Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Inuyasha είπε

Το τελευταίο cura 3 κάτι βγάζει σίγουρα εκτίμηση στο βάρος του σχεδίου, βέβαια πολλές φορές και αυτό αλλά και οι εκτιμώμενες ώρες εκτύπωσης πέφτουν έξω

Βασικά στο περίπου θέλω να βγάζει πόσο περίπου υλικό θέλει το συγκεκριμένο σχέδιο , υπάρχει καποιο άλλο πρόγραμμα που στο υπολογίζει εκτός του cura ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
2 λεπτά πριν, SPANK είπε

Βασικά στο περίπου θέλω να βγάζει πόσο περίπου υλικό θέλει το συγκεκριμένο σχέδιο , υπάρχει καποιο άλλο πρόγραμμα που στο υπολογίζει εκτός του cura ?

Και το simplify 3d βγάζει εκτίμηση, γενικά τέτοια λειτουργία μόνο σε slicer λογικά θα βρεις κάτι 3rd party η ακόμα και online δεν θα δίνει σωστά αποτελέσματα μιας και δεν θα έχει όλες της παραμέτρους της εκτύπωσης (wall lines, top/bottom layer, infill, support κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Το τελευταίο cura 3 κάτι βγάζει σίγουρα εκτίμηση στο βάρος του σχεδίου, βέβαια πολλές φορές και αυτό αλλά και οι εκτιμώμενες ώρες εκτύπωσης πέφτουν έξω

Μήπως ξέρεις που το λεει ακριβώς γιατι δεν βρίσκω κατι

20 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Και το simplify 3d βγάζει εκτίμηση, γενικά τέτοια λειτουργία μόνο σε slicer λογικά θα βρεις κάτι 3rd party η ακόμα και online δεν θα δίνει σωστά αποτελέσματα μιας και δεν θα έχει όλες της παραμέτρους της εκτύπωσης (wall lines, top/bottom layer, infill, support κτλ)

Αυτό πρέπει να είναι με το πράσινο θέλει περίπου δηλαδή λεει 28 γραμμάρια υλικό ?

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, georgeadams είπε

Ναι, 28gr και 9,52 μέτρα νήμα. Στο περίπου βέβαια.

Άρα θεωρητικά με 1 κιλό μπορείς να κάνεις πάμπολες εκτυπώσεις.

Update : Πήρα 3 χρώματα pla devil απο γνωστό μαγαζί ( δεν το αναφέρω για να μην κάνω διαφήμιση ) και αν και στο site τους το κάθε χρώματα ηταν ακριβότερο μου τα άφησαν και τα 3 μισή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αλλη μια ερώτηση στο pla στο noozle παίζω στους 200 βαθμούς χωρίς καποιο θέμα , λεει όμως οτι το pla ειναι απο 200 εως 234 στο devil τουλάχιστον ... να βάλω παραπάνω όριο τους 234 ή δεν εχει σημασία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, SPANK είπε

Επίσης αλλη μια ερώτηση στο pla στο noozle παίζω στους 200 βαθμούς χωρίς καποιο θέμα , λεει όμως οτι το pla ειναι απο 200 εως 234 στο devil τουλάχιστον ... να βάλω παραπάνω όριο τους 234 ή δεν εχει σημασία ?

Για να βρεις θερμοκρασία έχει στο thingiverse temperature tower, κατεβάζεις κάνεις της ρυθμίσεις στο cura (δες στη περιγραφή) και εκτυπώνεις, από εκεί και πέρα βλέπεις που είναι καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Inuyasha είπε

Για να βρεις θερμοκρασία έχει στο thingiverse temperature tower, κατεβάζεις κάνεις της ρυθμίσεις στο cura (δες στη περιγραφή) και εκτυπώνεις, από εκεί και πέρα βλέπεις που είναι καλύτερα

Το cura απο μονο του με το default profile για τον tarantula και plz έχει max 200c και 60 στο bed , μέχρι στιγμής δεν έχω δει κακή εκτύπωση , αλλα αν βάλω max πχ 234 που λεει το devil σε τι θα δώ διαφορά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το κάθε νήμα (ακόμα και από ρόλο σε ρόλο) εκτυπώνει διαφορετικά

