Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 minutes ago, coffeex said:

Αρκετοί εδώ μέσα έχουμε αγοράσει από εκεί, ειδικά όταν βάζει προσφορές.

H κάρτα SKR Mini E3 V1. 2 δεν θέλει κάποια διαδικασία πέραν από το να αλλάξεις τα καλώδια, ψάξε στο youtube υπάρχουν αναλυτικά videos. 

Τι θα κερδίσεις με την SKR? 
Δεν το έχω δοκιμάσει. Συνήθως αγοράζω από banggood. Αλλά αφού είναι δοκιμασμένο από παιδιά του φόρουμ λογικά δεν θα υπάρχει θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Stk_gr είπε

Τι θα κερδίσεις με την SKR? 
Δεν το έχω δοκιμάσει. Συνήθως αγοράζω από banggood. Αλλά αφού είναι δοκιμασμένο από παιδιά του φόρουμ λογικά δεν θα υπάρχει θέμα. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • M104 S0 ; turn off extruder
  • M140 S0 ; turn off bed
  • G1 X0 Y295 F1000 ; move finished print out front
  • M84 ; disable motors
  • M106 S0 ; turn off cooling fan

εχω αυτο το script για τερματισμο και θελω να προσθεσω μια γραμμη οταν τελειωνει η εκτυπωση να σηκωνεται πανω ο extruder κ να μη σερνεται πανω στην εκτυπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, coffeex είπε

Βάλε 

G1 Z5 F3600

δηλαδή να ανέβει κατά 5mm από την τρέχουσα θέση.

Ποιον slicer έχεις;

να αφαιρεσω την τριτη γραμμη ?

simplify3d 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε όλους. θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα. 1ον Εχω τον geeetech i3 pro b δεν μπορώ να αλλάξω το firmware του και ούτε μου αποθηκεύει τις αλλαγές από πάνελ του, μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί προσπαθώ να τον γωνιάσω και δεν μπορώ. 2ον κάτι σχετικό-άσχετο, έχω παραγγείλει από ευρωπαϊκή αποθήκη ένα σετ για 3δ εκτυπωτή και μου γράφει ότι το έστειλαν στις 20/2 ξέρει κανείς τι παίζει , γιατί δεν παραγγέλνω συνέχεια από έξω, εκτός και αν είναι σουβλάκια :) . Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Έχω ένα πρόβλημα με τον εκτυπωτή μου (ιδιοκατασκευή) με Arduino mega 2560 kai ramps 1.4 board.

Είχα το marlin 1.1.9 και προχτές έβαλα το τελευταίο 2.0.4.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι, όταν ενεργοποιώ το fan ενεργοποιήτε και το bed και ανεβάζει θερμοκρασία. 

Μόλις ξαναβάλω το παλιό 1.1.9 όλα μια χαρά. Άρα είναι το firmware αλλά δεν βρίσκω τίποτα σχετικό. Μήπως ξέρει κανείς κάτι;

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από strat111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2020 στις 4:42 ΜΜ, tonyM000 είπε

Καλησπέρα,

Ξέρει κανείς πως μπορώ να μειώσω την ταχύτητα μόνο των περιμέτρων στο πρώτο και δεύτερο layer ?

Χρησιμοποιώ Prusa Slicer και βλέπω ότι έχει για κάθε ρύθμιση μια μεταβλητή αλλά δεν ξέρω πως να τη χρησιμοποιήσω σωστά, βάζω  {if layer_num <= 1} perimeter_speed = 3 {endif} για να το κάνω αλλά είναι λάθος :)

Δεν ξέρει κανένας πως θα το καταφέρω αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2020 στις 4:40 ΜΜ, tonyM000 είπε

Δεν ξέρει κανένας πως θα το καταφέρω αυτό?

{if layer_num <= 2} Μ220 S50 {endif}

{if layer_num = 3} Μ220 S100 {endif}

Δεν χρησημοποιώ Prusaslicer. Μια ιδέα δίνω. Mπορεί να είναι λάθος. Σίγουρα παντως μειώνει την συνολική ταχύτητα σε ποσοστό και οχι μονο των walls.

