Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ριξει 26 ωρες εκτυπωση σε full stock anet a8, αλλα δεν το λες και εξυπνη κινηση καθως ο ιδιος εκτυπωτης μερικους μηνες αργοτερα εκαψε ενα καλωδιο που θα μπορουσε να εξελιχθει σε φωτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τον tarantula τον εχω λιωσει, εχει βαρεσει και 40ωρες εκτυπωσεις εναμιση χρονο που τον εχω, αλλα με ολα αυτα τα φθηνα κιτ χρειαζεται οπωσδηποτε:

-ενα ποιοτικο τροφοδοτικο (εγω χρησιμοποιω της meanwell)

-mosfet για το heatbed

-σωστη συνδεση των καλωδιων με χρηση ακροδεκτων οπου χρειαζεται για να μη καρβουνιασουν/λιωσουν οι κονεκτορες λογω κακης επαφης

απο κει και περα, στον υπολογιστη που βρισκεται στον ιδιο χωρο εχω μια παλια webcam με το δωρεαν ivideon προγραμμα για να βλεπω τι γινεται οταν ειμαι σε αλλο χωρο
ανιχνευτη καπνου στον εκτυπωτη
πυροσβεστηρα

τα παραπανω ανεξαρτητως μαρκας και κοστους εκτυπωτη ειναι απαραιτητα κατα τη γνωμη μου

 

και με την ευκαιρια, μπορει να μου πει κανεις που στο καλο θα βρω ενα 5015 radial φανακι απο ελληνικο καταστημα? σε οσα εχω κοιταξει (hellasdigital,cableworks,grobotronics κλπ) ειναι ολο εκτος στοκ..

Επεξ/σία από duende
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, duende είπε

τον tarantula τον εχω λιωσει, εχει βαρεσει και 40ωρες εκτυπωσεις εναμιση χρονο που τον εχω, αλλα με ολα αυτα τα φθηνα κιτ χρειαζεται οπωσδηποτε:

-ενα ποιοτικο τροφοδοτικο (εγω χρησιμοποιω της meanwell)

-mosfet για το heatbed

-σωστη συνδεση των καλωδιων με χρηση ακροδεκτων οπου χρειαζεται για να μη καρβουνιασουν/λιωσουν οι κονεκτορες λογω κακης επαφης

απο κει και περα, στον υπολογιστη που βρισκεται στον ιδιο χωρο εχω μια παλια webcam με το δωρεαν ivideon προγραμμα για να βλεπω τι γινεται οταν ειμαι σε αλλο χωρο
ανιχνευτη καπνου στον εκτυπωτη
πυροσβεστηρα

τα παραπανω ανεξαρτητως μαρκας και κοστους εκτυπωτη ειναι απαραιτητα κατα τη γνωμη μου

και με την ευκαιρια, μπορει να μου πει κανεις που στο καλο θα βρω ενα 5015 radial φανακι απο ελληνικο καταστημα? σε οσα εχω κοιταξει (hellasdigital,cableworks,grobotronics κλπ) ειναι ολο εκτος στοκ..

Έχω εγώ μάλλον στο πατάρι 1-2 κομμάτια αν σας ενδιαφέρει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Έχω εγώ μάλλον στο πατάρι 1-2 κομμάτια αν σας ενδιαφέρει 

ευχαριστω φιλε μου, ειδα κ αποειδα κ παρηγγειλα τελικα μερικα απο amazon..να'σαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο εμενα .
αυριο μεθαυριο ερχεται o creality cr-10 , εχει να προτεινει κανεις κανενα σωστο βιντεο για το στησιμο του ? 
επισης  tips & trick's καλοδεχουμενα :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρετε κανένα καλό site που προσφέρεις τις υπηρεσίες σου για 3d prints? Πιο πολύ για να βγάζω τα έξοδα το σκέφτομαι, έχω τον Anycubic Photon (DLP printer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει καποιο σχετικα οικονομικο (κατω απο χιλιαρικο) μοντελο εκτυπωτη που με ελαχιστο η καθολου setup μπορει να εκτυπωσει σωστα με ετοιμα προφιλ δικου του η αλλου slicer pla και abs? δηλαδη οσο πιο out of the box ready to print γινεται. με ενα σεβαστο print volume (πχ 200x200)

Επεξ/σία από duende
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 λεπτά πριν, Anaisthitos είπε

απο aliexpress οι αγορες 60+ ευρω απο Κινα που αποστελονται με ups, dhl και τα λοιπα, περνανε τελωνειο?

Οτιδήποτε πάνω από 22 εκτός ΕΕ μπορεί να σταματήσει τελωνείο (ακόμα και κάτω από 22 μπορεί να κολλήσει και να ζητάνε να στείλεις απόδειξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Οτιδήποτε πάνω από 22 εκτός ΕΕ μπορεί να σταματήσει τελωνείο (ακόμα και κάτω από 22 μπορεί να κολλήσει και να ζητάνε να στείλεις απόδειξη)

επομενως ο τροπος αποστολης δεν παιζει ρολο? θελω να πω εχω καλυτερες ελπιδες αν μου το στειλουν με DHL παρα με το συμβατικο τροπο που περναει απο ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, Anaisthitos είπε

επομενως ο τροπος αποστολης δεν παιζει ρολο? θελω να πω εχω καλυτερες ελπιδες αν μου το στειλουν με DHL παρα με το συμβατικο τροπο που περναει απο ΕΛΤΑ?

