Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, aleksandrosPats είπε

Πρεπει να ξεκινησεις ηδη!!! Οποιδηποτε ακρυλικο κομματι πρεπει να αντικατασταθει!!

Σε τι δουλεια εισαι; Ακουγεται ενδιαφερον!!!

Σκεφτομουν να στησω με το ακρυλικο πλαισιο(βασικα προς το παρων μονοδρομος) και σε μερικους μηνες να κανω μεταβαση σε μεταλλικο πλαισιο και MKS Gen L.
H Δουλεία μου ειναι λίγο άσχετη με το αντικείμενο απλως έχουμε εναν BCN3D Sigma τον οποιον ισως να μπορουσα να χρησιμοποιησω για upgrades.
Αν και η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να χρησιμοποιησω τον ανετ για να αναβαθμιζω τον εαυτο του :P και ετσι οπως την κοβω θα χαλασω πολυ fillament για αυτο :D
Εχω χαοθει ομως με το ποια upgrades πρεπει να τυπωσω για αρχη σε full stock Anet για αυτο ειπα να ρωτησω εδω

8 ώρες πριν, kostasbm είπε

μη κανεις τιποτα....κοιτα να τον κανεις με αλλουμινιο πλαισιο   AM8..........και κοιτα τι θα χρειαστεις μετα αλλα οχι abs   μονο PETG

https://www.thingiverse.com/thing:2263216 η και αλλα συναφη που θα δεις γιατι πρωτα απο ολα παιζει ρολο η στιβαροτητα .....


Το πλαισιο αλλουμινιου το εχω στο μυαλο μου, αλλα εν καιρω και οχι απο την αρχη(65ευρω απο Grobotronics, νομιζω πολυ καλη τιμη και για εγχωρια αγορα) λογω κοστους.


Edit : Καταληγω για αρχη στο να τυπωσω τα εξης :
1-Fan Duct
2-Fillament Guide

3-Belt Tensioner X + Y

4- Thumbwheel

5- T Corners Και 

6- Νut caps.

Στην συνεχεια cable chains, mainboard covers κλπ.
Υπαρχουν χρησιμοτερα upgrades απο αυτα που εγραψα παραπανω?

 

 
Επεξ/σία από TasosPk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, TasosPk είπε

Σκεφτομουν να στησω με το ακρυλικο πλαισιο(βασικα προς το παρων μονοδρομος) και σε μερικους μηνες να κανω μεταβαση σε μεταλλικο πλαισιο και MKS Gen L.
H Δουλεία μου ειναι λίγο άσχετη με το αντικείμενο απλως έχουμε εναν BCN3D Sigma τον οποιον ισως να μπορουσα να χρησιμοποιησω για upgrades.
Αν και η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να χρησιμοποιησω τον ανετ για να αναβαθμιζω τον εαυτο του :P και ετσι οπως την κοβω θα χαλασω πολυ fillament για αυτο :D
Εχω χαοθει ομως με το ποια upgrades πρεπει να τυπωσω για αρχη σε full stock Anet για αυτο ειπα να ρωτησω εδω


Το πλαισιο αλλουμινιου το εχω στο μυαλο μου, αλλα εν καιρω και οχι απο την αρχη(65ευρω απο Grobotronics, νομιζω πολυ καλη τιμη και για εγχωρια αγορα) λογω κοστους.
 

περισσοτερο θα στοιχισουν τα περιφερειακα(βιδες,παξιμαδια και λοιπα) μπορεις να φτιαξεις και καποιες συνδετικες γωνιες διπλες για 2040 απο petg και κανουν καλη δουλεια

εγω ηδη το εχω vslot ολο κανει και το εχω καταευχαριστηθει https://www.thingiverse.com/thing:2596722  και μια αποψη ακομα που εχω φτιαξει με καποιες αλλαγες

https://www.thingiverse.com/thing:2830408

https://www.thingiverse.com/thing:2577774

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

περισσοτερο θα στοιχισουν τα περιφερειακα(βιδες,παξιμαδια και λοιπα) μπορεις να φτιαξεις και καποιες συνδετικες γωνιες διπλες για 2040 απο petg και κανουν καλη δουλεια

