Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

σκεφτομαι να παω  σε εναν αλουμινα και να του πω να μου φτιαξει ενα ντουλαπι-κυβο με αλουμινιο και γυρο γυρο γυαλι ωστε να βαλω μεσα τον ANET A8 που εχω.

1. για να μειωθει ο θορυβος απο το ανεμιστηρακι του extruder.

2. για ασφαλεια πυρκαγιας.

θα υπαρξη λετε προβλημα στην μητρικη και το τροφοδοτικο επειδη θα ειναι κλειστο και δεν θα μπορει να ψυχεται αρκετα? ή να βαλω και ανεμιστηρακια ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, haris013 είπε

Με τον i3 είναι μια καλή αρχή για να μάθω να "παιζω"; χρειάζεται βελτιώσεις η πατέντες που βλέπω να γίνονται εδω; σχετικά με ευθυγραμμισεις και διαφορα αλλα που βλέπω θα χρειαστεί να τα κάνω και εγώ με τον συγκεκριμένο εκτυπωτή; από τι εξαρτάται ένα καλό αποτέλεσμα εκτύπωσης; καθαρά από τον εκτυπωτή η παίζουν και αλλά πράγματα ρόλο;

Υπάρχει κάποιο entry level άρθρο να διαβάσω σχετική με την 3d εκτύπωση και να κατατοπιστω ;

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα,είναι έτοιμο για εκτύπωση out of the box,το μόνο που χρειάζεται είναι να παίζεις με της ρύθμισης του προγράμματος για της εκτυπώσεις.

Το cura έχει έτοιμο το profile του i3.

Εγώ προσωπικά έκανα offline εκτυπώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα,είναι έτοιμο για εκτύπωση out of the box,το μόνο που χρειάζεται είναι να παίζεις με της ρύθμισης του προγράμματος για της εκτυπώσεις.

Το cura έχει έτοιμο το profile του i3.

Εγώ προσωπικά έκανα offline εκτυπώσεις.

Ο i3 mini σε σχέση με τον κανονικό i3 τι διαφορες έχει πέρα από το μέγεθος εκτύπωσης; αξίζει την διαφορά στην τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, haris013 είπε

Ο i3 mini σε σχέση με τον κανονικό i3 τι διαφορες έχει πέρα από το μέγεθος εκτύπωσης; αξίζει την διαφορά στην τιμή;

Εκεί σίγουρα παίζει για ποιο μεγάλα μεγέθη,αν έχεις σκοπό να πας σε μεγαλύτερο τότε καλύτερα για μένα πάρε τον μεγαλύτερο.

349€ τον είδα σε επίσημο reseller.

Επεξ/σία από Drake27
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lazlos είπε

Καλησπερα

σκεφτομαι να παω  σε εναν αλουμινα και να του πω να μου φτιαξει ενα ντουλαπι-κυβο με αλουμινιο και γυρο γυρο γυαλι ωστε να βαλω μεσα τον ANET A8 που εχω.

1. για να μειωθει ο θορυβος απο το ανεμιστηρακι του extruder.

2. για ασφαλεια πυρκαγιας.

θα υπαρξη λετε προβλημα στην μητρικη και το τροφοδοτικο επειδη θα ειναι κλειστο και δεν θα μπορει να ψυχεται αρκετα? ή να βαλω και ανεμιστηρακια ??

Αν έχεις λεφτά για τον αλουμινά και τα τζάμια τι τον θες το anet a8? 😋

Καλύτερα έξω οθόνη,μητρική και τροφοδοτικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα πλαστικα των εκτυπωτων αντεχουν τις θερμοκρασιες αν τους κλεινουμε σε κλουβια?

ειδικα αν εχουμε εκτυπωσει εμεις κοματια τους απο PLA?

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skotadopsyxos είπε

Αν έχεις λεφτά για τον αλουμινά και τα τζάμια τι τον θες το anet a8? 😋

Καλύτερα έξω οθόνη,μητρική και τροφοδοτικό...

Να τα βάλει όλα μέσα σε ένα κουτί?!Να γίνει σαν μια εξωτερική μονάδα που έχει τα πάντα μεσα.?!

