Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
59 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Αμα σφυξω τον λαιμο τερμα θα φτασει πανω στην φτερωτη και νομιζω οτι δεν θελουμε να ακουμπαει το hotend την φτερωτη,σωστα?!

Εντωμεταξυ εγω πηρα την δικια του μυτη στην δουλεια για να την καθαρισω,αλλα δεν το βρηκα βουλωμενο,απλα ειχε ισα ισα στην μυτη μπροστα,τι φαση μπορει να παιζει.

Αυριο περιμενω και το mofset για το κρεββατι 5Χ IGUS DRYLIN RJ4JP-01-08 Plastic Bearings.

Η αληθεια ειναι οτι γλυκοκοιταζω και το volcano,αλλα εχει ενα 40ρι το ατιμο.

Θέλει μερικά χιλιοστά κενό μήπως έχεις βάλει μυτες από a8(mk8) που έχουν μικρότερο σπείρωμα σε σχέση με των e3d v6?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Θέλει μερικά χιλιοστά κενό μήπως έχεις βάλει μυτες από a8(mk8) που έχουν μικρότερο σπείρωμα σε σχέση με των e3d v6?

βασικα του εβαλα την μυτη απο το cr8 γιατι του a8 το ειδα οτι ειχε αλλο σπειρωμα.

Την μυτη του V6 την καθαρισα πληρως εδω που ειμαι στην δουλεια,αλλα δεν μπορω να καταλαβω παλι γιατι εγινε ολο αυτο,να φαινεται βουλωμενο αλλα να μην ειναι,βεβαια οταν εβγαζα το filament απο μεσα στην ακρη το εβλεπε λιγο ποιο χοντρο,το εκοβα και ξαναπροσπαθουσα.

Ασχετο,αλλα χθες πηγα στο lerroy merlin και πηρα 8 pads της 3Μ που ειναι αντικραδασμικα και ηχομωνοτικα,6,70€ η τετραδα,και μπορω να πω οτι κανουν πολυ καλη δουλεια.

Εβαλα τον φελο απο κατω και ο Α8 πατησε πανω στα pads.

ZFZ1G0rQTnegx6%S20%+1w.jpg

Επεξ/σία από Drake27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Drake27 είπε

βασικα του εβαλα την μυτη απο το cr8 γιατι του a8 το ειδα οτι ειχε αλλο σπειρωμα.

Την μυτη του V6 την καθαρισα πληρως εδω που ειμαι στην δουλεια,αλλα δεν μπορω να καταλαβω παλι γιατι εγινε ολο αυτο,να φαινεται βουλωμενο αλλα να μην ειναι,βεβαια οταν εβγαζα το filament απο μεσα στην ακρη το εβλεπε λιγο ποιο χοντρο,το εκοβα και ξαναπροσπαθουσα.

Ασχετο,αλλα χθες πηγα στο lerroy merlin και πηρα 8 pads της 3Μ που ειναι αντικραδασμικα και ηχομωνοτικα,6,70€ η τετραδα,και μπορω να πω οτι κανουν πολυ καλη δουλεια.

Εβαλα τον φελο απο κατω και ο Α8 πατησε πανω στα pads.

ZFZ1G0rQTnegx6%S20%+1w.jpg

το 90% απο Nozzle στην αγορα εχουν σπειρωμα M6

εκτος αν αλλαξαν κατι τοσο δραστικο στον a8 τοτε μαλλον κατι ειδες λαθος

https://www.google.com/search?q=mk8+nozzle&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjR_PXbqJjgAhVPJVAKHUswDO4Q_AUIDigB&biw=3440&bih=1304#imgrc=DWj6ZcyL7ivUrM:

οι παραπανω ειναι απο mk8(οτι εχει ο ανετ δηλαδη)

