Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, stefstefan είπε

Το ότι παίζει η φωτεινότητα του LED όταν ενεργοποιεί το prehead από μόνο, αν και απολύτως φυσιολογικό, δε λέει και πολλά και ιδίως από τη στιγμή μάλιστα που ανέβαζε μια χαρά θερμοκρασία στο hotbed και hotend -το συμπεραίνω αυτό γιατί δεν αναφέρεις κάτι διαφορετικό για αυτά τα δύο- . Το γεγονός της φωτεινότητας έχει να κάνει από τη πτώση τάσης όταν συνδέεις επιπλέον καταναλώσεις στην ίδια γραμμή, είναι απολύτως φυσιολογικό μέχρι ένα σημείο. 

Τα 33Α που αναφέρει είναι αυτά που μπορεί να σου δώσει στην γραμμή των 12V, είτε έχεις συνδέσει τα μόλεξ, είτε το σάτα, είτε 4πινο και 8πινο καλώδιο. Όλα τα χρώματα των γραμμών καταλήγουν στα ίδια αντίστοιχα σημεία πάνω στην πλακέτα, οπότε δεν έχει σημασία ποιο απ όλα τα βύσματα θα συνδέσεις. Για single rail.

Τα mosfet κάνουν ότι κάνει και το ρελέ, παίρνει εντολή, να το πω λίγο μπακαλίστικα,  από ρεύμα χαμηλής τάσης και διοχευτεύει μέσω της επαφής του ρεύμα υψηλής τάσης, σαν κατανάλωση δεν καταναλώνει και τίποτα, απλά παρακάμπτει την μητρική στη διαδρομή των υψηλών έντασης ρευμάτων που έρχονται απ το τροφοδοτικό και καταλήγουν στη μύτη και την θερμαινόμενη επιφάνεια. Οπότε δεν μπορεί να ληφθεί ως σοβαρή κατανάλωση.

Να σου καιγόταν το οτιδήποτε λίγο δύσκολο, όταν μια πηγή δεν μπορεί να  προσφέρει όσα ζητάει μια κατανάλωση τότε η κατανάλωση απλά  υπολειτουργεί ή δεν λειτουργεί καθόλου, θα μπορούσες να κάνεις λόγο για φόβο μόνο όταν η πηγή σου θα προσέφερε μεγαλύτερη τάση από αυτήν που ζητάει η κατανάλωση σου.

Με αυτά τα δεδομένα θεωρώ πως κακώς επέστρεψες το τροφοδοτικό, αλλά διευκρίνισε μας πρώτα αν έπιανε ο εκτυπωτής κανονικά τις θερμοκρασίες στη μύτη εκτύπωσης και την επιφάνεια και επίσης ανέφερε μας για τι είδους LED κατανάλωση πρόκειται και στα πόσα Watt είναι.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας,

το λεδ που έχω επάνω είναι 3 λαμπάκια από μια λεδ ταινία 9β λίγα βαττ,θα δοκιμάσω μετά το Πάσχα το τροφοδοτικό από το πατάρι με 25α που έχω μπας και κάνω δουλειά για να δω αν πιάνει την θερμοκρασία,με αυτό που το πήγα πίσω είδα ότι αργεί να ζεσταθεί,ενώ το κινεζικό έδειχνε να ζεστάνει πολύ ποιο γρήγορα και τα δυο(τραπέζι και κεφάλι)μήπως θέλει ειδικό τροφοδοτικό που να έχει δυο ξεχωριστούς 12Β;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η συλλογή μου όλα εκτυπωμένα εκτός από το καφέ shar pei (σκύλο)

20180409_214629.jpg

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

να μαζευτουμε ολοι εμεις να βαλουμε απο ενα 10αρικο να το παρουμε :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Τι γλυκό είναι τα αριστερά κάτω σειρά;

Spectrum ασημένιο ακριβώς πως γράφει το χρώμα όταν σχολασω

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα από Gearbest να με καλύψει στο θέμα της μητρικής στο πλαίσιο της εγγύησης. Μου ζήτησαν βίντεο και να περιγράψω στο βίντεο το πρόβλημα και αφού το έκανα μου είπαν πως θα μου στείλουν άλλη μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελλαδα 20ευρω το κιλο (με αποδειξη , 16 και κατι χωρις)

thes3d.gr , δεν τα εχει περασει ακομα στο site τους

 

 

20180410_175215.jpg

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefstefan είπε

Ζήτησα από Gearbest να με καλύψει στο θέμα της μητρικής στο πλαίσιο της εγγύησης. Μου ζήτησαν βίντεο και να περιγράψω στο βίντεο το πρόβλημα και αφού το έκανα μου είπαν πως θα μου στείλουν άλλη μητρική.

