Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

εννοειται οτι τα γουστα διαφερουν..... κοιταζω ομως οτι τα υπαρχοντα πλαισια εχουν θεματα και προσπαθουν με διαφορες εκτυπωσεις να

 

το ενισχυουν

Ούτε το am8 θέλει προσθήκες για σταθερότητα αλλά ούτε το άλλο,

 

Προσθήκες θέλει το μαμά γιατι το plexi έχει αρκετή ελαστικότητα και φαίνεται όταν εκτυπώνεις σε μεγάλες ταχύτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονος τροπος του λεγειν....σε ενα γνωστο αλλουμινα πηγα και εκανε 3 λεπτα και τα εκοψε με ακριβεια χιλιοστου

 

3 κομματια του μισου μετρου χρειαζονται και αρκετες βιδες με τετραγωνα παξιμαδια κατα προτιμηση λεπτα σε παχος η ειδικα παξιμαδια

 

για τη περιπτωση....η συναρμολογηση μπορω να πω οτι πηγε σιγα σιγα για να μην κανω μπρος πισω αλλα το τελικο αποτελεσμα ειναι 

 

πολυ καλο στιβαρο.....στα λουκια θα κρυφτουν αρκετα καλωδια και αλλα με αλυσιδα η καναλακι...και ενα απο τα κυριωτερα που μου

 

αρεσε ηταν η μεταφορα της οθονης κατω και μπροστα....περιμενω ενα διακοπτη on off και βολτομετρο αμπερομετρο να μπει κατω

 

απο το τροφοδοτικο 

 

ανεμιστηρες ειχα πολλους οποτε εναν θα βαλω κατω απο το board και αν δω οτι δεν αντεχει στη καταπονηση πολλων ωρων το

 

τροφοδοτικο θα παω σε ενα 30Α η 25Α .....με ανεμιστηρα........καποια στιγμη θα κανω αναφορα ενα ενα για το κοστος


Ούτε το am8 θέλει προσθήκες για σταθερότητα αλλά ούτε το άλλο,

Προσθήκες θέλει το μαμά γιατι το plexi έχει αρκετή ελαστικότητα και φαίνεται όταν εκτυπώνεις σε μεγάλες ταχύτητες

 οντως υπαρχουν διαφορες εκδοχες ,εγω δεν τι;ς γνωριζω ολες αλλα για το θεμα ταχυτητας που αναφερεις συζητειται πολυ για την

 

αντοχη του πλαισιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με της τιμές που εχουν τα τροφοδοτικα ακόμα και Ελλάδα είναι must πιστεύω βρήκες τροφοδοτικό με 25 σε τοπικά καταστήματα αλλά και στο skroutz.gr, ειδικά αν κάποιος εκτυπώνει abs χρειάζεται γιατί το μανισιο και ζεσταίνεται αλλά δουλεύει συνέχεια και στα όρια στα group του Facebook έχει πολλές αναφορές ότι λόγο οριακό τροφοδοτικόυ δεν καταφέρνουν να έχουν στα θέση και συνεχόμενη θερμοκρασία στο κρεβάτι και σε αρκετούς λύθηκε με μεγαλύτερο τροφοδοτικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με της τιμές που εχουν τα τροφοδοτικα ακόμα και Ελλάδα είναι must πιστεύω βρήκες τροφοδοτικό με 25 σε τοπικά καταστήματα αλλά και στο skroutz.gr, ειδικά αν κάποιος εκτυπώνει abs χρειάζεται γιατί το μανισιο και ζεσταίνεται αλλά δουλεύει συνέχεια και στα όρια στα group του Facebook έχει πολλές αναφορές ότι λόγο οριακό τροφοδοτικόυ δεν καταφέρνουν να έχουν στα θέση και συνεχόμενη θερμοκρασία στο κρεβάτι και σε αρκετούς λύθηκε με μεγαλύτερο τροφοδοτικό

+1

Και επειδή είναι κινέζικα και το καθε ένα διαφέρει, να πω ότι το δικό μου, ρυθμισμένο στα 12.07v όταν κάνω pre-hear για PLA 193 μύτη, 55 κρεβάτι, η τάση του πέφτει στα 11.55. Και φαντάσου ότι η θέρμανση έχει μεγάλη διάρκεια, υπερ-αρκετή για το τροφοδοτικό να ρεγκιουλάρει την τάση... Και πάλι όμως δεν τα καταφέρνει. Απλά δεν είναι αρκετό. 

