Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, PerfectParanoia είπε

Ωραίο το σύστημα, μοιάζει λίγο με το LeXY στο thingiverse (αν και τα επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ όλα τα coreXY μου φαίνονται ίδια. ούτως ή άλλος ) αλλά βλέπω έβαλες linear rails στον z. Αξίζουν τα λεφτά τους από όσο καταλαβαίνεις μέχρι τώρα;

Το διπλό mosfet για ποιόν λόγο το έχεις; To bed οκ τραβάει  (12)^2 V / 1R = 120 Watt και γύρα στα 10Α στην ανέτα που ειδικά η stock μητρική δεν τα παλεύει αλλά τα hotend που είναι 25-40 watt (πάω με τα spect των e3d  γιατί δεν ξέρω τα stock τι λένε )και 3.3 Α στα οποία δεν παίζει να έχει θέμα η μητρική ().  Για ποιόν λόγο να έχεις ακόμα ένα point of failure στο σύστημα;  Άσε που αφού το ζέσταμα γίνεται με PID  δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν το mosfet χειροτερεύει ή όχι την αποδοτικότητά του.

το ειχα το mosfet και το εβαλα...ουτε χαλαει ουτε κανει τιποτα ιδιαιτερο.....ειναι ενας μπασταρδεμενος corexy   ...στον Ζ που  εχω βαλει mgn ειναι ποιο σταθερα αλλα και τελειως αθορυβα σε συνδυασμο με τους 2130tmc  γιατι δε κανει ιδιαιτερα μεγαλες κινησεις..προτιμω τα rails  απο τα rods..κοιταζω να βαλω mgn rails στον χ και Υ αλλα ισως και wheels....το κρεβατι ειναι 220 χ 220 της ανετας αν βαλω μεγαλυτερο μαλλον θα βαλω και στην αλλη πλευρα μοτερ αλλα μεχρι τωρα παει θαυμασια....και να κανω καποια στιγμη αλλη κατασκευη παλι σε hypercube θα παω γιατι απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου ειναι ποιο δεμενη κατασκευη ,φοβερα ησυχη ..το φαν του τροφοδοτικου κανει περισσοτερη φασαρια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

46 λεπτά πριν, kidil είπε

Καλησπέρα, θέλω τη βοήθειά σας για την αγορα ενός 3d printer. Μια και είμαι μάλλον ασχετη, τί πρέπει να προσέξω ; ενδιαφέρομαι είτε για έτοιμο ειτε για κιτ (με σχετικα απλή συναρμολόγηση). Εχετε να μου προτείνετε κάποιον; επιθυμητη εκτύπωση τουλάχιστον 18-20 εκ. ύψος. Οικονομικές λύσεις.....θα αποτελεί δώρο για μαθητή λυκειου- μελλοντα φοιτητή, και τον μικρότερο αδερφό του. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...

Γενικά σε budget επιλογές ο Creality Ender 3 στα 180-250 (τιμές για Κίνα και Ελλάδα αντίστοιχα)είναι νομίζω από τις καλύτερες για πρώτο printer. Είναι πολύ απλός στην συναρμολόγηση, έχει αρκετά μεγάλη περιοχή εκτύπωσης και μπορεί να την εκμεταλλευτεί πλήρως χωρίς αναβαθμίσεις σε αντίθεση με κάποιους άλλους φτηνούς που έχουν θέματα με την σταθερότητα και ,τέλος (και αρκετά σημαντικό) ,δεν έχει θέματα ασφάλειας όπως είχαν οι περισσότεροι φτηνοί μέχρι πρόσφατα. Υπάρχει ακόμα και μια πιο πρόσφατη version που βγήκε τώρα και με ~80-100ε πιο πάνω έχει αυτόματο κεντράρισμα/καλιμπράρισμα για ακόμα πιο εύκολες εκτυπώσεις,μαγνητική βάση για εύκολη αφαίρεση print, resume αν γίνει κάποια διακοπή ρεύματος και μείνει στα μισά και καλύτερο τροφοδοτικό πράγματα  που στα χρήματα αυτά δύσκολα το βρίσκεις (μέχρι τώρα όμως μόνο από Κίνα).

