Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, alienrba είπε

Το πιο εύκολο είναι να πας σε μηχανουργείο και να στα πάρει ένα "πρόσωπο" να ισιαξουν. Πιο σίγουρο και γρήγορο.

Σημερα που ειχα αυτη τη κουβεντα με ενα μαγαζι που ειχε εναν Ender-3 το ιδιο πραγμα ειπαν και πιστευω οτι ειναι καλυτερη λυση απο τα κομματακια χαρτι που ειδα καποιος να βαζει για να φερει τα κομματια στα ισια τους. Ουσιαστικα τα δυο καθετα και το ενα οριζοντιο ειναι που θελουν "ισιωμα" τα υπολοιπα δεν θα κανουν καποια διαφορα. Εψαξα καποια μηχανουργεια στη περιοχη μου, Δευτερα θα επικοινωνησω αλλα μηπως ξερεις περιπου τιμες για να προετοιμαστω για το τι θα συναντησω μιας και δεν εχω ιδεα με το τι παιζει με μηχανουργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
2 λεπτά πριν, dj-apollon είπε

Σημερα που ειχα αυτη τη κουβεντα με ενα μαγαζι που ειχε εναν Ender-3 το ιδιο πραγμα ειπαν και πιστευω οτι ειναι καλυτερη λυση απο τα κομματακια χαρτι που ειδα καποιος να βαζει για να φερει τα κομματια στα ισια τους. Ουσιαστικα τα δυο καθετα και το ενα οριζοντιο ειναι που θελουν "ισιωμα" τα υπολοιπα δεν θα κανουν καποια διαφορα. Εψαξα καποια μηχανουργεια στη περιοχη μου, Δευτερα θα επικοινωνησω αλλα μηπως ξερεις περιπου τιμες για να προετοιμαστω για το τι θα συναντησω μιας και δεν εχω ιδεα με το τι παιζει με μηχανουργεια.

Εχω στήσει 3ις δεν είχα τέτοιο θέμα, αν θες ανέβαζεις καμιά φωτογραφία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Εχω στήσει 3ις δεν είχα τέτοιο θέμα, αν θες ανέβαζεις καμιά φωτογραφία?

Λιγο δυσκολο τωρα να βγαλω φωτογραφια αλλα για να στο κανω εικονα σκεψου τα καθετα κομματια οταν τα βιδωνεις στη βαση εχουν αποσταση 25 εκ μεταξυ τους και οσο ανεβαινεις μεγαλωνει. Οπως αλλαζει και η κλιση μπρος-πισω.Και το οριζοντιο κομματι που κρατα το extrusion του κρεβατιου στις ακρες ειναι κομμενο με κλιση. Με το ματι δε φαινεται ευκολα αλλα οι γωνια του μαραγκου που εχω και η μετροταινια υποστηριζουν το αντιθετο. Παρατηρω πως η creality κοβει τα κομματια στραβα διοτι αντικατεστησα το ενα καθετο κομματι που καθεται το τροφοδοτικο διοτι δεν εμπαιναν οι βιδες και ακουμπωντας το καινουργιο και το παλιο διπλα διπλα πανω στη βαση το ενα ειχε κλιση προς τα αριστερα και το παλιο προς τα δεξια, το παλιο ειδικα φαινοταν με γυμνο ματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση, μπορεί να είναι και ουτοπική δεν ξέρω 😛

 

Τι κόστος έχει ένας 3d printer όπου θα μπορεί να τυπώνει action η static figures από ταινίες/games και να έχουν μια σχετικά καλή ποιότητα-αποτέλεσμα; Επίσης φαντάζομαι μετά η φιγούρα χρειάζεται βάψιμο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, haris013 είπε

Να κάνω μια ερώτηση, μπορεί να είναι και ουτοπική δεν ξέρω 😛

Τι κόστος έχει ένας 3d printer όπου θα μπορεί να τυπώνει action η static figures από ταινίες/games και να έχουν μια σχετικά καλή ποιότητα-αποτέλεσμα; Επίσης φαντάζομαι μετά η φιγούρα χρειάζεται βάψιμο; 

Αν θες μικρες φιγουρες εως 9-10 εκατοστα θα ελεγα να πας στον wanhao i3 mini που ειναι κλειστου τυπου και δεν θα μπερδευτης πολυ,αν θες μεγαλυτερες τοτε θα πας σε diy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Αν θες μικρες φιγουρες εως 9-10 εκατοστα θα ελεγα να πας στον wanhao i3 mini που ειναι κλειστου τυπου και δεν θα μπερδευτης πολυ,αν θες μεγαλυτερες τοτε θα πας σε diy.

