Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, lazlos είπε

καλησπερα

μου ηρθε χθες ο anet a8 απο γερμανια (μετα απο 27 μερες αθανατα ελληνικα ταχυδρομεια , απο τις 5 του μηνα ηταν αθηνα και απλα το ειχαν εκει)

ξεκινησα την συναρμολογιση....βρηκα μεσα και αυτα τα δυο υλικα το ενα ειναι ασφαλειοθηκη αλλα ΔΕΝ λεει πουθενα ΠΟΥ πρεπει να μπει, σε ολα τα βιντεο που εψαξα στο ιντερνετ κανενας δε το εχει.

το δευτερο ηταν δωρο κατι για autolevel λεει αλλα και παλι ΔΕΝ ξερω που παει-μπαινει.

Καποιος να με βοηθησει?

20190129_212712.jpg

Κατ αρχήν καλοδουλευτος και καλές εκτυπώσεις! Την ασφαλειοθηκη την συνδέεις στο θετικό του τροφοδοτικού από τη μια και στο θετικό από τον κονεκτορα στη μητρική για το τραπέζι (ή το mosfet του τραπεζιού) στην άλλη. το αρνητικό του τραπεζιού κανονικά στο αρνητικό της μητρικής για το τραπέζι. Βάζεις ασφάλεια αυτοκινήτου κατά προτίμηση 15Α (και 10 κάνει αλλά μπορεί να σου την κάψει σε πολύωρες εκτυπώσεις). Τον sensor (και όχι sencor) για το autolevel τον βιώνεις επάνω στο gantry του x αξοονα και τα καλώδια στο zmax (έχει οδηγίες στην κάρτα sd συνήθως και την συνδεσμολογια) θα πρέπει παράλληλα να "ενεργοποιήσεις" και κάποιες εντολες στο firmware (και πάλι θα τα βρεις στην sd). Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε, ενόχλησε με όσο μπορείς για να κερδίσεις χρόνο! (Το ίδιο ισχύει για όλους όσους ακολουθούν το thread αυτό)

Επεξ/σία από alienrba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, alienrba είπε

Κατ αρχήν καλοδουλευτος και καλές εκτυπώσεις! Την ασφαλειοθηκη την συνδέεις στο θετικό του τροφοδοτικού από τη μια και στο θετικό από τον κονεκτορα στη μητρική για το τραπέζι (ή το mosfet του τραπεζιού) στην άλλη. το αρνητικό του τραπεζιού κανονικά στο αρνητικό της μητρικής για το τραπέζι. Βάζεις ασφάλεια αυτοκινήτου κατά προτίμηση 15Α (και 10 κάνει αλλά μπορεί να σου την κάψει σε πολύωρες εκτυπώσεις). Τον sensor (και όχι sencor) για το autolevel τον βιώνεις επάνω στο gantry του x αξοονα και τα καλώδια στο zmax (έχει οδηγίες στην κάρτα sd συνήθως και την συνδεσμολογια) θα πρέπει παράλληλα να "ενεργοποιήσεις" και κάποιες εντολες στο firmware (και πάλι θα τα βρεις στην sd). Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε, ενόχλησε με όσο μπορείς για να κερδίσεις χρόνο! (Το ίδιο ισχύει για όλους όσους ακολουθούν το thread αυτό)

Σε ευχαριστω! Το καλωδιο με την ασφαλειοθηκη στα βιντεο που βλεπω δεν την εχει κανεις αλλα αντι για αυτο εχει απλα καλωδια.....οποτε εκει που σε αυτους εχει τα απλα καλωδιο εγω βαζω αυτο?