Βέβαια επειδή μιλάμε για κινέζικη εταιρία support κτλ δεν παίζουν πολύ και ακόμα λιγότερο στην Ελλάδα οπότε πρέπει να ψαχτεί κανείς για να λύσει τα προβλήματα που μπορεί να βγουν. Αν τώρα θέλεις την σιγουριά της αντιπροσωπίας service κτλ πρέπεί είτε να χάσεις features ή να ανέβεις αρκετά σε χρήματα(πχ Wanhao Duplicator i3 Mini στα 219Ε ή Wanhao Duplicator i3 στα 360ε ) . Το 3Expert.gr είναι το μόνο μαγαζί που πουλά αποκλειστικά 3d printers / πλαστικά και έχω προσωπική  εμπειρία και μπορώ να πω ότι το παιδί που το έχει είναι γνώστης του αντικειμένου και διατεθειμένος να βοηθήσει. Υπάρχει και το 3dEdge.eu ,που δεν ξέρω προσωπικά αλλά φαίνεται ότι έχει καλές τιμές, και εκτυπωτές και παρεμφερή ανταλλακτικά πουλάνε και grobotronics.gr και cableworks.gr (ο μόνος ender 3 που έχω δει να πουλάνε εντός ελλάδας) τα οποία είναι και τα δύο πολύ καλά μαγαζιά και ειδικά για το cableworks μόνο θετικά έχω να πω.

Τώρα για πληροφορίες για 3d printing προτείνω Thomas Sanladerer στο youtube που έχει κάμποσα καλά εισαγωγικά βίντεο, άλλα κανάλια για εισαγωγικά 3DMakerNoob, MakersMuse και κάμποσοι άλλοι που θα σε πάει και το youtube από τα προτεινόμενα. Επίσης για τα βασικά αυτό το άρθρο φαίνεται αρκετά καλό.

13 λεπτά πριν, kostasbm είπε

το ειχα το mosfet και το εβαλα...ουτε χαλαει ουτε κανει τιποτα ιδιαιτερο.....ειναι ενας μπασταρδεμενος corexy   ...στον Ζ που  εχω βαλει mgn ειναι ποιο σταθερα αλλα και τελειως αθορυβα σε συνδυασμο με τους 2130tmc  γιατι δε κανει ιδιαιτερα μεγαλες κινησεις..προτιμω τα rails  απο τα rods..κοιταζω να βαλω mgn rails στον χ και Υ αλλα ισως και wheels....το κρεβατι ειναι 220 χ 220 της ανετας αν βαλω μεγαλυτερο μαλλον θα βαλω και στην αλλη πλευρα μοτερ αλλα μεχρι τωρα παει θαυμασια....και να κανω καποια στιγμη αλλη κατασκευη παλι σε hypercube θα παω γιατι απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου ειναι ποιο δεμενη κατασκευη ,φοβερα ησυχη ..το φαν του τροφοδοτικου κανει περισσοτερη φασαρια

  Οκ  αν δεν έχεις κανένα θέμα υποθέτω δεν είναι κακό (αν και δεν ξέρω σε πόσα hertz κάνει refresh το pid tuning και αν το "αργεί" το mosfet) αλλά προσωπικά, ακριβώς επειδή δεν προσφέρει τπτ, το βλέπω σαν extra point of failure και δεν θα το έβαζα. Το να πας σε wheel μου φαίνεται ,πιο απλό ειδικά για τον Υ, από ότι τα rail και σίγουρα πίο φτηνό. Πόσο μεγάλο bed παίρνει; Μέχρι τώρα μόνο με i3 και αλουμινένια frame έχω παίξει οπότε δεν έχω γνώμη , αλλά σίγουρα φαίνεται πολύ πιο στιβαρό μηχάνημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PerfectParanoia είπε

