Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, DigitalElf είπε

Το SketchUp δες, και το Fusion 360.

@DigitalElf το fusion 360 είδα ότι είναι αρκετά ακριβό... Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος για την φοιτητική έκδοση για Ελλάδα...

Βρήκα το fusion 360 essentials, κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
2 λεπτά πριν, xakou είπε

@DigitalElf το fusion 360 είδα ότι είναι αρκετά ακριβό... Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος για την φοιτητική έκδοση για Ελλάδα...

Βρήκα το fusion 360 essentials, κάνει;

Βάζεις ότι είσαι φοιτητης και σου επιτρέπει να το κατεβάσεις κανονικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Fusion 360 είναι δωρεάν και για ερασιτεχνική χρήση νομίζω, όχι μόνο για φοιτητές.

Εγω με αυτό το tutorial έμαθα πολλά για το fusion, το προτεινω

 

Επεξ/σία από kgian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, xakou said:

@DigitalElf το fusion 360 είδα ότι είναι αρκετά ακριβό... Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος για την φοιτητική έκδοση για Ελλάδα...

Βρήκα το fusion 360 essentials, κάνει;

Το Fusion 360 είναι free για τους hobbyist's.Τα βίντεο του Lars, όπως πολύ σωστά επισήμανε ο kgian είναι ότι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το sketchup για απλα πραγματα νομιζω ειναι οτι πιο απλο και ευκολο στην χρηση, απλα θελει να του περασεις plugin για να κανει export σε .stl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους. Εχω εδω και καιρο,που βλεπω βιντεο και διαβαζω διαφορα φορουμ (ξενα),για την κατασκευη των 3δ εκτυπωτων. Μιας και ειμαι ατομο που δεν θελει το μυαλο του να καθεται,θελω να ασχοληθω με την κατασκευη,θελω να κανω ομως σε σας τους γνωστες (μιας και ειμαι παντελως ασχετος με την κατασκευη τους) μια συμαντηκη,κατα την γνωμη μου, ερωτηση.Για εναν αρχαριο τι ειναι ποιο ευκολο, ενα arduino project ή raspberry project. Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
43 λεπτά πριν, fousekos είπε

καλησπερα σε ολους. Εχω εδω και καιρο,που βλεπω βιντεο και διαβαζω διαφορα φορουμ (ξενα),για την κατασκευη των 3δ εκτυπωτων. Μιας και ειμαι ατομο που δεν θελει το μυαλο του να καθεται,θελω να ασχοληθω με την κατασκευη,θελω να κανω ομως σε σας τους γνωστες (μιας και ειμαι παντελως ασχετος με την κατασκευη τους) μια συμαντηκη,κατα την γνωμη μου, ερωτηση.Για εναν αρχαριο τι ειναι ποιο ευκολο, ενα arduino project ή raspberry project. Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Για 3d printer πας σε κάποια μητρική at mega +uno (είτε σε κάτι all in one πχ mks Gen 1.4 /gt2560 κτλ σε φτηνές υπάρχουν και πολύ πιο ακριβές λύσεις που σαν πρώτο Printer δεν νομίζω να χρειάζεσαι) το raspberry (octopi) είναι κυρίως για απομακρυσμενο έλεγχο του εκτυκωτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Για 3d printer πας σε κάποια μητρική at mega +uno (είτε σε κάτι all in one πχ mks Gen 1.4 /gt2560 κτλ σε φτηνές υπάρχουν και πολύ πιο ακριβές λύσεις που σαν πρώτο Printer δεν νομίζω να χρειάζεσαι) το raspberry (octopi) είναι κυρίως για απομακρυσμενο έλεγχο του εκτυκωτη

καλησπερα σε ολους. ποιο ομως ειναι πιο ευκολο στον χειρισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο φθηνές λύσεις είναι βασισμένες στο Arduino Mega (ή κλώνους του).

Για παράδειγμα οι RAMPS που κουμπώνουν πάνω στο Arduino και σου προσφέρουν τις απαραίτητες υποδοχές για τις συνδέσεις του 3D printer (stepper drivers, sensors, fans κλπ).

Άλλες λύσεις (όπως οι MKS Gen 1.4 ή MKS Gen L) ακολουθούν ίδια αρχιτεκτονική αλλά συνδυάζουν σε μια πλακέτα το Arduino και τις συνδέσεις.

