Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/3/2019 στις 11:27 ΠΜ, lazlos είπε

Εαν δεν βαλω στην μπριζα ο υπολογιστης δεν τον βλεπει καθως δεν περνει ρευμα η board.

Ακριβως το ιδιο λογισμικο δοκιμασα marlin 1.1.9 και arduino 1.8.8 αλλα στο τελος βγαζει παντα μηνυμα σφλαματος!

Ναι το ξερω, και εγω αυτο ειπα :P

λοιπον ο driver που κατεβασα εγω ειναι αυτος
http://www.wch.cn/download/CH341SER_EXE.html

Στις 15/3/2019 στις 11:27 ΠΜ, lazlos είπε

Εαν δεν βαλω στην μπριζα ο υπολογιστης δεν τον βλεπει καθως δεν περνει ρευμα η board.

Ακριβως το ιδιο λογισμικο δοκιμασα marlin 1.1.9 και arduino 1.8.8 αλλα στο τελος βγαζει παντα μηνυμα σφλαματος!

Ναι το ξερω, και εγω αυτο ειπα :P

λοιπον ο driver που κατεβασα εγω ειναι αυτος
http://www.wch.cn/download/CH341SER_EXE.html

(china source use at your own risk :P )
To ειχα βρει σε καποιο post στο reddit οταν εψαχνα για update σε 1.5 board.

Σε περιπτωση που θελεις να τον δοκιμασεις θα προτεινα να σβησεις τον παλιοτερο.

Επεξ/σία από TasosPk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, TasosPk είπε

Ναι το ξερω, και εγω αυτο ειπα :P

λοιπον ο driver που κατεβασα εγω ειναι αυτος
http://www.wch.cn/download/CH341SER_EXE.html

Ναι το ξερω, και εγω αυτο ειπα :P

λοιπον ο driver που κατεβασα εγω ειναι αυτος
http://www.wch.cn/download/CH341SER_EXE.html

(china source use at your own risk :P )
To ειχα βρει σε καποιο post στο reddit οταν εψαχνα για update σε 1.5 board.

Σε περιπτωση που θελεις να τον δοκιμασεις θα προτεινα να σβησεις τον παλιοτερο.

Ειναι γνωστο οτι πλεον η ANEΤ στελνει τις μητρικες χωρις Bootloader (Ισως να γλυτωσει χωρο? Ισως να μην σκαλιζουν πολυ οι χρηστες και μπρικαρουν της μητρικες ? κανεις δεν ξερει σιγουρα), οποτε χρειαζετε σιγουρα ειτε ενα USBASP ειτε ενα andruino ωστε να περαστει πρωτα ο Bootloader και αργοτερα να flasharis οτι θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Ειναι γνωστο οτι πλεον η ANEΤ στελνει τις μητρικες χωρις Bootloader (Ισως να γλυτωσει χωρο? Ισως να μην σκαλιζουν πολυ οι χρηστες και μπρικαρουν της μητρικες ? κανεις δεν ξερει σιγουρα), οποτε χρειαζετε σιγουρα ειτε ενα USBASP ειτε ενα andruino ωστε να περαστει πρωτα ο Bootloader και αργοτερα να flasharis οτι θελεις

η δικια μου 1.5 με ενα ποτενσιομετρο παντως δεν χρεαστηκε γραψιμο bootloader.με τον driver που ποσταρα και arduino 1.8.8 εγραψα marlin με την πρωτη οπως εδειξα και στο screenshot πιο πισω.

τωρα αν σε πιο καινουριες 1.5 (νομιζω πλεον υπαρχει v1.5 με 4 η 5 ποτενσιομετρα) το αλλαξαν,αυτο δεν το γνωριζω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

τελικα το παρατησα το θεμα MARLIN .....εφαγα τοσες ωρες για το τιποτα.....

