Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/10/2018 στις 3:13 ΜΜ, Inuyasha είπε

Οτιδήποτε έχει μέσα σωματιδια έξτρα τύπου glitter καταστρέφει της μπρούτζινες μυτες

All metal Hot end είναι ανάλογα τι υλικό εκτυπώνεις, για τα κλασικά pla abs και petg για εμένα δεν αξίζει ειδικά σε pla /petg πολύ πιθανό να σου δημιουργήσει περισσότερο προβλήματα

τα throat με teflon αν δεν τα σπάσεις απλά αλλάζεις μια στο τόσο το teflon και είσαι έτοιμος (για mk8 θες 2x4, ενω για e3d type θέλει 2x3)

δε μου λες ..τι μυτες χρησιμοποιεις ??? οχι οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος αλλλα καποια στιγμη θελουν πεταμα

ποιες ειναι οι προτεινομενες ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 ώρα πριν, kostasbm είπε

δε μου λες ..τι μυτες χρησιμοποιεις ??? οχι οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος αλλλα καποια στιγμη θελουν πεταμα

ποιες ειναι οι προτεινομενες ??

Από Ali περνώ συνήθως 10αδες απλές μπρούτζινες όλο λέω θα πάρω κάποια hardened steel αλλά πάντα το ξεχνάω

αυτή την στιγμή πρέπει να έχω μαζεμένες καμιά 50αρια (οι περισσότερες 0,4)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να κατασκευάσω εκτυπωτή, απλά γιατι θελω να έχει κάποια standards και reviews. Μια απλή συναρμολόγηση μπορώ να κάνω, αλλα προτιμώ τα βασικά μέρη να ειναι έτοιμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρονιά πολλά σε όλους για την εθνική μας εορτή. Πριν από κάμποσο καιρό αγόρασα εναν Anet A8 με καμμένη μητρική από ένα μέλος μέσα από το insomnia. Έβαλα πάνω μια λειτουργική μητρική και όλα ήταν εντάξει.

IMG_20181028_144406_zps6nx5lkio.jpg

IMG_20181028_144412_zps8ikqorbq.jpg

Είμαι ήδη κάτοχος ενός Anet A8 με στοκ πλαίσιο και με κάποια upgrade κυρίως tensioner σε άξονες Χ Υ και έχω μείνει ευχαριστημενος πάντα σε σχέση κόστος απόκτησης-ποιότητα εκτύπωσης. Σκοπός στο δεύτερο αυτόν εκτυπωτή είναι δοκιμάσω όλα τα upgrades που έχω δει σε βίντεο και έχω διαβάσει ώστε να καταφέρω να πιάσω την καλύτερη απόδοση σε αυτόν τον εκτυπωτή. Καταρχήν ξεκινάω με το μεγαλύτερο μείον αυτού του εκτυπωτή που είναι ο σκελετός του και το υλικό κατασκευής του (ακριλικό). Παρουσιάζει αρκετές ταλαντώσεις σε υψηλές ταχύτητες εκτυπώσεις κάτι που ο AM8 είναι λόγο σχεδίασης και υλικών δεν παρουσιάζει άρα μας περιορίζει σε ταχύτητα. Δεύτερον τα υλικά που χρησιμοποιουν οι Κινέζοι είναι ότι να ναι και αυτό το παρατήρησα τόσο στο connector του heat bed στον πρώτο μου εκτυπωτή που παρουσίασε το φαινόμενο να λιώνει εσωτερικά εάν δεν το προλάβεις μπορεί να βραχυκυκλωσει τα πάντα και να καταλήξεις με καμμένη μητρικη. Εδω το mosfet είναι επιτακτική ανάγκη να εγκατασταθεί ώστε να αποφορτίσει την μητρική από την διαχείριση τόσων watt για heat bed μιας και αυτός ήταν ο λόγος που κάηκε η μητρική στον δεύτερο εκτυπωτή που πήρα(κυρίως εκτύπωνε ABS).Υπαρχουν βιντεο στο youtube που εξηγουν παραστατικα αυτην την βλαβη με αποτελεσμα να λιωνουν οι υποδοχες του ρεύματος της μητρικής. Επίσης και η αλλαγή του firmware είναι επιτακτική ανάγκη. Ειμαι άσχετος με τους 3d printers και άρχιζα σιγά σιγά να μαθαίνω πράγματα  όταν εγκατέστησα το marlin στον πρώτο μου εκτυπωτή εκείνο πάγωνε την εκτύπωση και δεν ήξερα τον λόγο. Ο λόγος ήταν ο καμμενος connector και μετά αφού διάβασα ότι το marlin εάν διαπιστώσει οποιαδήποτε ανωμαλία αυτόματα κλείνει τον εκτυπωτή( τον βάζει σε idle κατάσταση) . Με αυτόν το τρόπο πιστεύω ότι σώθηκε ο πρώτος μου εκτυπωτής από μια δυσάρεστη κατάσταση. Σαν κιτ για να ξεκινήσει κάποιος πιστεύω ότι είναι το πιο κατάλληλο αρκεί να ψαχτεί και να θέλει μάθει για να τον εξελίξει. Σε καμιά περίπτωση με στοκ πλαίσιο δεν μπορεί να φτάσει σε επίπεδο εκτύπωσης Prusa (είναι η γνώμη μου).

Τώρα εκτυπώνω κάποια κομμάτια που θα μπούνε επάνω στο δεύτερο εκτυπωτή.

