Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, duende είπε

Παιδια μπορειτε να μου πειτε  τι filler (στοκο?) και τι primer/σπρει βαφης να ζητησω για να δουλεψω καποιες εκτυπωσεις?

Καταρχην τι εκτυπωσεις θελεις να δουλεψεις? Εκτυπωσεις απο PLA χρησιμοποιω στοκο SQUADRON ασπρο (το χρησιμοποιουσα οταν ασχολιομουν πιο ενεργα με στατικα μοντελα) και για primer Morris μαζι με σπρει χρωματος απο την ιδια εταιρια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, hannibalmemos1984 είπε

Καταρχην τι εκτυπωσεις θελεις να δουλεψεις? Εκτυπωσεις απο PLA χρησιμοποιω στοκο SQUADRON ασπρο (το χρησιμοποιουσα οταν ασχολιομουν πιο ενεργα με στατικα μοντελα) και για primer Morris μαζι με σπρει χρωματος απο την ιδια εταιρια .

Καλημερα,

PLA εκτυπωσεις θελω να δουλεψω και γω. αν δε βρω αυτον της squadron, στοκο πρεπει να ζητησω? ακρυλικο? εποξικο? το primer της morris ειναι ακρυλικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρωματα και το primer της Morris ειναι ακρυλικα. Ο στοκος επειδη ειναι για πλαστικα μοντελα ειναι ακρυλικος και οχι εποξικος. Αρχιζουμε με μεγαλα νουμερα (400 grid) γυαλόχαρτα και συνεχιζουμε προς τα 1000αρια γυαλοχαρτα εαν χρειαστει τριψιμο το μοντελο σου !!!!! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οσοι εχετε χρησιμοποιησει το original (εχει σημασια) e3d v6 hotend σε bowden setup, εχετε αντιμετωπισει προβληματα με PLA? παλευω να τυπωσω αλλα μου κλικαρει το extruder, ακομα και σε χαμηλα retraction, 2-2.5mm

αλλαξα φανακι σε 40ρι και βελτιωθηκε η κατασταση, αλλα κ παλι, δεν εχω ενα "ασφαλες" ευρος που μπορω να παιξω, πρεπει να ειναι ακριβως, και παλι δεν εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι δε θα κλικαρει. πχ με το stock του tarantula μπορουσα να βαλω 5,6,7 retraction χωρις προβλημα. ξερω οτι λογω full metal design και οτι το ptfe tube δε φτανει μεχρι το heater block, αλλα μεχρι τα μισα του heatbreak, αν δεν ειναι πολυ κρυο το heatbreak διογκωνεται χαμηλα το PLA και κολλαει. τσεκαρα με θερμικη καμερα το hotend και βλεπω οτι η ψυκτρα παιζει γυρω στους 35-40 και προς το κατω μερος πλησιαζει τους 45-50 βαθμους. καμια ιδεα?

αναφερω παραπανω το original, γιατι οι κλωνοι συνηθως εχουν αλλο heatbreak, που το ptfe παει μεχρι κατω και προστατευει το νημα μεν, αλλα δε μπορεις να τυπωσεις πανω απο 250 γιατι καιγεται το ptfe

btw,  PETG τυπωνω μια χαρα, μεχρι 4,5 retraction, τοσο ευκολα που ειναι σα να τυπωνω PLA..αλλα πρεπει να τυπωσω PLA

Επεξ/σία από duende
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, SaFiS είπε

Περιμένοντας τον Α8 να έρθει από Γερμανία, παρέλαβα και τα πρώτα πραγματάκια, για την εξαρχής αναβάθμισή του...

IMG_0144.JPG

Μεγειές φίλε! 

Αλλά θα σου πρότεινα, πριν αρχίσεις τις αναβαθμίσεις με τα bearings να παίξεις λίγο με τα stock... Τα ignus είναι μπελάς, πρέπει οι άξονες να είναι ολόισιοι. 

Να σου προτείνω και αλλαγή των idlers με οδοντωτούς? Και αναβάθμιση των "ταινιών" του χ και y άξονα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nkarama είπε

Μεγειές φίλε! 

Αλλά θα σου πρότεινα, πριν αρχίσεις τις αναβαθμίσεις με τα bearings να παίξεις λίγο με τα stock... Τα ignus είναι μπελάς, πρέπει οι άξονες να είναι ολόισιοι. 

Να σου προτείνω και αλλαγή των idlers με οδοντωτούς? Και αναβάθμιση των "ταινιών" του χ και y άξονα...

Ευχαριστώ. Τα γνωρίζω αυτά που λες. Έχω κάνει έντονα crash courses μέσα σε μια βδομάδα. Έχω παραγγείλει fiber glass ιμάντες από Κίνα και τους περιμένω, οπότε θα αλλαχτούν / εκτυπωθούν και τα idlers / tensioners σιγά σιγά. Εννοείται πως θα ξεκινήσω με τα δικά του και αργότερα που θα πάω και σε μεταλλικό σασί (έχω φιλαράκι με υδροκοπή και laser), θα γίνει πλήρης αναβάθμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2018 στις 12:31 ΠΜ, hannibalmemos1984 είπε

Καταρχην τι εκτυπωσεις θελεις να δουλεψεις? Εκτυπωσεις απο PLA χρησιμοποιω στοκο SQUADRON ασπρο (το χρησιμοποιουσα οταν ασχολιομουν πιο ενεργα με στατικα μοντελα) και για primer Morris μαζι με σπρει χρωματος απο την ιδια εταιρια .

