Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τυπώσει μερικά lithophanes και θέλω να βάλω μερικά σε ένα τραπέζι και να τα φωτίσω από πίσω. Έχει βρει κανένας κάποιο διακριτικό τρόπο για να το κάνει;

Πήγα σε ένα μαγαζί με ηλεκτρικά αλλά ο μόνος τρόπος που μου προτείνει είναι με ενα κανονικό μεγάλο σποτάκι (σαν αυτά που θα είχες στην κουζίνα π.χ), αλλά δεν είναι και το πιο μικρό πράγμα για να μπει πίσω από το lithophane, καθώς κάποια από αυτά μπορεί να είναι σχετικά μικρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, DJ_Duker είπε

Έχω τυπώσει μερικά lithophanes και θέλω να βάλω μερικά σε ένα τραπέζι και να τα φωτίσω από πίσω. Έχει βρει κανένας κάποιο διακριτικό τρόπο για να το κάνει;

Πήγα σε ένα μαγαζί με ηλεκτρικά αλλά ο μόνος τρόπος που μου προτείνει είναι με ενα κανονικό μεγάλο σποτάκι (σαν αυτά που θα είχες στην κουζίνα π.χ), αλλά δεν είναι και το πιο μικρό πράγμα για να μπει πίσω από το lithophane, καθώς κάποια από αυτά μπορεί να είναι σχετικά μικρά.

Δοκίμασες μήπως led strip; με ένα diffuser (ακόμα κι εκτυπωμένο) νομίζω θα είχες καλό αποτέλεσμα γιατί μπορείς να τονίσεις ότι θέλεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2019 στις 12:16 ΜΜ, DJ_Duker είπε

Έχω τυπώσει μερικά lithophanes και θέλω να βάλω μερικά σε ένα τραπέζι και να τα φωτίσω από πίσω. Έχει βρει κανένας κάποιο διακριτικό τρόπο για να το κάνει;

Πήγα σε ένα μαγαζί με ηλεκτρικά αλλά ο μόνος τρόπος που μου προτείνει είναι με ενα κανονικό μεγάλο σποτάκι (σαν αυτά που θα είχες στην κουζίνα π.χ), αλλά δεν είναι και το πιο μικρό πράγμα για να μπει πίσω από το lithophane, καθώς κάποια από αυτά μπορεί να είναι σχετικά μικρά.

Τι ακριβώς εχεις τυπωσει? Σε διάσταση. Πως θελεις να φαίνονται? Δώσε κάποιες πληροφορίες ώστε να μπορέσω να σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1369692185_IMG_0004(1).jpg.ed0c2c31098b7f4a100b4c8640cf5db8.jpg

Τέταρτο στη σειρά 3D print (τα πρώτα 2 ήταν lithophanes και ένα αποτυχημένο vase mode :D) και πρώτη απόπειρα βαψίματος.

Δεν έτριψα δεν έβαλα filler primer απλά το χρώμα που βλέπετε.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον @alienrba για την βοήθειά του στο να πάρω έναν καλό 3d printer και τις συμβουλές που μου έδωσε στα πρώτα μου βήματα.

 

Επεξ/σία από WizeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, WizeMan είπε

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον @alienrba για την βοήθειά του στο να πάρω έναν καλό 3d printer και τις συμβουλές που μου έδωσε στα πρώτα μου βήματα.

Είναι μεγάλη η χαρά να βλέπεις τόση πρόοδο από μόλις 1-2 συμβουλές! Ελπίζω να δώσεις κι εσύ τη γνώση σου, όταν χρειαστεί! Να εκτυπώνετε και να το χαίρεστε...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλους τους τρισδιάστατους!

Θέλω να πάρω ένα μικρό οικιακό εκτυπωτή για χόμπυ με κύριους στόχους να είναι χαμηλού κόστους και να μην θέλει άπειρες ρυθμίσεις.

Βλέπω αυτόν εδώ https://www.skroutz.gr/s/12729093/Wanhao-Duplicator-i3-Mini.html και η τιμή του είναι ελκυστική στα 153+ΦΠΑ (μπορώ να κόψω τιμολόγιο). Το 10Χ10Χ10 δεν με πολυπειράζει, δεν ξέρω όμως εάν η έλλειψη θερμαινόμενης επιφάνειας είναι τόσο πρόβλημα στην ποιότητα εκτύπωσης.

Η άλλη λύση είναι αυτός https://www.skroutz.gr/s/14863542/Creality3D-Ender-3.html στα 193+ΦΠΑ. Έχει τη διπλάσια επιφάνεια και θερμαινόμενης επιφάνεια οπότε σίγουρα η διαφορά είναι δικαιολογημένη, αλλά το budget μου είναι λίγο στριμωγμένο.

Η ερώτηση μου είναι εάν θα την παλέψω με τον πρώτο χωρίς θερμαινόμενη επιφάνεια ή θα μου βγαίνουν χάλια οι εκτυπώσεις?

Άλλη ερώτηση ποιός από τους δύο θα απαιτεί τις λιγότερες ρυθμίσεις? Άλλη καλή πρόταση στα 150ευρώ+ΦΠΑ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, hobbyman είπε

Χαιρετώ όλους τους τρισδιάστατους!

Θέλω να πάρω ένα μικρό οικιακό εκτυπωτή για χόμπυ με κύριους στόχους να είναι χαμηλού κόστους και να μην θέλει άπειρες ρυθμίσεις.