Γενικά σε budget επιλογές ο Creality Ender 3 στα 180-250 (τιμές για Κίνα και Ελλάδα αντίστοιχα)είναι νομίζω από τις καλύτερες για πρώτο printer. Είναι πολύ απλός στην συναρμολόγηση, έχει αρκετά μεγάλη περιοχή εκτύπωσης και μπορεί να την εκμεταλλευτεί πλήρως χωρίς αναβαθμίσεις σε αντίθεση με κάποιους άλλους φτηνούς που έχουν θέματα με την σταθερότητα και ,τέλος (και αρκετά σημαντικό) ,δεν έχει θέματα ασφάλειας όπως είχαν οι περισσότεροι φτηνοί μέχρι πρόσφατα. Υπάρχει ακόμα και μια πιο πρόσφατη version που βγήκε τώρα και με ~80-100ε πιο πάνω έχει αυτόματο κεντράρισμα/καλιμπράρισμα για ακόμα πιο εύκολες εκτυπώσεις,μαγνητική βάση για εύκολη αφαίρεση print, resume αν γίνει κάποια διακοπή ρεύματος και μείνει στα μισά και καλύτερο τροφοδοτικό πράγματα  που στα χρήματα αυτά δύσκολα το βρίσκεις (μέχρι τώρα όμως μόνο από Κίνα).

Βέβαια επειδή μιλάμε για κινέζικη εταιρία support κτλ δεν παίζουν πολύ και ακόμα λιγότερο στην Ελλάδα οπότε πρέπει να ψαχτεί κανείς για να λύσει τα προβλήματα που μπορεί να βγουν. Αν τώρα θέλεις την σιγουριά της αντιπροσωπίας service κτλ πρέπεί είτε να χάσεις features ή να ανέβεις αρκετά σε χρήματα(πχ Wanhao Duplicator i3 Mini στα 219Ε ή Wanhao Duplicator i3 στα 360ε ) . Το 3Expert.gr είναι το μόνο μαγαζί που πουλά αποκλειστικά 3d printers / πλαστικά και έχω προσωπική  εμπειρία και μπορώ να πω ότι το παιδί που το έχει είναι γνώστης του αντικειμένου και διατεθειμένος να βοηθήσει. Υπάρχει και το 3dEdge.eu ,που δεν ξέρω προσωπικά αλλά φαίνεται ότι έχει καλές τιμές, και εκτυπωτές και παρεμφερή ανταλλακτικά πουλάνε και grobotronics.gr και cableworks.gr (ο μόνος ender 3 που έχω δει να πουλάνε εντός ελλάδας) τα οποία είναι και τα δύο πολύ καλά μαγαζιά και ειδικά για το cableworks μόνο θετικά έχω να πω.

Τώρα για πληροφορίες για 3d printing προτείνω Thomas Sanladerer στο youtube που έχει κάμποσα καλά εισαγωγικά βίντεο, άλλα κανάλια για εισαγωγικά 3DMakerNoob, MakersMuse και κάμποσοι άλλοι που θα σε πάει και το youtube από τα προτεινόμενα. Επίσης για τα βασικά αυτό το άρθρο φαίνεται αρκετά καλό.

  Οκ  αν δεν έχεις κανένα θέμα υποθέτω δεν είναι κακό (αν και δεν ξέρω σε πόσα hertz κάνει refresh το pid tuning και αν το "αργεί" το mosfet) αλλά προσωπικά, ακριβώς επειδή δεν προσφέρει τπτ, το βλέπω σαν extra point of failure και δεν θα το έβαζα. Το να πας σε wheel μου φαίνεται ,πιο απλό ειδικά για τον Υ, από ότι τα rail και σίγουρα πίο φτηνό. Πόσο μεγάλο bed παίρνει; Μέχρι τώρα μόνο με i3 και αλουμινένια frame έχω παίξει οπότε δεν έχω γνώμη , αλλά σίγουρα φαίνεται πολύ πιο στιβαρό μηχάνημα.

