Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετα απο βδομαδες παιδεματος εκανα επιτελους την πρωτη μου εβερ εκτυπωση στον Α8.

το bed leveling μου φανηκε αρκετα ευκολο πηγαινοντας την μυτη στην καθε γωνια και γυρνωντας τη βιδα μεχρι ΄που ισα να εφαπτεται.

(πρωτα βαβαια ειχα κατεβασει τον Ζ αξονα μεχρι να ακουσω το "κλικ" του Ζ διακοπτη). μετα δουλεψε οκ. η τυχη του πρωταρη :D

βεβαια δεν ελειψε το γνωστα προβλημα, μικρη διαρροη υλικου απτον extruder  !

τωρα θελει κι αλλο παιδεμα για αναβαθμισεις και ισως περασω αλλο firmware αλλα για τωρα ειμαι happy.

ενας φιλος παρειγηλε τον https://www.tomtop.com/p-os0463eu.html

και ζηλευω πολυ 😛 Πολυ ομορφος φαινεται και αλουμινενιος!

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για τη διαρροη επρεπε οταν εσφιξες το λαιμο με το πρωτο ζεσταμα να τσεκαρεις παλι για λιγο σφιξιμο

μην το αφησεις γιατι θα σου δημιουργησει προβλημα καποια στιγμη...καθαρισε το

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ το καθαρισα. τωρα μου καθησε να βαλω γυαλι αλλα δεν κολλαει το πλα με τιποτα πανω :D

 

τι λεει ο μιναρας! τωρα θα με κανει να τρεχω στα ικεα

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που να εχει κανει AM8 Build με αγορα βιδών, παξιμαδιών κλπ απο ελλαδα?

Τα Extrusions βγαινουν 28ευρω μαζι με μεταφορικα απο το cnccat.
Εχω βρει και αυτες εδω τις βιδουλες σε καλη τιμουλα 
http://www.acdcshop.gr/screwm5x10din912headcheeseheadimbussteelhex4mm-p-29514.html?f=540_2919%2C439_1587%2C
Που η διαφορα τους απο αυτες που προτεινουν στο BOM του Α8 ειναι οτι αυτες ειναι flat head.
Υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο?
Επίσης καπου διαβαζα οτι εκτος απο Drop in TNuts μπορουν να χρησιμοποιηθουν απλα M5 παξιμαδακια.
Εχει δοκιμασει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, TasosPk είπε

Κάποιος που να εχει κανει AM8 Build με αγορα βιδών, παξιμαδιών κλπ απο ελλαδα?

Τα Extrusions βγαινουν 28ευρω μαζι με μεταφορικα απο το cnccat.
Εχω βρει και αυτες εδω τις βιδουλες σε καλη τιμουλα 
http://www.acdcshop.gr/screwm5x10din912headcheeseheadimbussteelhex4mm-p-29514.html?f=540_2919%2C439_1587%2C
Που η διαφορα τους απο αυτες που προτεινουν στο BOM του Α8 ειναι οτι αυτες ειναι flat head.
Υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο?
Επίσης καπου διαβαζα οτι εκτος απο Drop in TNuts μπορουν να χρησιμοποιηθουν απλα M5 παξιμαδακια.
Εχει δοκιμασει κανεις?

Σε κάποια σημεία (πχ εκεί που πιάνουν οι άξονες θα έχεις θέμα με τόσο μεγάλο κεφάλι στις βίδες, σε όλα τα άλλα σημεία δεν θα σε ενοχλήσουν

Αν βρεις λεπτά να περνάνε μέσα στο κανάλι από τα προφίλ θα είσαι κομπλέ, ότι είχα βρει θεσσαλονίκη εγώ δεν έμπαινε με τίποτα στα vslot

Έχε υπόψη ότι το cnccat έχει T slot profil αλουμινίου αν θελήσεις να κάνεις κάποια αλλαγή στο μέλλον με ροδάκινα για τους άξονες τα τρώει πολύ πιο γρήγορα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Σε κάποια σημεία (πχ εκεί που πιάνουν οι άξονες θα έχεις θέμα με τόσο μεγάλο κεφάλι στις βίδες, σε όλα τα άλλα σημεία δεν θα σε ενοχλήσουν

Αν βρεις λεπτά να περνάνε μέσα στο κανάλι από τα προφίλ θα είσαι κομπλέ, ότι είχα βρει θεσσαλονίκη εγώ δεν έμπαινε με τίποτα στα vslot

Έχε υπόψη ότι το cnccat έχει T slot profil αλουμινίου αν θελήσεις να κάνεις κάποια αλλαγή στο μέλλον με ροδάκινα για τους άξονες τα τρώει πολύ πιο γρήγορα

To εχω στον νου μου αυτο με τα T slot. και να σου πω την αλήθεια κατέληξα οτι αν φυγω απο linear rods θα παω σε MGN οποτε τα Τ slot μου κάνουν.
Αρα λοιπόν πρεπει να βρω και απο τις αλλες με το πιο μικρο κεφάλι.
Μιας και εισαι και συντοπίτης,τι καταφερες να βρεις θεσσαλονικη απο τα απαιτουμενα υλικα και αν βρηκες κατι εδω απο ποιο καταστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
36 λεπτά πριν, TasosPk είπε

To εχω στον νου μου αυτο με τα T slot. και να σου πω την αλήθεια κατέληξα οτι αν φυγω απο linear rods θα παω σε MGN οποτε τα Τ slot μου κάνουν.
Αρα λοιπόν πρεπει να βρω και απο τις αλλες με το πιο μικρο κεφάλι.
Μιας και εισαι και συντοπίτης,τι καταφερες να βρεις θεσσαλονικη απο τα απαιτουμενα υλικα και αν βρηκες κατι εδω απο ποιο καταστημα?

