Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanasis019 είπε

Απο gearbest περνάνε τελικα απο τελωνείο? Αν ναί τότε κανεις δε ξερει ποσο θα του έρθει τελική τιμή. Εχω σταματήσει να αγοράζω απο Κινα απο το φοβο του τελωνειου.

Mε priority line(με PostNl το έστειλαν) απο Gearbest,παρέλαβα πριν απο λίγο μηχανικό πληκτρολόγιο χωρίς κανένα "παρατράγουδο" τελωνείου. 28 αυγ παραγγελία σήμερα παρέλαβα.

Δε το Banggood με εξέπληξε για ακόμη μια φορά με το priority line..2 Σεπτ παραγγελία (heating plate separator) σήμερα παρέλαβα..χωρίς τελωνεία κτλ.

θεωρώ και τα 2 έχουν ασφαλή μέθοδο αποστολής χωρίς τελωνεία(τώρα τελευταία έχει φτιάξει και το gearbest)σε μεγάλα ογκώδης αντικείμενα μονόδρομος το gearbest..για το alliexpress αν αγοράσεις κάτι και πάθει τπτ..δύσκολα τα πράγματα σε θέμα εγγύησης.

 

**On topic again

Επεξ/σία από coolerman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dj-apollon είπε

Creality Ender-3, ειναι ο πιο οικονομικος με καλη ποιοτητα εκτυπωσης και ευκολη συναρμολογηση. Απο GearBest παει καπου στα 170 με priority (απο Κινα, χωρις τελωνειο), 180 απο AliExpress (αποστολη απο Γερμανια)

Συμφωνώ με την πρόταση (την έκανα και πιο πάνω)αλλά νομίζω τ ο gearbest είναι λίγο επίφοβο ακόμα και αυτόν τον καιρό, καλύτερο απο ότι ήταν πριν από 3-4 μήνες αλλά και πάλι δεν είναι το priority line τόσο σίγουρο όσο ήταν πχ το 2017. Αν διαβάσεις στο θέμα με της αγορές εκτός ΕΕ υπάρχουν αρκετοί που είχαν θέμα. Αν δεν υπήρχε η επιλογή από την creality από αποθήκη εντός ΕΕ οκ αλλά τώρα δεν θα το προτιμούσα. 

6 ώρες πριν, kidil είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε, η ασφάλεια ειναι θέμα σοβαρό (και δεν το είχα πολυσκεφτεί, τη θεωρούσα δεδομένη)... Ψάχνοντας στο ιντερνετ ειδα βίντεο με τον wanhao που δεν κρύωνε εγκαίρως το filament, με αποτελεσμα να "στραβώνει" η εκτύπωση. Αυτό ξέρετε αν  ειναι σύνηθες πρόβλημα ή ετυχε;

Κανένας εκτυπωτής δεν είναι plug and play ,πρέπει να μάθει κάνεις να τον ρυθμίζει και  να  λύνει προβλήματα του τύπου warping (αν κατάλαβα καλά σε τι αναφέρεσαι, άσε έναν σύνδεσμο στο βίντεο αν όχι),να μην κολλούν οι εκτυπώσεις στο bed κτλ. Αυτά μπορούν να εμφανιστούν σε όλους τους εκτυπωτές αλλά λύνονται με λίγη δουλεία  η οποία, ούτως ή άλλος, είναι σημαντικό κομμάτι της χρήσης ενός printer και γίνεται πιο εύκολη με τον καιρό. Ο wanhao νομίζω ότι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από εκτυπωτές στην τιμή του πέρα από το ότι χρησιμοποιεί παλιότερο τρόπο κίνησης από τον ender 3 και άλλα πιο καινούρια μοντέλα printer. Αντίστοιχα όμως δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι πολύ παραπάνω από τον ender 3 πέρα από το όνομα της εταιρίας,την υποστήριξη από το μαγαζί και ίσως καλύτερη εμπειρία χρήσης από αρχάριους (δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ άρα δεν ξέρω σίγουρα), πράγματα που μπορεί να είναι αρκετά σημαντικά για εσένα. Και οι δύο έχουν αρκετά μεγάλα community online στο youtube και σε άλλα site (thingiverse κα) οπότε θα έχεις βοήθεια και από εκεί αν δεν μπορεί κανείς εδώ να σε βοηθήσει.

