Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, D1mm1s είπε

Heat Creep? 

Μάλλον κατι παιζει με ψυκτρα-throat-heat block που λες? θα ξανα λύσω και θα δέσω εκ νέου.

Σε ελευθερη μεταφραση ειναι οταν ανεβαινει η θερμοκρασια απο το block και λιωνει πλαστικο μεσα στο throat. Googlare heat creep με το μοντελο του εκτυπωτη σου μηπως εχουν καποια αλλη λυση που δν σκεφτηκαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ο ανεμιστήρας του hotend (όχι part cooling) δουλεύει σωστά? Μήπως είναι πολύ δυνατός? Μήπως εχεις μεγάλο retraction

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Ο ανεμιστήρας του hotend (όχι part cooling) δουλεύει σωστά? Μήπως είναι πολύ δυνατός? Μήπως εχεις μεγάλο retraction

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα. Θεωρώ πως ναι γιατι με το προηγούμενο set που είχα δεν αντιμετόπιζα καποιο πρόβλημα. 

Όπως και να έχει πήγα και πήρα ξανα το ίδιο set που είχα πριν να εγκαταστήσω πάνω ώστε να δω αν θα έχω το ίδιο θεμα ή αν θα δουλέψει σωστά.

Αν δουλέψει σωστα τότε νομίζω (και ας με διορθώσετε αν κάνω λάθος) ότι το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα στο πως έχω δέσει εγώ τα κοματια και κάπου υπάρχει απώλεια θερμοκρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για την εκτύπωση των ακόλουθων μοντέλων σε μαύρο χρώμα:

https://www.thingiverse.com/thing:4074827
https://www.thingiverse.com/thing:3639979

Μπορείτε να μου προτείνετε (είτε δημόσια είτε σε pm) κάποιο κατάστημα που να έχει καλές τιμές, ιδανικά προς τα νότια προάστια;
Εναλλακτικά, αν κάποιος από δω αναλαμβάνει εκτυπώσεις (επί πληρωμή, δεν ψάχνω για εξυπηρέτηση), μπορεί να μου στείλει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2020 στις 1:12 ΜΜ, D1mm1s είπε

Καλησπέρα σας,

To Σαββατο αναγκάστηκα και πήρα καινουριο Hot End Kit (https://www.cableworks.gr/3d-printers/build-it-yourself/extruders/bowden-extruder-1.75mm-0.4mm/), αφού το προηγούμενο που είχα τα έφτησε. Μου κόλλησε υλικό την ώρα που πήγα να αλλαξω χρώμα και στην προσπάθεια να το αφαιρέσω κατεστρεψα την επένδυση που έχει μέσα ο μεταλλικός λαιμός που στνδέει την ψυκτρα με το heat block.

Anyway αποφάσησα να πάρω έτοιμο σετάκι. Μαζί πήρα και νέο tube για να περνάει από τον extruder το filament και να καταλήγει στο hot end.

Ζεσταίνω το μηχάνημα σφήγγω τα κομματια, βαζω και το tube περνάω και το υλικό και πάω να κάνω εκτυπωση κάπου στο 3ο με 4ο layer σταματαει να μου βγαζει υλικό και εκτυπώνει στον αερα.

Τα αποσυναρμολογώ όλα, τα  ξανα δένω και βάζω να φτιαξω ένα test cube που είναι γρηγορο για να δω τι θα κάνει και μου το βγαζει οκ.

Βάζω στα καπακια άλλη εκτυπωση και πριν ολοκληρωθεί το 1ο layer σταματάει να μου βγάζει πάλι υλικό.

Έχουμε καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? 

Σίγουρα θα μειώσω το μήκος του PTFE μήπως η καμπύλη που παιρνει το υλικό ενοχλει την ομαλή ροή του. Αλλά από εκεί και πέρα τι άλλο μπορεί να φταιεί?

86932355_2587259271400926_56272983634739200_n.jpg

Πατάω στο δικό μου post για να σας πω τι έκανα για να λυσω το πρόβλημα μου μήπως έτσι βοηθήσω και καποιον άλλο με ίδιο πρόβλημα.

1) Διαπίστωσα μετά από προσεκτικό λύσιμο ότι το tube (μπλε σωληνάκι) άφηνε ούτε άνα χιλιοστό κενό στην επαφή του με το nozzle. Υποθέτω ότι εκει έβρισκε κενό η θερμοκρασία και μου πάγωνε το υλικό.

2) είδα δυσλειτουργία σε thermistor και σε κόκκινο καλώδιο που δίνει θερμοκρασία στο heat block.

3) Βρήκα χαλασμένο Nozzle.