Οτιδήποτε courier είναι στάνταρ το τελωνείο (υπολόγισε κάνα 50αρι μόνο έξοδα +φπα +έξοδα αποθήκευσης)

με έλτα παίζει ν; το περάσει χωρίς τελωνείο, είτε αν σταματήσει είναι 15ευρω+φπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2018 στις 11:18 ΠΜ, Duskfall είπε

Παιδιά ξέρετε κανένα καλό site που προσφέρεις τις υπηρεσίες σου για 3d prints? Πιο πολύ για να βγάζω τα έξοδα το σκέφτομαι, έχω τον Anycubic Photon (DLP printer)

Εισαι ευχαριστημένος απο αυτό τον εκτυπωτή? Επειδή τον περιμένω, κάτι που πρέπει να προσέξω? Ποιό ειναι το καλύτερο resin που τυπώνει? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος ενδιαφερεται υπαρχει σετ αλλουμινια χρωμα σκουρο καφεμαυρο κομμενα για μετατροπη Ανετ Α8 σε ΑΜ8 

επιπλεον υπαρχουν ολα τα πλαστικα κομματια τυπωμενα με ΑBS + βιδες,παξιμαδια ,βαση για μητρικη,mosfet ,τροφοδοτικο χρωμα πορτοκαλι

αυτο...https://www.thingiverse.com/make:353879 

αν υπαρχει ενδιαφερον ενα πμ  παραακαλω και θα τα βρουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/9/2018 στις 1:52 ΜΜ, ermis2018gr είπε

Εισαι ευχαριστημένος απο αυτό τον εκτυπωτή? Επειδή τον περιμένω, κάτι που πρέπει να προσέξω? Ποιό ειναι το καλύτερο resin που τυπώνει? Ευχαριστώ!

Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τη ποιότητα, αλλά θέλει να το μάθεις πρώτα. Εμένα ήταν ο πρώτος μου εκτυπωτής με μηδενική εμπειρία νωρίτερα.

Ήθελε και θέλει ακόμα αρκετές ώρες επένδυσης για να μάθεις πως να εκτυπώνεις με επιτυχία, κυρίως να βαζεις τα θεμέλια (supports) και orientation σωστά.

Επίσης έκανα με γυαλόχαρτο το build plate για να μένουν τα prints στο build plate και να μη πέφτουν στο FEP.

Μπες στα facebook forums καθώς έχει πολύ δυνατό community ο εκτυπωτής και ότι πρόβλημα έχεις θα στο λύσουν - και εγώ αν το δω :P -

Ρητίνη έχω δοκιμάσει της anycubic που είναι πολύ καλή και τώρα της FunToDo που και αυτή μια χαρα είναι. Παρήγγειλα Monocure από Αυστραλία αλλά έφαγα φόλα απο τελωνείο ( 100 ευρώ 2 λίτρα ) και η DHL ζήτησε αλλα 109 + ΦΠΑ για εκτελωνισμό, οπότε μονο απο Ευρώπη. 
Πάρε γάντια νιτριλιου, είχα παρει κατι φτηνά αλλα που και που σκιζόντουσαν και αυτα που πήρα τώρα ( 1 ευρώ παραπάνω )  είναι 10 κλασεις ανώτερα δες πχ εδώ

Για καθαρισμό θες IPA αλλά επειδη είναι ακριβό εγώ παιζω με φωτιστικό οινόπνευμα 95 βαθμούς γιατι ειναι παμφηνο.

Θες πολύ χαρτί κουζίνας, κοπτάκι καλωδίων για να καθαρίζεις τα θεμέλία, πανί μικροινών για να καθαρίζεις το FEP αν χρειαστεί, φιλτρα χρώματος για να φιλτράρεις τη ρητίνη αν τη ξαναβάλεις το μπουκάλι, 2 τάπερ για να κανεις μπάνιο τα prints μολις βγαίνουν, γυαλια προστασίας, μάσκα προσώπου. Εγώ κάνω το 1ο μπάνιο να φύγει η πολλή περίσσεια ρητίνη στο φωτιστικό και το 2ο σε ισοπροπυλική αλκοολη.

Η ρητίνη ειναι τοξική για να τη ρίξεις σε νερό οποτε τα αφήνεις στον ήλιο η σε UV light. Επίσης δεν πρεπει να ακουμπάει το δέρμα σου κτλ. 

Ξεχνάω σίγουρα και αλλα, αλλά μπορεις να δεις και απο υπάρχοντα posts στο facebook.

Με γεια! Happy printing :)

Επεξ/σία από Duskfall
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα ενδιαφέρομε να ασχοληθώ με PETG αυτό που θέλω να ρωτήσω , πόσο είναι η συρρίκνωση στο τελικό αποτέλεσμα μήπως κάποιος  γνωρίζει?

Επεξ/σία από gkhellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...