Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Καταρχάς τα κλιψακια τα πέταξα γιατί μου κάνανε χειρότερη ζημιά,από την στιγμη που έβαλα διπλής όψεως και το κόλλησα πάνω στο κρεββάτι το τζαμι,έχουν φτιάξει πολλά αλλά προβλήματα που ειχα.

Το retraction δεν έχει καμία σχέση με το ότι το κρεββάτι στο κέντρο έχει ένα μικρό βάθος,και ένα τελευταίο έχω σταματήσει για πολλούς λόγους να δουλεύω το cura και πλέον μόνο με s3d.

Απλά ρώτησα αν υπάρχει κάποιος τρόπος να φέρω το κέντρο πάλι στα ίσα του.

Και για να προλάβω γενικά πριν κάνει κάποιος την προτάσεις,δεν έχω σκοπό να βάλω bltouch ή να αλλάξω τον λογισμικό του εκτυπωτή.

Παρε καθρέφτη που δεν κάνει κοιλια. Αλλιώς αλλαξε bed. Το retraction σε αυτα τα μηχανήματα εκει δουλεύει. Εαν δεν θες να αλλάξεις bed και να βάλεις autolevelling. Μην τυπώνεις στο κέντρο... Άλλη λύση δεν βλέπω.Καποια ender3 εβγαλαν θεμα με το bed.

Τι ζημια σου εκαναν τα κλιψακια?

Επεξ/σία από giler84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, giler84 είπε

Παρε καθρέφτη που δεν κάνει κοιλια. Αλλιώς αλλαξε bed. Το retraction σε αυτα τα μηχανήματα εκει δουλεύει. Εαν δεν θες να αλλάξεις bed και να βάλεις autolevelling. Μην τυπώνεις στο κέντρο... Άλλη λύση δεν βλέπω.Καποια ender3 εβγαλαν θεμα με το bed.

Τι ζημια σου εκαναν τα κλιψακια?

Με τα κλιψακια άλλαξα 3 τζάμια γιατί από την θερμοκρασία έκανε το τζαμί να κάνει κοιλιά προς τα έξω και όταν το επερνα χαμπάρι ήταν αργά γιατί άλλαζα και nozzle μετά,είχα πολλές φορές layer swift γιατί κάπου ψιλό κουνιόταν το τζαμι.

Επειδή ήταν με κλιψακια δεν πατούσε εντελώς το τζαμί με αποτέλεσμα να μην θερμαίνεται σωστά η επιφάνεια του τζαμιού.

Κοίτα στο κέντρο εκτυπώνω κανονικά αλλά λόγο ότι η μία γωνια την έχω σηκώσει λιγοοοοο ποιο πάνω ώστε να ισορροπήσει το κέντρο,δεν θα μπορώ να βάλω κάτι μέχρι σε αυτή την γωνία γιατί είναι κοντά στο κρεβάτι το nozzle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Drake27 είπε

Καταρχάς τα κλιψακια τα πέταξα γιατί μου κάνανε χειρότερη ζημιά,από την στιγμη που έβαλα διπλής όψεως και το κόλλησα πάνω στο κρεββάτι το τζαμι,έχουν φτιάξει πολλά αλλά προβλήματα που ειχα

Απλά ρώτησα αν υπάρχει κάποιος τρόπος να φέρω το κέντρο πάλι στα ίσα του.

Και για να προλάβω γενικά πριν κάνει κάποιος την προτάσεις,δεν έχω σκοπό να βάλω bltouch ή να αλλάξω τον λογισμικό του εκτυπωτή.

Η διπλής όψεως έχει τόσο καλή θερμοαγωγιμότητα; Και είναι και σταθερή για τα καλιμπραρίσματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alienrba είπε

Η διπλής όψεως έχει τόσο καλή θερμοαγωγιμότητα; Και είναι και σταθερή για τα καλιμπραρίσματα;

Όχι όλες,εγώ πήρα μια συγκεκριμένη που είναι για υψηλές θερμοκρασίες,η οποία την πήρα 5€,μια που την έβαλα και μια που το τζαμί έμεινε απάνω,και μεταφέρει μια χαρά την θερμότητα στο τζάμι.

