Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, ermis2018gr είπε

Εχει κανείς εμπειρία απο κάποιον "αθόρυβο" εκτυπωτή?  Χωρίς να αλλάξω drivers μητρικές κλπ. Υπάρχει κάτι ? Γενικά εχω δοκιμάσει και Creality και Wanhao. Απλά καταλαβαίνω οτι σε αυτούς πρέπει να βάλω χέρι για να γίνει πιο αθόρυβος.

εχω το ποιο αθορυβο εκτυπωτη αλλα κανει θορυβο το τροφοδοτικο(φαν)..οτι και να κανω καποιος θορυβος υπαρχει γιατι ενα τροφοδοτικο καλο πανω απο 400W εχει και ποιο δυνατο φαν οποτε ολο και κατι θα υπαρχει για να λεμε..εκτος και αν παμε σε 220βολτ σιλικονη θερμαινομενο κρεβατι  οποτε θελουμε μικρο τροφοδοτικο για τα υπολοιπα αρα λιγοτερος θορυβος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
58 λεπτά πριν, pcos είπε

ναι, μαλλον δεν ειχα σωστες θερμοκρασιες. λογω γιαλιου θελει καποιους βαθμους πανω απο 60 για Pla. επισης δοκιμασα και τα raft kai brim που εχει το κουρα.

λιγο τραλαιπωρια να τα ξεκολισω μετα απτο μοντελο αλλα ειναι εγγυηση νομιζω. εχω πολλα ακομα να μαθω.

τελαυταιο μαθημα: πουλανε σε πολυ χαμηλες τιμες πλεον τους εκτυπωτες για να σε βαλουν στο τριπακι και μετα για να κανεις πιο σοβαρη δουλεια πρεπει να σκασεις αλλα τοσα για αναβαθμισεις! ή να παρεις εναν ακριβοτερο!

PLA στον am8 εκτυπώνω 55 πρώτα layer και μετά το 10 ο ρίχνω στους 50 για pla spectrum

PLA +spectrum θέλει 60 και 55 αντίστοιχα

Βέβαια σε όλα αυτά εξαρτάτε και από την θερμοκρασία χώρου και μην έχει τίποτα ρεύματα αέρα που κτυπαει τον εκτυπωτή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, pcos είπε

ναι, μαλλον δεν ειχα σωστες θερμοκρασιες. λογω γιαλιου θελει καποιους βαθμους πανω απο 60 για Pla. επισης δοκιμασα και τα raft kai brim που εχει το κουρα.

λιγο τραλαιπωρια να τα ξεκολισω μετα απτο μοντελο αλλα ειναι εγγυηση νομιζω. εχω πολλα ακομα να μαθω.

τελαυταιο μαθημα: πουλανε σε πολυ χαμηλες τιμες πλεον τους εκτυπωτες για να σε βαλουν στο τριπακι και μετα για να κανεις πιο σοβαρη δουλεια πρεπει να σκασεις αλλα τοσα για αναβαθμισεις! ή να παρεις εναν ακριβοτερο!

Το pla κολλαει κ χωρις θερμοκρασια στο bed, βεβαια εξαρταται και την εταιρια. Αν δεν μπορουσες να το ξεκολλήσεις ανεβασε το Ζ μισο χιλιοστο και δοκιμασε, διαφορετικα καντο μεσα απο το Cura, καπου πρεπει να εχει την επιλογη  offset global Z  καπως ετσι. 

Για το δευτερο που λες θα διαφωνήσω, εγω οπως εχω πει εχω εναν Anet A2 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με κατι ψευτοαναβαθμισεις...

 

Εδω ενα παραδειγμα τελευταιας μου εκτυπωσης.  

 

Ναι, το Ν και το S δε βγηκαν καλα αλλα διορθωνεται μεσα απο το προγραμμα,οπως κ η εναρξη της κοκκινης γραμμης

 

ΥΓ. Μην απογοητευεσαι....να ασχοληθεις χρειαζεται και να μαθεις καλα το προγραμμα με το οποιο εκτυπωνεις

DOC 1 (1)_W.jpg

DOC 1 (2)_W.jpg

Στις 31/3/2019 στις 10:24 ΜΜ, ermis2018gr είπε

Εχει κανείς εμπειρία απο κάποιον "αθόρυβο" εκτυπωτή?  Χωρίς να αλλάξω drivers μητρικές κλπ. Υπάρχει κάτι ? Γενικά εχω δοκιμάσει και Creality και Wanhao. Απλά καταλαβαίνω οτι σε αυτούς πρέπει να βάλω χέρι για να γίνει πιο αθόρυβος.

Εχεις δοκιμασει αυτα ? Δοκιμασε τα, δεν εχεις να χασεις κατι, ειναι και φτηνα και απο Ελλαδα. Το μονο που θα ακουγεται μετα θα ειναι η φανα της κεφαλης .

shock absorber.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επιλεξε EU Priority Line και "λογικα" δε θα περασει τελωνειο. (προσωπικα δεν το εμπιστευομαι)

αλλιως βαζεις expedited και επιλεγεις tariff insurance (πληρωνεις κατι εξτρα αλλα εισαι ησυχος). τοτε θα στα επιστρεψουν πισω οταν πληρωσεις τελωνειο.