Άλλες πάλι λύσεις έχουν στην ίδια πλακέτα, εκτός του Arduino και τους stepper drivers (οπότε σε περιορίζουν αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις διαφορετικούς).

Γενικά, ο χειρισμός σε αυτής της κατηγορίας λύσεις είναι παρόμοιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
41 λεπτά πριν, fousekos είπε

καλησπερα σε ολους. ποιο ομως ειναι πιο ευκολο στον χειρισμο?

Για εμένα ξεκινά από κάποιο έτοιμο κιτ και αργότερα ξεκινά κάποιο project από το 0,αν ξεκινήσεις μια και έξω από το 0 θα πρέπει να βρεις να σου εκτυπώσουν βασικά κομμάτια για τον εκτυπωτή που θα πάει το κόστος στο Θεό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οποτε για να καταλαβω,γιατι ειμαι τελείος αρχαριος,οποιο και να διαλεξω (arduino ή raspberry) εχουν παρομοια "δυσκολία".

Επεξ/σία από fousekos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, fousekos είπε

οποτε για να καταλαβω,γιατι ειμαι τελείος αρχαριος,οποιο και να διαλεξω (arduino ή raspberry) εχουν παρομοια "δυσκολία".

Πάμε πάλι το 90% των μητρικών από τους εκτυπωτές είναι βασισμένα σε adruino uno +at mega (ramps board θα το βρεις)

η υλοποίηση με raspberry γίνεται μεν αλλά δεν χρειάζεται είναι αρκετά δύσκολη,

αρκετοί βάζουν ένα raspberry στον εκτυπωτή καθαρά για απομακρυαμενο έλεγχο παράλληλα με την μητρική του εκτυπωτή τους το raspberry απλά δίνει εντολές στη μητρική του εκτυκωτη τη να κάνει, αλλά κυρίως το έχουν για να στήσουν ένα σερβερ για να έχουν ζωντανή εικόνα μέσω κάποιας κάμερας

Αντί για raspberry την ίδια δουλειά μπορείς να την κάνεις είτε από τον υπολογιστή σου είτε με κάποιο παροπλισμένο laptop

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2018 στις 5:54 ΜΜ, fousekos είπε

καλησπερα σε ολους. Εχω εδω και καιρο,που βλεπω βιντεο και διαβαζω διαφορα φορουμ (ξενα),για την κατασκευη των 3δ εκτυπωτων. Μιας και ειμαι ατομο που δεν θελει το μυαλο του να καθεται,θελω να ασχοληθω με την κατασκευη,θελω να κανω ομως σε σας τους γνωστες (μιας και ειμαι παντελως ασχετος με την κατασκευη τους) μια συμαντηκη,κατα την γνωμη μου, ερωτηση.Για εναν αρχαριο τι ειναι ποιο ευκολο, ενα arduino project ή raspberry project. Ευχαριστω για τον χρονο σας.

πάρε ενα κιτ εκτυπωτή πρώτα, για να δεις τι στο καλό είναι ο 3δ εκτυπωτής και η 3δ εκτύπωση. Αν θελεις να σχεδιάσεις και να κατασκευάσεις δικό σου εκτυπωτή, πρέπει οπωσδήποτε να ξέρεις τα βασικά. Πρέπει να ξέρεις τι θέλεις. Πρέπει να έχεις μια εμπειρία για να καταλάβεις τί γίνεται, πώς και γιατί.

Ξεκίνα με ένα εύκολο κιτ όπως το ender 3, ή ένα πιο δύσκολο όπως το tevo tarantula. Αφού μάθεις τα βασικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον παλιό εκτυπωτή για να τυπώσεις τα εξαρτήματα του σχεδίου σου, και να βάλεις σχεδόν το σύνολο των μηχανικών και ηλεκτρονικών μερών του παλιού στον καινούριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει πουθενα απο Ελλαδα laser module, ή απο Ευρωπη για να μην μπλεκω με τελωνεια? λεω να κανω μετατροπη σε laser engraver να δω πως ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Anaisthitos είπε

εχει πουθενα απο Ελλαδα laser module, ή απο Ευρωπη για να μην μπλεκω με τελωνεια? λεω να κανω μετατροπη σε laser engraver να δω πως ειναι 

Είχε πάρει το ματι μου πριν κάνα μήνα στο cable works ρίξε μια ματιά

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...