Επεξ/σία από PerfectParanoia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμηστε ευρωπαικες αποθηκες μην βρεθειτε προ εκπληξεων   τελωνειων και λοιπα οι διαφορρες ειναι μικρες στους πριντερ και παρελκομενα

κανονας...οσο ποιο πολλοι ασχολουνται με εναν πριντερ ολο και κατι καλο προκυπτει και εχεις και καπου να ρωτησεις για επιλυση αποριων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ασχοληθεί κανεις με anycubic photon? ρητίνης? Εχω δει καλές εκτυπώσεις και παίζει σε καλές τιμες. Απλά στην Ελλάδα δεν ειναι γνωστός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/9/2018 στις 7:20 ΜΜ, PerfectParanoia είπε

 

 

Μια και το βράδυ θα έρθουν τα παιδιά και θα είναι καλή ευκαιρία να συζητήσουμε για τους πριντερς, θα ήθελα μια συγκριτική γνώμη ανάμεσα σε creality ender 3 (180 €) και wanhao i3 duplicator plus (280€ μαζί με κάμποσα filaments). Αρχικά υπολόγιζα γύρω στα 250 € max, βέβαια η παροχή filament κάπως βελτιώνει την τιμή...

Επεξ/σία από kidil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/9/2018 στις 6:08 ΜΜ, kidil είπε

-snip-

Και οι δύο είναι καλές επιλογές για πρώτο printer. Ο wanhao κανονικά θέλει κάποια upgrade για να τυπώσει όσο καλύτερα γίνεται αλλά εφόσον μιλάμε για την αγγελία (υποθέτω) τα γλιτώνεις αυτά κατά πάσα πιθανότητα. Τα fillament γενικά υπολόγιζε ότι για PLA και ABS κάνουν κατά μέσω όρο περίπου 20Ε το κιλό, άλλα υλικά (PETG, PLA+,TPU κτλ) είναι από λίγο έως πολύ ακριβότερα.

Ο ender έχει λίγο μεγαλύτερο χώρο εκτύπωσης και είναι τις νεότερης "φιλοσοφίας" κατασκευής (v-wheels αντί για rods και linear bearings) που προσωπικά την θεωρώ πιο ανθεκτική και πιο αθόρυβη .  Επίσης έχει το reume after power loss που δεν νομίζω ότι έχει ο wanhao.

Ο wanhao έχει touch screen που μπορεί να κάνει πιο εύκολη την χρήση και έχει το τροφοδοτικό και ηλεκτρονικά  μέσα στο frame που ,από την μια, τον κάνει πιο εύκολο στην μετακίνηση αλλά , από την άλλη, αν ποτέ θελήσεις να φτιάξεις ένα enclosure για να τυπώνεται πιο εύκολα πχ  το abs θα έχεις να προσέξεις και τα τροφοδοτικό για το αν υπερθερμαίνεται ή όχι και κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να βγει από μέσα. Ο ender έχει τροφοδοτικό και control panel χωριστά και άρα είναι πιο εύκολο να γίνει η διαδικασία αυτή αλλά πιάνει μάλλον περισσότερο χώρο.

Η μεγαλύτερη διαφορά είναι  το είδος του extruder ο ender έχει bowden (η μηχανή που "σπρώχνει" το fillament είναι εκτός του άξονα x που μετακινεί το hotend) ενώ ο wanhao έχει τον κλασσικό direct extruder (η μηχανή είναι ακριβώς πάνω από το hotend). Ο bowden είναι λίγο πιο περίπλοκος στην ρύθμιση  και έχει περισσότερα κομμάτια για συντήρηση/έλεγχο αν γίνει ποτέ τίποτε (μπλοκάρει το nozzle, θέματα με under/overextrution ) αλλά επιτρέπει να εκτυπώνεις αρκετά  πιο γρήγορα (70 αντί για 45-60 mm/s) με καλύτερη/ισάξια ποιότητα εκτύπωσης  επειδή το βάρος που μετακινείται είναι λιγότερο και κάποια προβλήματα εμφανισιακά (ghosting) εμφανίζονται πολύ σπανιότερα. Το κακό είναι ότι είναι λίγο πιο δύσκολο να εκτυπώσει πολύ ελαστικά fillament από ότι ο  direct. Ο direct από την άλλη είναι λίγο απλούστερος για αρχή (αν και αν δεν έχεις αρχίσει με direct ο bowden ίσος είναι εξίσου εύκολος δεν ξέρω) αλλά θα πρέπει να τυπώνεις πιο αργά και ίσως να έχεις προβλήματα εμφανισιακά ούτως ή άλλος (αν και με το μεταλλικό σκελετό του wanhao δεν πιστεύω να υπάρξουν τέτοια θέματα). Επίσης ο wanhao της αγγελίας φαίνεται να έχει και upgrade σε all metal hotend άρα θα είναι πιο εύκολο να διατηρεί θερμοκρασία και λογικά θα είναι πιο εύκολο να πειραματιστεί κανείς με διάφορα υλικά (θεωρητικά προσωπικά δεν έχω εμπειρία οπότε δεν μπορώ να το εγγυηθώ).

