει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, Vasilica89 είπε

Θα δω τώρα αν βρω καμία προσφορά,παρειγγειλα και benchtop και το περιμένω να μου έρθει 

Δεν χρειαζεται να ψάχνεις προσφορά, πάνε σε τοπικά καταστήματα με ηλεκτρολογικα και ρώτα ζητά ένα τροφοδοτικό led 12v 30amp (ανάλογα την εταιρία παίζει +/-1amp)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Ευχαριστώ για απάντηση,βρήκα ένα στο πατάρι 350w,δεν πρόσεξα για τα αμπερ μόνο,θέλω να του βάλω atx για να μπορέσω να συνδέσω και λεδ κι αλλα

Έγω έχω λεντ ταινια και φαν 120αρι στο μανισιο τροφοδοτικό και τα σηκώνει μια χαρά. Εσύ τι έξτρα απ τα λεντ σκέφτεσαι να βάλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε.. μην αγοράσεις καινούργιο. Τα περισσότερα παλιά τροφοδοτικά αν και λένε οτι είναι 2 rail στην πραγματικότητα έρχονται και τα 2 από το ίδιο output. Δοκίμασε το πρώτα και δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Εγώ πήρα ένα breakout board π.χ αυτό https://www.amazon.de/dp/B015XANDBO/ref=pe_3044161_189395811_TE_3p_dp_1

και δεν χρειάστηκε καν να κόψω καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, trickius είπε

Περίμενε.. μην αγοράσεις καινούργιο. Τα περισσότερα παλιά τροφοδοτικά αν και λένε οτι είναι 2 rail στην πραγματικότητα έρχονται και τα 2 από το ίδιο output. Δοκίμασε το πρώτα και δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Εγώ πήρα ένα breakout board π.χ αυτό https://www.amazon.de/dp/B015XANDBO/ref=pe_3044161_189395811_TE_3p_dp_1

και δεν χρειάστηκε καν να κόψω καλώδια.

 

1 ώρα πριν, stefstefan είπε

Έγω έχω λεντ ταινια και φαν 120αρι στο μανισιο τροφοδοτικό και τα σηκώνει μια χαρά. Εσύ τι έξτρα απ τα λεντ σκέφτεσαι να βάλεις;

Κι εμένα σηκώνει και λεδ+ δυο φαν αλλά,καλύτερα να έχεις την ασφάλεια με ένα atx psu παρά με το κινεζικό του εκτυπωτή,για το λινκ της Αμαζόν περιμένω από eBay εγώ το ίδιο εργαλείο,όποτε λες να το δοκιμάσω τουλάχιστον με τον 350w που έχω;

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Κι εμένα σηκώνει και λεδ+ δυο φαν αλλά,καλύτερα να έχεις το ασφάλεια με ένα atx psu παρά με το κινεζικό του εκτυπωτή,για το λινκ της Αμαζόν περιμένω από eBay εγώ το ίδιο εργαλείο,όποτε λες να το δοκιμάσω τουλάχιστον με τον 350w που έχω;

Ναι δοκίμασε το με το atx που έχεις και αν δεις οτι δεν ζεσταίνει bed κλπ πάρε μεγαλύτερο. Με το breakout board είναι απλά ένα βάλε βγάλε. Εγώ τα 12v led τα πέρασα στο -12v lane.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...