εγω ηδη το εχω vslot ολο κανει και το εχω καταευχαριστηθει https://www.thingiverse.com/thing:2596722  και μια αποψη ακομα που εχω φτιαξει με καποιες αλλαγες

https://www.thingiverse.com/thing:2830408

https://www.thingiverse.com/thing:2577774


Όμορφο το πρωτο link, και κατι τετοιο σκεφτομαι για οταν θα μεταβω στο αλλουμινενιο σασι.
Προς το παρων ομως ψαχνομαι για τα upgrades που θα γινουν πανω στο ακρυλικο πλαισιο!
Οταν λες οτι τα περιφερειακα θα κοστισουν παραπανω εννοεις για την μεταβαση στο αλλουμινιο ετσι?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα.....αλλα τα περισσοτερα θα τα παρεις φτηνα απο μαγαζι με σιδηρικα χρωματα.....θα βρεις ολες τις βιδες σε οτι μεγεθος θελεις με το κιλο

τα drop in παξιμαδια και καποιες γωνιακες συνδεσεις  θα τα βρεις μονο σε εξιδικαυμενα μαγαζια

 

οταν ερθει η ωρα  θα τα πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

σωστα.....αλλα τα περισσοτερα θα τα παρεις φτηνα απο μαγαζι με σιδηρικα χρωματα.....θα βρεις ολες τις βιδες σε οτι μεγεθος θελεις με το κιλο

τα drop in παξιμαδια και καποιες γωνιακες συνδεσεις  θα τα βρεις μονο σε εξιδικαυμενα μαγαζια

οταν ερθει η ωρα  θα τα πουμε

νομιζω οτι οταν θα ερθει η ωρα θα τα παραγγειλω ολα απο κινα εκτος απο το πλαισιο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα τον Α8 πριν 12 μέρες. Μου πήρε περίπου μια βδομάδα να τον συναρμολογήσω διότι είμαι λίγο ψείρας :) :) :)

Οι βίδες του κιτ, απλά τραγικές. Τις άλλαξα όλες, με ανοξείδωτες allen και γαλβανιζέ philips. Έντυσα επίσης όλα τα καλώδια. Εξαρχής, προχώρησα σε εγκατάσταση 2 Mosfet, ένα για το hot bed και ένα για τον extruder, όπως και αλλαγή σε Drylin Igus rails. Εδώ να πω, πως οι Κινέζοι έχουν αλλάξει τις βάσεις με πλαστικές αντί αλουμινένιες που είδα ότι είχαν οι πρώτες εκδόσεις. Έχω πάρει επίσης και 2ο τροφοδοτικό για να μοιράσω τα φορτία, αλλά θα το βάλω μόλις τελειώσω το enclosure με τα τραπεζάκια από το IKEA.

Μετά από αρκετές δοκιμές, άρχισα να παίρνω πολύ καλά αποτελέσματα στις εκτυπώσεις. Σημαντικότατο το Bed Leveling. Ευτυχώς το Marlin το κάνει εύκολο. Ο συνδυασμός που μου έκατσε στο hot bed ήταν ταινία Kapton και λακ. Για αρχή, εκτύπωσα ένα κουμπί για την βίδα του extruder, ένα filament guide, αποστάτη για τις κάτω βίδες της ψύκτρας του extruder και το βελτιωμένο air nozzle. Έφτιαξα επίσης δυο custom σηματάκια για την Vespa μου...

Γενικά ευχαριστημένος και σιγά σιγά θα προχωρήσω και σε αναβάθμιση του σασί με το Tatara, μιας και έχω φιλαράκι με Laser και θα μου βγει τζάμπα...

