Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως οι φθηνοι,δεν ειναι πολυ εμπιστοσυνης.

Τωρα αν εχεις βαλει ολες τις προστασιες που ειπε παραπανω,δε νομιζω αν υπαρχει θεμα.

Εγω δεν εχω βαλει καμια.Μονο ψυκτρακια στα mosfet εχω βαλει.

Κανενα θεμα βεβαια 1 χρονο που τον εχω,αλλα αποφευγω να φυγω απο το σπιτι και να τον αφησω.

Τωρα δε μου εχει τυχει να θελω να εκτυπωσω κατι που να παρει πανω απο 12ωρο,που πχ τον βαζεις το πρωι και βραδυ εχει τελειωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 3/1/2019 στις 7:26 ΜΜ, monotis είπε

Δηλαδη ειναι θεμα ασφαλειας και μονο,καθως και  μεγαλυτερης δυνατοτητας σε παραμετροποιησεις αν καταλαβα σωστα.

Αυτη τη στιγμη δηλαδη τωρα ο δικος μου εκτυπωτης(ender 3 pro) τι firmware εχει?

Ειναι της creality?βγαζει η creality firmware αποκλειστηκα για τα προιοντα της και βαζοντας  πχ τον marlin ειναι σα να βαζεις καποιου τριτου κατασκευαστη ας το πουμε ή ειναι παλι της marlin αλλα σε πιο παλια εκδοση?

Ας μου τα διαχωρισει καποιος στο μυαλο μου,γιατι θελω να τα μαθω απο την αρχη ,σα να λεμε.

Y.Γ Σχετικα με το θεμα της ασφαλειας νομιζω κατα τη δικη μου γνωμη  καθενας περα απο τον firmware καλο ειναι να φτιαξει κατι μονος του "ανεξαρτητο" του εκτυπωτη.Προσωπικα ηδη εχω παραγγειλει  MQ135 MQ-135 Air Quality Sensor  ,LM2596 New DC-DC Adjustable Buck Power Module BUCK 3A 12/24V to 12/5/3.3V5V 1 Channel Relay Module Shield for Arduino Uno Meage 2560 1280 ARM PIC AVR DSP,  2 pcs of XT60 Battery Male Female Connector Plug with Silicon 14 AWG Wire 

ωστε σε περιπτωση καπνου να κοβω μεσω του relay την τροφοδοσια.Με μελλοντικη προσθηκη ισως ενος gsm module.

Σωστα καταλαβες. Η Creality εχει παρει το marlin, το εχει φερει στα μετρα της αλλα αφαιρωντας καποια μενου για να κανουν την εμπειρια σου πιο ευκολη με λιγοτερες ρυθμισεις και το εγκαθιστα σε καθε εκτυπωτη οπως και στο δικο σου. Αν και απ οτι εχω διαβασει προσφατα, στα τελευταια Ender-3 το thermal protection ειναι ενεργοποιημενο. Απο εκει και περα, μπορεις εσυ ειτε να κατεβασεις απο τη Creality το τελευταιο marlin firmware που ισχυουν αυτα που προανεφερα, ειτε να παρεις το καθαρο marlin, να το φερεις στα μετρα του εκτυπωτη σου (ρυθμισεις οπως τυπος εκτυπωτη,  μεγεθος κρεβατιου, μοντελο πλακετας που φοραει κλπ) με τη διαφορα οτι θα εχεις το πιο προσφατο firmware με ολες τις ρυθμισεις διαθεσιμες  η να παρεις μια εκδοση του TH3D που απλα γλυτωνεις χρονο αφου δε χρειαζεται να περασεις εσυ τις βασικες ρυθμισεις. Οσο για τα μετρα ασφαλειας, οσο περισσοτερα για μενα τοσο καλυτερα αλλα τα βασικα οπως mosfet, διακοπτες, ασφαλειες κλπ ειναι απαραιτητα. Απο εκει και περα ο καθενας προσθετει πραγματα ωστε να εχει το κεφαλι του πιο ησυχο.

7 ώρες πριν, lazlos είπε

ρε παιδια με τρομαζετε!! πολυ για φωτια μιλατε συνεχεια!!!

Απορω τοτε πως να αφησω τον εκτυπωτη που πολλες φορες εχω δει κλιπ που το κομματι για εκτυπωση περνει μεχρι και 5 μερες σε καποιους!

Δεν θα παω στην δουλεια? δεν θα φας ή να κοιμηθεις?

Εκτος εαν εκτυπωνουμε μικροαντικειμενα που περνουν απο 1 ωρα εως 8.

