Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/13/2018 στις 10:21 ΠΜ, Inuyasha είπε

Το petg είναι λίγο μπελαλίδικο σαν υλικο αλλά μπορείς άνετα να εκτυπώσεις με στοκ anet

Όσο για το τροφοδοτικό δεν είναι ακριβώς για να δώσεις μεγαλύτερη τάση, όταν φορτώνεις το τροφοδοτικό αντί για 12 θα σου δίνει 11,4εκεινη την ώρα που θα πάρεις μετρήσει παίζεις με το ρυθμιστή για να φτάσεις τα 12v

Στον CR10 δεν έχει τόσο μπελά, μόνο περίμενε αρκετό γιατί θέλει ~90 bed temp / 230 nozzle. Σε σχέση με το PLA που είχε ο κινέζος σαν δείγμα μαζί με τον εκτυπωτή, είναι σαφώς καλύτερο σαν υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, nkarama είπε

Δεν κατάλαβα τι εννοείς site πολίτη (!) αλλά πήγαινε μια βόλτα απο cableworks ή απο grobotronics και ζήτα. Μην περιμένεις απο site, πήγαινε ο ίδιος...

Grobo είδα μόνο ρολά τον κιλό με 22€,έλεγα για πολίτη eBay,ali,και μαγαζί κανένα από εδώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα πας στο μαγαζί που σε βολεύει κοντά σου και ρωτάς

Οι διάφορες από μακρά δε μάρκα ειδικά σε δύσκολα υλικά όπως petg είναι τεράστια

Πχ το thes3d.gr όσες φορές ζήτησα δείγμα από υλικό μου έκοψαν καμιά 30 αρια μέτρα από κάποιο ανοικτό του ρόλο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Θα πας στο μαγαζί που σε βολεύει κοντά σου και ρωτάς

Οι διάφορες από μακρά δε μάρκα ειδικά σε δύσκολα υλικά όπως petg είναι τεράστια

Πχ το thes3d.gr όσες φορές ζήτησα δείγμα από υλικό μου έκοψαν καμιά 30 αρια μέτρα από κάποιο ανοικτό του ρόλο

Για grobo δεν νομίζω για να δώσουν free δείγμα γιατί έτυχε να πάω τελευταία με τη κορούλα μου (2 ετών)για να πάρω κάτι βιδες και έχει δει γατούλες εκτυπωμένες στον εκτύπωτη και ζήτησα από τον πολίτη και η κορούλα όλο γατούλα γατούλα και...τίποτα ότι δήθεν δεν μπορούμε,θα πάω από βδομάδα μπας και ζητήσω free PETG για δοκιμή από αυτούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

Στον CR10 δεν έχει τόσο μπελά, μόνο περίμενε αρκετό γιατί θέλει ~90 bed temp / 230 nozzle. Σε σχέση με το PLA που είχε ο κινέζος σαν δείγμα μαζί με τον εκτυπωτή, είναι σαφώς καλύτερο σαν υλικό.

Θερμοκρασίες παίζουν ειδικά στο bed πάνω σε μπλε ταινία εκτύπωσα το primaselect χώρος να ανάψω καν το bed αρκετά μεγάλα κομμάτια χωρίς θέμα, σε τζάμι έπαιξα κοντά στους 65 βαθμούς bed

 

Το petg τουλάχιστον σε εμένα και όσο είχα διαβάσει θέλει μεγαλύτερη απόσταση η μύτη από το την επιφάνεια εκτύπωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nkarama είπε

Δεν κατάλαβα τι εννοείς site πολίτη (!) αλλά πήγαινε μια βόλτα απο cableworks ή απο grobotronics και ζήτα. Μην περιμένεις απο site, πήγαινε ο ίδιος...

"Πωλητή" μάλλον ήθελε να γράψει ίσως λόγω οτοκορέκτ του έβγαλε "πολίτη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Για grobo δεν νομίζω για να δώσουν free δείγμα γιατί έτυχε να πάω τελευταία με τη κορούλα μου (2 ετών)για να πάρω κάτι βιδες και έχει δει γατούλες εκτυπωμένες στον εκτύπωτη και ζήτησα από τον πολίτη και η κορούλα όλο γατούλα γατούλα και...τίποτα ότι δήθεν δεν μπορούμε,θα πάω από βδομάδα μπας και ζητήσω free PETG για δοκιμή από αυτούς 

Πρότινα grobo γιατι ξέρω ότι έχουν μικρές συσκευασίες σε κάποια απο τις μάρκες που φέρνουν. Επι πλρωμή φυσικά.

Στην cableworks είχα δει ένα πολύ όμορφο PLA σε διάφορα χρώματα και είχα ρωτήσει, ήταν νομίζω SUN ή κάτι τέτοιο και μου είχαν δώσει δείγμα δωρεάν. Δεν ξέρω αν έχουν/δίνουν ακόμα, αλλά μια επίσκεψη αξίζει να την κάνεις. Ειδικά στο νέο τους κατάστημα που είναι τεράστιο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nkarama είπε

Πρότινα grobo γιατι ξέρω ότι έχουν μικρές συσκευασίες σε κάποια απο τις μάρκες που φέρνουν. Επι πλρωμή φυσικά.

