Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
49 λεπτά πριν, lazlos είπε

Εαν εννοεις για την πλαστικη βαση...ειναι μια Απλη αλλα δεν ειναι η βαση αλλα ολη η κεφαλη παει τερμα αριστερα που δεν υπαρχει απο κατω το bed....θελει τις συντεταγμενες με το που βρισκεται το bed γιατι οπως εγραψα ειναι λαθος γιατι "τραβαει" προς τα αριστερα.

Πήρες τα cofiguration του anet? Ειδικά αν δεν έκανες καμιά αλλαγή έπρεπε να δουλεύει κανονικά

Ξεκινά απλά περνά το Marlin χωρίς καμία αλλαγή και ξυλωσε για αρχή το sencor να δεις ότι όλα δουλεύουν σωστά

βάζοντας το preset που έχει το μαρλιν ο εκτυπωτής πρέπει να δουλεύει σωστά μην φοβάστε να κάνετε χειροκίνητο leveling είναι 1 λεπτό δουλειά και μόλις πάρετε τον αέρα με ένα σταθερό frame αν δεν κάνετε βόλτες τον εκτυπωτή leveling θέλει μια στις 10-15 εκτυιωσεις και αυτό εγώ τουλάχιστον το κάνω για τα μάτια του κόσμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Πήρες τα cofiguration του anet? Ειδικά αν δεν έκανες καμιά αλλαγή έπρεπε να δουλεύει κανονικά

Ξεκινά απλά περνά το Marlin χωρίς καμία αλλαγή και ξυλωσε για αρχή το sencor να δεις ότι όλα δουλεύουν σωστά

βάζοντας το preset που έχει το μαρλιν ο εκτυπωτής πρέπει να δουλεύει σωστά μην φοβάστε να κάνετε χειροκίνητο leveling είναι 1 λεπτό δουλειά και μόλις πάρετε τον αέρα με ένα σταθερό frame αν δεν κάνετε βόλτες τον εκτυπωτή leveling θέλει μια στις 10-15 εκτυιωσεις και αυτό εγώ τουλάχιστον το κάνω για τα μάτια του κόσμου

Μα δεν εκανα καμια αλλαγη.... μολις περασα το marlin αρχισε τα κολπα και σιγα σιγα πολλα απο αυτα τα διορθωσα με διαφορα βιντεο....το sencor δεν φταιει καθως αυτο ειναι για το πανω κατω.... το προβλημα ειναι οτι τραβαει πολυ αριστερα η κεφαλη ...δηλαδη δεν εχει τις συντεταγμενες του bed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, lazlos είπε

Μα δεν εκανα καμια αλλαγη.... μολις περασα το marlin αρχισε τα κολπα και σιγα σιγα πολλα απο αυτα τα διορθωσα με διαφορα βιντεο....το sencor δεν φταιει καθως αυτο ειναι για το πανω κατω.... το προβλημα ειναι οτι τραβαει πολυ αριστερα η κεφαλη ...δηλαδη δεν εχει τις συντεταγμενες του bed

εχεις βαλει τα σωστα configuration files?

αν εβαλες τα σωστα αρχεια , και δεν αλλαξες τιποτα τοτε πρεπει να κανει κανονικα Home

για να κανει σωστα Home βγαλε τελειως το sencor και βαλε το διακοπτακι που πρεπει να εχει για τον αξονα Z

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

εχεις βαλει τα σωστα configuration files?

αν εβαλες τα σωστα αρχεια , και δεν αλλαξες τιποτα τοτε πρεπει να κανει κανονικα Home

για να κανει σωστα Home βγαλε τελειως το sencor και βαλε το διακοπτακι που πρεπει να εχει για τον αξονα Z

Μαλλον δεν με καταλαβες, δεν εχω προβλημα στο σταματημα του υψους αλλα στο να κεντραρη η κεφαλη και μετα στο auto leveling στο 1ο βημα αντι να σταματησει στην αριστερη ακρη σταματαει τερμα αριστερα που απλα ειναι κενο....μετα στο 3ο βημα που υποτιθεται ειναι στα δεξια του bed η κεφαλη σταματαει πιο αριστερα και οχι στην ακρη.... χρειαζομαι απλα να του δειξω που αρχιζει και που τελειωνει το bed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, lazlos είπε

Μαλλον δεν με καταλαβες, δεν εχω προβλημα στο σταματημα του υψους αλλα στο να κεντραρη η κεφαλη και μετα στο auto leveling στο 1ο βημα αντι να σταματησει στην αριστερη ακρη σταματαει τερμα αριστερα που απλα ειναι κενο....μετα στο 3ο βημα που υποτιθεται ειναι στα δεξια του bed η κεφαλη σταματαει πιο αριστερα και οχι στην ακρη.... χρειαζομαι απλα να του δειξω που αρχιζει και που τελειωνει το bed

για πιο auto level μιλας εφοσον ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

για πιο auto level μιλας εφοσον ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΣ

ειναι ενεργοποιημενο το βγαζει και στο μενου!