Οσο για το δευτερο δυστηχως δεν εχει μεσα στην καρτα οδηγιες για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, alienrba είπε

Κατ αρχήν καλοδουλευτος και καλές εκτυπώσεις! Την ασφαλειοθηκη την συνδέεις στο θετικό του τροφοδοτικού από τη μια και στο θετικό από τον κονεκτορα στη μητρική για το τραπέζι (ή το mosfet του τραπεζιού) στην άλλη. το αρνητικό του τραπεζιού κανονικά στο αρνητικό της μητρικής για το τραπέζι. Βάζεις ασφάλεια αυτοκινήτου κατά προτίμηση 15Α (και 10 κάνει αλλά μπορεί να σου την κάψει σε πολύωρες εκτυπώσεις). Τον sensor (και όχι sencor) για το autolevel τον βιώνεις επάνω στο gantry του x αξοονα και τα καλώδια στο zmax (έχει οδηγίες στην κάρτα sd συνήθως και την συνδεσμολογια) θα πρέπει παράλληλα να "ενεργοποιήσεις" και κάποιες εντολες στο firmware (και πάλι θα τα βρεις στην sd). Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε, ενόχλησε με όσο μπορείς για να κερδίσεις χρόνο! (Το ίδιο ισχύει για όλους όσους ακολουθούν το thread αυτό)

Συγνωμμη η ασφαλειοθηκη μπαινει στον κοννεκτορα του κρεβατιου?!Εγω στην εβαλα στην μητρικη θετικο με θετικο και αρνητικο με αρνητικο.

Ενα αλλο τωρα που με εχει βαλει σε σκεψεις ασχημες,εκανα μια ερευνα γιατι με κραξανε χθες στο καναλι του discord 3D printing για τον anet a8,με μια ερευνα ειδα οτι το 2018 υπηρχαν καποια περιστατικα που πηρε φωτια ο εκτυπωτης,τι παιζει να εγινε,και αρχιζω να φοβαμαι και εγω για τον δικο μου τωρα.

Ποσοι απο εδω εχουν anet a8 και δεν εχουν προβλημα.

Δεν ξερω αν εχει να κανει με την μητρικη αυτο ή οχι,η δικια μου ειναι V1.5 και βρηκα οτι υπαρχει και V1.7 με αλλαγμενα τα πινακια της μητρικης και εχουν βαλει και ασφαλεια πανω στην μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτυπώσεων συνεχεια:

https://photos.app.goo.gl/uTTKtPHUo4JMJe78A

Εμένα κάποια στιγμή ο Anet άρχισε να βγάζει καπνούς από τα καλώδια. Ευτυχώς ήμουν στο δωμάτιο και απέφυγα τα χειρότερα. Από τότε έβαλα mosfet (και μυαλό). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο ποια καλωδια σου εβγαζε καπνο?

Εγω χθες του περασα το marlin 1.1.9 γιατι εχει μεσα ασφαλεια για υπερθερμανση.

Επεξ/σία από Drake27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2019 στις 1:30 ΜΜ, karaLRS είπε

καλησπέρα.

κάτι τέτοιο αξίζει για χομπιστικη χρήση χωρίς να έχω πολύ χρόνο να ασχοληθώ με ρυθμίσεις;

https://www.ebay.com/itm/EU-Stock-ANYCUBIC-I3-Mega-3D-Printer-All-Metal-Frame-with-Ultrabase-V5-3-5-TFT/273666464046?epid=785644191&hash=item3fb7cad92e%3Ag%3A0fcAAOSwRL1cRUId&_pmc=true&_productid=785644191&rt=nc

ειναι εξαιρετικος εκτυπωτης και εκτυπωνει μια χαρα out of the box

εχει μεγαλο community, δες τα γκρουπ στο fb

μπορεις να το παρεις και απο το official store στο aliexpress τον εχει 215 απο Γερμανικη αποθηκη. Εμενα μου ηρθε σε 10 μερες με DHL απο Τσεχια

εγω εκανα αρκετες μοντες με πιο σημαντικη αλλαγη των drivers με tmc 2208. Δε πιστευα στα αυτια μου ποσο αθορυβος εγινε. Ακους κυριολεκτικα μονο τα ανεμιστηρακια, ειδικα οταν κανει infill δε ξερω αν σταματησε η εκτυπωση η οχι, αν δε τον κοιταξω