Στην cableworks είχα δει ένα πολύ όμορφο PLA σε διάφορα χρώματα και είχα ρωτήσει, ήταν νομίζω SUN ή κάτι τέτοιο και μου είχαν δώσει δείγμα δωρεάν. Δεν ξέρω αν έχουν/δίνουν ακόμα, αλλά μια επίσκεψη αξίζει να την κάνεις. Ειδικά στο νέο τους κατάστημα που είναι τεράστιο...

Άλιμος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/4/2018 στις 11:50 ΜΜ, Vasilica89 είπε

Τελικά κατάφερα να συνδέσω το ατξ τροφοδοτικό τον 450 βαττ,αλλά δεν Παρί παραπάνω από 98 βαθμούς το τραπέζι,πως θα περάσω εγώ ένα ολόκληρο κιλό ABS αφού δεν κολλάει σε γυαλί με αυτή την θερμοκρασία ;

Καλησπερα, αν θες πληροφοριες για εκτυπωση με ABS σε γυαλι πες μου (και οποιος αλλος εννοειται!), εχω ξεκινησει εδω και λιγο καιρο κ χρησιμοιποιω.

Επεξ/σία από mr.911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Άλιμος ;

Νομίζω ότι πιάνει Αργυρούπολη εκεί, αλλά είναι κοντά στο Μετρό. Δεν ξέρω πόσο κοντά γιατί συνήθως πάω με αυτοκίνητο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nkarama είπε

Νομίζω ότι πιάνει Αργυρούπολη εκεί, αλλά είναι κοντά στο Μετρό. Δεν ξέρω πόσο κοντά γιατί συνήθως πάω με αυτοκίνητο.

Θα πάω το Σάββατο μάλλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2018 στις 4:10 ΜΜ, Vasilica89 είπε

Το am8 από εδώ;έξω;δημιουργία σε γνωστό CNC?

Το περασμένο καλοκαίρι, με παραγγελία των προφίλ από το cnccat.gr

Στις 15/4/2018 στις 1:00 ΜΜ, Zaknafein είπε

Στον CR10 δεν έχει τόσο μπελά, μόνο περίμενε αρκετό γιατί θέλει ~90 bed temp / 230 nozzle. Σε σχέση με το PLA που είχε ο κινέζος σαν δείγμα μαζί με τον εκτυπωτή, είναι σαφώς καλύτερο σαν υλικό.

Τυπώνω PETG σε 65C bed temp, πάνω σε καθρέφτη (στρωμένο με λακ ή αραιωμένη ατλακόλ γιατί σε σκέτο γυαλί υπάρχει ο κίνδυνος να κολλήσει υπερβολικά καλά το PETG, τόσο που βγάζοντας το να πάρει μαζί του και κομμάτι από το γυαλί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, georgeadams είπε

Το περασμένο καλοκαίρι, με παραγγελία των προφίλ από το cnccat.gr

Τυπώνω PETG σε 65C bed temp, πάνω σε καθρέφτη (στρωμένο με λακ ή αραιωμένη ατλακόλ γιατί σε σκέτο γυαλί υπάρχει ο κίνδυνος να κολλήσει υπερβολικά καλά το PETG, τόσο που βγάζοντας το να πάρει μαζί του και κομμάτι από το γυαλί).

Σαν τιμή σας βγήκε κάτω από τα πακέτα που έχει η grobo στα 65€ το νατουραλ;ενημερώστε με παρακαλώ όταν εγκαταστήσετε το ΑΤΞ τροφοδοτικό για το πως ακούγονται η ανεμιστήρες/ανεμιστήρας extruder γιατί εμένα δείχνει να μην έχει τάση κάπως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Σαν τιμή σας βγήκε κάτω από τα πακέτα που έχει η grobo στα 65€ το νατουραλ;ενημερώστε με παρακαλώ όταν εγκαταστήσετε το ΑΤΞ τροφοδοτικό για το πως ακούγονται η ανεμιστήρες/ανεμιστήρας extruder γιατί εμένα δείχνει να μην έχει τάση κάπως 

Αν θυμάμαι καλά τα αλουμίνια από cnccat.com βγαίνουν κάτι λιγότερο από 30 ευρώ αν βιάζεσαι και ψωνισεις βίδες κτλ από ελλάδα σου βγαίνει ίδια τιμή, αν έχεις υπομονή για παραγγελία από κινα λογικά θα σου βγει σύνολο γύρω στο 50αρικο

 

Εγώ επειδή δεν είχα υπομονή πήρα έτοιμο κιτ από ratrig (αυτό που έχει στο grobotronics.com)

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...