Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτός (Reprap Prusa i3) σε σχέση με τον Anet A8 που αγοράσθηκε από πολλούς αξίζει; (Έχει 129€, δώρο σετ κατσαβίδια και 250 γραμμάρια PLA)

θεωρητικά είναι παρόμοιος. Και οι δύο είναι βασισμένοι στο opensource design του Prusa i3. Αυτός στο link σου φαίνεται να έχει "μαμίσιους" εντατήρες για τους ιμάντες και καλύτερη οθονη. Από την άλλη, δεν ξέρω τί ακριβώς πλακέτα έχει, οπότε αν θελήσεις να κάνεις upgrade στο firmware (πχ για autoleveling) θα θέλει ψάξιμο. Λογικά θα είναι συμβατη με RAMPS & Arduino όπως όλες αυτής της κατηγορίας αλλά ποιός ξέρει λεπτομέριες...

 

Από την άλλη, τα 250γρ pla και το set (κινέζικων) κατσαβιδιών είναι αστεία προσφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωπ όντως καλές τιμές! Μεταφορικά; 

Εγώ πάντως πήρα 3 κιλά απο gearbest. Λευκό, πορτοκαλί και σκούρο μωβ. Οποιος θελει να πάρει άλλα χρώματα και να ανταλλάζουμε ευπρόσδεκτο, γιατι 3 κιλά δε θα τα φάω ποτέ όπως το κόβω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρον και εγώ. Έχω τον anet a8 αρκετούς μήνες. Ότι χρειαστείτε μπορώ να βοηθήσω βάση αυτών που ήδη έχω μάθει όσο καιρό τον χρησιμοποιω.

Παρον και εγώ. Έχω τον anet a8 αρκετούς μήνες. Ότι χρειαστείτε μπορώ να βοηθήσω βάση αυτών που ήδη έχω μάθει όσο καιρό τον χρησιμοποιω.

 

Για filament προτείνω 3dexpert.gr έχει σχεδόν τα πάντα από filament και καλά σε ποιότητα με καλές τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και εδώ. Ήταν να πάρω έναν από τους 3 του Errik αλλά δυστυχώς αποχώρησα. Έχω ήδη τον wanhao.

 

Γνώμη μου μη πάρετε άγνωστα νήματα σε ποσότητα γιατί απλά θα σας ταλαιπωρούν και θα προκαλούν συνεχως αστοχίες στην εκτύπωση αν βγουν μάπα.

+1 και από εμένα για το 3dexpert

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ ωχ ωχ μονο το μπαμπού έτσι; Τα άλλα είναι οκ από ότι βλέπω τουλάχιστον τα ριβιουζ. Αν είναι προλαβαινω να ακυρώσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πρώτη μου δοκιμή έβαλα το box από την κάρτα μνήμης. Μου αναστηλώθηκε η βάση του κουτιού στις άκρες. Έχω γυάλινο bed αλλά δεν έβαλα λακ ή κόλλα. Επίσης δεν είχα βάλει το ακροφυσίο για το μπροστινό ανεμιστηράκια. Τι από ολα φταίει;

 

Ορίστε και η ΄φωτο

 

post-39345-0-02725400-1496443978_thumb.jpg

Επεξ/σία από kgian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο σου που το εστησες σε χρονο dt. εγω σημερα θα κοψω τζαμι και μετα θα αρχισω συναρμολογηση.

πιστευω (απο οτι έχω διαβασει) η έλλειψη του μπροστινού ακροφυσίου ανεμιστηράκιου υπερθεμενει το ήδη τυπωμένο νήμα, για αυτο και το σκευρωνει. thanx και για τα tips (καλώδια τροφοδοσίας) που εδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Έτοιμος και ο δικός μου Α8. Τον έστεισε ο γιός μου μαζί με την δική μου βοήθεια, που πλέον στα 11 του δείχνει ότι πιάνουν τα χέρια του. Για τα αυτοκόλλητα στα ακρυλικά βάλαμε την κόρη την μικρή να τα βγάλει. Άλλο που δεν ήθελε. Μας πήρε συνολικά 6-7 ώρες το στήσιμο. Νήμα πήραμε 2 μισόκιλα από Grobotronics. Κάναμε και το leveling σύμφωνα με τις οδηγίες και τυπώσαμε και το κινέζικο σκάκι από την SD. Στο BED η λύση της χαρτοταινίας φαίνεται ότι λειτουργεί μια χαρά. Με ένα μικρό τράβηγμα η εκτύπωση ξεκολλάει χωρίς προβλήματα.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους, τι πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω για σχεδιασμό? Δεν θέλω να κάνει παπάδες, προτιμώ να είναι user friendly ώστε να μπορεί να μπορεί να το χρησιμοποιεί και ο μικρός. Πχ αν θέλω να σχεδιάσω ένα spinner (αυτά που είναι της μόδας στα παιδιά) τι προτείνετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ακούσει καλά λογια για το 123d της autodesk. Για spinner υπαρχουν έτοιμα σχεδια, τυπωνεις και μετα βάζεις ρουλεμάν 608zz (το ξέρω γιατί πριν απο κάνα μήνα είχε τυπώσει γνωστός μου, για τον γιο μου, 11χρονος επισης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

123d ειναι τοπ για εισαγωγη. Θες κόλανα στο κρατήσει κατω και το χειμωνα κανα κουτι γυρω γυρω  να μην αλλαζει θερμοκρασίες.

abs φανταζομαι το υλικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τύπωσα και εγώ το κινέζικο πιόνι και βγήκε μια χαρά. 

 

Στο cura τι ρυθμίσεις βάζουμε για τον Anet; Αντε μπας και τυπώσουμε τίποτα που να το θελουμε κιολας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...