δες και εδω

https://all3dp.com/1/anycubic-i3-mega-3d-printer-review/

αν τον αγορασεις, στειλε μηνυμα πρωτα στον πωλητη να σου στειλει με την 8-bit board. αυτη εχει τα drivers σε βαση και μπορεις να τα αλλαξεις, επισης μπορεις να περασεις marlin firmware. ζητα οπωσδηποτε αυτη, γιατι η νεοτερη 32-bit board εχει κολλημενα τα drivers στη πλακετα (δεν αλλαζουν) και δεν εχει βγει ακομα καποιο firmware να την υποστηριζει περα απο το official

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ξερω για εσας αλλα εγω πλεον απελπιστηκα!!!!

Εκανα ΟΛΑ τα βηματα του βιντεο ...ολα καλα.... κανω και το κομματι με το χαρτι!!! ΟΛΑ οκ...βαζω να εκτυπωση και τα περνει παραμαζωμα ΟΛΑ....την ταινια την ξυλωσε μεχρι και το bet το γρατσουνισε!?? Απορω γιατι ενω εκανα ΟΛΑ αυτα με το σωστο αποτελεσμα!!! οσες φορες και να το εκανα ΠΑΝΤΑ αυτος κατεβαινε κατα 3 χιλιοστα κατω!!

ΟΚ λεω υπομονη....βρισκω το βιντεο πως να βαλω to autolever sensor.... ολα οκ 20 φορες δοκιμη και παμε για το custom leveling-start......να μην πω τη λεξη....τα εκανε ολα παρα των γεννητικων γυναικείων οργανων..... παλι κατεβαινει μονος του 3 χιλιοστα!!!! και με αποτελεσμα? εσπασε η βαση του autolevel sensor, την κολησα με ταινια....

ΔΕΝ ξερω το πως και το γιατι το κανει αυτο!

απο τις 17:00 - 19:30 με το level ασχολούμαι....

Τα φωτα σας καποιος αλλιως φευγει προς την αποθηκη!

συγνωμη για το απελπιστηκο μηνυμα αλλα πρωτη φορα μηχανημα καταφερνει να μου σπασει τα νευρα.

Anet a8 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα ειχες κανει ολα σωστα δεν θα ειχες τετοιο θεμα

 

ομως ενα καλο εργαλειο ειναι το pronterface το κατεβαζεις και συνδεεις τον πριντερ με τον υπολογιστη baudate 115200 και port 21 h 23 οποιο εχει βγει πανω αριστερα στο κουτακι τη; εφαρμογης

μολις συνδεθεις εχεις κοντρολ της κινησης του υπολογιστη......αν μπεις στο youtube θαδεις μερικα βιντεακια ανετ 8 autolevelling

χωρις αγχος δε γινονται ολοι σε μια μερα ειδημονες .......

βεβαιωσου οτι δουλευει αυτο το εργαλειο που εχεις για auto level 

κοιτα το βιντεακι σιγα σιγα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostasbm είπε

αν τα ειχες κανει ολα σωστα δεν θα ειχες τετοιο θεμα

ομως ενα καλο εργαλειο ειναι το pronterface το κατεβαζεις και συνδεεις τον πριντερ με τον υπολογιστη baudate 115200 και port 21 h 23 οποιο εχει βγει πανω αριστερα στο κουτακι τη; εφαρμογης

μολις συνδεθεις εχεις κοντρολ της κινησης του υπολογιστη......αν μπεις στο youtube θαδεις μερικα βιντεακια ανετ 8 autolevelling

χωρις αγχος δε γινονται ολοι σε μια μερα ειδημονες .......

βεβαιωσου οτι δουλευει αυτο το εργαλειο που εχεις για auto level 

κοιτα το βιντεακι σιγα σιγα

ΟΠως διαβασα το pronterface δεν δουλευει με stock εκδοση αλλα μονο με Merlin. Το εχεις δοκιμασει?

