Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/2/2020 στις 10:23 ΜΜ, The_Sheep είπε

Ναι, το είχα στο random 🙃.

Μάλλον αυτό είναι ,thanks

04-02-2020

Τελικα αυτο ηταν , ειχα στο random το z steam

Παρηγγειλα ενα wood filament να δοκιμασω να εκτυπωσω στον i3 mega s

Βλεπω οτι πολλοι λενε να χρησιμοπιεις μεγαλυτερο nozzle απο 0.4 , αλλοι λενε οτι ειναι οκ και αυτο

Σκεφτομαι να δοκιμασω ετσι οπως ειναι και αν τυχον εχω προβλημα , το αλλαζω μετα.

Επισης διαβασα οτι πρεπει να μειωσω το retraction speed ?

Εχετε καμια συμβουλη;

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά θα "φαγωθεί" γρηγορότερα η μύτη εκτός και αν έχεις "ατσάλινη".

 

2 ώρες πριν, panosz750 είπε

Καλησπέρα με ενδιαφερει η 3d εκτυπωση καθαρα για hobbiστικους λογους. 

ψαχνοντας κατεληξα για αρχη να παρω τον ender3. 

ειναι καλός για αρχη? προτεινετε κατι αλλο?

επίσης υπαρχει κανενας καλος μπουσουλας απο που και τι να ξεκινησω να διαβαζω σε σχεση με τα προγραμματα τις εκτυπωσεις κτλ?

Ευχαριστω εκ των προτερων 

Τέλειος printer μιας και υπάρχουν και άπειρα tutorials για αυτόν.

Θα σε συμβούλευα να δεις τα σχετικά  videos από τα 2 παρακάτω κανάλια. 

Teaching Tech

CHEP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

HELP!!!!εβαλα bltouch (μαιμου) στον ender 3 . βαζω να τυπωσω ενα τετραγωνο για τεστ , κανει το bed level και τυπωνω  , στην αριστερη μερια "κολαει" μια χαρα στο τζαμι που εχω βαλει για bed αλλα στη δεξια "φευγει" τι κανω λαθος ?παω για αρχη να πλυνω το τζαμι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε όλους. Έχω εκτυπώσει αρκετά αντικείμενα,αλλά εχτές μου συνέβη κάτι περίεργο και χρειάζομαι την βοήθεια σας. Όπως θα δείτε στις φώτο, ο CURA δεν βλέπει το ένα αντικείμενο όπως πρέπει μήπως ξέρετε κάτι? να θυμίσω ότι έχω τον Geeetech i3 proB και σαν σχεδιαστικό έχω το turbocad 21. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. ( και κάτι ψιλό άσχετο :) ξέρετε πως φαίνεται η υπογραφή σε κάθε ανάρτηση? ) .

Καταγραφή 2.JPG

Καταγραφή 1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, fousekos είπε

καλησπερα σε όλους. Έχω εκτυπώσει αρκετά αντικείμενα,αλλά εχτές μου συνέβη κάτι περίεργο και χρειάζομαι την βοήθεια σας. Όπως θα δείτε στις φώτο, ο CURA δεν βλέπει το ένα αντικείμενο όπως πρέπει μήπως ξέρετε κάτι? να θυμίσω ότι έχω τον Geeetech i3 proB και σαν σχεδιαστικό έχω το turbocad 21. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. ( και κάτι ψιλό άσχετο :) ξέρετε πως φαίνεται η υπογραφή σε κάθε ανάρτηση? ) .

Καταγραφή 2.JPG

Καταγραφή 1.JPG

Δοκιμασε με αλλον slicer , αν και εκει στο βγαζει λαθος το προβλημα ειναι στο αντικιμενο , το cura αν θυμαμαι εχει καπου επιλογη για πολυ λεπτες γραμμες κοιτα τις ρυθμισεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Δοκιμασε με αλλον slicer , αν και εκει στο βγαζει λαθος το προβλημα ειναι στο αντικιμενο , το cura αν θυμαμαι εχει καπου επιλογη για πολυ λεπτες γραμμες κοιτα τις ρυθμισεις σου