Εαν εχεις σωστη καλωδιωση, και σωστα μετρα προστασιας δε χρειαζεται να φοβασαι. Δεν καιγονται καθε μερα σπιτια απο εκτυπωτες, καιγονται μονο απο εκτυπωτες που δεν πληρουν τις σωστες προυποθεσεις και κριτηρια π.χ. ο Anet A8 ειναι εκτυπωτης που εχει παρει πολλους στο λαιμο του αφου για να εχει τοσο χαμηλη τιμη, δεν ειχε σωστες ρυθμισεις (αμελεια της εταιριας) και μετρα ασφαλειας. Εαν εσυ απο την αλλη τα προσθεσεις, κανεις κατα καιρους ελεγχους και συντηρηση του εκτυπωτη σου. Δεν εχεις να φοβασαι για τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια αλλη ερωτηση,

εαν θελεις να ενισχυσεις την pla εκτυπωση σου ,-εννοωντας τη συνοχη των layer μεταξυ τους- ,με ποιο τυπο κολλας μπορεις να εχεις επιτυχια ?π.χ.κυανοακρυλικη(τυπου logo),εποξειδικες ?. με ενα πινελακι να περασεις δηλ. κρισιμα λεπτα σημεια.

Ο λογος ειναι οτι προσφατα ετυχε να εκτυπωσω να σχημα σωληνα(φ20mm) με παχος τοιχωματος ( wall)ισα ισα 0.4mm -και επι της ευκαιριας να αναφερθει και ενα μαλλον bug του Cura-οπου σε οποια λειτουργια surface(normal/both),και να εγραψε το gcode, η εκτυπωση μεταξυ των layer ηταν πολυ αδυναμη και διαχωριζονταν μεταξυ τους ,και ευτηχως μονο με τη λειτουργια  spiralized  κατορθωθηκε αψογο αποτελεσμα.

Δεν ξερω φυσικα αν εκτυπωντας τοσο λεπτα wall ,ισως να χρειαζετε κατι αλλο σε θερμοκρασιες υλικου κτλ, απο την ηδη ρυθμιση που  χρησιμοποιεις και εχεις επιτυχημενα μοντελα(πειτε μου αν ξερετε).

Επεξ/σία από monotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dj-apollon είπε

Σωστα καταλαβες. Η Creality εχει παρει το marlin, το εχει φερει στα μετρα της αλλα αφαιρωντας καποια μενου για να κανουν την εμπειρια σου πιο ευκολη με λιγοτερες ρυθμισεις και το εγκαθιστα σε καθε εκτυπωτη οπως και στο δικο σου. Αν και απ οτι εχω διαβασει προσφατα, στα τελευταια Ender-3 το thermal protection ειναι ενεργοποιημενο. Απο εκει και περα, μπορεις εσυ ειτε να κατεβασεις απο τη Creality το τελευταιο marlin firmware που ισχυουν αυτα που προανεφερα, ειτε να παρεις το καθαρο marlin, να το φερεις στα μετρα του εκτυπωτη σου (ρυθμισεις οπως τυπος εκτυπωτη,  μεγεθος κρεβατιου, μοντελο πλακετας που φοραει κλπ) με τη διαφορα οτι θα εχεις το πιο προσφατο firmware με ολες τις ρυθμισεις διαθεσιμες  η να παρεις μια εκδοση του TH3D που απλα γλυτωνεις χρονο αφου δε χρειαζεται να περασεις εσυ τις βασικες ρυθμισεις. Οσο για τα μετρα ασφαλειας, οσο περισσοτερα για μενα τοσο καλυτερα αλλα τα βασικα οπως mosfet, διακοπτες, ασφαλειες κλπ ειναι απαραιτητα. Απο εκει και περα ο καθενας προσθετει πραγματα ωστε να εχει το κεφαλι του πιο ησυχο.

Εαν εχεις σωστη καλωδιωση, και σωστα μετρα προστασιας δε χρειαζεται να φοβασαι. Δεν καιγονται καθε μερα σπιτια απο εκτυπωτες, καιγονται μονο απο εκτυπωτες που δεν πληρουν τις σωστες προυποθεσεις και κριτηρια π.χ. ο Anet A8 ειναι εκτυπωτης που εχει παρει πολλους στο λαιμο του αφου για να εχει τοσο χαμηλη τιμη, δεν ειχε σωστες ρυθμισεις (αμελεια της εταιριας) και μετρα ασφαλειας. Εαν εσυ απο την αλλη τα προσθεσεις, κανεις κατα καιρους ελεγχους και συντηρηση του εκτυπωτη σου. Δεν εχεις να φοβασαι για τιποτα.