Βλέπω αυτόν εδώ https://www.skroutz.gr/s/12729093/Wanhao-Duplicator-i3-Mini.html και η τιμή του είναι ελκυστική στα 153+ΦΠΑ (μπορώ να κόψω τιμολόγιο). Το 10Χ10Χ10 δεν με πολυπειράζει, δεν ξέρω όμως εάν η έλλειψη θερμαινόμενης επιφάνειας είναι τόσο πρόβλημα στην ποιότητα εκτύπωσης.

Η άλλη λύση είναι αυτός https://www.skroutz.gr/s/14863542/Creality3D-Ender-3.html στα 193+ΦΠΑ. Έχει τη διπλάσια επιφάνεια και θερμαινόμενης επιφάνεια οπότε σίγουρα η διαφορά είναι δικαιολογημένη, αλλά το budget μου είναι λίγο στριμωγμένο.

Η ερώτηση μου είναι εάν θα την παλέψω με τον πρώτο χωρίς θερμαινόμενη επιφάνεια ή θα μου βγαίνουν χάλια οι εκτυπώσεις?

Άλλη ερώτηση ποιός από τους δύο θα απαιτεί τις λιγότερες ρυθμίσεις? Άλλη καλή πρόταση στα 150ευρώ+ΦΠΑ?

απ' ότι καταλαβα θέλεις απο ελλάδα για να κόψεις τιμολόγιο, αλλα αν ρίξεις μια ματια σε κινεζομάγαζα (banggood, gearbest κτλ) θα τους βρεις ενα σεβαστό ποσό πιο κάτω απο την καθαρή αξία που θέλεις να δώσεις. Σκέψου το. Στα δικά σου τώρα, καλό είναι να έχει θερμαινόμενο τραπέζι για να σε βοηθήσει με την προσφυση και με το τελικό αποτέλεσμα της βάσης, αλλά δεν είναι απαραίτητο, και οι δύο θέλουν τις ίδιες ρυθμίσεις (απλα για να εκτυπώσεις και όχι για να αλλάξεις το firmware) και ειναι οι ελάχιστες που απαιτούνται, δηλαδή 

  • ταχυτητα εκτύπωσης
  • θερμοκρασία extruder
  • θερμοκρασία τραπεζιού (where applicable)
  • ύψος layer
  • αριθμός εξωτερικών στρώσεων
  • ποσοστό γεμίσματος (και έχει κι άλλα)

αυτα τα βάζεις μία φορά στο πρόγραμμα σου (ανα υλικό συνήθως, και λέω συνήθως γιατί προσωπικά έχω διαφορετικές ρυθμίσεις για ιδιο υλικό απο διαφορετικές εταιρίες και διαφορετικές ρυθμίσεις για ίδιο υλικό της ίδιας εταιρίας, διαφορετικού χρώματος, αλλά δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο τουλάχιστον στην αρχή). Μετά το μέγεθος μετράει, το μεγάλο εκτυπώνει μικρά κομμάτια, το μικρό δεν εκτυπώνει μεγάλα. όλα είναι θέμα απαιτήσεων και προσδοκιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους. Μόλις απέκτησα (ελαφρώς μεταχηρισμενο) τον  geeetech prusa i3 pro , έχω όμως ένα θέμα, ενώ είναι όλα μια χαρά το μοτέρ της πλάκας δεν βλέπει την εντολή ώστε να πάει εμπρός . Ανεβαζω και φώτο για να καταλάβετε. Ευχαριστώ 

i3XAxis.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, fousekos είπε

καλησπέρα σε όλους. Μόλις απέκτησα (ελαφρώς μεταχηρισμενο) τον  geeetech prusa i3 pro , έχω όμως ένα θέμα, ενώ είναι όλα μια χαρά το μοτέρ της πλάκας δεν βλέπει την εντολή ώστε να πάει εμπρός . Ανεβαζω και φώτο για να καταλάβετε. Ευχαριστώ 

i3XAxis.jpg

τι εννοείς με το "το μοτερ της πλακετας δεν βλέπει την εντολή";;; πως το συμπέρανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, alienrba είπε

τι εννοείς με το "το μοτερ της πλακετας δεν βλέπει την εντολή";;; πως το συμπέρανες;

έχω μπει και με το easy print και με 3d repetier-host και όταν πάω control όλες οι λειτουργίες είναι οκ , εκτός από αυτήν που δειχνω στην φώτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, fousekos είπε

καλησπέρα σε όλους. Μόλις απέκτησα (ελαφρώς μεταχηρισμενο) τον  geeetech prusa i3 pro , έχω όμως ένα θέμα, ενώ είναι όλα μια χαρά το μοτέρ της πλάκας δεν βλέπει την εντολή ώστε να πάει εμπρός . Ανεβαζω και φώτο για να καταλάβετε. Ευχαριστώ 

i3XAxis.jpg

αρχικα σιγουρεψου οτι ειναι συνδεμενο σωστα (ελεξγε και πανω στο μοτερ αλλα και στην μητρικη οτι παταει καλα το καλωδιο

αν ειναι κανονικα συνδεμενο και παλι δεν περνει εντολη ,τοτε παιζουν 2 περιπτωσεις ,ειτε καικε το μοτερ ειτε το stepper driver της μητρικη

για να δεις τι παιζει βαλε το μοτερ το Υ στο X Και δωσε εντολη , αν κουνηθει μαλλον φταει η πλακετα, αν δεν κουνηθει το μοτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...