Αν θέλω ας πούμε 15 εκατοστά υπάρχει κάτι έτοιμο και ολοκληρωμένο σαν μηχάνημα; Επίσης περίπου πόσο χρόνο θέλει να φτιαχτεί μια λεπτομερής φιγούρα στα 10 εκ. ; είναι ασφαλές να τρέχουν τα μηχανήματα αυτά μέρες και χωρίς επίβλεψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dj-apollon είπε

Καλησπερα, εχω μια απορια, εχεις κανενας τον Ender 3? Αντιμετωπισατε το προβλημα του να μην ειναι κομμενα σωστα τα κομματια? Μιλαω για τα aluminum extrusions τα οποια στη δικια μου περιπτωση κανενα δεν εχει ορθες γωνιες στα σημεια που ειναι κομμενα με αποτελεσμα πχ τα καθετα extrusions να μη σχηματιζουν 90 μοιρες με τα 4040 της βασης ουτε το οριζοντιο 4040 που ενωνει τις 2 4040 βασεις.

Αν ναι τι κανατε για να φερεται τον εκτυπωτη στα ισια?

Ευχαριστω!

απαραδεκτο.....ενα κιτ και να μην ειναι κομμενα σωστα

το θεμα ειναι αν πας στα φτιαξουν πρεπει να παρουν και απο τις 2 πλευρες για να γινει σωστη δουλεια και ισως χαλασουν οι διαστασεις.....αλλα αν δεις οτι δε γινεται τιποτα

παραγγελνεις καποιο κομματι απο δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dj-apollon είπε

Σημερα που ειχα αυτη τη κουβεντα με ενα μαγαζι που ειχε εναν Ender-3 το ιδιο πραγμα ειπαν και πιστευω οτι ειναι καλυτερη λυση απο τα κομματακια χαρτι που ειδα καποιος να βαζει για να φερει τα κομματια στα ισια τους. Ουσιαστικα τα δυο καθετα και το ενα οριζοντιο ειναι που θελουν "ισιωμα" τα υπολοιπα δεν θα κανουν καποια διαφορα. Εψαξα καποια μηχανουργεια στη περιοχη μου, Δευτερα θα επικοινωνησω αλλα μηπως ξερεις περιπου τιμες για να προετοιμαστω για το τι θα συναντησω μιας και δεν εχω ιδεα με το τι παιζει με μηχανουργεια.

Για περίπου ένα μισάωρο δουλειά που θέλει λέω ότι θα σου πάρουν το πολύ 20€, αλλά αυτό αλλάζει κι από μάστορα σε μάστορα. Κάνε μια έρευνα και αποφασίζεις μετά. Όσο για τα χαρτάκια θεωρώ ότι δεν μπορούν να δώσουν στην κατασκευή το structural rigidity που λένε στο χωριό μου για να πάρεις την ακρίβεια στο τελικό αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasbm είπε

απαραδεκτο.....ενα κιτ και να μην ειναι κομμενα σωστα

το θεμα ειναι αν πας στα φτιαξουν πρεπει να παρουν και απο τις 2 πλευρες για να γινει σωστη δουλεια και ισως χαλασουν οι διαστασεις.....αλλα αν δεις οτι δε γινεται τιποτα

