Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα βρηκα χρονο να ασχοληθω τελικα. Όλα καλα με το skynet 3d, το φλασαρισμα του ευκολο ειναι και η εκδοση που προτεινες απο fb δουλευει μια χαρα.

Αφου δοκιμασα ολες τις δυκολες πιθανες εκδοχες για να δουλεψει ο αισθητηρας τελικα η λυση ηταν χωρις καμια αντισταση, απλα τον συνδεεις στο βυσματακι του z sensor και στην μεσαια κενη τρυπα βαζεις το καφε καλωδιο-το στερεωσα με ενα καρφακι :fear:  :fear:

 

Για δώσε πληροφορίες για τον sensor και αν είναι δυνατό και φωτογραφίες από αυτό που έκανες. Το led σου ανάβει όταν πλησιάζει μέταλλο; Πες επίσης ακριβή τύπο του sensor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σημερα τελειωσε η μικρη μετατροπη και ηδη τυπωνει

 

σιγουρα λιγοτεροι κραδασμοι 

 

απομενουν τα καναλια τακτοποιησης καλωδιων  και βλεπουμε

 

 

post-43463-0-79169000-1498402224_thumb.jpg

post-43463-0-56217200-1498402372_thumb.jpg

Επεξ/σία από kostasbm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

220°C είναι πολλά για PLA. Συνήθως τυπώνω στους 190°C.

Στους 190 δεν ρέει καλά το νήμα - το λένε και άλλοι στο amazon.

Δοκιμάζω τώρα 210/40.

 

Με HUH και χαρτοταινία δεν είμαι ευχαριστημένος.  Δεν καθαρίζει η UHU πάνω από το μοντέλο.  Θα πάω για τζάμι και λακ.

 

Πήρε άλλος με autolevel;  Αυτός ο μπλε αισθητήρας έχει ένα LED, ανάβει σε εσάς - εδώ όχι.  Πρέπει να του βάλω skynet3d για καλύτερα;  Και αυτό το skynet3d θέλει compile;

 

Οι εκτυπώσεις μου δεν είναι ακριβείας.  Έχω αυτό το αποτέλεσμα, τι να φταίει;

 

post-206817-0-66359300-1498402467_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

σημερα τελειωσε η μικρη μετατροπη και ηδη τυπωνει

 

σιγουρα λιγοτεροι κραδασμοι

 

απομενουν τα καναλια τακτοποιησης καλωδιων και βλεπουμε

Χρειάστηκε αρκετό confing? Η παίζει μια και έξω?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα τελειωσε η μικρη μετατροπη και ηδη τυπωνει

 

σιγουρα λιγοτεροι κραδασμοι 

 

απομενουν τα καναλια τακτοποιησης καλωδιων  και βλεπουμε

φιλε απο που πηρες το αλουμινενιο προφιλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι 2040 απο globotronics

 

σεταρισμα οχι απλα να ρυθμισω τα στοπ απο το μενου της ανετας και μετα ενα home all και τελος

 

μπορει να χρειαστει να παιξεις ενα ποντο αριστερα δεξια με τους αξονες του bed αλλα περισσοτερο φασαρια εχουν

 

να βαζεις βιδες και παξιμαδια παρα τα υπολοιπα

 

αν βαλω e3d v6 μυτη kai skynet θελει κατι ψιλα αλλα υπαρχουν ετοιμα στο ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αισθητήρας (1) ειναι αυτός

 

https://goo.gl/photos/DR4jMikoKbFiWQ997

https://goo.gl/photos/ThCv6U3iVHiZB8yN9

 

Αφαιρεσα τον αισθητηρα του z endstop (2) και εκοψα το καλωδιο του στην μεση περιπου. Συνδεσα το μαυρο καλωδιο του 1 με το κοκκινο καλωδιο του 2 και το μπλε καλωδιο του 1 με το μαυρο καλωδιο του 2. Στην συνεχεια συνδεσα το καφε καλωδιο του 1 στην μεσαια εισοδο του βυσματος του 2 λιγο προχειρα με ενα καρφακι, εχω παραγγειλει ενα σετ βυσματακια για να το κανω καλυτερα μολις ερθουν.