IMG_20181027_175104_zpsr581yqxm.jpg

IMG_20181027_181118_zpsn9pv57o1.jpg 

Είναι ένα κουτί για την μητρική και τα mosfet με ψύξη από έναν 120αρι Corsair static pressure. Η μητρική που θα χρησιμοποιησω είναι ίδια που υπηρχε και πριν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν εγκατέστησα το marlin στον πρώτο μου εκτυπωτή εκείνο πάγωνε την εκτύπωση και δεν ήξερα τον λόγο. Ο λόγος ήταν ο καμμενος connector και μετά αφού διάβασα ότι το marlin εάν διαπιστώσει οποιαδήποτε ανωμαλία αυτόματα κλείνει τον εκτυπωτή( τον βάζει σε idle κατάσταση) 

και μενα ειχε σταματησει κανα 2 φορες αλλα λογω λαπτοπο οχι απο καμμενο κατι......που και ποιος ηταν ηταν ο λαμμενος κονεκτορας ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O connector από το heat bed.

31543226_10214385937034886_7234460943655108608_n.jpg

31961328_10214385936754879_2755005715457245184_n.jpg

 

Πριν απο την εγκατασταση του marlin δεν παγωνε πουθενα οταν εγκατεστησα το marlin μετα απο καποιο ωρα ο εκτυπωτης παγωνε. Τοτε αρχιζα να ψαχνω τι μπορει να φταιει και εφτασα εδω. Αφαιρεσα τα pin απο το πλαστικο και με το κολλητηρι τα ένωσα στο heat bed και απο τοτε ολα ειναι καλα. 

 

Επεξ/σία από hannibalmemos1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη πρωτη στιγμη αφαιρεσα το πλαστικο και εβαλα μονους κοννεκτορες σε ολα τα πιν.....τωρα σκεπτομαι καποια μερα που θα εχω ορεξη να τα κανω κολλητα

συνηθως αυτο που εχεις παθει γινεται γιατι δεν εφαρμοζει το θυληκο σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα τα λες. Οσο και να καλα να το εφαρμοσεις με τις τοσες φορες που κινείται το τραπεζι χαλαρωνει η επαφη και γινεται αυτο. Κυκλοφορησαν σε ebay connector που ισχυριζονται οτι εξαλείψουν το φαινομενο αλλα η καλυτερη λυση ειναι κολλητα κατα την γνωμη μου και ξενοιαζεις!!!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα ,εχει κανείς δοκιμάσει το  e3d v6  Hot End Kit ?
το σκεφτομαι για τον cr 10 με Volcano hotend για 0.6-1 mm nozzles .
παραθέτω εικόνες 

eruption-kit.jpg

v6-whole-web-1000.jpg

Επεξ/σία από achilleras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
52 λεπτά πριν, achilleras είπε

καλησπέρα ,εχει κανείς δοκιμάσει το  e3d v6  Hot End Kit ?
το σκεφτομαι για τον cr 10 με Volcano hotend για 0.6-1 mm nozzles .
παραθέτω εικόνες 

eruption-kit.jpg

v6-whole-web-1000.jpg

Αν εχεις σκοπό να κάνεις μεγάλες εκτύπωσης που δεν σε ενδιαφέρει τόσο η λεπτομέρεια αξίζει το volcano αλλιώς όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi drivers z της ανετας τα επαιξαν σημερα .....τα μοτερ σκυλια........

τι κανουμε τωρα??? παω σε αλλη μητρικη ?  αν ναι ποια ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 λεπτά πριν, kostasbm είπε

oi drivers z της ανετας τα επαιξαν σημερα .....τα μοτερ σκυλια........

τι κανουμε τωρα??? παω σε αλλη μητρικη ?  αν ναι ποια ??

Δεν είχες ramps έτοιμο?

εγω πάντως θα πρότεινα μια πιο ολοκληρωμένη λύση, πχ mks Gen 1.4 (ακόμα δεν έχω αξιοθει να την στήσω βέβαια εγώ)

είτε να δεις για gt 2560 και γενικότερα single board

Αυτά για οικονομικές προτάσεις

μετά για μεγαλύτερο bugdet

Πας σε 32bit

Φτηνή επιλογή είναι mks sbase 1.3 (smothieboard clone) αλλα εδώ θα πρότεινα αγορά tl smoother με 8diodes-λογο DRV8825

 

Μετά πας σε lerdge και τέλος σε duet WiFi clone (παίζει preorder για 11-11 στο AliExpress κοντά στο 80 αρι - μισή τιμή από ότι παίζει κανονικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ramps 1.4 με 2130 se cube αλλα τωρα λεω μηπως τα μεταφερω στην ανετα και παω σε κατι καλυτερο για τον cube ...μπορει και duetwifi....

ο Αλι καλη τιμη εχει αλλα τωρα με τα τελωνεια εχω αρχισει τον παραταω ....θα δω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
38 λεπτά πριν, kostasbm είπε

εχω ramps 1.4 με 2130 se cube αλλα τωρα λεω μηπως τα μεταφερω στην ανετα και παω σε κατι καλυτερο για τον cube ...μπορει και duetwifi....

ο Αλι καλη τιμη εχει αλλα τωρα με τα τελωνεια εχω αρχισει τον παραταω ....θα δω 

Σε διάφορες ομάδες στο fb τα σχόλια για lerdge είναι πολύ καλά, βέβαια βγαίνει ίδια τιμή με την προσφορά της duet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

Σε διάφορες ομάδες στο fb τα σχόλια για lerdge είναι πολύ καλά, βέβαια βγαίνει ίδια τιμή με την προσφορά της duet

την κοιταζω και αυτη.......θα δω τι ονειρο θα δω αποψε  lol

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...