συνεχιζω κανονικα με το μαμα.... το προβλημα ομως τωρα ΔΕΝ κανει καλιμπραρισμα! δηλαδη παλευω εδω και 4 ωρες να κανω autolevel οπως το ειχα (εκανα μερικα upgrades σε πλαστικα, τεντωτηρες) και δεν το κανει. Στο κεντρο ολα οκ στις ακρες ομως υπαρχει μεγαλο θεμα καθως βαζω την κεφαλη σε καθε γωνια με ενα χαρτι απο κατω οπως εκανα οταν τον πηρα και γυριζω την βιδα της καθε γωνιας ωστε να ερθει στα ισα με την κεφαλη...ομως ΔΕΝ μπορω να το ευθυγραμμίσω καθως δειχνει να εχει πολυ μεγαλη κλιση ωστε η βιδα πλεον να μην αρκει (δεν ειναι στραβο το bed) ...απο την μια μερια εχει σφιχτει τελειος και απο την αλλη γωνια ειναι τερμα λασκα.

Βαζω τελικα καθρεφτη αντι για ταινια και λεω οκ εαν το bed ειναι στραβο με το γυαλι θα ειναι οκ.... σε αυτο ομως δεν δουλευει ο σενσορας autolevel.....

Τελικα μονο στις πρωτες ημερες δουλεψε αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, lazlos είπε

τελικα το παρατησα το θεμα MARLIN .....εφαγα τοσες ωρες για το τιποτα.....

συνεχιζω κανονικα με το μαμα.... το προβλημα ομως τωρα ΔΕΝ κανει καλιμπραρισμα! δηλαδη παλευω εδω και 4 ωρες να κανω autolevel οπως το ειχα (εκανα μερικα upgrades σε πλαστικα, τεντωτηρες) και δεν το κανει. Στο κεντρο ολα οκ στις ακρες ομως υπαρχει μεγαλο θεμα καθως βαζω την κεφαλη σε καθε γωνια με ενα χαρτι απο κατω οπως εκανα οταν τον πηρα και γυριζω την βιδα της καθε γωνιας ωστε να ερθει στα ισα με την κεφαλη...ομως ΔΕΝ μπορω να το ευθυγραμμίσω καθως δειχνει να εχει πολυ μεγαλη κλιση ωστε η βιδα πλεον να μην αρκει (δεν ειναι στραβο το bed) ...απο την μια μερια εχει σφιχτει τελειος και απο την αλλη γωνια ειναι τερμα λασκα.

Βαζω τελικα καθρεφτη αντι για ταινια και λεω οκ εαν το bed ειναι στραβο με το γυαλι θα ειναι οκ.... σε αυτο ομως δεν δουλευει ο σενσορας autolevel.....

Τελικα μονο στις πρωτες ημερες δουλεψε αψογα.

Θα στο πω για να μην παιδεύεσαι με το μαμά firmware ΜΗΝ περιμένεις να κάνεις σωστό bed level

Το Marlin κάνει χαρτογράφηση και υπολογίζει την απόκλιση ώστε να ρυθμίζει ανάλογα το ύψος της μύτης, το μαμά ακόμα και αυτό που λένε ότι είναι για bed levelling δεν το κάνει σωστά, απλά αλλάζεις το δω διακόπτη του end stop με το sensor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Θα στο πω για να μην παιδεύεσαι με το μαμά firmware ΜΗΝ περιμένεις να κάνεις σωστό bed level

Το Marlin κάνει χαρτογράφηση και υπολογίζει την απόκλιση ώστε να ρυθμίζει ανάλογα το ύψος της μύτης, το μαμά ακόμα και αυτό που λένε ότι είναι για bed levelling δεν το κάνει σωστά, απλά αλλάζεις το δω διακόπτη του end stop με το sensor

πριν τον πειραξω ηταν οκ αλλα ειπα να βαλω τεντωτηρες γιατι ειχε λασκα και κατι πλαστικα για upgrade και τωρα .....τιποτα.

Αντε παλι απο την αρχη.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, lazlos είπε

πριν τον πειραξω ηταν οκ αλλα ειπα να βαλω τεντωτηρες γιατι ειχε λασκα και κατι πλαστικα για upgrade και τωρα .....τιποτα.

Αντε παλι απο την αρχη.