πριν δεν το εβγαζε.  δεν λεω για κανενα sencor καθως αυτο ειναι για το Z εκει δεν εχω θεμα αλλα μονο στο X,Y 

  #define LEFT_PROBE_BED_POSITION   40
  #define RIGHT_PROBE_BED_POSITION  190
  #define BACK_PROBE_BED_POSITION   190
  #define FRONT_PROBE_BED_POSITION  25

δηλαδη τι αλλο πρεπει να γραψω.

αστο θα το βρω 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, lazlos είπε

ειναι ενεργοποιημενο το βγαζει και στο μενου!

πριν δεν το εβγαζε. αστο δεν πειραζει. θα το βρω.

οχι δεν ειναι , και εμενα μου εχει τις επιλογες στον am8 που δεν φοραω τιποτα ,καθε sencor δουλευει διαφορετικα οποτε θελει και αλλαγη στο configuration, και κυριως πρεπει να ρυθμισεις τα offset για να ξερει το marlin που ειναι ο sencor σε σχεση με το noozle του Hotend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
40 λεπτά πριν, alienrba είπε

Το βλέπω και το ξαναβλεπω. Είναι sensor κι όχι sencor 

ναι το ξερω αλλα το παλιοδαχτυλο παλι εκει παει😀 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, alienrba είπε

Το βλέπω και το ξαναβλεπω. Είναι sensor κι όχι sencor 

Εμένα για κάποιο λόγο το γυρνάει το auto correct του κινητού για κάποιο λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εχω σκαλώσει απίστευτα να κάνω τον ανετ χαρακτικο για pcb έφτασα κάπου εδώ αλλά χωρίς τα σωστά engraving bits και ένα diy spindle από dremel, έχει επιχειρήσει κανείς τπτ παρόμοιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Εμένα για κάποιο λόγο το γυρνάει το auto correct του κινητού για κάποιο λόγο

ειναι σαν τα αυγο - αβγο, τραινο -τρενο, κτηριο-κτιριο κλπ 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, lazlos είπε

ειναι ενεργοποιημενο το βγαζει και στο μενου!

πριν δεν το εβγαζε.  δεν λεω για κανενα sencor καθως αυτο ειναι για το Z εκει δεν εχω θεμα αλλα μονο στο X,Y 

  #define LEFT_PROBE_BED_POSITION   40
  #define RIGHT_PROBE_BED_POSITION  190
  #define BACK_PROBE_BED_POSITION   190
  #define FRONT_PROBE_BED_POSITION  25

δηλαδη τι αλλο πρεπει να γραψω.

αστο θα το βρω 

to left probe position ειναι η πρωτη σταση που θα κανει οταν ξεκινησει το auto levveling   αλλο αυτο και αλλο οτι παει η μυτη και καθεται απεξω απο το κρεβατι,που ειναι βεβαια καλο,εγω ετσι το ειχα οταν εκανα Home γιατι ετσι μπορουσα να καθαρισω τη μυτη ποιο ευκολα

οταν πατας auto home η  home τι κανει?????? πρωτα πρεπει να ξερεις οτι κανει αυτο καλα και μετα τα υπολοιπα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostasbm είπε

to left probe position ειναι η πρωτη σταση που θα κανει οταν ξεκινησει το auto levveling   αλλο αυτο και αλλο οτι παει η μυτη και καθεται απεξω απο το κρεβατι,που ειναι βεβαια καλο,εγω ετσι το ειχα οταν εκανα Home γιατι ετσι μπορουσα να καθαρισω τη μυτη ποιο ευκολα

οταν πατας auto home η  home τι κανει?????? πρωτα πρεπει να ξερεις οτι κανει αυτο καλα και μετα τα υπολοιπα 

Στο Home παει και καθεται σχεδον στο κεντρο...δηλαδη 3 εκατοστα πιο αριστερα απο το κεντρο, μου εχουν στειλει απο ξενα forum κατι συντεταγμενες αλλα ολοι εχουν τον anet a6 και οχι Anet A8, Ψαχνω πως να τον κανω να φυγει εξω στο home και πως να μην φυγει εξω οταν του κανω τα βηματα του bed leveling.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα το δικο μου που ειχα

 Travel limits (mm) after homing, corresponding to endstop positions.
#define X_MIN_POS -15
#define Y_MIN_POS -30
#define Z_MIN_POS 0
#define X_MAX_POS 220
#define Y_MAX_POS 200
#define Z_MAX_POS 220

στο Χ βλεπεις εχω αρνητικο προσημο οπως και στο Υ....θα παιξεις σιγα σιγα να δεις που σου καθεται...εγω το  bltouch  to eixa 60 mm δεξια απο τη μ υτη ομως

εσυ που το εχεις??

 

και ορια probing

 Set the boundaries for probing (where the probe can reach).
  #define LEFT_PROBE_BED_POSITION 60
  #define RIGHT_PROBE_BED_POSITION 200
  #define FRONT_PROBE_BED_POSITION 15
  #define BACK_PROBE_BED_POSITION 190
καπου κοντα θα εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...