Τελος της εβδομαδος μου ερχεται ....σου ειναι ευκολο να μου πεις τι πρεπει να κανω? τι να παρω, τι να αλλαξω, τι να προσεξω? ή εαν εχεις καποιο link....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2019 στις 9:03 ΜΜ, lazlos είπε
12 ώρες πριν, monotis είπε

Μια αλλη ερωτηση,

εαν θελεις να ενισχυσεις την pla εκτυπωση σου ,-εννοωντας τη συνοχη των layer μεταξυ τους- ,με ποιο τυπο κολλας μπορεις να εχεις επιτυχια ?π.χ.κυανοακρυλικη(τυπου logo),εποξειδικες ?. με ενα πινελακι να περασεις δηλ. κρισιμα λεπτα σημεια.

Ο λογος ειναι οτι προσφατα ετυχε να εκτυπωσω να σχημα σωληνα(φ20mm) με παχος τοιχωματος ( wall)ισα ισα 0.4mm -και επι της ευκαιριας να αναφερθει και ενα μαλλον bug του Cura-οπου σε οποια λειτουργια surface(normal/both),και να εγραψε το gcode, η εκτυπωση μεταξυ των layer ηταν πολυ αδυναμη και διαχωριζονταν μεταξυ τους ,και ευτηχως μονο με τη λειτουργια  spiralized  κατορθωθηκε αψογο αποτελεσμα.

Δεν ξερω φυσικα αν εκτυπωντας τοσο λεπτα wall ,ισως να χρειαζετε κατι αλλο σε θερμοκρασιες υλικου κτλ, απο την ηδη ρυθμιση που  χρησιμοποιεις και εχεις επιτυχημενα μοντελα(πειτε μου αν ξερετε).

για να πετυχεις καλυτερη συνοχη πρεπει να κανεις και τις δοκιμες σου 0.2 layer πχ χαμηλη ταυτητα,σωστη τροφοδοσια υλικου.....δεν πετυχαινουν ολα παντα με τη μια....εγω συνηθως παρατηρω το πρωτο δευτερο layer να δω αν ειναι της αρεσκειας μου ειδαλλως το ακυρωνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, lazlos είπε

Τελος της εβδομαδος μου ερχεται ....σου ειναι ευκολο να μου πεις τι πρεπει να κανω? τι να παρω, τι να αλλαξω, τι να προσεξω? ή εαν εχεις καποιο link....

Ποιον εκτυπωτη αγορασες? Γενικα μεχρι να σου ερθει, να δεις πολλα βιντεο συναρμολογησης, να μπεις στις αντιστοιχες ομαδες στο facebook για τον εκτυπωτη που θα παρεις, και οπλισου με υπομονη. Το τι θα αλλαξεις τωρα διαφερει λιγο ανα εκτυπωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dj-apollon είπε

Ποιον εκτυπωτη αγορασες? Γενικα μεχρι να σου ερθει, να δεις πολλα βιντεο συναρμολογησης, να μπεις στις αντιστοιχες ομαδες στο facebook για τον εκτυπωτη που θα παρεις, και οπλισου με υπομονη. Το τι θα αλλαξεις τωρα διαφερει λιγο ανα εκτυπωτη.

Anet a8 απο tomtop γερμανικη αποθηκη...παρασκευη ερχεται....εχω δει ΠΑΡΑ πολλα βιντεο αλλα δυστηχως πολλες οι γνωμες αλλος λεει βαλτε αυτο αλλος λεει μην το βαλετε! Εχασα τη μπαλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, lazlos είπε

Anet a8 απο tomtop γερμανικη αποθηκη...παρασκευη ερχεται....εχω δει ΠΑΡΑ πολλα βιντεο αλλα δυστηχως πολλες οι γνωμες αλλος λεει βαλτε αυτο αλλος λεει μην το βαλετε! Εχασα τη μπαλα!

Αρχικα θα τον στησεις, θα βεβαιωθεις οτι ολα ειναι σωστα (οι αξονες διατηρουν καθετες γωνιες μεταξυ τους, τεντωμενοι ιμαντες κλπ κλπ) θα κανεις καποια τεστ print (calibration cube κλπ) και μετα θα εκτυπωσεις καποιες αναβαθμισεις και θα κανεις update το firmware, λογικα καπου θα βρεις το τελευταιο marlin με περασμενες τις ρυθμισεις. Θα παραγγειλεις mosfet, διακοπτες με ασφαλεια και οτι αλλο δεις να λενε αυτοι που εχουν τον εκτυπωτη. Δες αρκετα βιντεο για το πως κατασκευαζουν τον εκτυπωτη διοτι οι οδηγιες συνηθως που ερχονται με αυτον δεν ειναι και οι καλυτερες επισης, θα μαθεις καποια tips που θα κανουν τη συναρμολογηση πιο ευκολη.