Ακόμα χειρότερη κατάσταση πρέπει να είναι και κατα την διάρκεια της εκτύπωσης καθώς εκεί τραβάνε μεγάλα στιγμιαία ρεύματα και οι κινητήρες. Η τάση στιγμιαία πρέπει να πηγαίνει για βρούβες...

Μόλις τελειώσω με τις βελτιώσεις του πλαισίου, θα αναλάβω το τροφοδοτικό....

 

Μέχρι τότε, ξεκίνησα μόλις την πρώτη μου 11ώρη (τόσο λέει το cura) εκτύπωση... το rear frame... για να δούμε!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

+1

Και επειδή είναι κινέζικα και το καθε ένα διαφέρει, να πω ότι το δικό μου, ρυθμισμένο στα 12.07v όταν κάνω pre-hear για PLA 193 μύτη, 55 κρεβάτι, η τάση του πέφτει στα 11.55. Και φαντάσου ότι η θέρμανση έχει μεγάλη διάρκεια, υπερ-αρκετή για το τροφοδοτικό να ρεγκιουλάρει την τάση... Και πάλι όμως δεν τα καταφέρνει. Απλά δεν είναι αρκετό.

Ακόμα χειρότερη κατάσταση πρέπει να είναι και κατα την διάρκεια της εκτύπωσης καθώς εκεί τραβάνε μεγάλα στιγμιαία ρεύματα και οι κινητήρες. Η τάση στιγμιαία πρέπει να πηγαίνει για βρούβες...

Μόλις τελειώσω με τις βελτιώσεις του πλαισίου, θα αναλάβω το τροφοδοτικό....

 

Μέχρι τότε, ξεκίνησα μόλις την πρώτη μου 11ώρη (τόσο λέει το cura) εκτύπωση... το rear frame... για να δούμε!!!!!

Εγώ εκτυπώνω ψιλό πράγματα προς το παρών για δοκιμές στις ρυθμίσεις και να τελειώσει το μισό κιλό καρούλι που ήρθε με τον εκτυπωτή

 

Τι τροφοδοτικό που πήρα με 250 βαθμούς Hot end 100 hotbed ειναι στα 12,05 και εκεί αρχίζει και ακούγετε λίγο ο ανεμηστηρας του

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

250 Hot End, 100 Hotbed?? Τι τυπώνεις, ABS? Οι κονέκτορες δε σου έχουν κάνει θέμα ακόμα;

Δοκιμές έκανα για να δω τη συμπεριφορά του τροφοδοτικόυ

 

Εκείνη την ώρα είχα μέσα pla, όχι στους Connector δεν είδα θέμα έτσι και αλλιώς το άφησα να δουλέψει γύρω στα 10 λεπτά αφού έφτασαν στις θερμοκρασιες,έχω το λίγο παλιότερο τύπο μητρικής που hotbed και hotend είναι με αποσπομενους Connector πάνω στη μητρική, περιμένω βέβαια Xt60 Connector για να κολλήσω επάνω στη μητρική με καλώδιο και να βγάλω τους πράσινους που έχει (στα χαρτιά τέτοιου τύπου κουμπωτα έχουν μέγιστο φορτίο έως 12amp, τα δουλεύουμε στους πίνακες ανελκυστήρων και τα ξέρω)

Βέβαια έχω ένα ανεμηστηρα να βαράει την μητρική μόνιμα και είδα αρκετή διαφορά ειδικά στα ψυκτρακια που έχει

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μέχρι τότε, ξεκίνησα μόλις την πρώτη μου 11ώρη (τόσο λέει το cura) εκτύπωση... το rear frame... για να δούμε!!!!!

