Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, alienrba είπε

Σαν πολύ μου ακούγεται. Εμένα μου παίρνει περίπου στο λεπτό για τέτοια μεγέθη το upload στο raspberry, ίσως η ταχύτητα δικτύου σου ή η ταχύτητα της κάρτας (έχω uhs1 στο raspberry). Γιατί όμως θες να το ανεβάσεις στην sd του εκτυπωτή και δεν εκτυπώνεις από το raspberry; 

@alienrda δεν αναφερομε στο upload απο το pc στο raspberry.Aναφερομε στο upload απο το pc στην sd card του εκτυπωτη.

Απανταω και σε @ kostasbm

Θελω να ανεβαζω τα gcode στην sd ,διοτι :

1)Ειναι πιο βολικο για εμενα ωστε να μην χρειαζετε παντα να ανοιγω τον υπολογιστη για να εκτυπωσω κατι που π.χ εκτυπωσα εχτες.

2)Οταν ο εκτυπωτης παιρνει τα δεδοδομενα απο την sd ειναι *καλυτερα..."απο οτι μεσω usb .Kαθως περναει" η εκτυπωση μεσω  του firmware του εκτυπωτη και μπορεις εκτος των αλλων να κανεις παυση /στοπ κτλ.(Ender3 Pro)ανα πασα στιγμη χωρις να εχεις παντα εναν υπολογιστη αναμμενο και συνδεμενο στο ιντερνετ.

3) *καλυτερα... Η ιδια εκτυπωση απο sd ειναι πιο γρηγορη απο οτι μεσω usb.To ιδιο αρχειο με sd πηρε 42λεπτα, με raspberry(usb)51λεπτα.

 

Για οσους γνωριζουν καλυτερα το raspberry υπαρχει τροπος  οταν κανεις upload ενα αρχειο μεσω του octoprint στο raspberry ,εκεινο να μην καταλληγει στην sd του raspberry αλλα σε ενα εξωτερικο usb stick που θα εχεις συνδεσει στο rasberry? 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, monotis είπε

@alienrda δεν αναφερομε στο upload απο το pc στο raspberry.Aναφερομε στο upload απο το pc στην sd card του εκτυπωτη.

Απανταω και σε @ kostasbm

Θελω να ανεβαζω τα gcode στην sd ,διοτι :

1)Ειναι πιο βολικο για εμενα ωστε να μην χρειαζετε παντα να ανοιγω τον υπολογιστη για να εκτυπωσω κατι που π.χ εκτυπωσα εχτες.

2)Οταν ο εκτυπωτης παιρνει τα δεδοδομενα απο την sd ειναι *καλυτερα..."απο οτι μεσω usb .Kαθως περναει" η εκτυπωση μεσω  του firmware του εκτυπωτη και μπορεις εκτος των αλλων να κανεις παυση /στοπ κτλ.(Ender3 Pro)ανα πασα στιγμη χωρις να εχεις παντα εναν υπολογιστη αναμμενο και συνδεμενο στο ιντερνετ.

3) *καλυτερα... Η ιδια εκτυπωση απο sd ειναι πιο γρηγορη απο οτι μεσω usb.To ιδιο αρχειο με sd πηρε 42λεπτα, με raspberry(usb)51λεπτα.

Για οσους γνωριζουν καλυτερα το raspberry υπαρχει τροπος  οταν κανεις upload ενα αρχειο μεσω του octoprint στο raspberry ,εκεινο να μην καταλληγει στην sd του raspberry αλλα σε ενα εξωτερικο usb stick που θα εχεις συνδεσει στο rasberry? 

Δεν μπορείς από το octoprint να ανεβάσεις σε usb του raspberry, και δε βλέπω το λόγο. Από το pc στην sd του εκτυπωτή μέσω του raspberry? Γιατί αν δεν παρεμβάλεις το raspberry ποιος ο λόγος να το έχεις; Κι αν το έχεις ποιος ο λόγος να χρησιμοποιείς την sd. Εμένα σε 3 εκτυπωτές που έχω raspberry σε κανένα δεν εκτυπώνει διαφορετική ώρα από το raspberry σε σχέση με την sd. Μήπως λες την ώρα που σου λέει στο τέλος; Γιατί η ώρα που σου εμφανίζει στη λήξη της εκτύπωσης είναι estimation και όχι καθαρός χρόνος εκτύπωσης. Εξαρτάται από το λειτουργικό (αν θα διαβαστεί από το firmware του εκτυπωτή ή του raspberry). Επίσης αν το δουλεύεις μέσω raspberry μπορείς να κάνεις παύση είτε από το octoprint ειτε απο τον εκτυπωτη (και όλες τις άλλες λειτουργίες που θα έκανες αν εκτυπωνες από sd)

Επεξ/σία από alienrba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φυσικο να μη βλεπεις το λογο ,ειναι κατι που εχω στο μυαλο μου ως λυση  ωστε με ανορθοδοξο τροπο μεν,να στελνω τα gcode απο το raspberry στην sd του εκτυπωτη.