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&biw=3440&bih=1304&tbm=isch&sa=1&ei=4hFTXKuICdLewQK_9L7wAQ&q=e3d+v6+nozzle&oq=e3d+v6+nozzle&gs_l=img.3..0i19l2.55318.59155..59718...2.0..0.106.991.6j4......1....1..gws-wiz-img.......0j0i7i30j0i7i30i19.mb9G0iqdupI#imgrc=APdaZ0TLhq6Z9M:

 

Τετοιες θελεις για τον e3d v6

 

Ισως παιζει κακη ποιοτητα fillament , ισως το ειχες καιρο εξω και εμασε σκονη , ισως ειναι κακη αποθηκευση απο το εργοστασιο 1 κοκκοσ σκονη ειναι ικανος να μπλοκαρει μερικως τα nozzle

ζεστανε την μυτη (μπορεις και πανω απο ενα κερι) και περνα fillament απο μεσα , οπως περνας τραβα αποτομα προς τα πισω , καντο αρκετες φορες για να βγαλεις οτι υπολοιματα μπορει να εχει μεσα το nozzle

το αλλο που ισως παιζει ειναι κακοκατασκευασμενο nozzle

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

το 90% απο Nozzle στην αγορα εχουν σπειρωμα M6

εκτος αν αλλαξαν κατι τοσο δραστικο στον a8 τοτε μαλλον κατι ειδες λαθος

https://www.google.com/search?q=mk8+nozzle&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjR_PXbqJjgAhVPJVAKHUswDO4Q_AUIDigB&biw=3440&bih=1304#imgrc=DWj6ZcyL7ivUrM:

οι παραπανω ειναι απο mk8(οτι εχει ο ανετ δηλαδη)

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&biw=3440&bih=1304&tbm=isch&sa=1&ei=4hFTXKuICdLewQK_9L7wAQ&q=e3d+v6+nozzle&oq=e3d+v6+nozzle&gs_l=img.3..0i19l2.55318.59155..59718...2.0..0.106.991.6j4......1....1..gws-wiz-img.......0j0i7i30j0i7i30i19.mb9G0iqdupI#imgrc=APdaZ0TLhq6Z9M:

Τετοιες θελεις για τον e3d v6

Ισως παιζει κακη ποιοτητα fillament , ισως το ειχες καιρο εξω και εμασε σκονη , ισως ειναι κακη αποθηκευση απο το εργοστασιο 1 κοκκοσ σκονη ειναι ικανος να μπλοκαρει μερικως τα nozzle

ζεστανε την μυτη (μπορεις και πανω απο ενα κερι) και περνα fillament απο μεσα , οπως περνας τραβα αποτομα προς τα πισω , καντο αρκετες φορες για να βγαλεις οτι υπολοιματα μπορει να εχει μεσα το nozzle

το αλλο που ισως παιζει ειναι κακοκατασκευασμενο nozzle

Τελικά δεν είχα προσέξει ότι είχε μπλοκάρει ο λαιμός και όχι το nozzle,τον ζεστανα,τον καθάρισα και όλα καλά τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2019 στις 12:57 ΜΜ, Drake27 είπε

Συγνωμμη η ασφαλειοθηκη μπαινει στον κοννεκτορα του κρεβατιου?!Εγω στην εβαλα στην μητρικη θετικο με θετικο και αρνητικο με αρνητικο.

Ενα αλλο τωρα που με εχει βαλει σε σκεψεις ασχημες,εκανα μια ερευνα γιατι με κραξανε χθες στο καναλι του discord 3D printing για τον anet a8,με μια ερευνα ειδα οτι το 2018 υπηρχαν καποια περιστατικα που πηρε φωτια ο εκτυπωτης,τι παιζει να εγινε,και αρχιζω να φοβαμαι και εγω για τον δικο μου τωρα.

Ποσοι απο εδω εχουν anet a8 και δεν εχουν προβλημα.

Δεν ξερω αν εχει να κανει με την μητρικη αυτο ή οχι,η δικια μου ειναι V1.5 και βρηκα οτι υπαρχει και V1.7 με αλλαγμενα τα πινακια της μητρικης και εχουν βαλει και ασφαλεια πανω στην μητρικη.