JSL4gfy.jpg

OWHnlCH.jpg

OYstOyx.jpg

Ef7iZZw.jpg

LEBA7zv.jpg

QlpClZX.jpg

AngBQf2.jpg

l5MRYfc.jpg

AIJFllO.jpg

fpKKkf0.jpg

6OfMGsD.jpg

RgT1b5v.jpg

vTDZDTy.jpg

mEbjHGK.jpg

TjYdzs6.jpg

btWH7yO.jpg

fskK7vR.jpg

T1jcfMs.jpg

5sJDQ5s.jpg

JuBIMu9.jpg

nOKCTe2.jpg

iPQAFyc.jpg

fNGFXfZ.jpg

09fU7n8.jpg

gapbc8g.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανενας απο Θεσσαλονίκη που να εχει καποιο Extra Mosfet για Α8 που να ψηνει να μεταπωλησει?
Ειναι το μοναδικο πραγμα που μου λειπει για να στήσω και το φοβαμαι μετα απο οτι εχω διαβασει να στησω χωρις.
Αλλιως πρεπει να στησω μετα τα χριστουγεννα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, TasosPk είπε

Υπάρχει κανενας απο Θεσσαλονίκη που να εχει καποιο Extra Mosfet για Α8 που να ψηνει να μεταπωλησει?
Ειναι το μοναδικο πραγμα που μου λειπει για να στήσω και το φοβαμαι μετα απο οτι εχω διαβασει να στησω χωρις.
Αλλιως πρεπει να στησω μετα τα χριστουγεννα :(

Δεν νομίζω να έχεις θέμα για αρχή. Σε μεγάλα builds θα έχεις θέμα, όπου απαιτούνται πολλές ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Δεν νομίζω να έχεις θέμα για αρχή. Σε μεγάλα builds θα έχεις θέμα, όπου απαιτούνται πολλές ώρες...

Το φοβαμαι παρα πολυ μετα απο ολα αυτα που διαβασα και ειδα στο νετ ακομα και για benchie :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα εκτύπωσα τους οδηγούς / σταθεροποιητές για τους άξονες Z, αποστάτες για τα Mosfet και μικρά Thumb Nuts. Το μόνο που μου την έχει δώσει με την όλη φάση είναι ότι το νήμα οι Κινέζοι το πουλάνε ως κόκκινο και τελικά είναι ρόζ - πορτοκαλί. Ότι να ΄ναι...

hAGnzvC.jpg

zx54Xr7.jpg

wDbxGDK.jpg

Y1yvE04.jpg

dBb7Xng.jpg

DbKjoOf.jpg

y2IPOYi.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2018 στις 5:27 ΜΜ, TasosPk είπε

Υπάρχει κανενας απο Θεσσαλονίκη που να εχει καποιο Extra Mosfet για Α8 που να ψηνει να μεταπωλησει?
Ειναι το μοναδικο πραγμα που μου λειπει για να στήσω και το φοβαμαι μετα απο οτι εχω διαβασει να στησω χωρις.
Αλλιως πρεπει να στησω μετα τα χριστουγεννα :(

μου περισσευει ένα! στειλε μηνυμα αν το θες ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και χρονια πολλα με υγεια!

θελω να ρωτησω με βαψιμο (ABS κυριως) τι κανεται? εχω εκτυπωσεις που θέλω να ομορφυνω και να αναδειξω! τις κανω με ασετον αλλα θαμπωνουν επειδη ειναι μαυρο το νημα! γιατι ειναι με πινέλο και οχι μπανιο σε τσουκαλι που ειχα δει παλιοτερα! Επισης μου ανοιγει και σκεβρωνει λογο θερμοκρασιας σε καποια σημεια (παρολο που ειναι μεσα σε enclosure απο ikea), υπαρχει τροπος να το επαναφερω? πχ. με πιστολακι μαλλιων? αλλιως να βαλω στοκο? και τι στοκο?

ευχαριστω πολυ, καλη συνεχεια σε ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Παραγγειλα τον Prima Creator P120 v3 ....ξερω οτι ειναι μικρος αλλα επειδη ειναι ο μονος που μπορουσα να παρω με δοσεις και ΟΧΙ μετρητα.

Θελω να μου πειτε εαν καποιος ξερει κατι γι αυτον! 

Και τι πρεπει να κανω, δηλαδη τα πρωτα βηματα που πρεπει να κανω μολις τον λειτουργησω καθως ειμαι τελειος αρχαριος...

 

Ειδα και τον ANET 8 στο Gearbest αλλα δυστηχως μαζι με εκδοση τελωνειου απο αυτους μου βγαινει 230€ ΜΕΤΡΗΤΑ κατι το οποιο δεν διαθετω.

Ειναι πιστευω μια καλη αρχη για εκτυπωτη 3D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...