Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα και από μένα.

έχω μαύρα μεσάνυχτα αλλά έπεσε στα χέρια μου ένα αρχείο STL που μου στειλε κάποιος για να κατασκευάσω ένα μικρό κομμάτι για την εσπρεσομηχανή.

που κατευθύνομαι για να το εκτυπώσω; έχει σημασία το μηχάνημα υλικό; Η χρήση δεν απαιτεί αντοχή και ανθεκτικότητα. Ίσως λίγο προσοχή στην εναλλαγή θερμοκρασιών γιατί θα ακουμπά σε επιφάνεια από 20-50 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω που μπορείς να το δώσεις για εκτύπωση αλλά, λόγω θερμοκρασίας, καλό είναι να μην χρησιμοποιηθεί PLA ως υλικό αλλά PETG ή ABS που αντέχουν καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από "40κ" αυτα εχω Εκτυπώσει με αρκετές αποτυχίες σε μερικά και πολλά με βλάβες τα οποία τα διόρθωσα μετά, ο εκτυπωτής λύθηκε 3-4 φορές (κεφαλές θερμιστορ κτλπ ) από κραδασμούς και 3-4φορες βουλώσε η κεφαλή και ήθελε άνοιγμα και καθάρισμα, μεγάλες ταλαιπωρίες 

20200312_003933_compress96.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, NEKROMA είπε

Από "40κ" αυτα εχω Εκτυπώσει με αρκετές αποτυχίες σε μερικά και πολλά με βλάβες τα οποία τα διόρθωσα μετά, ο εκτυπωτής λύθηκε 3-4 φορές (κεφαλές θερμιστορ κτλπ ) από κραδασμούς και 3-4φορες βουλώσε η κεφαλή και ήθελε άνοιγμα και καθάρισμα, μεγάλες ταλαιπωρίες 

20200312_003933_compress96.jpg

Εχεις λιώσει! Η ανάλυση της φωτογραφίας σου είναι αρκετά χαμηλή. Χαράς στο κουράγιο σου να τυπώσεις όλα αυτά σε FDM.

Δώσε και κανένα λινκ για τα μοντέλα σου.

Επεξ/σία από kgian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2020 στις 10:50 ΜΜ, greekfragma είπε

καλησπέρα και από μένα.

έχω μαύρα μεσάνυχτα αλλά έπεσε στα χέρια μου ένα αρχείο STL που μου στειλε κάποιος για να κατασκευάσω ένα μικρό κομμάτι για την εσπρεσομηχανή.

που κατευθύνομαι για να το εκτυπώσω; έχει σημασία το μηχάνημα υλικό; Η χρήση δεν απαιτεί αντοχή και ανθεκτικότητα. Ίσως λίγο προσοχή στην εναλλαγή θερμοκρασιών γιατί θα ακουμπά σε επιφάνεια από 20-50 βαθμούς.

Στειλτο μου να στο βγαλω ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια η γνωμη σας? Μεγαλη εκτύπωση. Μια μάσκα απο το Birds of Prey

https://1drv.ms/u/s!ArtN3vLWZFN-uyLEiSZ621mMR_cq?e=AQ84Eg  (το stl αρχειο για οποιον εχει όρεξη ή του αρεσε)

ΥΓ: To simplify3D προτιμα με πρόσωπο κατω αλλίως βγάζει τρελους χρόνους (συν οτι παντα δείχνει ένα 25% λιγότερο χρόνο), η cura πρόσωπο πανω. Τώρα με μικροδιορθώσεις σε infill κά, έχω πέσει σε αποδεκτό κάπου 40 ώρες στην cura. Παντα μου βγάζει καλύτερη ποιοτητα η cura, καλύτερα αλλα πιο αργά supports... Οι σκέψεις μου. Καθε feedback δεκτό.

test.png

Επεξ/σία από nikniknikniknik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/3/2020 στις 8:20 ΜΜ, NEKROMA είπε

Δεν έχω λινκ για αυτό ανεβάζω εδώ, σε καμία περίπτωση δεν φτάνει την ποιότητα του εκτυπωτή σου ,αλλά o resin δεν μυρίζει πολύ όταν δουλεύει?

Πρόσφατα κάτοχος elegoo mars, μυρίζει αλλά δεν είναι κάτι το τρομερό (τον έχω κοντά σε παράθυρο) μάλιστα πήρα κ την ρητίνη που πλένεται με νερό και έχει αισθητά λιγότερη μυρωδιά (αν κ την ίδια ακριβώς). έχω παρατηρήσει ότι με κλειστό καπάκι όταν τυπώνει δεν μυρίζει τόσο, μόλις πας να το βγάλεις το καταλαβαίνεις.

Αρκετά  40k μοντέλα (κ ωραία) δωρεάν υπάρχουν στο cults.com

Για το παραπάνω θεμα, προσωπικά φοβάμαι τόσα σαπορτ από την "καλή" μεριά...

Επεξ/σία από siopilakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην Ομάδα,

Έχω στην κατοχή μου ένα Αnet A8 plus ο οποίος μάλλον παρέδωσε η πλακέτα V1.7 γιατι το driver του Χ δεν δίνει κίνηση παρα μόνο μια δόνηση στo stepper.

Το stepper του χ δουλευει κανονικά το έχω δοκιμάσει με άλλα drive.

Σκέφτηκα επειδή όλα τα μαγαζιά είναι κλειστά μήπως αλλάζοντας το firmware (τρέχει 2.0 Marlin) να χρησιμοποιήσω το δευτερο Ζ για το stepper του Χ και να κανω split το ενα Ζ σε 2.

Υπάρχει κανείς που έχει εμπειρία και μπορεί να με βοηθήσει σε αυτό αν θεωρεί ότι μπορεί να γίνει?

Διαφορετικά αν έχει κάποιος Spare υλικα για να φτίαξω μια πλακετα ( ramps + drivers η κάποια άλλη έτοιμη πλακέτα)  εχω Arduini Mega.

Ευχαριστώ 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, χωρις να εχω καποια προηγουμενη εμπειρια και θελω να μπω στον χωρο. Ποιον 3d printer θα προτεινατε σε αυτην την φαση σε καποιον? (σχετικα ευκολος στην χρηση-σχεδιασμο αρχειων, μικρο budget)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...