Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, trickius είπε

Ναι δοκίμασε το με το atx που έχεις και αν δεις οτι δεν ζεσταίνει bed κλπ πάρε μεγαλύτερο. Με το breakout board είναι απλά ένα βάλε βγάλε. Εγώ τα 12v led τα πέρασα στο -12v lane.

Στο μποαρδ αυτό,μπαίνουν μαζί και η μητρική +extruder+ bed στο μαύρο και κόκκινο τον 12V ,σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ότι θες του βάζεις αλλά το control για το bed και το extruder πρέπει να τα έχει η μητρική. Άρα αν έχεις mosfet εξωτερικά τότε συνδέεις το ρεύμα στο breakout board και το control στην μητρική. Αλλιώς μόνο μέσω της μητρικής. Εξήγησε μας λίγο πως είναι το κύκλωμα σου να σου πω τι πρέπει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παράλληλα τα δυο μοσφετ,δηλαδή έρχεται ρεύμα σε ένα κι από αυτό το ένα πάει στο άλλο,μετά έχω την απευθείας ρεύμα προς την μητρική,το κοντρόλ αφού έτσι κι αλλιώς είναι από μητρική μέσο μοσφετ,το φαν (2)και λεδ είναι μαζί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Σωστά μάλλον είναι όπως καταλαβαίνω. Άρα δεν αλλάζει κάτι σχετικά με το breakout αλλά για να μην γεφυρώνεις τα ρεύματα των mosfet τράβα τα κατευθείαν από το psu (ίσως σε βοηθήσει αργότερα στο troubleshooting με ρεύματα). Επίσης επειδή το 12v έχει αρκετή θερμοκρασία στα καλώδια όταν τραβάνε full φορτίο φρόντισε να βάλεις χοντρά καλώδια προς τα mosfet.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trickius είπε

Οκ. Σωστά μάλλον είναι όπως καταλαβαίνω. Άρα δεν αλλάζει κάτι σχετικά με το breakout αλλά για να μην γεφυρώνεις τα ρεύματα των mosfet τράβα τα κατευθείαν από το psu (ίσως σε βοηθήσει αργότερα στο troubleshooting με ρεύματα). Επίσης επειδή το 12v έχει αρκετή θερμοκρασία στα καλώδια όταν τραβάνε full φορτίο φρόντισε να βάλεις χοντρά καλώδια προς τα mosfet.

Αυτά που έρχονται με τον εκτυπωτή δεν;αν δε κάνω λάθος τα δυο καλώδια τα έβγαλα από ένα καλό πολύμπριζο ασφαλείας και τα έβαλα,κατευθείαν από Psu;από τα μολεξ;όχι μέσο Board ?εψαξα εδώ για μποαρδ που περιμένω από έξω,υπάρχει στο γρομπο με 20+++€ απλά θα περιμένω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, trickius είπε

Περίμενε.. μην αγοράσεις καινούργιο. Τα περισσότερα παλιά τροφοδοτικά αν και λένε οτι είναι 2 rail στην πραγματικότητα έρχονται και τα 2 από το ίδιο output. Δοκίμασε το πρώτα και δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Εγώ πήρα ένα breakout board π.χ αυτό https://www.amazon.de/dp/B015XANDBO/ref=pe_3044161_189395811_TE_3p_dp_1

και δεν χρειάστηκε καν να κόψω καλώδια.

ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ?

IMG_1009.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Vasilica89 είπε

ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ?

IMG_1009.jpg

18Α στα 12v σου βγάζει αυτό, αρκετά μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι μικρό.. Αν το παραζορίσεις ενδέχεται να σου μείνει στα χέρια.. και να σου κάψει και καμμιά μητρική. Με τόσα μεταχειρισμένα παλιά θα έλεγα να πας σε κάποιο άλλο. Στις αγγελίες του insomnia πουλάγαν κάποτε που είχα δει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/3/2018 στις 2:29 ΜΜ, stefstefan είπε

Το οφσετ πρόβλημα που δημιουργείται από την παύση και μετά τη συνέχιση της εκτύπωσης το έχει κανείς άλλος; Αν όχι, πως το έχει λύσει;

Το μαμα τροφοδοτικο ειναι 20 amp 

 

Με τις τιμες που παιζουν τα 12αρια τροφοδοτικα για led δεν αξιζει να παρεις ουτε σε μτχ atx psu

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, trickius είπε

Όντως είναι μικρό.. Αν το παραζορίσεις ενδέχεται να σου μείνει στα χέρια.. και να σου κάψει και καμμιά μητρική. Με τόσα μεταχειρισμένα παλιά θα έλεγα να πας σε κάποιο άλλο. Στις αγγελίες του insomnia πουλάγαν κάποτε που είχα δει.

