Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφτιαξα και λίγο το cable management τώρα πρέπει να τυπώσω η να βάλω καπως το spool για το fillament να μην εισαι στην μέση. Απο εκει και πέρα επόμενο που θέλω να κάνω ειναι να αλλάξω αυτα τα παλιο ανεμιστηράκια με πιο ύσηχα με της noctua

IMG_2994.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 6/6/2018 στις 10:12 ΠΜ, Dantε είπε

Ψαχνω βρε παιδια να εκτυπωσω μια βαση για να κραταω το κινητο οταν παιζω.

Κατι σαν αυτο δηλαδη

https://www.thingiverse.com/thing:2721784

Για redmi note 3.Κοιταζω αλλα δε βρισκω κατι με παρομοιες διαστασεις και μου κανει και εντυπωση που δεν εχουν σχεδια για αυτο.

Μπας και εχει βρει κανενας τιποτα?

Στείλε μου PM με τις ακριβείς διαστάσεις X-Y-Z να στο φτιάξω custom στο fusion ;)

Θεωρητικά δεν είναι κάτι δύσκολο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαγη στα καθετα με mgn 12 γιατι τα ρουλεμαν ηταν λιγο σπαστικα απο θορυβο χωρις αυτο να σημαινει οτι μπορει μετα απο καποιο διαστημα να γινει vslot

εκογα το στηριγμα του κρεβατιου που το δενει με τα mgn12H γιατι παρατηρησα μια δυσκαμψια οποτε θα τυπωσω νεα στηριγματα ποιο σωστα

προς το παρον χωρις 2ρο μοτερ γιατι το κρεβατι ειναι 220 ισως οταν μεγαλωσει να χρειαζεται στη απεναντι πλευρα...ισως μετα απο τεστ αν δω κατι

περιμενω ιμαντες για να προχωρησω και να αποφασισω τι κεφαλη θα βαλω...bowden h direct

IMG_4598.JPG

IMG_4599.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dirace είπε

Και ο δικος μου. Σχεδον ετοιμος θελει 2-3 πραγματακια ακομη (Τραπεζι, PEI , Fan και 2 φυλλα αλουμινιου) Αλλα ειναι λειτουργικος

IMG_20180620_170220.jpg

τι carriage εχεις τυπωσει??? εχεις καλυψει τον Υ και δε βλεπω πως κινειται ο Χ πανω του .....για βγαλε και καμμια καλυτερη φωτο...τα αλλουμινια τα τυπωσες μονος σου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο δικός μου τουλάχιστον είχε μια απλή κίτρινη χαρτοταινία, το ιδανικό για εμένα είναι να αγοράσεις μπλε χαρτοταινία ΑΛΛΆ προτίμησε μια καλή (πχ 3Μ),με κάτι φτηνές που κυκλοφορούνε μπορεί να μην κολλάει το πλαστικό επάνω τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Ο δικός μου τουλάχιστον είχε μια απλή κίτρινη χαρτοταινία, το ιδανικό για εμένα είναι να αγοράσεις μπλε χαρτοταινία ΑΛΛΆ προτίμησε μια καλή (πχ 3Μ),με κάτι φτηνές που κυκλοφορούνε μπορεί να μην κολλάει το πλαστικό επάνω τους

Με την συγκεκριμένη ταινία είχα τα καλύτερα αποτελέσματα σε ABS,γυαλί έκανε το πρώτο layer γυαλί και με brim 12 Lines και πάλι η γωνιές ήταν αηδία,ενώ με την ταινία στοκ με τρεις γραμμές brim κανένα πρόβλημα,δοκίμασα ένα sheet με 80 σεντ από γεαρ,το μπλε αλλά με το που ξεκόλλησα πήρε και το κομμάτι μαζί,και να έχει πέσει η θερμοκρασία τελείως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μια δοκιμαστικη εκτυπωση. Το βιντεο δε μπορει να αποδωσει την ταχυτητα του εκτυπωτη, λιγο ο ηχος δινει μια ιδεα.

 

Επεξ/σία από dirace
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dirace είπε

Και μια δοκιμαστικη εκτυπωση. Το βιντεο δε μπορει να αποδωσει την ταχυτητα του εκτυπωτη, λιγο ο ηχος δινει μια ιδεα.

Πολύ ωραίο project φαίνεται ωραία δουλειά αν και κάνει λίγο θόρυβο που φαντάζομαι λύνεται με την αλλαγη απο το ανεμιστηράκι ή ειναι απο τα μέταλλα ;

Εγώ πάντως για τον tevo σίγουρα θα κάνω αλλαγη στο ανεμιστηράκι σε board noozle με ανεμιστήρες της noctua

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θορυβος ειναι σε καποιες ταχυτητες. Ειναι γνωστο θεμα που εχουν τα TMC2208 με 8bit καρτες. Ακουγεται ομως πιο δυνατο στο βιντεο απο οτι στη πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένα πρόγραμμα ή κάποιο addon για το cura που να σου λέει μεταξύ άλλων ποσο pla , abs κτλπ χρειάζεται το συγκεκριμένο σχέδιο που θα εκτυπώσεις ?

Θέλω να πάρω 3 χρώματα που πιστεύω οτι ειναι και απο τα πιο βασικά και αυτα που θέλω να εκτυπώνω αλλα 1 kg το καθένα 22 euro περίπου δεν ειναι και φθηνό και δεν ξέρω και πόσο θέλει για κάθε εκτύπωση οποτε ίσως να έπαιρνα λιγότερο αλλα πάλι δεν ξέρω αν θα φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, SPANK είπε

Υπάρχει κανένα πρόγραμμα ή κάποιο addon για το cura που να σου λέει μεταξύ άλλων ποσο pla , abs κτλπ χρειάζεται το συγκεκριμένο σχέδιο που θα εκτυπώσεις ?

Θέλω να πάρω 3 χρώματα που πιστεύω οτι ειναι και απο τα πιο βασικά και αυτα που θέλω να εκτυπώνω αλλα 1 kg το καθένα 22 euro περίπου δεν ειναι και φθηνό και δεν ξέρω και πόσο θέλει για κάθε εκτύπωση οποτε ίσως να έπαιρνα λιγότερο αλλα πάλι δεν ξέρω αν θα φτάνει.

Το τελευταίο cura 3 κάτι βγάζει σίγουρα εκτίμηση στο βάρος του σχεδίου, βέβαια πολλές φορές και αυτό αλλά και οι εκτιμώμενες ώρες εκτύπωσης πέφτουν έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...