 

https://goo.gl/photos/2XcLKuvMXfAVcddP7

 

Τον αισθητηρα τον στερεωσα πισω απο τον extruder με αυτην την βαση

https://www.thingiverse.com/thing:1883473

 

Εβγαλα τις δυο κατω βιδες του κατω ρουλεμαν του αξονα χ και με περαστη βιδα και παξιμαδι την στερεωσα.

https://goo.gl/photos/FqafiYqCB2b7Pbc5A

 

Δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος, αργοτερα θα ψαξω να βρω καλυτερη λυση. Μου φαινεται ευκολο να φυγει απο την θεση του αν βρει καποιο εμποδιο.

 

Στον αισθητηρα προτου δοκιμασω την ποιο απλη λυση που δουλεψε τελικα, δοκιμασα με 2 αντιστασεις και με μια αντισταση σε διαφορα μεγεθη αλλα δεν δουλευε. Ενω αναβε το κοκκινο λαμπακι οταν πηγαινε κοντα στο μεταλο το software τον εβλεπε συνεχως open ή συνεχως trigered. Προσοχη στις δοκιμες μην καταστραφουν το bed ή η μυτη. Εχουν πολυ δυναμη τα z motors. 

 

Απο οτι καταλαβα με το στοκ firmware της ανετ ο αισθητηρας δουλευει οπως δουλευει το μηχανικο endstop που εχει κανονικα ο εκτυπωτης. Το skynet3d το βαζουμε για να εχουμε την λειτουργια autoleveling  στο bed. Οποτε πρωτου φλασαρεις το skynet3d βεβαιωσου οτι δουλευει ο αισθητηρας με το στοκ firmware. Πρωτα βεβαιωσου οτι αναβει το κοκκινο λαμπακι κοντα σε μεταλλο και μετα με την εντολη Μ119 τον εχει open οταν εχει σβηστο λαμπακι και trigered οταν εχει αναμενο λαμπακι. Αν ισχυουν τα παραπανω εισαι ετοιμος για φλασαρισμα και auto leveling. Μολις τελειωσεις με τα διαδικαστικα ασχολησου λιγο παραπανω με το z-offset απο το μενου του εκτυπωτη για να πετυχεις την ιδανικη αποσταση της μυτης απο το bed. Με το χαρτι εμενα δεν μου βγηκε σωστο, πειραματιστηκα με δοκιμαστικες εκτυπωσεις.

 

Τελικα κανω τωρα την δευτερη μεγαλη εκτυπωση και ειμαι ευχαριστημενος απο το autoleveling


φιλε απο που πηρες το αλουμινενιο προφιλ?

 

Εγω τα βρηκα απο cnccat com κομμενα ακριβως στις διαστασεις του BOM στα 26,7 και παραδοση την επομενη μερα, δεν ειχα βρει οτι τα εχει και το grobotronics, το μαυρο ειναι ποιο ωραιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω την αληθεια ειναι φιλου αλλα θα του κανω αλλο με αλλουμινιο κλασσικο

 

γιατι και μενα μου αρεσε το μαυρο

 

τωρα καταλαβα γιατι καποιες κατασκευες αλλα και απο το μηδεν πριντερ που εχουν φτιαξει μερικοι τυποι

 

αξιζουν τα χρηματα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ σε τοπικούς αλουμίναδες που ρώτησα (όλα τα υλικά βίδες γωνίες και προφίλ) όλοι μου δώσανε τιμές 30με 38ευρώ πιστεύω ότι είναι καλά

Ενας μου είπε ότι αν θέλω βάψιμο είναι +5 ευρώ για τα κομμάτια που θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ καλη τιμη. Εγω μονο για βιδες εδωσα ενα 20αρικο προχθες και μου λειπουν μερικες. Ειχε μονο ινοξ εκει που πηγα.