Κάνοντας λοιπόν Combo από παλιά και νέα κομμάτια έφτιαξα ένα ολοκληρωμένο extruder και αυτή τη στιγμή εκτυπώνω καλά.

Ηθικό δίδαγμα τουλάχιστον για τα φτηνά parts (γιατί για τα ακριβά δε ξέρω): Το ότι έχεις πάρει καινούριο SET δεν σημαινει απαραίτητα ότι όλα λειτουργούν απροβλημάτιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, libereas είπε

Ξέρει κανείς γιατί αφήνει αυτές τις τρύπες στο top layer? Για το simplify3D παρακαλώ

IMG_20200222_122616.jpg

Χεχε, με αυτό ασχολούμαι τώρα. Είναι η επιλογή Infill->Outline Overlap. Πρέπει να αυξήσεις το ποσοστό για να καλύψεις όλα τα κενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, The_Sheep said:

Χεχε, με αυτό ασχολούμαι τώρα. Είναι η επιλογή Infill->Outline Overlap. Πρέπει να αυξήσεις το ποσοστό για να καλύψεις όλα τα κενά.

Ειναι στο 15% πόσο πρέπει να το παω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, libereas είπε

Ξέρει κανείς γιατί αφήνει αυτές τις τρύπες στο top layer? Για το simplify3D παρακαλώ

IMG_20200222_122616.jpg

 

1 ώρα πριν, libereas είπε

Ειναι στο 15% πόσο πρέπει να το παω

E δοκιμασε . Εξαρταται. Εγω το εχω στο 50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

start
echo:Marlin bugfix-1.1.x

echo: Last Updated: 2018-07-31 | Author: (Daniel BP, Ender-3)
echo:Compiled: Feb 22 2020
echo: Free Memory: 9743  PlannerBufferBytes: 1232
Error:EEPROM datasize error.
echo:Index: 719 Size: 655
echo:Hardcoded Default Settings Loaded
echo:SD card ok

 

Aυτο το Error:EEPROM datasize error. με προβληματιζει....εχω θεματα να σεταρω σωστα το bltouch ,εχω λιγη μνημη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ξέρει κανείς πως μπορώ να μειώσω την ταχύτητα μόνο των περιμέτρων στο πρώτο και δεύτερο layer ?

Χρησιμοποιώ Prusa Slicer και βλέπω ότι έχει για κάθε ρύθμιση μια μεταβλητή αλλά δεν ξέρω πως να τη χρησιμοποιήσω σωστά, βάζω  {if layer_num <= 1} perimeter_speed = 3 {endif} για να το κάνω αλλά είναι λάθος :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/2/2020 στις 10:51 ΜΜ, fousekos είπε

 

IMG_20200213_225003.jpg

καλησπερα σε όλους. Δυστυχώς επανέρχομαι με ένα πιο παλιό μου ποστ γιατί το θέμα γώνιασμα διορθώθηκε κατά το ήμισυ οπότε δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Όπως θα δείτε στις επόμενες φώτο , όταν βάζω την γωνιά στις θέσεις με το μαύρο , είναι σωστά γωνιασμένο το αντικείμενο, όταν όμως την βάζω στις θέσεις με το κίτρινο, είναι όπως στην πρώτη φωτογραφία.

lathos 2.jpg

sosto 2.jpg

Επεξ/σία από fousekos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τους χρήστες Simplify3d:

Εχετε σωστό εκτιμώμενο χρόνο εκτύπωσης? Μου λέει 5,5 ώρες και πιανω 7,5, καπου 30% extra χρόνο μετράω παντα δλδ. Είμαι περιεργος όμως...

 

 

@fousekos

Ti firmware εχεις? Είσαι σιγουρος οτι ολα ειναι σωστα? Offsets, steps per mm? Εκτυπωσε ενα τεστ cube και περιμετρικα του heatbed να δεις που χανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikniknikniknik είπε

Π

@fousekos

Ti firmware εχεις? Είσαι σιγουρος οτι ολα ειναι σωστα? Offsets, steps per mm? Εκτυπωσε ενα τεστ cube και περιμετρικα του heatbed να δεις που χανεις.

Καλησπέρα. Το που χάνει το ξέρω, για αυτό έβαλα έτσι τις φώτο. Το πως θα το διορθώσω δεν ξέρω. Είχα βάλει το 2.0 https://marlinfw.org/meta/download/  και επειδη νόμιζα ότι έφταιγε έβαλα αυτό που πρότειναν στο φόρουμ της geeetech http://www.geeetech.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=17046 . Και με τα δυο είναι όπως στις φώτο που έβαλα. Δεν ξέρω να πειραζω κώδικα οπότε τα άφησα όπως τα έδινε το firmware.

Επεξ/σία από fousekos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...