 

Την πάτησα σα χαζός. Κατέβηκα να δω μετά 3 ώρες και βρήκα οτι απο ένα σημείο και μετά η εκτύπωση είχε μεταφερθεί λίγο παραπάνω. Εφαγα τα λυσιακά μου να δω τι συμβαίνει. Τελικά ανακάλυψα την μια πεταλούδα απο τις βίδες του κρεβατιού να εχει πέσει. Φαίνεται ήταν χαλαρή και λυνόταν απο τους κραδασμούς. Οταν έφτασε στο τέλος της βίδας, άρχισε να βρίσκει στις ροδέλες των αξόνων του Y άξονα. Και εκεί φαίνεται ότι "πήδηξε" δόντια....

 

Αντε πάλι απο την αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Την πάτησα σα χαζός. Κατέβηκα να δω μετά 3 ώρες και βρήκα οτι απο ένα σημείο και μετά η εκτύπωση είχε μεταφερθεί λίγο παραπάνω. Εφαγα τα λυσιακά μου να δω τι συμβαίνει. Τελικά ανακάλυψα την μια πεταλούδα απο τις βίδες του κρεβατιού να εχει πέσει. Φαίνεται ήταν χαλαρή και λυνόταν απο τους κραδασμούς. Οταν έφτασε στο τέλος της βίδας, άρχισε να βρίσκει στις ροδέλες των αξόνων του Y άξονα. Και εκεί φαίνεται ότι "πήδηξε" δόντια....

 

Αντε πάλι απο την αρχή...

Αυτο με τα παξιμάδια το παρατήρησα και εγώ παρόλο που τα σφυγγω αρκετά φεύγουν και σε μικρές εκτυπώσεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλευρά του εδράνου που μου βγαίνει χάλια με τις διάφορες πατέντες για να κολλήσει υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί;

 

post-206817-0-80025500-1499277394_thumb.jpg

 

Και αυτό το wobble είναι μειονέκτημα του εκτυπωτή γενικώς ή να ψαχτώ;

 

post-206817-0-12155700-1499277508_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις πεταλούδες τις έχω αφαιρέσει τελείως, γιατί βαριόμουν το λύσε δέσε κάθε φορά που έκανα leveling, και παρόλα αυτά οι εκτυπώσεις μου βγαίνουν μια χαρά....

Κάτι άλλο θα φταίει παιδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τις πεταλούδες τις έχω αφαιρέσει τελείως, γιατί βαριόμουν το λύσε δέσε κάθε φορά που έκανα leveling, και παρόλα αυτά οι εκτυπώσεις μου βγαίνουν μια χαρά....

Κάτι άλλο θα φταίει παιδιά...

Εγώ ευτυχώς δεν είχα θέμα να μου χαλάει εκτύπωση, αλλά παρόλο που τα εσφυγγα κάθε φορά τα έβρισκα χύμα πεσμένα

 

 

Από χθες το βράδυ πάλευα να κάνω leveling το bed αλλά δεν μου καθόταν με τίποτα, τελικά ο ένοχος ήταν κλωτσημενο πάσο σε 1 από της 4 βίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το ότι σου φεύγουν κατά την εκτύπωση μάλλον σημαίνει ότι κάτι σου δημιουργεί κραδασμούς, όχι ομαλή κίνηση

Και μάλλον αυτή είναι η αιτία των κακών εκτυπώσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα διαπιστωσα μια ζημια που εκανα με το τεντωμα του ιμαντα του χ αξονα

 

η πιεση πεφτει στη καθετη βιδα του ζ αξονα και με το τεντωμα στραβωσε λιγο η βιδα ητοι ειναι για πεταμα

 

οποτε ο τεντωτηρας που υπαρχει στο thingiverse ειναι βασικος γιατι ριχνει το βαρος στις καθετες ραβδους στηριξης και οχι στη βιδα

 

αυταααααααααααα   οσο γερναμε μαθαινουμε

https://www.thingiverse.com/thing:2337449  αυτη μου αρεσει αλλα εχει και τα κλασσικα

 

https://www.thingiverse.com/thing:1683070/#remixes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...