Καλό είναι να τη βάλεις στο τραπέζι γιατί συνήθως καίγονται τα πινάκια και παίρνει φωτιά. Η υπόλοιπη μητρική έχει πολύ μικρές καταναλώσεις. Ακόμα καλύτερα θα ήταν να έβαζες ένα mosfet ή ένα ρελέ αυτοκινήτου (αφού τα ρεύματα εκεί δεν είναι pid)και την ασφάλεια στο θετικό της παροχής του ρελέ. Γενικά είναι εύκολο να πάρει φωτιά αν δεν κοιτάς σε τακτά χρονικά διαστήματα τα καλώδια και τις ενωσεις του κρεβατιού (μεγάλη κατανάλωση, κακή ποιότητα κονεκτορα).

Στις 30/1/2019 στις 12:00 ΠΜ, lazlos είπε

Σε ευχαριστω! Το καλωδιο με την ασφαλειοθηκη στα βιντεο που βλεπω δεν την εχει κανεις αλλα αντι για αυτο εχει απλα καλωδια.....οποτε εκει που σε αυτους εχει τα απλα καλωδιο εγω βαζω αυτο?

Οσο για το δευτερο δυστηχως δεν εχει μεσα στην καρτα οδηγιες για αυτο.

Έτσι ακριβώς. Οδηγίες έχει και στο νετ. Αν δεν βρεις στείλε πμ να σου τις δώσω.😉

22 ώρες πριν, lazlos είπε

δεν ξερω για εσας αλλα εγω πλεον απελπιστηκα!!!!

Εκανα ΟΛΑ τα βηματα του βιντεο ...ολα καλα.... κανω και το κομματι με το χαρτι!!! ΟΛΑ οκ...βαζω να εκτυπωση και τα περνει παραμαζωμα ΟΛΑ....την ταινια την ξυλωσε μεχρι και το bet το γρατσουνισε!?? Απορω γιατι ενω εκανα ΟΛΑ αυτα με το σωστο αποτελεσμα!!! οσες φορες και να το εκανα ΠΑΝΤΑ αυτος κατεβαινε κατα 3 χιλιοστα κατω!!

ΟΚ λεω υπομονη....βρισκω το βιντεο πως να βαλω to autolever sensor.... ολα οκ 20 φορες δοκιμη και παμε για το custom leveling-start......να μην πω τη λεξη....τα εκανε ολα παρα των γεννητικων γυναικείων οργανων..... παλι κατεβαινει μονος του 3 χιλιοστα!!!! και με αποτελεσμα? εσπασε η βαση του autolevel sensor, την κολησα με ταινια....

ΔΕΝ ξερω το πως και το γιατι το κανει αυτο!

απο τις 17:00 - 19:30 με το level ασχολούμαι....

Τα φωτα σας καποιος αλλιως φευγει προς την αποθηκη!

συγνωμη για το απελπιστηκο μηνυμα αλλα πρωτη φορα μηχανημα καταφερνει να μου σπασει τα νευρα.

Anet a8 

Στείλε μου πμ

5 ώρες πριν, pcos είπε

απο filaments τι μαγαζια προτεινετε? ebay δεν εμπιστευομαι και αμαζον εχει πολλα μεταφορικα. τα ελληνικα μαγαζια εχουν καλες ποιοτητες?

Έχουν αρκετά ποιοτικά. Εγώ αγοράζω πλέον μόνο das filaments πολύ ποιοτικά κι αν παρεις τα refill spools ακόμα φτηνότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, alienrba είπε

Καλό είναι να τη βάλεις στο τραπέζι γιατί συνήθως καίγονται τα πινάκια και παίρνει φωτιά. Η υπόλοιπη μητρική έχει πολύ μικρές καταναλώσεις. Ακόμα καλύτερα θα ήταν να έβαζες ένα mosfet ή ένα ρελέ αυτοκινήτου (αφού τα ρεύματα εκεί δεν είναι pid)και την ασφάλεια στο θετικό της παροχής του ρελέ. Γενικά είναι εύκολο να πάρει φωτιά αν δεν κοιτάς σε τακτά χρονικά διαστήματα τα καλώδια και τις ενωσεις του κρεβατιού (μεγάλη κατανάλωση, κακή ποιότητα κονεκτορα).