Το σκέφτομαι αυτό για τον δικό μου Α8

1 λεπτό πριν, pcos είπε

τα πλαστικα των εκτυπωτων αντεχουν τις θερμοκρασιες αν τους κλεινουμε σε κλουβια?

ειδικα αν εχουμε εκτυπωσει εμεις κοματια τους απο PLA?

Βάζεις και ανεμιστηρακια,και αν μπορείς κάνεις και ένα καλό airflow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Drake27 είπε

Να τα βάλει όλα μέσα σε ένα κουτί?!Να γίνει σαν μια εξωτερική μονάδα που έχει τα πάντα μεσα.?!

Το σκέφτομαι αυτό για τον δικό μου Α8

Βάζεις και ανεμιστηρακια,και αν μπορείς κάνεις και ένα καλό airflow.

Βάζεις ιδανικά τα ηλεκτρονικά σε βάσεις-κουτια που αερίζονται. Υπάρχουν πολλές βάσεις στο thingiverse ειδικά για anet a8

 

Τα κομμάτια μέσα στο κλουβι πρέπει να εκτυπωθούν σε κάτι που να αντέχει θερμοκρασία ανάλογη αυτής του bed σου... Αν τυπώσεις abs π.χ. μάλλον θα μαλακώσει το pla. Επίσης airflow δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο γιατί βγάζεις θερμότητα εκτός που μπορεί να μην το θες. Μόνο ερώτημα είναι η θερμοκρασία εργασίας των κινητήρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skotadopsyxos είπε

Βάζεις ιδανικά τα ηλεκτρονικά σε βάσεις-κουτια που αερίζονται. Υπάρχουν πολλές βάσεις στο thingiverse ειδικά για anet a8

Τα κομμάτια μέσα στο κλουβι πρέπει να εκτυπωθούν σε κάτι που να αντέχει θερμοκρασία ανάλογη αυτής του bed σου... Αν τυπώσεις abs π.χ. μάλλον θα μαλακώσει το pla. Επίσης airflow δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο γιατί βγάζεις θερμότητα εκτός που μπορεί να μην το θες. Μόνο ερώτημα είναι η θερμοκρασία εργασίας των κινητήρων

Αν τα κλείσεις σε ένα μεταλλικό κουτί και ας έχει και τρύπες,γιατί να μην κάνεις airflow,τι να την κάνεις την ζέστη στην μητρική και στα mosfet π.χ?!

Νομίζω η ζέστη περισσότερο πρόβλημα φέρνει παρά καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Αν τα κλείσεις σε ένα μεταλλικό κουτί και ας έχει και τρύπες,γιατί να μην κάνεις airflow,τι να την κάνεις την ζέστη στην μητρική και στα mosfet π.χ?!

Νομίζω η ζέστη περισσότερο πρόβλημα φέρνει παρά καλό.

Τα ίδια λέμε...

Αλλά εκτός κουτιού εκτυπωτη

Επεξ/σία από skotadopsyxos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω έναν prusa κλώνο που του έβαλα μεταλλικό πλαίσιο και τον έχω σε enclosure, με όλα τα ηλεκτρονικά σε mini itx από κάτω, με το raspberry του, αλλά τα πλαστικά όλα θέλει να τα έχεις abs ή petg αλλιώς η παραμορφώσεις θα είναι εμφανείς από την πρώτη εκτύπωση. Όσο για τον wanhao έχω κι δυο i3 plus mk2, εξαιρετικό μηχάνημα, απροβληματιστοι, αλλά πάλι δεν έχει μεγάλη επιφάνεια εκτύπωσης (το 200*200 παλεύεται, το 180 στο z όχι) και τον ένα τον έχω για τα μικρά που θέλω καλό φινίρισμα (ειδικά με petg είναι εκπληκτικός) τον άλλο τον δούλεψα 3 φορές και ίσως τον πουλήσω (με τα κουτιά του και τα εργαλεία σφραγισμένα). Οπότε αν δεν σε πειράζει το σχετικά μικρό ύψος εκτύπωσης, παίρνεις wanhao και έχεις ίσως την καλύτερη εμπειρία εκτύπωσης (για τα χρήματα του) που μπορείς να βρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alienrba είπε

