Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή κάτι γίνεται με το stepper,σταμάτησε προς το τέλος να τροφοδοτεί, πιθανόν είναι τα δόντια που άλλαξα,θα ξαναβάλω το στοκ και θα το δω.

Ο κύβος βγήκε μια χαρά όπως βλέπετε και στην φωτογραφία.

Πείτε μου λιγάκι και εσείς πως το βλέπετε.

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, kostasbm είπε

βαλε μια ταινια στο κρεβατι και μετρα 10 εκατοστα

βαλε τη μυτη στη μια γραμμη χωρις να ακουμπαει και απο την οθονη μετακινησε πρωτα τον Χ 10 εκατοστα...πρεπει να παει ακριβως στη γραμμη που εχεις ηδη των 10 εκατ.

το ιδιο και στον Υ

αν μετακινουνται ακριβως οσο το μετακινας κοιτας αλλα πραγματα

αν δεν καλιμπραρεις τον εκτυπωτη μην εκτυπωνεις τιποτα...ξεκινα  με τα βασικα   εννοειται το ιδιο με ενα χαρακα να τσεκαρεις και τον Ζ

Το 10 εκατοστά είναι πολύ χοντροκομμένο κατά τη γνώμη μου. Θα πρέπει να δει σε εκτυπωση για να διορθώσει κι άλλα πιθανά λάθη

5 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Επειδή κάτι γίνεται με το stepper,σταμάτησε προς το τέλος να τροφοδοτεί, πιθανόν είναι τα δόντια που άλλαξα,θα ξαναβάλω το στοκ και θα το δω.

Ο κύβος βγήκε μια χαρά όπως βλέπετε και στην φωτογραφία.

Πείτε μου λιγάκι και εσείς πως το βλέπετε.

image.jpg

Φαίνεται οκ αλλά μέτρα με παχυμετρο τις διαστάσεις και δες πόση διαφορά έχουν (γιατί σίγουρα έχουν αφού λες ότι σου τα βγάζει οβάλ) μπορεί να είναι 2 ή 3 δέκατα του χιλιοστού, θέλει προσεκτικό μέτρημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alienrba είπε

Το 10 εκατοστά είναι πολύ χοντροκομμένο κατά τη γνώμη μου. Θα πρέπει να δει σε εκτυπωση για να διορθώσει κι άλλα πιθανά λάθη

Φαίνεται οκ αλλά μέτρα με παχυμετρο τις διαστάσεις και δες πόση διαφορά έχουν (γιατί σίγουρα έχουν αφού λες ότι σου τα βγάζει οβάλ) μπορεί να είναι 2 ή 3 δέκατα του χιλιοστού, θέλει προσεκτικό μέτρημα

Το μέτρησα και είναι οκ ο κύβος,τι στο καλό 🤔🤔

Έβαλα και δεύτερο κύβο για τεστ και για ένα παράξενο λόγο σταμάτησε το ίδιο ύψος και είδα ότι το υλικό δεν είχε περάσει στην μύτη,σαν κάτι να το εμπόδισε,το έκανα preheat και πέρασε κανονικά χωρίς πρόβλημα 🤔🤔

Τώρα έχω βάλει και έναν τρίτο να τυπώνει για να δω αν θα κάνει πάλι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, Drake27 είπε

Update:

Τρίτο και φαρμακερό,τελείωσε αλλά κάτι δεν μου άρεσει στον Ζ άξονα.

Δείτε την φωτογραφία.

image.jpg

Να αρχισω με αυτα που βλεπω

στο μενου του εκτυπωτη πανε και μειωσε acceleration καθως και Jerk χαμηλωσε την θερμοκρασια , βλεπω over extrution

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Inuyasha είπε

Ερωτηση πια δοντια αλλαξες ακριβς που γραφεις ? αλλαξες το "γραναζακι" στον extruder?

Ναι,είχα πάρει μια άλλη "δαγκάνα" αλλά δεν μου έκατσε γιατί ήταν αριστερή ενώ ήθελα δεξιά.

Έβγαλα το εργοστάσιακο και άφησε αυτό επάνω.

Μόλις τώρα, Inuyasha είπε

Να αρχισω με αυτα που βλεπω

στο μενου του εκτυπωτη πανε και μειωσε acceleration καθως και Jerk χαμηλωσε την θερμοκρασια , βλεπω over extrution

Δηλαδή, πόσο να τα πάω?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Ναι,είχα πάρει μια άλλη "δαγκάνα" αλλά δεν μου έκατσε γιατί ήταν αριστερή ενώ ήθελα δεξιά.

Έβγαλα το εργοστάσιακο και άφησε αυτό επάνω.

Δηλαδή, πόσο να τα πάω?!

Δεν θυμαμαι ποσο ειναι τα stock , ξεκινα αρχικα να βαλεις 400 accel και jerk κατω απο 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To acceleration είναι στα 400

Τα άλλα τα έβαλα 8 αλλά θα βάλω τεστ cube μόλις γυρίσω.

Επεξ/σία από Drake27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω μια απορια, εχεις κανενας τον Ender 3? Αντιμετωπισατε το προβλημα του να μην ειναι κομμενα σωστα τα κομματια? Μιλαω για τα aluminum extrusions τα οποια στη δικια μου περιπτωση κανενα δεν εχει ορθες γωνιες στα σημεια που ειναι κομμενα με αποτελεσμα πχ τα καθετα extrusions να μη σχηματιζουν 90 μοιρες με τα 4040 της βασης ουτε το οριζοντιο 4040 που ενωνει τις 2 4040 βασεις.

Αν ναι τι κανατε για να φερεται τον εκτυπωτη στα ισια?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dj-apollon είπε

Καλησπερα, εχω μια απορια, εχεις κανενας τον Ender 3? Αντιμετωπισατε το προβλημα του να μην ειναι κομμενα σωστα τα κομματια? Μιλαω για τα aluminum extrusions τα οποια στη δικια μου περιπτωση κανενα δεν εχει ορθες γωνιες στα σημεια που ειναι κομμενα με αποτελεσμα πχ τα καθετα extrusions να μη σχηματιζουν 90 μοιρες με τα 4040 της βασης ουτε το οριζοντιο 4040 που ενωνει τις 2 4040 βασεις.

Αν ναι τι κανατε για να φερεται τον εκτυπωτη στα ισια?

Ευχαριστω!

Το πιο εύκολο είναι να πας σε μηχανουργείο και να στα πάρει ένα "πρόσωπο" να ισιαξουν. Πιο σίγουρο και γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...