Έτσι ακριβώς. Οδηγίες έχει και στο νετ. Αν δεν βρεις στείλε πμ να σου τις δώσω.😉

Στείλε μου πμ

Έχουν αρκετά ποιοτικά. Εγώ αγοράζω πλέον μόνο das filaments πολύ ποιοτικά κι αν παρεις τα refill spools ακόμα φτηνότερα.

Αυριο περιμενω το mosfet να ερθει μαζι με τα πλαστικα bearings,γιατι αυτα που τυπωσα δεν κανουν και την καλυτερη δουλεια αλλα τουλαχιστον δεν κανουν τον θορυβο που ειχαν τα εργοστασιακα.

Βλεπω οτι στο mosfet βαζεις τα καλωδια που πανε στην μητρικη και απο την ιδια φισακι τραβας καλωδιο στην μητρικη,διπλα βαζεις το κρεββατι και στην θεση του κρεβατιου στην μητρικη βαζεις το δυπινο που ειναι μαζι με το mosfet.

Σωστα?!

1psu.jpg

Επεξ/σία από Drake27
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, όπως και για πολλούς, είναι λάθος να μπει παράλληλα η μητρική με το Mosfet. Στον δικό μου χρησιμοποιώ 2 Mosfets και πλέον 2 τροφοδοτικά που μοιράζονται τα φορτία. Αρχικά, με το ένα που ήρθε με τον εκτυπωτή, η συνδεσμολογία μου ήταν όπως στο σχέδιο που βλέπεις...

A8.jpg.825b497167afb1803adb335ad5909285.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Για μένα, όπως και για πολλούς, είναι λάθος να μπει παράλληλα η μητρική με το Mosfet. Στον δικό μου χρησιμοποιώ 2 Mosfets και πλέον 2 τροφοδοτικά που μοιράζονται τα φορτία. Αρχικά, με το ένα που ήρθε με τον εκτυπωτή, η συνδεσμολογία μου ήταν όπως στο σχέδιο που βλέπεις...

A8.jpg.825b497167afb1803adb335ad5909285.jpg

Καταλαβα,οποτε δηλαδη θα τραβηξω αλλο καλωδιο απο το τροφοδοτικο και θα το βαλω στο mosfet.

Εγω πηρα ενα μονο για το κρεββατι,αργοτερα θα βαλω και για το hotend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κρεβατι θα τραβηξει το πολυ 1.5 Α και η μυτη 0,5Α

οποτε ουτε 2 τροφοδοτικα χρειαζονται αλλα ενα καλο,αλλα αν εχεις χωρο βαλε 2 αν νομιζεις οτι τραβας παραπανω ρευμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kostasbm είπε

το κρεβατι θα τραβηξει το πολυ 1.5 Α και η μυτη 0,5Α

οποτε ουτε 2 τροφοδοτικα χρειαζονται αλλα ενα καλο,αλλα αν εχεις χωρο βαλε 2 αν νομιζεις οτι τραβας παραπανω ρευμα

Δεν τραβάω παραπάνω ρεύμα,απλά σκέφτομαι να βάλω και 2 ανεμιστήρες,ενα στην μητρική και ένα στο τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasbm είπε

το κρεβατι θα τραβηξει το πολυ 1.5 Α και η μυτη 0,5Α

οποτε ουτε 2 τροφοδοτικα χρειαζονται αλλα ενα καλο,αλλα αν εχεις χωρο βαλε 2 αν νομιζεις οτι τραβας παραπανω ρευμα