Από την θερμοκρασία εξαρτάτε πόσο καλά κολλάνε τα layer κυρίως επίσης ανάλογα τι υλικό με την θερμοκρασία αλλάζει και το τελικό φινίρισμα, της Spectrum πχ στους 215 βγαίνει γυαλιστερό ενώ αν ανεβάσω κοντά στα 230 είναι αρκετά πιο γυαλιστερό (τ; το νούμερα στο περίπου)

Για αυτό εκτυπώνεις ένα temperature tower που του λες ότι κάθε 1 εκατοστό άλλαζε θερμοκρασία (+4-5 βαθμούς) οπότε βλέπεις σε ένα 10 διαφορετικές θερμοκρασίες πως αντιδρά το υλικό σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Μόνο 28 γραμμάρια είναι τα 9,5 μέτρα? 

Το πλαστικό PLA έχει πυκνότητα περίπου 1.25 gr ανά κυβικό χιλιοστό.

Με βάση τον μαθηματικό τύπο από εδώ: https://filament2print.com/gb/blog/16_densities-lengths-3D-printing-filaments.html , αυτό σημαίνει πως τα 28gr διαμέτρου 1,75mm έχουν μήκος 9,32 μέτρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο 2.5 ώρες έτοιμη η θήκη για 16 μνήμες ram :)

Ωραίο το άσπρο χρώμα και μου φαίνεται αρκετά ποιοτικό υλικό το devil.

Τώρα πρέπει να βρώ κατι για cpu :P

36188757_10214620860728060_2174459658981343232_n.jpg

36228811_10214620859688034_1340996490411114496_n.jpg

36281894_10214620859928040_8186432670922702848_n.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 λεπτά πριν, SPANK είπε

Μετά απο 2.5 ώρες έτοιμη η θήκη για 16 μνήμες ram :)

Ωραίο το άσπρο χρώμα και μου φαίνεται αρκετά ποιοτικό υλικό το devil.

Τώρα πρέπει να βρώ κατι για cpu :P

Fusion 360 /sketch up is your friend, τετοια σχέδια είναι συνήθως εύκολα να γίνουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.
Θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας. Εχω παρει τον Anet A8. Εχω κανει πολλες εκτυπωσεις και ολες μια χαρα. Σημερα ειπα να αλλαξω απο χαρτοταινια σε γυαλι. Οταν αρχισα να εκτυπωνω δεν κολουσε πανω και το εβγαλα στο τελος. Εβαλα καινουρια χαρτοταινια και παλι δεν κολουσε. Μετα απο καποιες προσπαθιες παρατηρισα οτι το ανεμιστηρακι σταματησε να λειτουργει. Αλλαξα τα βισματα με το αλλο ανεμιστηρακι και δουλευε, αρα δε ειναι το ανεμιστηρακι. Οταν εμπαινα στο octoprint ηπαρχει επιλογη να ανοιξεις το ανεμιστηρακι και οταν το πατησα αρχισε να λειτουργει αλλα πατουνα να εκτυπωση σταματουσε παλι. Μεσα στο cura αλλαξα καποιες ρυθμισεις και τωρα λειτουργει ολη την ωρα. Αλλα το προβλημα που εχω ειναι οτι δεν κολαει το PLA πανω στην χαρτοταινια. Το βοηθαω λιγο με μαχαιρι να κολισει και οταν ξεκινησει ολα μια χαρα αλλα αυτη η πρωτη στροση ειναι προβλημα που ξεκινισε σημερα απο την στιγμη που αλλαξα την χαρτοταινια με γυαλι και παλι πισω σε χαρτοταινια. PLA 190 και 55 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο γυαλι η ακομα και στην χαρτοταινια μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις μια στρωση κολλα (τυπου uhu stick) , η στο τζαμι μπορεις και με λακ μαλλιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...