αυτο φτιαχτηκε με σκεπτικο την εισαωγη μου στον hypercube

αν θελησω κατι στο 300 χ300 παλι ιδια κατασκευη αλλα με κυριο χαρακτηριστικο το χαμηλο θορυβο μαζι με ολα τα αλλα που ζηταμε απο εναν εκτυπωτη

με τα υλικα της ανεταs μπορει καποιος να φτιαξει small hypercube εχει πολλα τετοια στο thingiverse και τωρα τα υλικα ειναι ποιο προσιτα

ξεχασα να πω πριν οτι εχω κανει γενικο tuning με τη βοηθεια ενος Αυστραλου φιλου που με εβαλε στο τρυπακι να τον φτιαξω...αλλα παντα υπαρχει καποια μικρη λεπτονμερεια που λογω απειριας μας ξεφευγει αλλα παρουσιαζεται καποια στιγμη και την τακτοποιεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αυτο φτιαχτηκε με σκεπτικο την εισαωγη μου στον hypercube

αν θελησω κατι στο 300 χ300 παλι ιδια κατασκευη αλλα με κυριο χαρακτηριστικο το χαμηλο θορυβο μαζι με ολα τα αλλα που ζηταμε απο εναν εκτυπωτη

με τα υλικα της ανεταs μπορει καποιος να φτιαξει small hypercube εχει πολλα τετοια στο thingiverse και τωρα τα υλικα ειναι ποιο προσιτα

ξεχασα να πω πριν οτι εχω κανει γενικο tuning με τη βοηθεια ενος Αυστραλου φιλου που με εβαλε στο τρυπακι να τον φτιαξω...αλλα παντα υπαρχει καποια μικρη λεπτονμερεια που λογω απειριας μας ξεφευγει αλλα παρουσιαζεται καποια στιγμη και την τακτοποιεις..

Καλά αυτό που λέω είναι τελείως λεπτομέρεια και πιο πολύ θεωρητικό παρά πρακτικό πρόβλημα οπότε μην το παίρνεις ως κριτική της κατασκευής, πιο πολύ ρώτησα μήπως παίζει κάτι που δεν γνωρίζω παρά για κριτική :) Και εγώ σκεπτόμουν να τον κάνω μετατροπή τον δικό μου Α8 αλλά τον έπεσα στο τρυπάκι να στήσω μια MPCNC και ήθελα ένα printer που ξέρω να τον ρυθμίσω να είναι σε λειτουργία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση,θα αρχίσω μελέτη... κοίταζα και εδώ τους μεταχειρισμένους που πωλούνται από μέλη. Νομιζετε οτι κάποιος από αυτούς μπορεί να με καλύψει;  έβλεπα έναν prussa και εναν anet a6  και εναν wanhao 

 

Επεξ/σία από kidil
Προσθήκη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάω τον wanhao i3 plus με αρκετές αναβαθμίσεις καθώς και κεφαλή all metal hotend η οποία δέχεται σχεδόν όλα τα υλικά. Μετά απο 1 χρόνο εκτυπώσεων έχω μεινει ευχαριστημένος.

Μπορείς να βρεις και απο το internet σχεδόν τα πάντα, και απο το παραπάνω κατάστημα που αναφέρθηκε, απο όπου τον έχω αγορασει!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kidil είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση,θα αρχίσω μελέτη... κοίταζα και εδώ τους μεταχειρισμένους που πωλούνται από μέλη. Νομιζετε οτι κάποιος από αυτούς μπορεί να με καλύψει;  έβλεπα έναν prussa και εναν anet a6  και εναν wanhao 