Από τότε δεν έχω κανένα θέμα από τα παραπάνω που ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update:Τελικα το βρήκα το πρόβλημα ποιο ήταν,επειδή το κρεβάτι κάνει λίγο κοιλίτσα στο κέντρο,όταν κόλλησα το τζαμί έβαλα και ταινία στο κέντρο με αποτέλεσμα να τραβάει και το τζαμί προς τα μέσα,το ξεκολλησα,του έβαλα ταινία περιμετρικά,το έκανα relevel και το αποτέλεσμα του test ήταν απλά τέλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου τελειωσα καποιες μετατροπες στο dbot  εκανα και ενα βαζο με διαφανες petg  με simplify3d (θα δοκιμασω και με cura)...ξεχασα βεβαια να τσεκαρω οχι top layers αλλα δε πειραζει σημασια εχει το αποτελεσμα

IMG_5339.JPG

IMG_5340.JPG

IMG_5341.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2019 στις 10:26 ΠΜ, alienrba είπε

Από μηχανικής απόψεως δεν κερδίζεις κάτι με retraction πάνω από 2-3mm (ίσως και να χάνεις) και αυξάνεις τον κίνδυνο το ρευστό νήμα να στερεοποιηθεί μέσα στο σχετικά ψυχρό περιβάλλον της ψήκτρας του heater break με άσχημα αποτελέσματα...

Σε bowden τέτοιου τύπου μετά από άπειρα τεστ βρήκα οτι retraction πάνω απο 5.5mm δουλεύει πολύ καλά. Και τα περισσότερα official προφιλ τοσο δινουν. Σε direct νομίζω 2mm είναι καλά. (και πάλι μέσα από πολλά τεστ). Τώρα κάθε εκτυπωτής έχει τα δικά του τερτίπια  όποτε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, giler84 είπε

Σε bowden τέτοιου τύπου μετά από άπειρα τεστ βρήκα οτι retraction πάνω απο 5.5mm δουλεύει πολύ καλά. Και τα περισσότερα official προφιλ τοσο δινουν. Σε direct νομίζω 2mm είναι καλά. (και πάλι μέσα από πολλά τεστ). Τώρα κάθε εκτυπωτής έχει τα δικά του τερτίπια  όποτε... 

εχω 5 bowden και 2 direct. Στους direct μεχρι 1mm βαζω για να μη δημιουργεί σπηλαίωση (και σε e3d official και σε mk8, mk10, σε όλα τα setup που έχω δοκιμάσει).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2019 στις 8:51 ΜΜ, alienrba είπε

για αρχή άλλαξε το layer heigh σε 0,16mm ή 0,20mm και first layer height 115%. Μετά βάλε τις ταχύτητες 35mm/sec για την περίμετρο και το γέμισμα και τα υπόλοιπα στο 90%. περιμέτρους βάλε 2 και βλέπεις, και top- bottom solid layers βαλε 2-3 (για πιο γρήγορα). Στο extrusion width βάλτα όλα 0 για να είναι αυτόματα. Filament diameter βάλε 1,75 και όχι 3 που έχεις. και τέλος nozzle diameter είναι 0,4mm και όχι 0,5 (αυτό τσέκαρε το εσύ). για ότι άλλο θες είμαστε εδώ, δοκιμάζεις και λές

καλησπέρα η ταχύτητα του νήματος πως είναι στα αγγλικά στον slic3r?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sto direct e3d totan aero και απλο ουτε1mm δε βαζω ...συνηθως ειμαι 0.8-0.9 αντε 1mm το πολυ

τωρα θα δοκιμασω οταν τελειωσω με εναν αλλο πριντερ και bmg direct me e3d hotend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Dantε είπε

Γιατι βαζεις ομως ταινια κατω απο το τζαμι?Δε χρειαζεται.

Και πως θα το κρατήσω σταθερό μιας και ήθελα να βγάλω τα κλιπς που το κρατάνε?!

Με την διπλής όψεως απλά δεν κάνει κιχ το τζαμί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...