Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σας είμαι νέο μέλος , θα ήθελα να ασχοληθώ με το 3d printing κ ψάχνω για αγορά 3d εκτυπωτή (250-350e) ,έχω δει κάποιες αγγελίες εδώ και περιμένω απάντησή , άλλα μήπως θα μπορούσατε να με   βοηθησετε  ώστε να μου πείτε 1-2 πράγματα που πρέπει να προσέξω γενικά?

Επεξ/σία από gkhellas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/5/2018 στις 3:10 ΜΜ, georgeadams είπε

Αν χρησιμοποιείς τη default κεφαλή του A8 (και δεν έχεις αλλάξει σε E3D ή κάτι άλλο), αυτό εδώ φαίνεται καλό και φθηνό: ANET A8 optical z probe (BLtouch like with servo). Χρησιμοποιεί ένα Optical End Stop σε συνδυασμό με ένα φθηνό RC Servo.

 

Μετά απο αρκετό καιρό κατάφερα επιτέλους να τυπώσω και να εγκαταστήσω το συγκεκριμένο. Συνολικό κόστος: το κόστος των πλαστικών, μιας και έτυχε να έχω τον σερβο για κάτι ρομποτάκια που φτιάχνω, το IR switch τον ξήλωσα απο παλιό εκτυπωτή και ευτυχώς είχα ...κρεμάστρα....

Δεν είναι κοντά στο BL touch σε απόδοση, όμως μπορεί να βελτιωθεί πάρα πολύ. Πάντως και έτσι το deviation του είναι περίπου 8μικρά πολύ καλύτερο απο το ελάχιστο βήμα του κινητήρα Ζ που είναι 40μικρά.

Εχω φτιάξει 2 βίντεο με την διαδικασία. Πρώτα με την αναβάθμιση του Anet A8 σε Marlin και το δεύτερο με την καθεαυτή αντικατάσταση του stock επαγωγικού αισθητήρα με τον νέο και τις αλλαγές στο firmware. Παρακαλώ για την επιείκειά σας, καθώς ήταν μαύρα μεσάνυχτα όταν τα έφτιαχνα...

 

Ευχαριστώ πολύ τον georgeadams για την σύσταση!

Μέρος πρώτο: 

 

Μέρος δεύτερο: 

 

 

 

Επεξ/σία από nkarama
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένοντας τον πρώτο μου εκτυπωτή σκέφτομαι τι θα τυπώσω και κατέληξα σε ένα gun stock για το Oculus rift που το έχω κ ανάγκη. Μπαίνοντας στα βαθιά κ χωρίς εμπειρία βλέπω ότι μου αρέσουν δύο σχέδια που θα ήθελα να συνδυάσω.

Αυτό:

https://www.thingiverse.com/thing:2650049

Και αυτό:

https://www.thingiverse.com/thing:2872468/

Δηλαδή θέλω εκείνο με τον μαγνήτη αλλά να έχει κ τρόπο να το ακουμπάω στον ώμο. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ή να προτείνει ιδέες - ευχαρίστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2018 στις 7:42 ΜΜ, alienrba είπε

Καλησπέρα σε όλους! Παρήγγειλα ένα σασί μεταλλικό anet a8 tatara να μου το κόψουν σε λέιζερ και μου έκοψαν 2, συνεπώς το ένα περισσεύει και θέλω να το δώσω. Ενδιαφέρεται κανείς; (Η τιμή θα είναι μικρότερη της αγοράς του γιατί κάναμε ήδη ένα λάθος).

Αν θες στείλε μου προσωπικό μηνυμα για την τιμή..  ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Κάποιος να προτείνει κάτι οικονομικό σε ταινία/ για το bed A8?για να αντέχει πολύ και σε ABS και pla

προτεινω να βαλεις καθρεφτη στο κρεβατι για να μην μπλεκεις με ταινιες, εγω πηρα απο το ικεα με 7 ευρω μια τετραδα και πηγα και μ το κοψανε στις διαστασεις του anet τσαμπε σε ενα μαγαζι με γυαλια και τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ntinarasellas21 είπε

προτεινω να βαλεις καθρεφτη στο κρεβατι για να μην μπλεκεις με ταινιες, εγω πηρα απο το ικεα με 7 ευρω μια τετραδα και πηγα και μ το κοψανε στις διαστασεις του anet τσαμπε σε ενα μαγαζι με γυαλια και τετοια

Έχω γυαλί κανονικό το καλύτερο αυτό που λέει boroc αλλά το ABS δεν πολύ κρατιέται πάνω του χωρίς κάποια παρέμβαση (λακ,κόλλα κτλ.) έχω κι άλλο ένα τραπέζι που έχει μια χαρτοταινια κίτρινη πάνω,από στοκ του Ανέτ α8,κρατάει το ABS με brim 8mm και ούτε η γωνίες κάνουν θέματα και το κόλλημα κρατάει και μέχρι να μειώσει τελείως το τραπέζι,σε pla έχω το γυαλί,για το ABS έχει φθορές η ταινία που έλεγα πλέον και ψάχνω για εναλλακτική λύση,η ταινία δεν είναι kapton