Οι Anet, ειδικά ο Α8 αλλά και σε ένα βαθμό ο Α6, είναι μηχανήματα που θέλουν δουλεία και δεν είναι απόλυτα ασφαλή σε stock κατάσταση. Αν ψάξεις στο internet θα δείς αρκετές λίστες με απαραίτητες αλλαγές για ασφαλή χρήση αλλά γενικά θεωρώ ότι πρέπει να έχουν mosfet για το heatedbed, διακόπτη on-off με κατάλληλη ασφάλεια , περασμένο κάποιο άλλο firmware (κατά προτήμηση marlin ) και ,για να μην υπάρχει κανένας φόβος, καινούριο τροφοδοτικό στην περίπτωση του Α8 (για τον Α6 δεν είμαι σίγουρος). Αν δεν τα έχουν αυτά δεν θα τον αγόραζα πία ειδικά αν τον χρησιμοποιούν παιδία που μαθαίνουν , παρα μόνο για πολύ χαμηλή τιμή για να γίνουν οι αναβαθμήσεις. Υπάρχουν και άλλα upgrade που καλό θα ήταν να έχουν αλλά δεν είναι εντελώς απαραίτητα.  Βέβαια δουλεία για να εκτυπώσουν καλά θα θέλουν ακόμα αλλά αν τα έχουν αυτά μπορούν να γίνουν φτηνά και καλά  μηχανήματα.  Προσοχή στις αγγελίες που λένε prusa και εδώ και σε αλλα site. Επειδή το design είναι open source πολοί κλώνοι χρησημοποιούν το όνομα. Βρες φωτογραφίες και σύγκρινε τες αυτό που πωλείται αν δεν μοίαζει τότε μάλλον είναι κλώνος. Η αγγελία αυτή ας πούμε υποτίθεται πουλάει αυτόν τον εκτυπωτή αλλά προφανώς δεν είναι έτσι. Προσωπικά νομίζω η τιμή είναι πάνω από διπλάσια από ότι πρέπει. Ο Wanhao i3 plus είναι καλύτερος εκτυπωτής από τους anet, το plus μοντέλο έχει touchscrenn που το κάνει πιο εύκολο στην χρήση και γενικά δεν έχω διαβάσει καθόλου για προβλήματα που να τα θεωρώ απαγορευτικά. Κάνε και εσύ την έρευνα σου αλλά τον θεωρώ καλή επιλογή. Την τιμή της αγγελίας την θεωρώ από λογική έως καλή ανάλογα με τα upgrade.

Επεξ/σία από PerfectParanoia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε, η ασφάλεια ειναι θέμα σοβαρό (και δεν το είχα πολυσκεφτεί, τη θεωρούσα δεδομένη)... Ψάχνοντας στο ιντερνετ ειδα βίντεο με τον wanhao που δεν κρύωνε εγκαίρως το filament, με αποτελεσμα να "στραβώνει" η εκτύπωση. Αυτό ξέρετε αν  ειναι σύνηθες πρόβλημα ή ετυχε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dantε είπε

Για τα rod τι χρησιμοποιειτε για λιπανση?

Βαζω παραφινελαιο αλλα τριζει και παλι.

Εγω βαζω γρασο αλυσοπριονου το οποιο εχει αντοχη στην θερμοκρασια, δεν σταζει δεν τριζει αλλα θελει να το καθαριζεις που και που γιατι μαζευει σκονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kidil είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε, η ασφάλεια ειναι θέμα σοβαρό (και δεν το είχα πολυσκεφτεί, τη θεωρούσα δεδομένη)... Ψάχνοντας στο ιντερνετ ειδα βίντεο με τον wanhao που δεν κρύωνε εγκαίρως το filament, με αποτελεσμα να "στραβώνει" η εκτύπωση. Αυτό ξέρετε αν  ειναι σύνηθες πρόβλημα ή ετυχε;

μην βιαστεις

σημασια εχει αν τα παιδια για τα οποια προοριζεται εχουν τη διαθεση-ορεξη να ασχοληθουν γιατι παρα πολλοι εχουν ξεκινησει αλλα και τα εχουν παρατησει

οτι βρεις ρωτησε εδω η σε αλλου για να εχεις διασταυρωμενες αποψεις.......προτιμησε καποια κατασκευη μεταλλικη(αλλουμινιου κατα π[ροτιμηση) γιατι τα

πολυεστερικα σπανε τριζουν χαλανε......ολα τα υπολοιπα μερη του πριντερ ειναι ευκολο να αντικατασταθουν-αναβαθμιστουν...το πλαισιο ομως ειναι το ποιο

σοβαρο κομματι

9 ώρες πριν, Dantε είπε

Για τα rod τι χρησιμοποιειτε για λιπανση?