Παξιμάδια τετράγωνα δεν βρήκα πουθενά να χωράνε οπότε πήγα σε t nut από AliExpress (και γενικότερα είχα βρει ένα κιτ βίδες για am8 που με κάτι κουπόνια τότε (έχει πάνω από χρόνο) είχε βγει κοντά στο 15αρι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Παξιμάδια τετράγωνα δεν βρήκα πουθενά να χωράνε οπότε πήγα σε t nut από AliExpress (και γενικότερα είχα βρει ένα κιτ βίδες για am8 που με κάτι κουπόνια τότε (έχει πάνω από χρόνο) είχε βγει κοντά στο 15αρι

Κατάλαβα.Και εγω οπου και αν ρωτησα για τετραγωνα παξιμαδια δεν εχω βρει τιποτα.
Αυτο προσπαθώ το να αποφύγω την αγορά απο το aliexpress. Μιας και θα μου κανουν το λιγοτερο μηνα(με βαση τα στατιστικα μου απο αλλες παραγγελιες :P )
Αλλα αντιμετωπιζω 2 προβληματα, ειτε δεν βρισκω καποια πραγματα, ειτε τα βρισκω σε εξωφρενικες τιμες στην ελλαδα.
Θα κοιταξω αργοτερα μπας και βρω τιποτα απο ευρωπαικα καταστήματα για να μην παρει εναν μηνα να ερθουν.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μαγαζι με σιδηρικα χρωματα βιδες με τη σεσουλα

μ5 παξιμαδια να μη μπορειτε να βρειτε μου κανει εντυπωση...παρτε τετραγωνα ...εχει και πλακε τετραγωνα και λιγο κοιλα

ομως πρεπει σε μερικα σημεια να τα εχεις περασει απο πριν γιατι αλλιως παρε drop in t nuts

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TasosPk είπε

To εχω στον νου μου αυτο με τα T slot. και να σου πω την αλήθεια κατέληξα οτι αν φυγω απο linear rods θα παω σε MGN οποτε τα Τ slot μου κάνουν.
Αρα λοιπόν πρεπει να βρω και απο τις αλλες με το πιο μικρο κεφάλι.
Μιας και εισαι και συντοπίτης,τι καταφερες να βρεις θεσσαλονικη απο τα απαιτουμενα υλικα και αν βρηκες κατι εδω απο ποιο καταστημα?

Ο Ζαφειράκης στην Γιαννιτσών έχει και ο Θεοδωρίδης στην Κωλέττη. Επίσης στον αρβανιτοζήση στη μοναστηριού. Μου κάνει εντύπωση που δεν τους ξέρετε ενώ ασχολείστε με το άθλημα. Εκεί έχουν τα πάντα (ειδικά ο Ζαφειράκης). Ότι άλλο χρειαστείτε, εδώ είμαι. 😉

6 ώρες πριν, TasosPk είπε

Κάποιος που να εχει κανει AM8 Build με αγορα βιδών, παξιμαδιών κλπ απο ελλαδα?

Τα Extrusions βγαινουν 28ευρω μαζι με μεταφορικα απο το cnccat.
Εχω βρει και αυτες εδω τις βιδουλες σε καλη τιμουλα 
http://www.acdcshop.gr/screwm5x10din912headcheeseheadimbussteelhex4mm-p-29514.html?f=540_2919%2C439_1587%2C
Που η διαφορα τους απο αυτες που προτεινουν στο BOM του Α8 ειναι οτι αυτες ειναι flat head.
Υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο?
Επίσης καπου διαβαζα οτι εκτος απο Drop in TNuts μπορουν να χρησιμοποιηθουν απλα M5 παξιμαδακια.
Εχει δοκιμασει κανεις?

Για απλά Μ5 θα έλεγα να μη το δοκιμάσεις, γιατί με λίγο παραπάνω σφίξιμο θα σου τα πετάξει. Κάθε υλικό, έχει το λόγο που χρησιμοποιείται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alienrba είπε

Ο Ζαφειράκης στην Γιαννιτσών έχει και ο Θεοδωρίδης στην Κωλέττη. Επίσης στον αρβανιτοζήση στη μοναστηριού. Μου κάνει εντύπωση που δεν τους ξέρετε ενώ ασχολείστε με το άθλημα. Εκεί έχουν τα πάντα (ειδικά ο Ζαφειράκης). Ότι άλλο χρειαστείτε, εδώ είμαι. 😉

Για απλά Μ5 θα έλεγα να μη το δοκιμάσεις, γιατί με λίγο παραπάνω σφίξιμο θα σου τα πετάξει. Κάθε υλικό, έχει το λόγο που χρησιμοποιείται.


