Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείτε να μου εξηγήσει κάποιος πως το ratrig είναι φθηνότερο από το (άθλιο site) του Cnccat? Δεν έχω παραγγείλει ακόμα αλλά όπως βλέπω για 2040 τιμή μέτρου 8.59 στο CNCcat και custom κοπή ενώ στο ratrig 11.82 και δεν θέλω καν να ρωτήσω τα μεταφορικά του ratrig...

 

Edit: δεν μιλάω για συνδετικά που τα έχει σε απαγορευτικές τιμές το Cnccat

Επεξ/σία από skotadopsyxos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πολλα λες

θελει τροπο που βαλεις τα μετρα.....σιγουρα ειναι φτηνοτερο αλλα τα αξεσουαρ σιγουρα ακριβοτερα

τι εχεις ανετα??α8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostasbm είπε

πολλα λες

θελει τροπο που βαλεις τα μετρα.....σιγουρα ειναι φτηνοτερο αλλα τα αξεσουαρ σιγουρα ακριβοτερα

τι εχεις ανετα??α8

Το kit για A8 κάνει 70 ευρώ και τα μεταφορικά μου τα βγάζει 18 ευρώ(Αθήνα) σύνολο 88. Τι τρόπο χρειάζεσαι για να βάλεις τα μέτρα?

Τα παξιμάδια μόνο είναι το θέμα που μπορείς να τα πάρεις από grobotronics, τσιμπημένα βέβαια, αν τα θέλεις άμεσα ή από Κίνα, πάμφθηνα, αν μπορείς να περιμένεις. Υπάρχει και η εναλλακτική να βρεις λεπτά τετράγωνα παξιμάδια (ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο DIN specification) ή ακόμα και να τυπώσεις κάτι που δεν ξέρω βέβαια σταθερότητα...

Τα ίδια φαντάζομαι ισχύουν και για i3 mk3 kit οπού εκεί με 3030 προφίλ το να τυπώσεις κάτι θα είναι ακόμα πιο εύκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, skotadopsyxos είπε

Το kit για A8 κάνει 70 ευρώ και τα μεταφορικά μου τα βγάζει 18 ευρώ(Αθήνα) σύνολο 88. Τι τρόπο χρειάζεσαι για να βάλεις τα μέτρα?

Τα παξιμάδια μόνο είναι το θέμα που μπορείς να τα πάρεις από grobotronics, τσιμπημένα βέβαια, αν τα θέλεις άμεσα ή από Κίνα, πάμφθηνα, αν μπορείς να περιμένεις. Υπάρχει και η εναλλακτική να βρεις λεπτά τετράγωνα παξιμάδια (ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο DIN specification) ή ακόμα και να τυπώσεις κάτι που δεν ξέρω βέβαια σταθερότητα...

Τα ίδια φαντάζομαι ισχύουν και για i3 mk3 kit οπού εκεί με 3030 προφίλ το να τυπώσεις κάτι θα είναι ακόμα πιο εύκολο...

θελει οταν κανεις τη παραγγελια στις παρατηρησειςνα γραψεις ακριβως τα μετρα που θελεις να ειναι κομμενα ..

τα μετρα ειναι σε μμ και γω στην αρχη δε καταλαβα ποια ειναι η τιμη μοναδας ...αλλα αφου βρηκες ακρη ολα καλα

παξιμαδια θα παρεις ενα vslot κομματι μαζι σου και θα πας σε μαγαζι με σιδερικα και θα δοκιμασεις ποιο παξιμαδι μπαινει καλυτερα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, skotadopsyxos είπε

Το kit για A8 κάνει 70 ευρώ και τα μεταφορικά μου τα βγάζει 18 ευρώ(Αθήνα) σύνολο 88. Τι τρόπο χρειάζεσαι για να βάλεις τα μέτρα?

Τα παξιμάδια μόνο είναι το θέμα που μπορείς να τα πάρεις από grobotronics, τσιμπημένα βέβαια, αν τα θέλεις άμεσα ή από Κίνα, πάμφθηνα, αν μπορείς να περιμένεις. Υπάρχει και η εναλλακτική να βρεις λεπτά τετράγωνα παξιμάδια (ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο DIN specification) ή ακόμα και να τυπώσεις κάτι που δεν ξέρω βέβαια σταθερότητα...