παραγγελνεις καποιο κομματι απο δω

Μιλαμε για εναν Κινεζικο εκτυπωτη που εκανε παταγο και κανει τρελες πωλησεις οποτε λογικο για αυτους να κοιταξουν τη ποσοτητα παρα τη ποιοτητα (αυτος ειναι ο λογος εξαλλου που ενω εκανα τη παραγγελια το Νοεμβρη, λογω προβληματικων κομματιων και αναμονης για τα ανταλλακτικα καθομαι τωρα να τον συναρμολογησω). Οσο για τις διαστασεις τα καθετα κομματια και 1 εκατοστο να χαθει  συνολικα δε θα με ενοχλησει τοσο δε νομιζω να ειναι αρκετες φορες που θα χρειαστω και τα 25 εκατοστα υψος. Αυτο που με προβληματιζει ειναι το οριζοντιο κομματι γιαν αν χαθει πολυ υλικο, δε θα βιδωνει σωστα το κουτι της πλακετας και ακομα πιο σημαντικο δε θα βιδωνουν σωστα τα ροδακια στο αλλουμινιο που κραταει το hotend.

1 ώρα πριν, alienrba είπε

Για περίπου ένα μισάωρο δουλειά που θέλει λέω ότι θα σου πάρουν το πολύ 20€, αλλά αυτό αλλάζει κι από μάστορα σε μάστορα. Κάνε μια έρευνα και αποφασίζεις μετά. Όσο για τα χαρτάκια θεωρώ ότι δεν μπορούν να δώσουν στην κατασκευή το structural rigidity που λένε στο χωριό μου για να πάρεις την ακρίβεια στο τελικό αντικείμενο.

Και εγω πιστευω πως max 20 ειναι καλα, παραπανω ελπιζω να μη. Οσο για τα χαρτακια συμφωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dj-apollon είπε

Μιλαμε για εναν Κινεζικο εκτυπωτη που εκανε παταγο και κανει τρελες πωλησεις οποτε λογικο για αυτους να κοιταξουν τη ποσοτητα παρα τη ποιοτητα (αυτος ειναι ο λογος εξαλλου που ενω εκανα τη παραγγελια το Νοεμβρη, λογω προβληματικων κομματιων και αναμονης για τα ανταλλακτικα καθομαι τωρα να τον συναρμολογησω). Οσο για τις διαστασεις τα καθετα κομματια και 1 εκατοστο να χαθει  συνολικα δε θα με ενοχλησει τοσο δε νομιζω να ειναι αρκετες φορες που θα χρειαστω και τα 25 εκατοστα υψος. Αυτο που με προβληματιζει ειναι το οριζοντιο κομματι γιαν αν χαθει πολυ υλικο, δε θα βιδωνει σωστα το κουτι της πλακετας και ακομα πιο σημαντικο δε θα βιδωνουν σωστα τα ροδακια στο αλλουμινιο που κραταει το hotend.

Και εγω πιστευω πως max 20 ειναι καλα, παραπανω ελπιζω να μη. Οσο για τα χαρτακια συμφωνω.

Πολύ δύσκολα να χαθεί 1 εκατοστό... Μαξ 1-2 χιλιοστά συνολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-2 χιλιοστα θα ειναι ιδανικο ειδικα το οριζοντιο κομματι. Απο Δευτερα θα ρωτησω τα μηχανουργειο κοντα στη περιοχη μου και βλεπουμε. Τωρα αν το GearBest μου δωσει partial refund εστω να καλυψω τα εξοδα της επισκευης θα ειναι πολυ καλα αλλα δε νομιζω να καταφερω κατι. Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας οσοι μου απαντησατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις βαλει κουφωματα ,παραθυρα πορτες,σε αυτον τον αλλουμινα πηγαινε...εχουν καλυτερους δισκους κοπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, haris013 είπε

Αν θέλω ας πούμε 15 εκατοστά υπάρχει κάτι έτοιμο και ολοκληρωμένο σαν μηχάνημα; Επίσης περίπου πόσο χρόνο θέλει να φτιαχτεί μια λεπτομερής φιγούρα στα 10 εκ. ; είναι ασφαλές να τρέχουν τα μηχανήματα αυτά μέρες και χωρίς επίβλεψη;

Αναλόγως πόσο infill θα βάλεις,τι ποιότητα,τι ταχύτητα,όλα παίζουν ρολο.