Το rasberry θα χρειαζετε ωστε να φτασει το αρχειο απο το pc στον εκτυπωτη.Οταν το αρχειο θα βρισκετε στο usb stick του rasberry ,oπου αυτο βρισκετε σχεδον διπλα στη θυρα sd του εκτυπωτη,τοτε ισως υπαρχει ενας τροπος.

Την ωρα που λεω δεν την εχω χρονομετρηση με εξωτερικο χρονομετρο φυσικα,αλλα την βλεπω απο την ωρα που γραφει η οθονη του εκτυπωτη.Μολις τωρα εκανα ξανα τη δοκιμη.Το ιδιο αρχειο μολις τελειωσε εγραψε 35 λεπτα απο raspberry -30 απο sd .(ποιοτητα εκτυπωσης ολοιδια)

Τελος αυτο που λες δεν υφιστατε στον ender 3 .Oταν εκτυπωνω απο raspberry δεν εχω προσβαση σε αυτες τις λειτουργιες.

Εαν για καποιο λογο θελω να σταματησω την εκτυπωση πρεπει να εχω ανοιχτο τον υπολογιστη και να το κανω μεσω αυτου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα usb interfaces των εκτυπωτών έχουν ταχύτητα τύπου 115200(ISDN φάση για τους παλιούς). Δηλαδή ένα αρχείο 8 mb μπορεί να κάνει και 20 λεπτά...

Το να ανεβάζεις αρχεία στην SD μπορούσες να το κάνεις μέσω και κινητού, δεν χρειαζόταν να αγοράσεις pi.

Το octoprint επίσης κανονικά αναλαμβάνει την εκτύπωση: στέλνει μια μια της εντολές του αρχείου στον εκτυπωτή αφού λάβει το ok για την εκτέλεση της κάθε μιας από αυτές... Επίσης και αυτό μπορεί να γίνει από το κινητό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, skotadopsyxos είπε

Το να ανεβάζεις αρχεία στην SD μπορούσες να το κάνεις μέσω και κινητού, δεν χρειαζόταν να αγοράσεις pi.

Πως γινετε αυτο?Ο εκτυπωτης δεν θα πρεπει με καποιο τροπο να εχει μια συσκευη που εχει προσβαση στο δικτυο?

 

Επεξ/σία από monotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ότι αρχείο τυπώνω το αποθηκεύω dropbox και από το κινητό είτε τυπωνω απευθείας είτε το βάζω στην κάρτα με card reader. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα με το TV box αλλά θα δουλεύει και αυτό φαντάζομαι. Το θέμα είναι ότι η απευθείας μεταφορά στην κάρτα μέσω printer είναι πολύ αργή και καθόλου πρακτική...

1 ώρα πριν, monotis είπε

Πως γινετε αυτο?Ο εκτυπωτης δεν θα πρεπει με καποιο τροπο να εχει μια συσκευη που εχει προσβαση στο δικτυο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη για να καταλαβω.Ανεβαζεις το αρχειο σε ενα συννεφο απο κει το κατεβαζεις στο smartphone σου,και απο κει μπριζωνεις το smartphone σου στο usb του εκτυπωτη και εκτυπωνεις?(το smartphone φανταζομαι πρεπει να ειναι android)

 

Επεξ/σία από monotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, monotis είπε

Δηλαδη για να καταλαβω.Ανεβαζεις το αρχειο σε ενα συννεφο απο κει το κατεβαζεις στο smartphone σου,και απο κει μπριζωνεις το smartphone σου στο usb του εκτυπωτη και εκτυπωνεις?(το smartphone φανταζομαι πρεπει να ειναι android)

Ναι, αλλά από την στιγμή που έχεις το pi αυτή η συζήτηση είναι φιλολογική. Όπως είπαν και οι άλλοι μπορείς να κάνεις άνετα τη δουλειά σου με το octoprint...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλε το νημα,βγαλε λαιμους ,μυτες ...γενικος καθαρισμος να εχεις διπλα και ενα γκαζακι η αναπτηρα για να ζεσταινεις το υλικο που εχει παγωσει

το περισσοτερο να το παρεις με κατι αφου βαλεις να ζεσταθει η μυτη και εχεις βγαλει το νημα ...μετα λυσιμο

σου εχει χαλαρωσει καπου ο λαιμος που κλατεβαινει το νημα...εδω εκει θελει πριν την εκτυπωση και οταν ειναι λιγο ζεστο ενα μικρο τσεκ για σφιξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kostasbm είπε

βγαλε το νημα,βγαλε λαιμους ,μυτες ...γενικος καθαρισμος να εχεις διπλα και ενα γκαζακι η αναπτηρα για να ζεσταινεις το υλικο που εχει παγωσει

το περισσοτερο να το παρεις με κατι αφου βαλεις να ζεσταθει η μυτη και εχεις βγαλει το νημα ...μετα λυσιμο

σου εχει χαλαρωσει καπου ο λαιμος που κλατεβαινει το νημα...εδω εκει θελει πριν την εκτυπωση και οταν ειναι λιγο ζεστο ενα μικρο τσεκ για σφιξιμο

To εχω κανει εκτος απο το σφιξιμο.... ξανα απο την αρχη😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...