Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω για την απαντηση και τον χρονο σας. Απλος το περιεργο ειναι ποτε δεν εβαζα τιποτα. Απλα πατουσα εκτυπωση και αυτο εκτυπωνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, xakerofxanthi είπε

Καλησπερα σε ολους.
Θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας. Εχω παρει τον Anet A8. Εχω κανει πολλες εκτυπωσεις και ολες μια χαρα. Σημερα ειπα να αλλαξω απο χαρτοταινια σε γυαλι. Οταν αρχισα να εκτυπωνω δεν κολουσε πανω και το εβγαλα στο τελος. Εβαλα καινουρια χαρτοταινια και παλι δεν κολουσε. Μετα απο καποιες προσπαθιες παρατηρισα οτι το ανεμιστηρακι σταματησε να λειτουργει. Αλλαξα τα βισματα με το αλλο ανεμιστηρακι και δουλευε, αρα δε ειναι το ανεμιστηρακι. Οταν εμπαινα στο octoprint ηπαρχει επιλογη να ανοιξεις το ανεμιστηρακι και οταν το πατησα αρχισε να λειτουργει αλλα πατουνα να εκτυπωση σταματουσε παλι. Μεσα στο cura αλλαξα καποιες ρυθμισεις και τωρα λειτουργει ολη την ωρα. Αλλα το προβλημα που εχω ειναι οτι δεν κολαει το PLA πανω στην χαρτοταινια. Το βοηθαω λιγο με μαχαιρι να κολισει και οταν ξεκινησει ολα μια χαρα αλλα αυτη η πρωτη στροση ειναι προβλημα που ξεκινισε σημερα απο την στιγμη που αλλαξα την χαρτοταινια με γυαλι και παλι πισω σε χαρτοταινια. PLA 190 και 55 βαθμους

Μπορείς να δοκιμάσεις να μειώσεις λιιιιίγο την απόσταση της κεφαλής από την επιφάνεια. Δηλαδή, να ξεκινάει να τυπώνει το 1ο layer λίγο πιο κοντά στο γυαλί.

Εναλλακτικά, κάνε αυτό που λέει κι ο Inuyasha: Βάλε πάνω στο γυαλί μια επίστρωση που θα βοηθήσει το pla να κολλάει καλύτερα:

- Κόλλα τύπου UHU Stick (στρώνεις σε όλη την επιφάνεια του γυαλιού και περιμένεις να στεγνώσει πριν αρχίσεις την εκτύπωση)

- Λακ μαλλιών (ψεκάζεις μια γενναία ποσότητα πάνω σε όλη την επιφάνεια του γυαλιού, τόσο πολλή που να ξεκινήσει να "δακρύζει" και περιμένεις να στεγνώσει πριν αρχίσεις την εκτύπωση)

- Λευκή κόλλα ξύλου τύπου ατλακόλ (αραιώνεις με νερό σε αναλογία περίπου 1:1, την απλώνεις με φαρδύ πινέλο πάνω στο γυαλί και περιμένεις να στεγνώσει πριν αρχίσεις την εκτύπωση)

Προσωπικά προτιμώ την ατλακόλ γιατί δεν μυρίζει όπως η Λακ και καθαρίζει εύκολα με νερό (όπως και η Λακ βέβαια).

Τα παραπάνω μου χρειάστηκαν σε εκτύπωση με ABS ή PETG. Σε φυσιολογικές συνθήκες με το PLA κι εγώ δεν χρειάζεται να βάλω τίποτε πάνω στο γυαλί, απλώς μειώνω ελάχιστα την απόσταση. Με θερμοκρασία τραπεζιού 60C.

Τώρα τελευταία δοκιμάζω εκτυπώσεις πάνω σε φύλλο PEI. Το PETG τυπώνεται μια χαρά με το τραπέζι στους 65C χωρίς επιστρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθεσα σε μήνυμα στην κάθε σελίδα στο συγκεκριμένη θέμα μια λίστα απο sites που μπορούμε να βρίσκουμε εκτυπωμένα σχέδια κτλπ  , αν έχετε βρεί ή βρείτε επιπλέον στείλτε μου ενα pm να τα προσθέσω ή γράψτε τα εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2018 στις 5:21 ΜΜ, dirace είπε

Και ο δικος μου. Σχεδον ετοιμος θελει 2-3 πραγματακια ακομη (Τραπεζι, PEI , Fan και 2 φυλλα αλουμινιου) Αλλα ειναι λειτουργικος

IMG_20180620_170220.jpg

ωραιο προτζεκτ φιλε, δωσε αν θες καποιες πληροφοριες.. ποσο σ κοστισε, διαστασεις εκτυπωσεις και οτι αλλο νομιζεις.. ωριαος και παλι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κουτι απο αλουμινιο 2,5mm και καποια τμηματα απο πλεξιγκλας 5mm

Εξωτερικες διαστασεις 25x26x25cm

Διαστασεις εχτυπωσης 13,5x14,5x13cm

Κινητηρες Χ,Υ,Ζ Nema14 , extruder Nema17

Κινηση με υμαντα GT2 σε ΧΥΖ

Τροπος κινησης HBot

mgn12 linear rails σε ΧΥΖ

Extruder titan αντιγραφο

Bowden με Capricorn tube (~30cm)

Hotend DIY 0.3mm

Heated bed ~73watt (PCB) μαγνητικο με PEI (μπορει ομως να αλλαζει και να εχει διαφορα)