Τα ίδια φαντάζομαι ισχύουν και για i3 mk3 kit οπού εκεί με 3030 προφίλ το να τυπώσεις κάτι θα είναι ακόμα πιο εύκολο...

 

22 ώρες πριν, skotadopsyxos είπε

Το kit για A8 κάνει 70 ευρώ και τα μεταφορικά μου τα βγάζει 18 ευρώ(Αθήνα) σύνολο 88. Τι τρόπο χρειάζεσαι για να βάλεις τα μέτρα?

Τα παξιμάδια μόνο είναι το θέμα που μπορείς να τα πάρεις από grobotronics, τσιμπημένα βέβαια, αν τα θέλεις άμεσα ή από Κίνα, πάμφθηνα, αν μπορείς να περιμένεις. Υπάρχει και η εναλλακτική να βρεις λεπτά τετράγωνα παξιμάδια (ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο DIN specification) ή ακόμα και να τυπώσεις κάτι που δεν ξέρω βέβαια σταθερότητα...

Τα ίδια φαντάζομαι ισχύουν και για i3 mk3 kit οπού εκεί με 3030 προφίλ το να τυπώσεις κάτι θα είναι ακόμα πιο εύκολο...

 

22 ώρες πριν, skotadopsyxos είπε

Το kit για A8 κάνει 70 ευρώ και τα μεταφορικά μου τα βγάζει 18 ευρώ(Αθήνα) σύνολο 88. Τι τρόπο χρειάζεσαι για να βάλεις τα μέτρα?

Τα παξιμάδια μόνο είναι το θέμα που μπορείς να τα πάρεις από grobotronics, τσιμπημένα βέβαια, αν τα θέλεις άμεσα ή από Κίνα, πάμφθηνα, αν μπορείς να περιμένεις. Υπάρχει και η εναλλακτική να βρεις λεπτά τετράγωνα παξιμάδια (ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο DIN specification) ή ακόμα και να τυπώσεις κάτι που δεν ξέρω βέβαια σταθερότητα...

Τα ίδια φαντάζομαι ισχύουν και για i3 mk3 kit οπού εκεί με 3030 προφίλ το να τυπώσεις κάτι θα είναι ακόμα πιο εύκολο...

Αυτά τα παξιμάδια πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα https://grobotronics.com/drop-in-tee-nut-m5.html, αν και ισως λίγο τσιμπημένα. Τα δούλεψα σε 2040 μπαίνουν και οριζόντια και κατα το βίδωμα γυρίζουν.

Το CNCCat (επειδή επικοινώνησα μαζί τους) αλλάζουν server και γιαυτό έχουν θέμα στο site τις μη εργάσιμες ώρες. Η τιμή είναι αυτή που λες σε 2040.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
53 λεπτά πριν, FonBac είπε

Αυτά τα παξιμάδια πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα https://grobotronics.com/drop-in-tee-nut-m5.html, αν και ισως λίγο τσιμπημένα. Τα δούλεψα σε 2040 μπαίνουν και οριζόντια και κατα το βίδωμα γυρίζουν.

Το CNCCat (επειδή επικοινώνησα μαζί τους) αλλάζουν server και γιαυτό έχουν θέμα στο site τις μη εργάσιμες ώρες. Η τιμή είναι αυτή που λες σε 2040.

Τα πιο εύκολα να δουλέψεις για εμένα είναι τα παρακάτω τα βάζεις όπου θέλεις μένουν εκεί

https://grobotronics.com/spring-loaded-tee-nut-m5.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ανετα το βασικο σημειο που πρεπει να ειναι στααθεροτατο ειναι η συνδεση των καθετων Ζ κομματιων  και η συνδεση τους με το οριζοντιο κομματι γιαυτο οποιος εχει ορεξη ας παρει corner plates 90 μοιρων και στη βαση κατω ας τυπωσουν 2040 γωνιες και να μπουν συνδυαστικα με μεταλλικες για 2020...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μπαίνω συχνά πυκνά στο site του Cnccat έχει μόνιμα πρόβλημα, πολύ δυστυχώς. Τα παξιμάδια για 2040 πάντως σε AliExpress και eBay κινέζικα μαγαζιά υπάρχουν παμφθηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που μπορω να βρω βαρεως τυπου 50mmx50mm χοντρο προφιλ αλουμινιου με συνδετικα γωνιες κτλπ ?