Ναι κάνει ένα υποτιπιδες leveling, αλλά δεν είναι όπως πρέπει

κάποια στιγμή πάρε ένα usbasp και αφιέρωσε μισή ώρα και θα έχεις καθαρίσει

Κερδίζεις ΣΩΣΤΌ leveling, και ένα σωρό προστασίες

που δεν υπάρχουν στο μαμά firmware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Ναι κάνει ένα υποτιπιδες leveling, αλλά δεν είναι όπως πρέπει

κάποια στιγμή πάρε ένα usbasp και αφιέρωσε μισή ώρα και θα έχεις καθαρίσει

Κερδίζεις ΣΩΣΤΌ leveling, και ένα σωρό προστασίες

που δεν υπάρχουν στο μαμά firmware

Moνο που το μαμα firmware δεν εχει προστασια για thermal runaway πραγματικα η αναβαθμιση σε marlin ειναι μονοδρομος.

Btw εχει δοκιμασει κανενας μηπως LJ12A3-4-Z/BX(blue tip)
απευθειας στο z endstop και τα τρια καλωδια στο μαμα anet board?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 λεπτά πριν, TasosPk είπε

Moνο που το μαμα firmware δεν εχει προστασια για thermal runaway πραγματικα η αναβαθμιση σε marlin ειναι μονοδρομος.

Btw εχει δοκιμασει κανενας μηπως LJ12A3-4-Z/BX(blue tip)
απευθειας στο z endstop και τα τρια καλωδια στο μαμα anet board?

Ναι αυτο το εξηγω οτι βαζοντας marlin θα εχει ενα σωρο προστασιες εξτρα που δεν εχει το μαμα firmware αλλα και σωστο leveling

Mα ετσι και αλλιως εκει συνδεετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Inuyasha είπε

Ναι αυτο το εξηγω οτι βαζοντας marlin θα εχει ενα σωρο προστασιες εξτρα που δεν εχει το μαμα firmware αλλα και σωστο leveling

Mα ετσι και αλλιως εκει συνδεετε

Ναι , απλα προσπαθησα να δωσω και εγω εμφαση στα λεγομενα σου :D
Ο συγκεκριμενος λειτουργει στα 6-36v, και εχω δει στο ιντερνετ αρκετους τροπους για να τον συνδεσεις.
με 2 αντιστασεις , με διοδο , με optocoupler,με voltage regulator και ολα αυτα μετροφοδοσια απο τα 12v του τροφοδοτικου 
εχω δει αλλους να λενε οτι δεν λειτουργει απευθειας στο endstop εχω δει αλλους να λενε οτι δεν δουλευει και ειπα να ρωτησω και εδω αν καποιος εχει δοκιμασει τον συγκεκριμενο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, pcos είπε

δεν εχει κανεναν ΑΝΕΤ, γιατι αραγες? 😛

2 πραγματα συμβαινουν!!!!.....ή δεν εχει ιδεα απο 3d printers ή ΔΕΝ εχει λεφτα😀😁🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/3/2019 στις 5:43 ΜΜ, Inuyasha είπε

Κατσε τοσο καιρο δεν περασεσ Bootloader ? πριν αρκετα μυνηματα στο ειχα αναφερει οτι οι πιο καινουργιες μητρικες θελουν να flasharis bootloader πρωτα και μετα κανεις την διαδικασια για το flashing

https://www.youtube.com/watch?v=k4w_qAsAwlM

Δες το video  στο ειχα ξανα βαλει και παλιοτερα ,

Μαντεψε!..... Πηρα το καλωδιο αυτο που λεει ο τυπος....εκανα ΑΚΡΙΒΟΣ οτι λεει...και ....τιποτα!!

avrdude: Warning: cannot query manufacturer for device: No such file or directory
avrdude: Warning: cannot query product for device: No such file or directory
avrdude: error: could not find USB device with vid=0x16c0 pid=0x5dc vendor='www.fischl.de' product='USBasp'
Error while burning bootloader.

Σκετο απελπισια!!!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...