Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, kostasbm είπε

εκει που ειναι ο φακελλος arduino ριχτα μεσα θα σε ρωτησει αν πρεπει να τα αντικαταστησεις και πες ναι

ο φακελλος ειναι καπου στα προγραμματα η εκει που το εχεις κανει εγκατασταση

Μα εκει μεσα δεν εχει τετοια αρχειαard.png.e0dffd8d0757e719edac331457c98ed9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σωστα ειναι στο hardware αλλα εκει δεν επιρεαζουν

 

αυριο καποια στιγμη θα κανουμε ενα live chat  η  μεσω team viewer να τα δουμε μαζι  αν εχεις ωρα ....ιδια ωρα περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, kostasbm είπε

σωστα ειναι στο hardware αλλα εκει δεν επιρεαζουν

αυριο καποια στιγμη θα κανουμε ενα live chat  η  μεσω team viewer να τα δουμε μαζι  αν εχεις ωρα ....ιδια ωρα περιπου

Σημερα ασχολήθηκα λογο οτι εχω ρεπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 11/3/2019 στις 11:12 ΜΜ, skotadopsyxos είπε

Αν είναι απλά τρίχες τότε έχεις δίκιο, είναι θέμα retraction και είναι  "φυσιολογικό" . Μπορεί άνετα να μην έχεις σωστό bed level και να κολλήσουν πρώτα layer και μετά χάος...

Στον οδηγό του simplify για τα υλικά λέει ότι το pla μπορεί και να μην χρειάζεται καθόλου θερμοκρασία στο bed. Σε χαρτοταινια με glue stick εγώ τύπωνα με 45 πρώτο layer και σβήσιμο μετά. Στους 60 το pla που έχω(cableworks) "ψηνόταν" τα κάτω layers.

Υ.Γ. εσείς που τυπώνετε σε γυαλί, τι λακ χρησιμοποιείτε; Κόλλα σε στικ δεν αποδίδει όπως στη χαρτοταινια....

Εγω που τυπωνω σε γυαλι δε βαζω τιποτα απολυτως.Το μονο που χρειαζεται ειναι αραια και που, πλυσιμο με υγρο πιατων και σκουπισμα με χαρτι κουζινας. Το σημαντικο ειναι να μην ακουμπησεις τα δαχτυλα  σου πανω στην επιφανεια που τυπωνεις γιατι θα αφησεις λιπος και δεν θα κολλησει το πρωτο layer. Και αν βαριεμαι να ανεβω πανω γιατι τον εχω στο εργαστηριο ,ψεκαζω την επιφανεια με καθαριστικο υγρο οθονης και εκ νεου σκουπισμα με χαρτι κουζινας .

13 ώρες πριν, lazlos είπε

μεσα στο φακελο Marlin εκει που εχει και το φακελο example_configurations

Μηπως...λεω μηπως η μητρικη αυτη ειναι κλειδωμενη? απ'οτι ειδα σε διαφορες φωτο πρεπει να ειναι η καινουργια.

Αν η  καρτα που φοραει ο εκτυπωτης σου ειναι η  V2 το marlin δεν φορτώνεται. Αυτο για να το δεις θα πρεπει να δεις τι γραφει πανω η καρτα.

Επεξ/σία από salasgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, salasgr είπε

 

Αν η  καρτα που φοραει ο εκτυπωτης σου ειναι η  V2 το marlin δεν φορτώνεται. Αυτο για να το δεις θα πρεπει να δεις τι γραφει πανω η καρτα.

Η μητρικη ειναι V1-5 και μου εχει σπασει τα νευρα. 

εχει εδω και μερες που το παλευω με χιλια δυο κολπα αλλα τιποτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lazlos είπε

Η μητρικη ειναι V1-5 και μου εχει σπασει τα νευρα. 

εχει εδω και μερες που το παλευω με χιλια δυο κολπα αλλα τιποτα!!

γινετ;ι;α και σε αυτη   πρπει ομως να αλλαξεις τη ταχυτητα μεταφορας δεδομενων απο 115200 σε 57600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, kostasbm είπε

γινετ;ι;α και σε αυτη   πρπει ομως να αλλαξεις τη ταχυτητα μεταφορας δεδομενων απο 115200 σε 57600

Το εκανα και αυτο....δεν επιασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, lazlos είπε

Το εκανα και αυτο....δεν επιασε

Πηγα να σου γραψω κατι αλλα το εσβησα για να μη 'καεις' διαβαζοντας το, αλλα βλεποντας οτι και με την αλλαγη του baudrate δεν επιασε τοτε ριξε μια ματια εδω https://sudomod.com/forum/viewtopic.php?t=4968 . Ο τυπος δεν εξηγει την ουσια της λυσης αλλα τον τροπο. Απο εκει και περα θα μπεις σε αλλα μονοπατια οποτε εξαρταται απο σενα.

Διαφορετικα αγοραζεις αλλη καρτα V1 στο 20ρικο και της περνας το Marlin ομορφα και ωραια.

Επεξ/σία από salasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, kostasbm είπε

ζητα αλλη καρτα σε αντικατασταση

Αυτο ειναι πολυ δυσκολο καθως το αγορασα απο το tomtop...

Δεν θελω αλλα παρε δωσε με αυτους καθως για μενα ειναι πολυ λαλακες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια καπου σε καποιο κουτι.....την ειχα βγαλει οταν εβαλα ramps 1.4 ...

πρωτη λυση ramps οπου μπορεις να βαλεις και alloyw drivers .....η να πληρωσεις τα ταχυδρομικα να στη στειλω αν δε δουλευει σωστα πετα την(δεν εχω τη δυνατοτητα να τη τσεκαρω γιατι πουλησα την ανετα AM8)....ειναι ετοιμο το μαρλιν επανω

οτι ου πεις θα κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, kostasbm είπε

εχω μια καπου σε καποιο κουτι.....την ειχα βγαλει οταν εβαλα ramps 1.4 ...

πρωτη λυση ramps οπου μπορεις να βαλεις και alloyw drivers .....η να πληρωσεις τα ταχυδρομικα να στη στειλω αν δε δουλευει σωστα πετα την(δεν εχω τη δυνατοτητα να τη τσεκαρω γιατι πουλησα την ανετα AM8)....ειναι ετοιμο το μαρλιν επανω

οτι ου πεις θα κανω

Σημερα το απογευμα εχω κενο...θα ξαναπαλεψω να περασω την marlin εαν οχι θα σου πω. Σ ευχαριστω πολυ παντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lazlos είπε

Σημερα το απογευμα εχω κενο...θα ξαναπαλεψω να περασω την marlin εαν οχι θα σου πω. Σ ευχαριστω πολυ παντος

Τζάμπα θα παιδευτείς και πάλι αδερφέ. Χρειάζεται να φλασαριστεί πρώτα Bootloader και για να το κάνεις χρειάζεσαι ένα Arduino ή ένα USBASP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, SaFiS είπε

Τζάμπα θα παιδευτείς και πάλι αδερφέ. Χρειάζεται να φλασαριστεί πρώτα Bootloader και για να το κάνεις χρειάζεσαι ένα Arduino ή ένα USBASP...

λογο οτι ειναι η V1.5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...