Κάτι μετράς λάθος το Hotend αν υπολογίσουμε ότι είναι με 40w αντίσταση θα τραβάει περίπου 3,5 amp

Αντοιστιχα αν το hotbed είναι σαν τα περισσότερα που κυκλοφορούν 120watt τότε μάλλον πάμε για κατανάλωση 10 amp

14 ώρες πριν, SaFiS είπε

Για μένα, όπως και για πολλούς, είναι λάθος να μπει παράλληλα η μητρική με το Mosfet. Στον δικό μου χρησιμοποιώ 2 Mosfets και πλέον 2 τροφοδοτικά που μοιράζονται τα φορτία. Αρχικά, με το ένα που ήρθε με τον εκτυπωτή, η συνδεσμολογία μου ήταν όπως στο σχέδιο που βλέπεις...

A8.jpg.825b497167afb1803adb335ad5909285.jpg

Όταν εννοείς παράλληλα τι εννοείς? Να πάρεις ρεύμα τροφοδοτικό, από εκεί να δώσεις σε mosfet? Αν βάλεις σωστής διατομής καλώδιο για την τροφοδοσία δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Όσο για τα 2 τροφοδοτικα είναι υπερβολές εκτός αν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος (πχ έχεις μπλέξει 12 βόλτα εξαρτήματα και 24 βόλτα εξαρτήματα στον ίδιο εκτυπωτή

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Inuyasha

Παράλληλα, εννοώ όπως την φωτό που ανέβασε το παλικάρι (βλέπε από κάτω). Για μένα είναι λάθος και η μητρική είναι καλύτερα να είναι σε δικό της rail. Όσο για τα τροφοδοτικά, καλύτερα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να πάρω καμμιά φωτιά. Φυσικά, ο καθένας κάνει ότι νομίζει, δεν είπα ότι είναι και απαραίτητο...

 

1psu.jpg.18555853a4cb416cae5c5532e7128d3e.jpg.82156b6298354aec40e697395747ddc6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 λεπτά πριν, SaFiS είπε

@Inuyasha

Παράλληλα, εννοώ όπως την φωτό που ανέβασε το παλικάρι (βλέπε από κάτω). Για μένα είναι λάθος και η μητρική είναι καλύτερα να είναι σε δικό της rail. Όσο για τα τροφοδοτικά, καλύτερα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο παρά να πάρω καμμιά φωτιά. Φυσικά, ο καθένας κάνει ότι νομίζει, δεν είπα ότι είναι και απαραίτητο...

1psu.jpg.18555853a4cb416cae5c5532e7128d3e.jpg.82156b6298354aec40e697395747ddc6.jpg

Τα τροφοδοτικα ειδικά του τύπου που έχουν οι εκτυπωτές, έχουν ένα μοναδικό rail που απλά με την κλεμμα που έχει σου δίνει παραπάνω εξόδους

για εμένα όπως αναφέρθηκε πιο πάνω 1000 φορές να πάρω ένα πιο ποιοτικό τροφοδοτικό πχ 40 amp πάρα να έχω 2 20αρια

Εξαίρεση είναι αν έχει κάποιος τα τροφοδοτικα να κάθονται (πχ εγώ έχω μαζέψει πλέον 5-6σε διαφορά μέγεθοι)

Αν κάποιος μπει στη διαδικασία να αγοράσει καλύτερα ένα μεγάλο καλύτερης ποιότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα μεγαλο ευχαριστω τον alienrba για την πολυτιμη βοηθεια του. Ολα καλα!!!

Ενα μικρο προβλημα......εχω βαλει την μπλε ταινια και αρχιζει να εκτυπωτη και ισως η τυχη του πρωταρη η εκτυπωση ειναι σχεδον αψογη....αλλα μονο για 5 λεπτα.....μετα ξεκολαει απο το χαρτι η εκτυπωση και παει περιπατο? Τι κανω τωρα?

Εκτυπωνω το καραβακι που εχει μεσα η καρτα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...