Καλησπέρα. Το δοκίμασα και με άλλον sliser και το βγάζει όπως ο cura. Από ότι κατάλαβα όταν κάνω τα αρχεία slt από το σχεδιαστικό τότε το κάνει, αλλά μόνο στο αρχείο που έχω κάνει download από αλλού και το έχω "αλλάξει", ενώ όταν φτιάχνω κάτι από την αρχή είναι οκ. Όπως είδες το δεξί αντικείμενο το έχω κάνει από την αρχή, ενώ το αριστερό είναι το "αλλαγμένο". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2020 στις 12:10 ΜΜ, kostasbm είπε

μετα απο καιρο τελειωσα...BLV cube

εκτυπωσεις πολυ καλες εως αριστες αν και δεν εχω συνιθισει τον s3d slicer

IMG_5799.JPG

τον φτιαχνω αυτή την στιγμή και έχω ψιλοκολλήσει στην ευθυγράμμιση των lineaer rail. Εκανα οτ λαθος να παραγγειλω την εξτρα large εκδοση και μοιαζει ο εκτυπωτης με αναπηρικο πι 😋. Πώς το κατάφερες να κανεις την ευθυγραμμιση; συν οτι η εκτυπωση των εξαρτηματων ειναι ατελειωτη.... Γενικα κόστος με hiwin rails ειναι +25%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mrkra είπε

τον φτιαχνω αυτή την στιγμή και έχω ψιλοκολλήσει στην ευθυγράμμιση των lineaer rail. Εκανα οτ λαθος να παραγγειλω την εξτρα large εκδοση και μοιαζει ο εκτυπωτης με αναπηρικο πι 😋. Πώς το κατάφερες να κανεις την ευθυγραμμιση; συν οτι η εκτυπωση των εξαρτηματων ειναι ατελειωτη.... Γενικα κόστος με hiwin rails ειναι +25%

καταρχας μην σφιγγεις το σκελετο στο τερμα ασε λιγο για να μπορεις να κανεις μικρορυθμισεις το ιδιο και τα rails

βεβαιωσου οτι ειναι τετραγωνσιμενος μετρωντας απο ολες τις πλευρες και οτι οι αποστασεις ειναι αυτες που πρεπει

μετα τα rails....για να παρεις ενα τυχον μποσικο 0.1μμ πρεπει να ειναι χαλαρα και να κανεις μερικα μπρος πισω και σφιγγεις σιγα σιγα ωστε να αισθανεσαι οτι πανε μπρος

πισω ανετα χωρις μαγκωματα

πρεπει να τερματιχει ακριβως οταν φτανει πισω και απο τις 2 πλευρες   αν εχει ενα μικρο κενο θα φτιαχτει οταν θα περασεις τους ιμαντες και θα πρεπει να τεντωσεις

αλλα πρωτα απο ολα κοιτα να εχεις το frame οσο παιρνει ακριβως τετραγωνο ...προσεχε το αλλουμινιο που εχει πανω τα rails να ειναι οριζοντιο γιατι παιζει μεγαλο ρολο γιαυτο αν μπορεις να εχεις τον εκτυπωτη σε επιπεδη επιφανεια για να μπορεις να τσεκαρεις και με το αλφαδι....αυτα και τα λεμε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι παιδιά.. υπάρχει ένα πρόβλημα.. Έγινε Reset στην Motherboard και δεν έχω ιδέα πως να το ρυθμίσω ξανά όπως ήταν.. Ξέρει κάποιος πως μπορώ να το φτιάξω? Η αν υπάρχουν κάπου οι εντολές να της κάνω Copy Paste? Ο εκτυπωτής είναι Custom!! Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PetrosDaskalakis είπε

Καλησπέρα και πάλι παιδιά.. υπάρχει ένα πρόβλημα.. Έγινε Reset στην Motherboard και δεν έχω ιδέα πως να το ρυθμίσω ξανά όπως ήταν.. Ξέρει κάποιος πως μπορώ να το φτιάξω? Η αν υπάρχουν κάπου οι εντολές να της κάνω Copy Paste? Ο εκτυπωτής είναι Custom!! Ευχαριστώ πολύ

για να σε βοηθησει καποιος πρεπει να δωσεις λεπτομερειες

τι μητρικη ηταν ,πως εγινε το ρεσετ ....μονο του??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και πάλι. Έχοντας κάνει ένα τετράγωνο αντικειμενο και ένα καπάκι ανακάλυψα ότι δεν εφάρμοζαν,πήρα μια γωνιά και είδα ότι είναι παραγωνιασμενα ξέρει κάποιος το γιατί? 😗

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...