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για ταινια στο bed χρησιμοποιω μια κιτρινη της Anker. Μεχρι σημερα τα αποτελεσματα ειναι σχετικα καλα και pla abs κολλαν πανω σε αυτην. Ειναι σχετικα φθηνη κοντα στα 2,5 ευρω και την πηρα απο καταστημα χρωματων. Επισης η ιδια εταιρια βγαζει και την μπλε χαρτοταινια που παιζει κοντα στα 9 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα, χαίρομαι που βρηκα ενα 3D printing community εδω στην Ελλαδα. Εχω εναν TEVO Tarantula περιπου μισο χρονο τωρα και ειμαι σχετικα ικανοποιημενος (οργανωνω τωρα καποιες αναβαθμισεις που θα κανω μαζικα σε αυτον). Ουσιαστικα τον πηρα αρχικα για να πειραματιστω αλλα ο κυριος σκοπος ειναι να με βοηθησει να εκτυπωσω κομματια για εναν αλλον εκτυπωτη που σχεδιαζω. Εχω δοκιμασει καποιες κουλουρες οπως Devil Design απο το οποιο εμεινα βαθια απογοητευμενος, K-Camel απο Gearbest το οποιο το βρηκα καλο αν και ειναι το μονο που μου κανει λιγο warp στις γωνιες σε ολες τις θερμοκρασιες κρεβατιου (Με brim διορθωνεται το προβλημα αλλα οχι παντα) και κατι κινεζικες 10 μετρες για μικρα πραγματα με συγκεκριμενο χρωμα οι οποιες βγηκαν παρα πολυ καλες. 

Τωρα θελω να παρω απο Ελλαδα κουλουρες και θα ηθελα να κατασταλαξω σε μια η δυο μαρκες το πολυ. Ενδιαφερομαι για PLA και PETG κυριως. Ειμαι μεταξυ του Nemma3D EVO, Real Filament και Spectrum. Τις εχετε δοκιμασει? Ποσο καλες σας βγηκαν εσας?  Ξερω οτι για καθε εκτυπωτη η εμπειρια ειναι διαφορετικη, αλλα θελω να ειμαι πιο safe. Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 λεπτά πριν, dj-apollon είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, χαίρομαι που βρηκα ενα 3D printing community εδω στην Ελλαδα. Εχω εναν TEVO Tarantula περιπου μισο χρονο τωρα και ειμαι σχετικα ικανοποιημενος (οργανωνω τωρα καποιες αναβαθμισεις που θα κανω μαζικα σε αυτον). Ουσιαστικα τον πηρα αρχικα για να πειραματιστω αλλα ο κυριος σκοπος ειναι να με βοηθησει να εκτυπωσω κομματια για εναν αλλον εκτυπωτη που σχεδιαζω. Εχω δοκιμασει καποιες κουλουρες οπως Devil Design απο το οποιο εμεινα βαθια απογοητευμενος, K-Camel απο Gearbest το οποιο το βρηκα καλο αν και ειναι το μονο που μου κανει λιγο warp στις γωνιες σε ολες τις θερμοκρασιες κρεβατιου (Με brim διορθωνεται το προβλημα αλλα οχι παντα) και κατι κινεζικες 10 μετρες για μικρα πραγματα με συγκεκριμενο χρωμα οι οποιες βγηκαν παρα πολυ καλες. 

Τωρα θελω να παρω απο Ελλαδα κουλουρες και θα ηθελα να κατασταλαξω σε μια η δυο μαρκες το πολυ. Ενδιαφερομαι για PLA και PETG κυριως. Ειμαι μεταξυ του Nemma3D EVO, Real Filament και Spectrum. Τις εχετε δοκιμασει? Ποσο καλες σας βγηκαν εσας?  Ξερω οτι για καθε εκτυπωτη η εμπειρια ειναι διαφορετικη, αλλα θελω να ειμαι πιο safe. Ευχαριστω πολυ.

Με τα spectrum (pla/petg/abs) εχω μεινει πολυ ικανοποιημενοςτα συνηστω αφοβα (εχω AM8 με e3d titan aero clone)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οποιον εχει φτιαξει το Anet A8 E3D V6 Bowden MODULAR X Carriage V4 εχω φτιαξει 2 addons, μπορειτε να τα δειτε ΕΔΩ και ΕΔΩ ισως να σας φανουν χρησιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμμια ιδεα για κουτακι να παιρνει το τροφοδοτικο της ανετας 2 μοσφετ και ramps η χωρις το τροφοδοτικο γιατι εχω βαρεθει να τα βλεπω σπαρμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

off topic inc...

Έχω ένα ολοκαίνουργιο σχεδόν στημένο Anet A8, και θέλω να τον πουλήσω. 

Δεν το έχω χρησιμοποίηση ποτέ μιας και έχω και έναν Creality CR-10.

Πόσο λέτε να τον βάλω αγγελία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, xakou said:

Παρήγγειλα έναν cr10. Ποιο πρόγραμμα είναι πιο εύκολο για custom σχέδια;

Υπ' όψιν είμαι αρχάριος στο σχεδιασμό...

Το SketchUp δες, και το Fusion 360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...