το θελω για κατασκευη cnc οποτε θελω να ειναι πολυ γερο οχι σαν το 2040 που ειναι για παιχνιδια.

Επισης V 2040 γλυστρες αλουμινιου vs mgn12 εχουνε πολυ μεγαλη διαφορα στη ακριβεια και τη στιβαροτητα και στις τελικες/επιταχυνσεις ?

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,εχω εδω και μια βδομαδα που εχω παρει εναν Anet A8,μετα απο καποιες μερες ρυθμησεων καταφερα να μου βγαλει μια σωστη εκτυπωση (μου αρεσε η διαδικασια ψαξιματος :P ) επειδη ειδα οτι ειναι αργος με το direct μαμα συστημα ειπα να τον κανω bowden,βρηκα τα υλικα στο grobotronics,extruder πηρα την cr8 12V γιατι οπου και να κοιτουσα δεν εβρισκα διαθεσιμη την Ε3D V6,πειτε μου την γνωμη σας αν ειναι οκ ή αν θα εχω προβλημα γενικα.

Ενα αλλο που με απασχολει πολυ ειναι η δονησεις που μεταφορονται,εγω τον εχω στο πατωμα τον εκτυπωτη,μενω σε μια μικρη πολυκατοικια,προχτες με ρωτησε η γειτονισσα τι ηταν αυτο που εκανε ενα βββββββ,την ειπα οτι πηρα 3D printer,και το ειχα απορια πως ακουγεται,μιας και σε μενα δεν εκανε θορυβο,πηγα διπλα και ακουσα οταν μετακινουταν το κρεββατι να ακουγεται σαν μπασο διπλα.

Τον I3 mini που ειχα πριν απο αυτον δεν τον ακουγαν καθολου,και λεω τωρα,ηταν επειδη ειχε λαστιχενια ποδαρακια ή ηταν καντι αλλο που δεν μπορω να καταλαβω,εβγαλα προσωρινα τα ποδαρακια απο τον i3 και τα κολλησα στον Ανετ και απο κατω εβαλα ενα ματ που ειχε η γυναικα μου για την γυμναστικη.

Πειτε μου λιγακι,τι υλικο ειναι το καλυτερο για να βαλω απο κατω και να κανει πληρης αποροφηση των δονησεων.

Με 3dedge και grobotronics που τους ρωτησα μου ειπαν οτι ο φελλος ειναι το καλυτερο μονοτικο για τετοιες περιπτωσεις.

Υ.Γ τα ρουλεμαν του κρεβατιου τα αλλαξα γιατι αυτα ηταν το μεγαλυτερο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για το hotend που λες από cr8 αν δεν έχεις παραλαβει ακυρωσε το δεν ξέρω κατά πόσο θα βρεις σωστό mount

Καλύτερα περίμενε και βρες ένα e3d v6 ακόμα και από εξωτερικό θα σου βγει κάτω από το αφορολόγητο (μικρότερο από 22 ευρω) ώστε να μην έχεις θέμα με τελωνείο

το v6 θα έχεις αρκετά μεγάλη ποικιλία σε mount να διαλέξεις ανάλογα της ανάγκες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rat rig πριν λιγο που κοιταζα

http://www.ratrig.com/3d-printing-cnc/3d-printer-kits/frame-and-hardware-kits/am8-3d-printer-extrusion-profile-metal-frame-full-kit-for-anet-a8-upgrade.html

καλη φαινεται η τιμη οποιος τον ενδιαφερει

υπαρχουν βεβαια και οι επιλογες του cube anet που εχουν πολυ ενδιαφερον γιατι γινεται απο τα περισσοτερα μερη της ανετας και ειναι ποιο στιβαρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Τελικα βρηκα ανταπτορα και mount για το hotend που πηρα https://www.thingiverse.com/thing:3033145

Παιζει και το παρακατω

https://www.thingiverse.com/thing:3104495

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...