Η διαφορά της τιμής του wanhao εν ολίγοις δεν νομίζω ότι θα προσφέρει πιο όμορφα ή στιβαρά prints (πιθανόν και το αντίθετο) αλλά μπορεί να είναι λίγο πιο εύκολος για πρώτος εκτυπωτής. Ο ender νομίζω έχει πολύ περισσότερο μέλλον (λογικό αφού ο wanhao κλείνει τα 2 ή και 3 χρόνια νομίζω  αν μετρήσει από το original μοντέλο και όχι το plus) και θα συνεχίσει να είναι μηχάνημα με community γύρω του για αρκετό καιρό. Η απόφαση έχει μάλλον  να κάνει με το πόσο είναι διατεθειμένα τα παιδιά να ασχοληθούν και να πετύχουν κατάλληλες ρυθμίσεις, αν ναι τότε ο ender 3  είναι κατά την γνώμη μου καλύτερη επιλογή και θα είναι τελικά καλύτερο μηχάνημα , αλλιώς ο wanhao σίγουρα θα καλύψει της περισσότερες έως όλες της απαιτήσεις τους χωρίς να δημιουργήσει προβλήματα.

Ελπίζω να πρόλαβα να βοηθήσω κάπως και να μην μπέρδεψα περισσότερο.

Επεξ/σία από PerfectParanoia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ο Wanhao (που συνεχίζω να πουλάω), με κάλυψε και με το παραπάνω εδώ και 1 χρόνο. Άλλαξα σε allmetal κεφαλή, τύπωσα και αρκετές αναβαθμίσεις, τυπώνω σε όλα σχεδόν τα υλικά. Ηθελα να πάω σε κάτι ακριβότερο και κλειστό όπως επίσης να πειραματιστώ και με το sla/dpl. Καθώς επίσης και με σχεδίαση. Το κλειστό το θέλω κυρίως με την ελπίδα να ειναι και πιο ήσυχος στις ολονύκτιες εκτυπώσεις (αν και έχω κάνει τη σκέψη να φτιάξω επιπλο ΙΚΕΑ και να τον βάλω εξω. Τέλος ο Wanhao εχει ανταλλακτικά για τα πάντα και σε νορμάλ τιμές.  Επίσης βασικό πλέον για εμένα ειναι η εκτύπωση μέσω SD card. Αν και έχω φτιάξει και ενα raspberry pi και τυπωνα μεσω wifi, απο ενα σημείο και μετά η καρτούλα με βόλεψε καλύτερα.  Αυτά για την ώρα. Γενικά πιστεύω οτι με το 3d printing κολλάς! Μακάρι να τύπωνανε τα μηχανήματα και γρηγορότερα! Επίσης αν ξέρει κανείς κάποια ενεργή ελληνική κοινότητα για συζητήσεις πάνω στο 3d printing και σχεδίαση να μας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για γρηγορες εκτυπωσεις πας σε hypercube με 2020 η 3030 πλαισιο ...πιστευω οτι ειναι το ιδανικο πλαισιο και το σχημα του τετοιο ωστε να κανεις και το καταλληλο enclosure

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να μου προτεινετε καποιον εκτυπωτη απο ευρωπαϊκη αποθηκη; 

Γενικα, ποσες ωρες συνεχομενα μπορουν να δουλευουν τα φθηνα μοντελα; π.χ. ο Α8;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω την ανετα μου μεχρι 18 ωρες εχει δουλεψει αλλα εχω ενα ανεμηστηρακι στη μητρικη και στο τροφοδοτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

~19 ωρες εκτυπωσης με το μαμα τροφοδοτικο , με 30 amp τροφοδοτικο εχω κανει και εκτυπωση πανω απο 45 ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν παρεις τα καταλληλα μετρα σχετικα για την εξασφαλιση της ποιοτητας και ασφαλειας, οσες ωρες θες. Με τον Tarantula πχ. ο οποιος ειναι ενα φθηνος εκτυπωτης εχω φτασει να εκτυπωνω και για 16 ωρες συνεχομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...