Εγώ με τον wanhao i3 mini που είχα έβαλα μια φιγούρα 10 εκατοστά αλλά ήταν λίγο ογκώδες,μου πήρε γύρω στης 7-8 ώρες για να την κάνει.

Κανονικά κανένας εκτυπωτής δεν είναι ασφαλής να τον αφήνεις μόνο του,αναπασα στιγμή μπορεί να γίνει κάτι,εγω, όπως τον i3 έτσι και τον Ανετ τον έχω στο πάτωμα μακριά από έπιπλα,ράφια κτλ,ώστε αν γίνει τίποτα να μην εξαπλωθεί η φωτιά.

Αν και δεν τον αφήνω μόνο του να τυπώνει τίποτα.

Από την άλλη αν εσύ θες να τον αφήνεις μόνο του τότε για μένα είναι καλό να φτιάξεις ένα κουτί μεταλλικό με τζάμια να κλείνει και από πάνω να βάλεις ένα αυτόματο πυροσβεστήρα ώστε άμα γίνει τίποτα να σβήσει την φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μετα το εκτεταμενο service του Anet A8 με τις ιδιες ρυθμισεις στο Cura για το retraction παρατηρω το φαινομενο του stringing και του απαλου ιστου της αραχνης. Αρχισα να ανεβαζω τις τιμες τοσο στο distance kai sto speed και εχω φτασει αισιως στο 9,5 mm και στο 10mm/s. Το set up στο extruder ειναι το στοκ. Εχει μειωθει το φαινομενο του stringing αλλα παρουσιαζεται εντονα φαινομενο των blobs στην εξωτερικη επιφανεια των μοντελων κυριως στα σημεια απο οπου αρχιζει το layer. Τωρα αρχιζω να πειραζομαι με την επιλογη Z hop . Τι πιστευετε οτι θα πρεπει να κανω ωστε να μειωθει το φαινομενο. Χρησιμοποιω pla και το cura 14.07 γιατι με το καινουργιο cura δεν εχω τα αποτελεσματα που θελω λογω του οτι δεν εχω ασχοληθει παρα πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Drake27 είπε

Αναλόγως πόσο infill θα βάλεις,τι ποιότητα,τι ταχύτητα,όλα παίζουν ρολο.

Εγώ με τον wanhao i3 mini που είχα έβαλα μια φιγούρα 10 εκατοστά αλλά ήταν λίγο ογκώδες,μου πήρε γύρω στης 7-8 ώρες για να την κάνει.

Κανονικά κανένας εκτυπωτής δεν είναι ασφαλής να τον αφήνεις μόνο του,αναπασα στιγμή μπορεί να γίνει κάτι,εγω, όπως τον i3 έτσι και τον Ανετ τον έχω στο πάτωμα μακριά από έπιπλα,ράφια κτλ,ώστε αν γίνει τίποτα να μην εξαπλωθεί η φωτιά.

Αν και δεν τον αφήνω μόνο του να τυπώνει τίποτα.

Από την άλλη αν εσύ θες να τον αφήνεις μόνο του τότε για μένα είναι καλό να φτιάξεις ένα κουτί μεταλλικό με τζάμια να κλείνει και από πάνω να βάλεις ένα αυτόματο πυροσβεστήρα ώστε άμα γίνει τίποτα να σβήσει την φωτιά.

Με τον i3 είναι μια καλή αρχή για να μάθω να "παιζω"; χρειάζεται βελτιώσεις η πατέντες που βλέπω να γίνονται εδω; σχετικά με ευθυγραμμισεις και διαφορα αλλα που βλέπω θα χρειαστεί να τα κάνω και εγώ με τον συγκεκριμένο εκτυπωτή; από τι εξαρτάται ένα καλό αποτέλεσμα εκτύπωσης; καθαρά από τον εκτυπωτή η παίζουν και αλλά πράγματα ρόλο;

Υπάρχει κάποιο entry level άρθρο να διαβάσω σχετική με την 3d εκτύπωση και να κατατοπιστω ;

Επεξ/σία από haris013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...