Α ωραια, δευτερα-τριτη θα πεταχτω μια βολτα μαλλον να δω τι παιζει.
Λογικες τιμες?Ρωταω ασχετα που θα περασω να ξερω πανω κατω τι θα αντικρισω

Και αν ειναι σαν grobotronics π.χ. να μην περασω καν :P
Μπορεί να ασχολουμαι με το αθλημα, αλλα γενικά θα ελεγα οτι ειμαι άσχετος !
Και παντα οταν εφτιαχνα κατι απο την αρχη ειτε το επισκευαζα κλπ(και δεν μιλαω για μηχανολογικο/μηχανικο επιπεδο), οι απλες βιδουλες/παξιμαδια/ροδελες κλπ απο τον μπαρμπα μητσο στην γωνια μου εκαναν :P
Τωρα που μπηκα στα ποιο εξεζητημενα προσπαθω να βγαλω άκρη :P

Edit : Βρήκα στο ali κιτ με 18 δολλαρια, που εχει μεσα ολες τις βιδες,παξιμαδια κλπ.Tempting γαμωτι αλλα μεγαλη αναμονη :(

Επεξ/σία από TasosPk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.taralu.net/collections/all  ενα Ευρωπαικο σαιτ για αναβαθμισεις σε Tevo και Anet A2 . Το εντοπισα προσφατα και θεωρησα να το ανεβασω εδω για οποιον ενδιαφερεται. Βασικα εγω ηδη εχω αναβαθμισει με αλουμινενια βαση κρεβατιου πανω σε linear rail + MGN και εχει αλλαξει η αναλυση της εκτυπωσης κατα πολυ. Προσφατα παραγγειλα και περιμενω  την αλουμινενια βαση για το X carriage.

Στις 30/3/2019 στις 9:57 ΠΜ, pcos είπε

οκ το καθαρισα. τωρα μου καθησε να βαλω γυαλι αλλα δεν κολλαει το πλα με τιποτα πανω :D

τι λεει ο μιναρας! τωρα θα με κανει να τρεχω στα ικεα

Και εγω γυαλι εχω και δε βαζω τπτ πανω και κολλαει σα που....ς    χαχαχαχα....μια στο τοσο το πλενω με σαπουνι για τα πιατα και ενδιαμεσα με σπρει αυτο που καθαριζουν την οθονη.  Βασικα κατι δε κανεις καλα για να μη κολλαει το pla .Μειωσε το Ζ μεσα απο τον slicer σου και θα δεις διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανείς εμπειρία απο κάποιον "αθόρυβο" εκτυπωτή?  Χωρίς να αλλάξω drivers μητρικές κλπ. Υπάρχει κάτι ? Γενικά εχω δοκιμάσει και Creality και Wanhao. Απλά καταλαβαίνω οτι σε αυτούς πρέπει να βάλω χέρι για να γίνει πιο αθόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, salasgr είπε

https://www.taralu.net/collections/all  ενα Ευρωπαικο σαιτ για αναβαθμισεις σε Tevo και Anet A2 . Το εντοπισα προσφατα και θεωρησα να το ανεβασω εδω για οποιον ενδιαφερεται. Βασικα εγω ηδη εχω αναβαθμισει με αλουμινενια βαση κρεβατιου πανω σε linear rail + MGN και εχει αλλαξει η αναλυση της εκτυπωσης κατα πολυ. Προσφατα παραγγειλα και περιμενω  την αλουμινενια βαση για το X carriage.

Και εγω γυαλι εχω και δε βαζω τπτ πανω και κολλαει σα που....ς    χαχαχαχα....μια στο τοσο το πλενω με σαπουνι για τα πιατα και ενδιαμεσα με σπρει αυτο που καθαριζουν την οθονη.  Βασικα κατι δε κανεις καλα για να μη κολλαει το pla .Μειωσε το Ζ μεσα απο τον slicer σου και θα δεις διαφορα.

ναι, μαλλον δεν ειχα σωστες θερμοκρασιες. λογω γιαλιου θελει καποιους βαθμους πανω απο 60 για Pla. επισης δοκιμασα και τα raft kai brim που εχει το κουρα.

λιγο τραλαιπωρια να τα ξεκολισω μετα απτο μοντελο αλλα ειναι εγγυηση νομιζω. εχω πολλα ακομα να μαθω.

τελαυταιο μαθημα: πουλανε σε πολυ χαμηλες τιμες πλεον τους εκτυπωτες για να σε βαλουν στο τριπακι και μετα για να κανεις πιο σοβαρη δουλεια πρεπει να σκασεις αλλα τοσα για αναβαθμισεις! ή να παρεις εναν ακριβοτερο!

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...