Επεξ/σία από dj-apollon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους. Σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον σκελετό του Anet Α8 σε προφίλ αλουμινίου. Για τον σκελετό είδα ότι μπορώ να προμηθευτώ 2040 slot 6 από CNC Cut. Αυτό που με προβληματίζει είναι για τα υπόλοιπα κομμάτια. Αυτά που είδα από ebay ξεπερνούν το κόστος του έτοιμου κιτ.  Αν κάποιος φίλος μπορεί να μου πει τι να παραγγείλω και από που για να μου βγει πιο οικονομικά, θα του ήμουν υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, nikod είπε

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους. Σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον σκελετό του Anet Α8 σε προφίλ αλουμινίου. Για τον σκελετό είδα ότι μπορώ να προμηθευτώ 2040 slot 6 από CNC Cut. Αυτό που με προβληματίζει είναι για τα υπόλοιπα κομμάτια. Αυτά που είδα από ebay ξεπερνούν το κόστος του έτοιμου κιτ.  Αν κάποιος φίλος μπορεί να μου πει τι να παραγγείλω και από που για να μου βγει πιο οικονομικά, θα του ήμουν υπόχρεος.

Και εγώ έβλεπα τιμές, και τελικά κατ'εμέ δεν αξίζει η αγορά και ο κόπος

Πούλα τον Α8 και ψάξε κάποιον μεταχειρισμένο με έτοιμο προφίλ αλουμινίου (Creality - Anet E10 - Tornado ect)

Θα αναβαθμιστείς και σε ποιότητα hardware (μητρικές - drivers - extruder etc.) και θα έχεις το stiffness του αλουμινίου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Και εγώ έβλεπα τιμές, και τελικά κατ'εμέ δεν αξίζει η αγορά και ο κόπος

Πούλα τον Α8 και ψάξε κάποιον μεταχειρισμένο με έτοιμο προφίλ αλουμινίου (Creality - Anet E10 - Tornado ect)

Θα αναβαθμιστείς και σε ποιότητα hardware (μητρικές - drivers - extruder etc.) και θα έχεις το stiffness του αλουμινίου!

Το σκέφτηκα να πάω σε καλύτερο εκτυπωτή, αλλά ήδη έχω αναβαθμίσει όλα τα υπόλοιπα (ramps 1.6, bowden e3d hotend, titan extruder κ.τ.λ). Ο σκελετός του A8 είναι καλός μόνο για πέταμα, οπότε μένει η λύση του σκελετού αλουμινίου.

Επεξ/σία από nikod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikod είπε

Το σκέφτηκα να πάω σε καλύτερο εκτυπωτή, αλλά ήδη έχω αναβαθμίσει όλα τα υπόλοιπα (ramps 1.6, bowden e3d extruder, titan extruder κ.τ.λ). Ο σκελετός του A8 είναι καλός μόνο για πέταμα, οπότε μένει η λύση του σκελετού αλουμινίου.

Τότε ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.ratrig.com/3d-printing-cnc.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον anycubic 4max ειναι καλος?

Ακομα δεν τον δοκιμασα.

Υπαρχει crash course με ποιο προχωρημενα πραματα για 3d printing?

Θελω κατι περιεκτικο και πρωχορημενο δεδομενου οτι ξερω απο cnc ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2019 στις 3:47 ΜΜ, nikod είπε

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους. Σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον σκελετό του Anet Α8 σε προφίλ αλουμινίου. Για τον σκελετό είδα ότι μπορώ να προμηθευτώ 2040 slot 6 από CNC Cut. Αυτό που με προβληματίζει είναι για τα υπόλοιπα κομμάτια. Αυτά που είδα από ebay ξεπερνούν το κόστος του έτοιμου κιτ.  Αν κάποιος φίλος μπορεί να μου πει τι να παραγγείλω και από που για να μου βγει πιο οικονομικά, θα του ήμουν υπόχρεος.

έχει τα κομμάτια που θα χρειαστείς στο grobotronics ή στο cableworks πολύ φτηνά, δεν αξίζει να πάρεις τπτ άλλο πέρα από τα προφίλ από το cnc cut. πέρα από βίδες επίσης τα περισσότερα μπορείς να τα εκτυπώσεις(γωνίες κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...