Κανε δοκιμές, google it, διαβασε if statements και gcode commands.

Αλλιώς αλλαξε σε Cura που είναι πιο απλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.  Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από 3D printers Αν και τον δικό μου τον έχω 6 μήνες περίπου και προσπαθώ μόνος μου να μάθω ότι μπορώ.

 Έχω έναν creality cr10s pro και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα..

Μου χάνει αρκετές φορές το leveling και το ρυθμίζω συνεχώς... Από ότι μου είπαν το κουμπί  που λέει "Ζ home"  Όταν το πατάω θα πρέπει το nozzle  να πηγαίνει στην αρχική θέση που του έχω ορίσει. Αυτό όμως δεν γίνεται πάντα. Άλλες φορές χτυπάει ακουμπάει πολύ δυνατά το bed  κι άλλες φορές είμαι πιο πάνω από το κανονικό...
 Δεν μπορώ να καταλάβω αν κάνω εγώ κάτι λάθος... Ανοίγω απλά τον εκτυπωτή πατάω leveling ρυθμίζω τα χιλιοστά που πρέπει Εκεί που θέλω και μετά πατάω print!  Κάνω κάτι λάθος;

Επίσης και με το κουμπί home Όταν το πατάω μου πηγαίνεις ένα άσχετο σημείο. Αυτό προγραμματίζεται κάπως? Η όπου αφήσω τo nozzle και πατήσω home θα το  αποθηκεύσει σαν σημείο home; γιατί δεν μου κάνει κάτι τέτοιο...

Αν μπορει καποιος να βοηθησει γιατι εχω σκασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλήμερα παίδες έχω ένα ι3 mini και εκεί που δουλεύει μια χαρά κολλάει στην μέση της εκτύπωσης δηλαδή πατάω το κουμπί και είναι παγωμένο 

20200307_114241.jpg

19 ώρες πριν, kaneljohn είπε

Παιδιά καλησπέρα.  Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από 3D printers Αν και τον δικό μου τον έχω 6 μήνες περίπου και προσπαθώ μόνος μου να μάθω ότι μπορώ.

 Έχω έναν creality cr10s pro και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα..

Μου χάνει αρκετές φορές το leveling και το ρυθμίζω συνεχώς... Από ότι μου είπαν το κουμπί  που λέει "Ζ home"  Όταν το πατάω θα πρέπει το nozzle  να πηγαίνει στην αρχική θέση που του έχω ορίσει. Αυτό όμως δεν γίνεται πάντα. Άλλες φορές χτυπάει ακουμπάει πολύ δυνατά το bed  κι άλλες φορές είμαι πιο πάνω από το κανονικό...
 Δεν μπορώ να καταλάβω αν κάνω εγώ κάτι λάθος... Ανοίγω απλά τον εκτυπωτή πατάω leveling ρυθμίζω τα χιλιοστά που πρέπει Εκεί που θέλω και μετά πατάω print!  Κάνω κάτι λάθος;

Επίσης και με το κουμπί home Όταν το πατάω μου πηγαίνεις ένα άσχετο σημείο. Αυτό προγραμματίζεται κάπως? Η όπου αφήσω τo nozzle και πατήσω home θα το  αποθηκεύσει σαν σημείο home; γιατί δεν μου κάνει κάτι τέτοιο...

Αν μπορει καποιος να βοηθησει γιατι εχω σκασει...

Φίλε έχω διαβάσει μέχρι το 105 περίπου εδώ μέσα και από τι κατάλαβα χρειάζεσαι να εκτύπωσης "ροδελες" Για την βάση τα ίδια θέματα είχα και εγώ κουνιόταν από κραδασμούς το bed και έχανε την ευθυγράμμιση του ,όταν έβαλα τις ροδέλες τέλος δεν ξανάρχισε τις ρυθμίσεις του

Επεξ/σία από NEKROMA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...