Αυτό είναι σε πάστα; Υπάρχει κάτι σε spray; Φαντάζομαι θα ήταν πιο εύκολο. Επίσης σε κάτι βιντεάκια στο youtube νομίζω είχα δει wood filler για pla;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, duende είπε

οσοι εχετε χρησιμοποιησει το original (εχει σημασια) e3d v6 hotend σε bowden setup, εχετε αντιμετωπισει προβληματα με PLA? παλευω να τυπωσω αλλα μου κλικαρει το extruder, ακομα και σε χαμηλα retraction, 2-2.5mm

αλλαξα φανακι σε 40ρι και βελτιωθηκε η κατασταση, αλλα κ παλι, δεν εχω ενα "ασφαλες" ευρος που μπορω να παιξω, πρεπει να ειναι ακριβως, και παλι δεν εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι δε θα κλικαρει. πχ με το stock του tarantula μπορουσα να βαλω 5,6,7 retraction χωρις προβλημα. ξερω οτι λογω full metal design και οτι το ptfe tube δε φτανει μεχρι το heater block, αλλα μεχρι τα μισα του heatbreak, αν δεν ειναι πολυ κρυο το heatbreak διογκωνεται χαμηλα το PLA και κολλαει. τσεκαρα με θερμικη καμερα το hotend και βλεπω οτι η ψυκτρα παιζει γυρω στους 35-40 και προς το κατω μερος πλησιαζει τους 45-50 βαθμους. καμια ιδεα?

αναφερω παραπανω το original, γιατι οι κλωνοι συνηθως εχουν αλλο heatbreak, που το ptfe παει μεχρι κατω και προστατευει το νημα μεν, αλλα δε μπορεις να τυπωσεις πανω απο 250 γιατι καιγεται το ptfe

btw,  PETG τυπωνω μια χαρα, μεχρι 4,5 retraction, τοσο ευκολα που ειναι σα να τυπωνω PLA..αλλα πρεπει να τυπωσω PLA

Είχα το ίδιο πρόβλημα, επειδή δεν ήταν καλά τοποθετημένο το thermistor, κι ενώ έδειχνε 210 βαθμούς είχε στην πραγματικότητα γύρω στους 270. Το τοποθέτησα σωστά και λύθηκε το πρόβλημα (κι εγώ είχα μετρήσει την θερμοκρασία στην ψυκτήρα και την είχα βρει χαμηλά στους 50 βαθμούς που το θεώρησα φυσιολογικό αλλά τελικά δεν είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alienrba είπε

Είχα το ίδιο πρόβλημα, επειδή δεν ήταν καλά τοποθετημένο το thermistor, κι ενώ έδειχνε 210 βαθμούς είχε στην πραγματικότητα γύρω στους 270. Το τοποθέτησα σωστά και λύθηκε το πρόβλημα (κι εγώ είχα μετρήσει την θερμοκρασία στην ψυκτήρα και την είχα βρει χαμηλά στους 50 βαθμούς που το θεώρησα φυσιολογικό αλλά τελικά δεν είναι)

αυτο υποψιαστηκα στην αρχη αλλα μετρησα με K type thermocouple στο πολυμετρο μου και ηταν ιδια, +/- 1 βαθμο. χτες επισης με επαγγελματικη θερμικη καμερα της flir μου το ιδιο, οσο εδειχνε και η οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα ένα ατύχημα με τον Anet A8.  Τι λέτε για αυτόν στα €155 από ευρωπαϊκή αποθήκη; (Ender-3) με κουπόνι L954OS.

https://www.cafago.com/en/p-os0954eu.html?Warehouse=DE&aid=xmmu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2018 στις 6:43 ΜΜ, kgian είπε

Αυτό είναι σε πάστα; Υπάρχει κάτι σε spray; Φαντάζομαι θα ήταν πιο εύκολο. Επίσης σε κάτι βιντεάκια στο youtube νομίζω είχα δει wood filler για pla;

Ο στοκος ειναι παστα και τον απλωνεις με σπαστουλα μοντελιστικη εαν ειναι μικρη η επιφανεια λογω του οτι ειναι πιο ευκολο. Σε μεγαλη επιφανεια με κανονικη σπατουλα. Wood Filler δεν εχω δοκιμασει. Η Morris εχει σπρει γεμισματος (στοκος) αλλα δεν τον εχω δοκιμασει. Παντως θελει και προετοιμασια στο μοντελο για να δεχτει ολα αυτα.

Επεξ/σία από hannibalmemos1984
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...