Επομενο πεδιο φθηνου πειραματισμου

https://www.aliexpress.com/item/Reprap-Ramps-1-4-Kit-With-Mega-2560-r3-Heatbed-mk2b-12864-LCD-Controller-DRV8825-Mechanical/32252086650.html

Επεξ/σία από drbalm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηρα 6 μετρα για 2 απο globotr και 3 μετρα απο αλλουμινα, διαφορα για καθε 3 μετρα 5 ευρω φτηνουτερος ο αλλουμινας

 

αλλα τα εκοψε ακριβως οι βιδες τα παξιμαδια οι ροδελες 5 ευρω για καθε τεμαχιο σε μαγαζι με ειδη τετοια

 

στη κατασκευη μου αρεσε που κατεβηκε η οθονη μπροστα κατω γιατι ειχε κοπει το χερι μου και οτι οι

 

ζ αξονες καιτοι ειναι στον αερα δουλευουν ρολοι.....τωρα τυπωνω κομματια για το καναλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι settings ειχες ??

 

θελω και γω να φτιαξω το καναλι

Δεν νομίζω να τα καταφέρω να το φτιάξω. Πρέπει να βρω τι φταίει και τα κάνει μαντάρα. Έχω πρόβλημα στην ακρίβεια των κατασκευών.  Μπρελόκ και χαζομάρες που τυπώνω δεν υπάρχει θέμα γιατί δεν υπάρχει ανάγκη ακρίβειας.

 

Έχω δοκιμάσει διάφορα settings.  Κάτω από 220C δεν ρέει καλά το νήμα. Τα τελευταία τα τύπωσα 210/40 και το πρώτο layer βγήκε ανάγλυφο - κλότσαγε η κεφάλη πάνω του στην δεύτερη στρώση.

 

Η εταιρία το δίνει για 180 έως 210C. Θα δοκιμάσω να τυπώσω στα 200/60 τώρα ένα μικρό αλλά μακρύ κομμάτι να δω τι θα κάνει.

 

Μέχρι να βρω τι πρέπει να γίνει θα τελειώσει το νήμα και φτου και από την αρχή ...

 

Υπάρχει μαγαζί που να έχει έτοιμο τον σκελετό σε αλουμίνιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω να τα καταφέρω να το φτιάξω. Πρέπει να βρω τι φταίει και τα κάνει μαντάρα. Έχω πρόβλημα στην ακρίβεια των κατασκευών. Μπρελόκ και χαζομάρες που τυπώνω δεν υπάρχει θέμα γιατί δεν υπάρχει ανάγκη ακρίβειας.

 

Έχω δοκιμάσει διάφορα settings. Κάτω από 220C δεν ρέει καλά το νήμα. Τα τελευταία τα τύπωσα 210/40 και το πρώτο layer βγήκε ανάγλυφο - κλότσαγε η κεφάλη πάνω του στην δεύτερη στρώση.

 

Η εταιρία το δίνει για 180 έως 210C. Θα δοκιμάσω να τυπώσω στα 200/60 τώρα ένα μικρό αλλά μακρύ κομμάτι να δω τι θα κάνει.

 

Μέχρι να βρω τι πρέπει να γίνει θα τελειώσει το νήμα και φτου και από την αρχή ...

 

Υπάρχει μαγαζί που να έχει έτοιμο τον σκελετό σε αλουμίνιο;

Έχεις κάνει καλή ρύθμιση στο heatbed?

 

Έτοιμο δεν το έχω δει κάπου,

Αν δεν μπορείς να τα εκτυπώσεις εσύ τα κομμάτια βρες κάποιον να στα εκτυπώσει αγόρασε τα υλικά και στήσε

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...