Δυνατοτητα για 2ο extuder (Αλλα θα μειωσει αρκετα το φακελο εκτυπωσης για την ωρα δε βλεπω να το κανω αν και ο κινητηρας του 2ου extruder ειναι επανω)

Ηλεκτρονικα MKS GEN L 1.0

Trinamic 2208 σε ΧΥ DRV8825 σε Ζ και extruders

Firmware Repetier Host 1.0

Raspberry Pi Zero W απευθειας συνδεδεμενο πανω στη MKS με χρηση GPIO και AUX

Octoprint

Max Speed XY 300mm/sec (Τυπωνω στα 100 )

Accel 8000mm/sec^2

Jerk 10 mm/sec

Κοστισε κατι λιγοτερο απο 300 ευρω

(Το μεγεθος του μπορει να αλλαξει ευκολα. Ειναι σχεδιασμενος σε Solidworks και το μονο που χρειαζεται να αλλαξει ειναι τα πλαισια αλουμινιου, ολα τα αλλα δομικα μερη παραμενουν τα ιδια).

Ειναι υπερβολικα στιβαρο μηχανημα εχω ανεβει επανω και ειμαι 90 κιλα:)

Και μια φωτο με το ντουλαπακι που τελειωσε χτες. Σκοπος ειναι να εχω ενα 7ιντσο ταβλετακι εκει για αυτο κ δεν εβαλα οθονη. Αν και σκεφτομαι να βαλω μια μικρη oled να καλυπτει τον κινητηρα του extruder με βασικες πληροφοριες χωρις καμια σοβαρη λειτουργικη αξια.

Το λογοτυπο χαραχτηκε προχειρα και δε βγηκε καλο. Ενας φιλος μου προτεινε να το κοψω μεγαλο στη μεση και διαμπερες για να μπορει κανεις να βλεπει καλυτερα την εκτυπωση.

IMG_20180628_082010.jpg

Επεξ/σία από dirace
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 28/6/2018 στις 8:41 ΠΜ, SPANK είπε

Για καλο mosfet για τον tevo tarantula υπάρχει κατι για αγορά απο ελλάδα ή πρέπει να κοιτάξω εξωτερικό ;

https://www.cableworks.gr/3d-printers/beds/pcb-electronics/3d-printer-heatbed-power-module-addon/

 

Τα πιο φτηνα απο ελλαδα ειναι εδω , βεβαια σε αυτη την τιμη απο εξω περνεις 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2018 στις 8:41 ΠΜ, SPANK είπε

Για καλο mosfet για τον tevo tarantula υπάρχει κατι για αγορά απο ελλάδα ή πρέπει να κοιτάξω εξωτερικό ;

 

3 ώρες πριν, Inuyasha είπε

https://www.cableworks.gr/3d-printers/beds/pcb-electronics/3d-printer-heatbed-power-module-addon/

Τα πιο φτηνα απο ελλαδα ειναι εδω , βεβαια σε αυτη την τιμη απο εξω περνεις 2

Έχω εγώ το παραπάνω,σε καλή τιμή από Αθήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

Δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ αλλά ψάχνω για κάποιον που να είναι γνώστης του 3d printing, να ξέρει να χειρίζεται 3d εκτυπωτές και να τον ενδιαφέρει να εργασθεί πάνω σε αυτό τον τομέα.

Περιοχή Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα με μια καινούρια ερώτηση.
Πρώτα από ολα σας ευχαριστω για την βοηθεια με τις απαντησεις. Τελικα το πηγα λιγο ποιο κατω και τωρα ολα οκ. Λοιπον τις τελευταιες μερες εχω προσεξει οτι κανει κλικ μεσα στο γραναζι απο το stepper motor που τροφοδοτει το υλικο στην μυτι. Το συνηθιζει να το κανει στην πρωτη στρωση και τυχαια καποιες φορες την ωρα της εκτυπωσεις. Αυτο λετε να βοηθισει ???? https://www.youtube.com/watch?v=0dgll9rtrPA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, xakerofxanthi είπε

Καλησπέρα με μια καινούρια ερώτηση.
Πρώτα από ολα σας ευχαριστω για την βοηθεια με τις απαντησεις. Τελικα το πηγα λιγο ποιο κατω και τωρα ολα οκ. Λοιπον τις τελευταιες μερες εχω προσεξει οτι κανει κλικ μεσα στο γραναζι απο το stepper motor που τροφοδοτει το υλικο στην μυτι. Το συνηθιζει να το κανει στην πρωτη στρωση και τυχαια καποιες φορες την ωρα της εκτυπωσεις. Αυτο λετε να βοηθισει ???? https://www.youtube.com/watch?v=0dgll9rtrPA

Για καποιο λογο ζοριζετε ο extruder , πολυ πιθανων να εχεις ακομα αρκετα κοντα την μυτη , επισης μπορει να εισια οριακα σε θερμοκρασια , δοκιμασε να ανεβαζεις την θερμοκρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! Παρήγγειλα ένα σασί μεταλλικό anet a8 tatara να μου το κόψουν σε λέιζερ και μου έκοψαν 2, συνεπώς το ένα περισσεύει και θέλω να το δώσω. Ενδιαφέρεται κανείς; (Η τιμή θα είναι μικρότερη της αγοράς του γιατί κάναμε ήδη ένα λάθος).

Επεξ/σία από alienrba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...