 

7 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Το μαμα τροφοδοτικο ειναι 20 amp 

Με τις τιμες που παιζουν τα 12αρια τροφοδοτικα για led δεν αξιζει να παρεις ουτε σε μτχ atx psu

Θα ψάξω ακόμα αν βρω κάτι,ευχαριστώ για το χρόνο σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παροτι τα HEC κάποτε ήταν σκυλιά ( είχα 2 pc με HEC 350αρια αγορασμενα το 2001 και δουλευαν ασταματητα για 3 χρονια 24/7 και με διακοπές άλλα 7 χρόνια και μόνο το ένα από τα δύο χάλασε στη 10ετία -δεν έδινε ρεύμα) υπήρχαν κάποιες παρτιδες η μοντελα (το ανακάλυψα όταν πηγα να πάρω  λόγω της προηγούμενης εμπειρίας μου με hec από το ινσομνια αλλά με με ενημερωσε ο πωλητης για να ειναι ενταξει) ότι  ειχαν θεματακια με ρευματα πυκνωτες κτλ κτλ δε θυμαμαι ακριβως και στο συγκεκριμένο που πουλούσε είχε αλλάξει πυκνωτες.

Γνωμη μου, καθως επισης όπως είδα ότι στο είπαν και άλλοι, ότι το τροφοδοτικό είναι σαν τα θεμέλια του σπιτιού ή το δοχείο βενζίνης του αυτοκινητου. Αν είναι προβληματικά (ασταθη, τρύπια κτλ ) όλη η κατασκευη θα καταρρεύσει-καταστραφεί και όχι πάντα με τον καλύτερο τρόπο. Έχω δει με τα μάτια μου τροφοδοτικα να παίρνουν φωτιά και αμα ψάξεις και στο youtube κι εκεί θα δεις αρκετά. Οπότε το σοβαρότερο και το σημαντικότερο σε ένα pc είναι το τροφοδοτικό (παλιά (όσο πιο παλιά τόσο περισσότερο) που ήταν φτηνότερα δεν διναμε όλοι και πολύ σημασία.

Ελπίζω να βοήθησα.

Επεξ/σία από pmakr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pmakr είπε

Παροτι τα HEC κάποτε ήταν σκυλιά ( είχα 2 pc με HEC 350αρια αγορασμενα το 2001 και δουλευαν ασταματητα για 3 χρονια 24/7 και με διακοπές άλλα 7 χρόνια και μόνο το ένα από τα δύο χάλασε στη 10ετία -δεν έδινε ρεύμα) υπήρχαν κάποιες παρτιδες η μοντελα (το ανακάλυψα όταν πηγα να πάρω  λόγω της προηγούμενης εμπειρίας μου με hec από το ινσομνια αλλά με με ενημερωσε ο πωλητης για να ειναι ενταξει) ότι  ειχαν θεματακια με ρευματα πυκνωτες κτλ κτλ δε θυμαμαι ακριβως και στο συγκεκριμένο που πουλούσε είχε αλλάξει πυκνωτες.

Γνωμη μου, καθως επισης όπως είδα ότι στο είπαν και άλλοι, ότι το τροφοδοτικό είναι σαν τα θεμέλια του σπιτιού ή το δοχείο βενζίνης του αυτοκινητου. Αν είναι προβληματικά (ασταθη, τρύπια κτλ ) όλη η κατασκευη θα καταρρεύσει-καταστραφεί και όχι πάντα με τον καλύτερο τρόπο. Έχω δει με τα μάτια μου τροφοδοτικα να παίρνουν φωτιά και αμα ψάξεις και στο youtube κι εκεί θα δεις αρκετά. Οπότε το σοβαρότερο και το σημαντικότερο σε ένα pc είναι το τροφοδοτικό (παλιά (όσο πιο παλιά τόσο περισσότερο) που ήταν φτηνότερα δεν διναμε όλοι και πολύ σημασία.

Ελπίζω να βοήθησα.

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Το μαμα τροφοδοτικο ειναι 20 amp 

Με τις τιμες που παιζουν τα 12αρια τροφοδοτικα για led δεν αξιζει να παρεις ουτε σε μτχ atx psu

 

21 ώρες πριν, trickius είπε

Όντως είναι μικρό.. Αν το παραζορίσεις ενδέχεται να σου μείνει στα χέρια.. και να σου κάψει και καμμιά μητρική. Με τόσα μεταχειρισμένα παλιά θα έλεγα να πας σε κάποιο άλλο. Στις αγγελίες του insomnia πουλάγαν κάποτε που είχα δει.

Με 25 Α θα είμαι κομπλέ ;500 βαττ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
40 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Με 25 Α θα είμαι κομπλέ ;500 βαττ

 

Αν εχεις; ορεξη ναι θα ειναι αρκετο αν τα 25Α εινια στα 12V

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αλλά βρήκα με15€ με τα παραπάνω καλή τιμουλα,τώρα απόδοση θα δούμε,θα ψάξω λίγο ακόμα μπας και βρω με 30α περίπου ίδια τιμή,γιατί για πειράματα θα είναι ότι πρέπει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...