το τελωνειο θα βγει πανω απο 50ε περιπου

αν παρεις απο τομτοπ γερμανιας δεν ανακατευεσαι με τελωνεια :)

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karaLRS είπε

αν πάρω από banggood ξέρει κανείς τι επιλέγω;

ενδιαφέρομαι για τον creality ender 3 (180€) . ή άλλη επιλογή είναι tronxy x3 στα 140€ από tom top.

Screenshot_2.jpg

ΠΑΝΤΑ βαζω priority line και ποτε δεν χρεωθηκα τελωνειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε καταλαβαινω γιατι δε παραγγελνεις απο ευρωπαικη αποθηκη ???

προχτες ενας πληρωσε για το  priority που του ελεγε ενας φιλος οτι ντε και καλα δε πληρωνει

για τον ποιο να παρεις.....με 180 ευρω μη περιμενεις θαυματα αλλα εναν για ξεκινημα και με λιγη καλη διαθεση μπορει να χαλασεις και αλλα τοσα για να τον αναβαθμισεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2019 στις 11:55 ΠΜ, karaLRS είπε

αν πάρω από banggood ξέρει κανείς τι επιλέγω;

ενδιαφέρομαι για τον creality ender 3 (180€) . ή άλλη επιλογή είναι tronxy x3 στα 140€ από tom top.

Screenshot_2.jpg

 

european Railway. δεν περνάει τελωνείο. απλά καθυστερεί .χοντρικά 2 μήνες. Πρώτα συνήθως πηγαίνει Γερμάνια μετά έρχεται Ελλάδα με κουριερ

και ένα timelapse τον tornado μου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οτιδήποτε ξεκινάει από χώρα εκτός ΕΕ έχει ρίσκο σίγουρος θα είναι κάποιος μόνο με την έξτρα εγγύηση που πληρώνεις ότι αν κάτσει τελωνείο θα στο πληρώσουν αυτοί αλλά και αυτό, πρώτα πληρώνεις εσύ και μετά στέλνεις αποδείξεις και μετά από κάνα μήνα αν είσαι τυχερός σου πιστωνουν τα λεφτά αφού σου βγάλουν την ψυχή μήπως θέλεις να στα δώσουν σε πόντους στη σελίδα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2019 στις 10:04 ΠΜ, pcos είπε

δεν εχει κανεναν ΑΝΕΤ, γιατι αραγες? 😛

ο ανετ θελει πολυ δουλεια. αλλα εαν τον στρωσεις βγαζει καλα πριντ. αλλα πλεον εχουν πεσει τοσο πολυ οι τιμες σε καλους εκτυπωτες που δεν αξιζει το ακρυλικο πλαισιο και η μουφο πλακετα του ανετ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι οι αλλοι φτηνοι εχουν καλες μητρικες ???? ολες φτηνες ειναι και αν θελεις κατι καλο πρεπει να φορτωσεις για drivers η καμμια ετοιμη πχ μια duet...

οι 2130 ειναι στο 10αρικο πχ αν παρεις 4 παει το 40αρι..που θα τους βαλεις ? σε ramps + arduino  εφτασες το 100ρικο με κατι μεταφορικα  οσο κανει

και η duet wifi ετοιμη με  2660 drivers....  οσοι εχετε ορεξη διαβαστε λιγο...δεν ειναι το τι φτιαχνει αλλα το σκεπτικο   https://www.instructables.com/id/An-Almost-Reliable-High-Precision-3D-Printer-Son-o/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, giler84 είπε

ο ανετ θελει πολυ δουλεια. αλλα εαν τον στρωσεις βγαζει καλα πριντ. αλλα πλεον εχουν πεσει τοσο πολυ οι τιμες σε καλους εκτυπωτες που δεν αξιζει το ακρυλικο πλαισιο και η μουφο πλακετα του ανετ.

Τι διαφορα περιμενεις αλλαζοντας μονο μητρικη ?στο 95% τον περιπτωσεων δεν προκειτε να δεις διαφορα απο την αλλαγη μητρικης , ακομα και σε 32bit μητρικη να πας διαφορες θα δεις μονο υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις που σαν "home" user σπανια θα δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Τι διαφορα περιμενεις αλλαζοντας μονο μητρικη ?στο 95% τον περιπτωσεων δεν προκειτε να δεις διαφορα απο την αλλαγη μητρικης , ακομα και σε 32bit μητρικη να πας διαφορες θα δεις μονο υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις που σαν "home" user σπανια θα δεις

και μόνο ο θόρυβος από τα στεπερ αρκεί.... μου έκαψε ένα πσ η μουφο πλακέτα του γιατί έκανε διαρροή από το μοσφετ του στο usb. όποτε χάσαμε μητρική έτσι,

εχω μια καινούργια στο συρτάρι εάν ενδιαφέρεται κάνεις 🤣

σε MKS - L + ΤΜC2208 έχω δει μεγάλη διαφορά...

Τον Α8 τον είχα κάνει AM8 μιας και το ακρυλικό πλαίσιο πολυ γρήγορα παρουσίασε ρωγμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου εκαψε μεσω usb μητρικη,τοτε μαλλον μουφα η μητρικη σου ηταν,γιατι δεν ειχε ασφαλεια στα usb.

Εγω παντως με τον tarantula μια χαρα αποτελεσμα εχω και δεν εχω ριξει αλλα τοσα λεφτα πανω.Καθολου δεν εχω ριξει βασικα.

Οποιος θελει ποιοτητα εκτυπωτη 1000$ στα 150$,τοτε μαλλον κατι κανει λαθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...