Να τολμήσω  να αλλαξω firmware?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lazlos είπε

ΟΠως διαβασα το pronterface δεν δουλευει με stock εκδοση αλλα μονο με Merlin. Το εχεις δοκιμασει?

Να τολμήσω  να αλλαξω firmware?

Εγώ το άλλαξα το firmware για θέμα ασφάλειας πρωτα και για θέμα έλεγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια λιγο τα φωτα σας,απο χθες κοντευω να τον πεταξω απο το μπαλκονι τον anet,μου ηρθε χθες η V3D V6,την εβαλα πανω,ολα καλα εκανα ενα μικρο τεστ και ολα πηγαιναν μια χαρα,το βραδυ παω να βαλω να βαλω μια εκτυπωση και δεν εβγαζε τιποτα,βρε γιατι,βρε το ενα,βρε το αλλο τιποτα,μετο που εβαζα την μυτη  για να το ξεβουλωσω,εβγαζε αλλα με δυσκολια,σημερα το πρωι του εβαλα μια αλλη μυτη και εβγαζε κανονικα,αλλα μου εστειλε φωτογραφια η γυναικα μου πριν απο λιγο και λεω "οχι ρε πουστι μου γαμω"

Τι στο καλο φταιει,ο λαιμος της μυτης ηταν λιγο ποιο κοντος σε σχεση με τον αλλον,παιζει ρολο αυτο ή οχι?!

viber image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
59 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Βρε παιδια λιγο τα φωτα σας,απο χθες κοντευω να τον πεταξω απο το μπαλκονι τον anet,μου ηρθε χθες η V3D V6,την εβαλα πανω,ολα καλα εκανα ενα μικρο τεστ και ολα πηγαιναν μια χαρα,το βραδυ παω να βαλω να βαλω μια εκτυπωση και δεν εβγαζε τιποτα,βρε γιατι,βρε το ενα,βρε το αλλο τιποτα,μετο που εβαζα την μυτη  για να το ξεβουλωσω,εβγαζε αλλα με δυσκολια,σημερα το πρωι του εβαλα μια αλλη μυτη και εβγαζε κανονικα,αλλα μου εστειλε φωτογραφια η γυναικα μου πριν απο λιγο και λεω "οχι ρε πουστι μου γαμω"

Τι στο καλο φταιει,ο λαιμος της μυτης ηταν λιγο ποιο κοντος σε σχεση με τον αλλον,παιζει ρολο αυτο ή οχι?!

viber image.jpg

Δεν έχει σφυξει καλά λαϊκός με μύτη, ζέστανε για να το καθαρίσεις και μετά όσο είναι ζεστό σφυξε καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Δεν έχει σφυξει καλά λαϊκός με μύτη, ζέστανε για να το καθαρίσεις και μετά όσο είναι ζεστό σφυξε καλά

Αμα σφυξω τον λαιμο τερμα θα φτασει πανω στην φτερωτη και νομιζω οτι δεν θελουμε να ακουμπαει το hotend την φτερωτη,σωστα?!

Εντωμεταξυ εγω πηρα την δικια του μυτη στην δουλεια για να την καθαρισω,αλλα δεν το βρηκα βουλωμενο,απλα ειχε ισα ισα στην μυτη μπροστα,τι φαση μπορει να παιζει.

Αυριο περιμενω και το mofset για το κρεββατι 5Χ IGUS DRYLIN RJ4JP-01-08 Plastic Bearings.

Η αληθεια ειναι οτι γλυκοκοιταζω και το volcano,αλλα εχει ενα 40ρι το ατιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pcos είπε

απο filaments τι μαγαζια προτεινετε? ebay δεν εμπιστευομαι και αμαζον εχει πολλα μεταφορικα. τα ελληνικα μαγαζια εχουν καλες ποιοτητες?

Εγω ενα απο 3Dedge αλλα ειχε παρει υγρασια και μου εσπασε απο την μεση και μετα,απο 3Dhub που πηρα το αλλο,μπορω να πω οτι ηταν καλυτερη ποιοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...