Βαζω παραφινελαιο αλλα τριζει και παλι.

https://www.thingiverse.com/thing:2596722 κοιτα εδω αν εχεις ανετα....εχω κανει τον Ζ και τον Χ .....ειδαλλως λαδι ραπτομηχανης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Wanhao, όχι επειδή τον έχω, αλλά πιστεύω οτι ειναι η πιο τίμια επιλογή. Εχει ανταλλακτικά για τα πάντα (και Ελλάδα). 

Τώρα απο θέμα ασφάλειας, αν έχεις παιδιά πρέπει να μή πειράζουν τη κεφαλή που καίει. Δε ξέρω αν αυτό ειναι πρόβλημα . Αν ειναι φτιάχνεις ενα κλειστό κουτί ΙΚΕΑ με αερισμό με ανεμιστηράκι  ή ....κλεινεις τη πόρτα. Επίσης καλό θα ειναι να μην ειναι στο δωμάτιο που κοιμούνται και να έχει λίγο ανοικτό ενα παράθυρο. Στο καλής ποιότητας pla δεν υπάρχουν πολλές αναθυμιάσεις αλλά δε χρειάζεται να τις μυριζεις! Επίσης αν τυπώνεις και λείπεις απο το σπίτι, περίμενε τουλάχιστον να ξεκινήσει η εκτύπωση και να δεις οτι έπιασε καλά και δε θα ξεκολλήσει. Εγώ βάζω και λιγο uhu stick στο τζάμι και επίσης εχω μια ip camera και ενα διακόπτη tplink σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά να τον σβήσω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kidil είπε

Καλησπέρα, θέλω τη βοήθειά σας για την αγορα ενός 3d printer. Μια και είμαι μάλλον ασχετη, τί πρέπει να προσέξω ; ενδιαφέρομαι είτε για έτοιμο ειτε για κιτ (με σχετικα απλή συναρμολόγηση). Εχετε να μου προτείνετε κάποιον; επιθυμητη εκτύπωση τουλάχιστον 18-20 εκ. ύψος. Οικονομικές λύσεις.....θα αποτελεί δώρο για μαθητή λυκειου- μελλοντα φοιτητή, και τον μικρότερο αδερφό του. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...

Creality Ender-3, ειναι ο πιο οικονομικος με καλη ποιοτητα εκτυπωσης και ευκολη συναρμολογηση. Απο GearBest παει καπου στα 170 με priority (απο Κινα, χωρις τελωνειο), 180 απο AliExpress (αποστολη απο Γερμανια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, dj-apollon είπε

Creality Ender-3, ειναι ο πιο οικονομικος με καλη ποιοτητα εκτυπωσης και ευκολη συναρμολογηση. Απο GearBest παει καπου στα 170 με priority (απο Κινα, χωρις τελωνειο), 180 απο AliExpress (αποστολη απο Γερμανια)

Απο gearbest περνάνε τελικα απο τελωνείο? Αν ναί τότε κανεις δε ξερει ποσο θα του έρθει τελική τιμή. Εχω σταματήσει να αγοράζω απο Κινα απο το φοβο του τελωνειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γλυτωσεις το τελωνειο πληρωνεις priority line μεταφορικα, ναι υπηρξαν περιπτωσεις παλιοτερα που αλλαζαν μεθοδους και περασαν διαφορα πακετα τελωνειο αλλα τελευταια δεν εχει ακουστει κατι. Προσωπικα θα προτιμησω να δωσω 10 ευρω παραπανω και θα ερθει απο το επισημο καταστημα της Creality στο AliExpress που το στελνει απο Γερμανια, δηλαδη πιο γρηγορα και χωρις φοβο τελωνειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...