ευκαιρια κι εγω να στησω εναν δευτερο στο πλαίσιο της εγγύησης:lol:

2 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Ελλαδα 20ευρω το κιλο (με αποδειξη , 16 και κατι χωρις)

thes3d.gr , δεν τα εχει περασει ακομα στο site τους

20180410_175215.jpg

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stefstefan είπε

Ζήτησα από Gearbest να με καλύψει στο θέμα της μητρικής στο πλαίσιο της εγγύησης. Μου ζήτησαν βίντεο και να περιγράψω στο βίντεο το πρόβλημα και αφού το έκανα μου είπαν πως θα μου στείλουν άλλη μητρική.

Aκομα τους περιμενω για ενα heat cartridge στο πλαισιο της εγγυησης (anet a8). Σε μερικες περιπτωσης ειναι χειροτεροι και απο το ελληνικο δημοσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, hannibalmemos1984 είπε

Aκομα τους περιμενω για ενα heat cartridge στο πλαισιο της εγγυησης (anet a8). Σε μερικες περιπτωσης ειναι χειροτεροι και απο το ελληνικο δημοσιο.

Για αυτόν τον λόγο, επειδή δεν τους εμπιστεύομαι ούτε εγώ, έχω παραγγείλει ήδη απ' την περασμένη βδομάδα μητρική με δικά μου έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2018 στις 6:06 ΠΜ, stefstefan είπε

Για αυτόν τον λόγο, επειδή δεν τους εμπιστεύομαι ούτε εγώ, έχω παραγγείλει ήδη απ' την περασμένη βδομάδα μητρική με δικά μου έξοδα.

Gearbest στο aftersale ειναι σε μερικες περιπτωσεις οτι χειροτερο εχω συναντησει. Στην δικη μου περιπτωση αφου εκανα unboxing και ειδα οτι καποια πραγματα δεν ειναι σωστα τους εστειλα φωτογραφιες και βιντεο απο την λειτουργια του εκτυπωτή και ακομα περιμενω απαντηση ή refund. Παραγγειλα και εγω καινουργιο  heat cartridge και heat break μαζι με heat block γιατι πραγματικα οταν εβλεπα το μαυρο pla να τρεχει απο παντου τα ειδα ολα. Καθαρισα ολο το nozzle(tube στο heat break) αλλα απο καπου πρεπει να εχει ρηγμα και αγορασα ξανα τα παντα για να δω τι ειναι. Οσο ασχολουμαι μαθαινω !!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hannibalmemos1984 είπε

Gearbest στο aftersale ειναι σε μερικες περιπτωσεις οτι χειροτερο εχω συναντησει. Στην δικη μου περιπτωση αφου εκανα unboxing και ειδα οτι καποια πραγματα δεν ειναι σωστα τους εστειλα φωτογραφιες και βιντεο απο την λειτουργια του εκτυπωτή και ακομα περιμενω απαντηση ή refund. Παραγγειλα και εγω καινουργιο  heat cartridge και heat break μαζι με heat block γιατι πραγματικα οταν εβλεπα το μαυρο pla να τρεχει απο παντου τα ειδα ολα. Καθαρισα ολο το nozzle(tube στο heat break) αλλα απο καπου πρεπει να εχει ρηγμα και αγορασα ξανα τα παντα για να δω τι ειναι. Οσο ασχολουμαι μαθαινω !!!!! 

εγω παντως οσες φορες μετα την παραλαβη προϊόντων τα εβλεπα ταλαιπωρημενα και μη λειτουργικα εντός 2 ημερών στελνουν το καινουργιο h mou epistrefoun to xrhma

75 παραγγελιες στο συνολο εχω κανει απο αυτους

kamia 10aria refund

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πειράξει κανείς τον adjust από τη μαμά τροφοδοτικό του Α8 για να έχει πάραπανω θερμοκρασία τραπεζιού και αντί για 12β να βγάζει 14;είναι πρόβλημα ;

 

PETG παίρνει το Α8;έχει κάποιος εμπειρία εκτύπωσης με αυτό το υλικό ;δειγματα από κάπου (Αθήνα)για δοκιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...