Εγώ έχω έναν prusa κλώνο που του έβαλα μεταλλικό πλαίσιο και τον έχω σε enclosure, με όλα τα ηλεκτρονικά σε mini itx από κάτω, με το raspberry του, αλλά τα πλαστικά όλα θέλει να τα έχεις abs ή petg αλλιώς η παραμορφώσεις θα είναι εμφανείς από την πρώτη εκτύπωση. Όσο για τον wanhao έχω κι δυο i3 plus mk2, εξαιρετικό μηχάνημα, απροβληματιστοι, αλλά πάλι δεν έχει μεγάλη επιφάνεια εκτύπωσης (το 200*200 παλεύεται, το 180 στο z όχι) και τον ένα τον έχω για τα μικρά που θέλω καλό φινίρισμα (ειδικά με petg είναι εκπληκτικός) τον άλλο τον δούλεψα 3 φορές και ίσως τον πουλήσω (με τα κουτιά του και τα εργαλεία σφραγισμένα). Οπότε αν δεν σε πειράζει το σχετικά μικρό ύψος εκτύπωσης, παίρνεις wanhao και έχεις ίσως την καλύτερη εμπειρία εκτύπωσης (για τα χρήματα του) που μπορείς να βρεις

Μπορεις να στειλεις φωτο? Θελω να το κανω για να μειωσω το θορυβο απο το ανεμιστηρακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, hannibalmemos1984 είπε

Λοιπον μετα το εκτεταμενο service του Anet A8 με τις ιδιες ρυθμισεις στο Cura για το retraction παρατηρω το φαινομενο του stringing και του απαλου ιστου της αραχνης. Αρχισα να ανεβαζω τις τιμες τοσο στο distance kai sto speed και εχω φτασει αισιως στο 9,5 mm και στο 10mm/s. Το set up στο extruder ειναι το στοκ. Εχει μειωθει το φαινομενο του stringing αλλα παρουσιαζεται εντονα φαινομενο των blobs στην εξωτερικη επιφανεια των μοντελων κυριως στα σημεια απο οπου αρχιζει το layer. Τωρα αρχιζω να πειραζομαι με την επιλογη Z hop . Τι πιστευετε οτι θα πρεπει να κανω ωστε να μειωθει το φαινομενο. Χρησιμοποιω pla και το cura 14.07 γιατι με το καινουργιο cura δεν εχω τα αποτελεσματα που θελω λογω του οτι δεν εχω ασχοληθει παρα πολυ..

Εγώ χωρίς να γνωρίζω τις ακριβείς διαστάσεις του extruder του Α8, και του transition zone που έχει, θεωρώ τεράστια την απόσταση των 9,5mm retraction!

Ουσιαστικά τραβάς το λιωμένο νήμα πίσω στο cold zone και είναι λογικό να έχεις blobs καθώς και συχνά φρακαρίσματα του extruder.

Δοκίμασε μεγαλύτερο retraction speed - τύπου 35-40mm/s και το retraction maximum μέχρι τα 6 χιλιοστά, εκτός και αν στο inet λένε πως μπορεί να λειτουργήσει με τόσο μεγάλο distance (πολύ αμφιβάλω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Εγώ χωρίς να γνωρίζω τις ακριβείς διαστάσεις του extruder του Α8, και του transition zone που έχει, θεωρώ τεράστια την απόσταση των 9,5mm retraction!

Ουσιαστικά τραβάς το λιωμένο νήμα πίσω στο cold zone και είναι λογικό να έχεις blobs καθώς και συχνά φρακαρίσματα του extruder.

Δοκίμασε μεγαλύτερο retraction speed - τύπου 35-40mm/s και το retraction maximum μέχρι τα 6 χιλιοστά, εκτός και αν στο inet λένε πως μπορεί να λειτουργήσει με τόσο μεγάλο distance (πολύ αμφιβάλω)

Όντως τα ~10 μμ είναι πολλά αν με τέτοιο retraction έχεις stringing κατέβασε θερμοκρασία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...