Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ σήμερα κατάλαβα ότι το front frame δεν είναι συμμετρικό.

Υπάρχει απόκλιση 2 χιλιοστών, που είναι αρκετή για να μην ευθυγραμμίζεται σωστά ο y- ιμάντας.

Αν μπει ανάποδα τότε ο ιμάντας ακουμπά στο χείλος του ρουλεμάν και κάνει τικ-τικ-τικ όταν κινείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Εγώ σήμερα κατάλαβα ότι το front frame δεν είναι συμμετρικό.

Υπάρχει απόκλιση 2 χιλιοστών, που είναι αρκετή για να μην ευθυγραμμίζεται σωστά ο y- ιμάντας.

Αν μπει ανάποδα τότε ο ιμάντας ακουμπά στο χείλος του ρουλεμάν και κάνει τικ-τικ-τικ όταν κινείται.

Τι έχω διαβάσει και αυτό

 

Εγω βρήκα γιατί παίζει θέμα με το leveling, τα διακοπτακια επειδή είναι της πλάκας καμιά φορά κολλάνε είτε επειδή έχει ελαστικότητα τι λαμακι κατεβάζει την μύτη λίγο πιο κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σήμερα κατάλαβα ότι το front frame δεν είναι συμμετρικό.

Υπάρχει απόκλιση 2 χιλιοστών, που είναι αρκετή για να μην ευθυγραμμίζεται σωστά ο y- ιμάντας.

Αν μπει ανάποδα τότε ο ιμάντας ακουμπά στο χείλος του ρουλεμάν και κάνει τικ-τικ-τικ όταν κινείται.

 

Αυτό το είχα ανακαλύψει απο τη συναρμολόγηση και λέω μπα ιδέα μου θα ναι. Αλλά όντως είναι θεμα και τα νεύρα μου γενικότερα με τις κινεζοοδηγίες συναρμολόγησης, τον έχω δεσει λύσει 3 φορές μέχρι να γίνει σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έσπασε το front frame και το κατάλαβα όταν τύπωσα αντικατάσταση.

Έβαλα και αυτό για τον y- ιμάντα: https://www.thingiverse.com/thing:2024293 (Μόνο το tensioner)

 

Βλέπω ότι πολλοί στερεώνουν τον εκτυπωτή στο τραπέζι.

Νομίζω ότι είναι καλή ιδέα.

Και πρέπει να βρω καλύτερη λύση για το leveling.  Το διακοπτάκι δεν κάνει καλή δουλειά.

 

Σφυρίξετε αν δείτε κάποια προσφορά για νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπα παραπάνω για tentioner στο Υ άξονα μόνο με frame brace,

 

Πήγα σε καταστήμα με ηλεκτρονικά και πήρα διακοπτακια καταλαβαίνεις αμέσως τη τεράστια διαφορά ποιότητας (πήρα τα καλά με 75 λεπτά το κομμάτι έναντι τον 59 που έχουν ίδια με του Κινέζου

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η λακ είναι πολύ καλή λύση. Το raft κόλησε τόσο καλά πάνω στην χαρτοταινία, που το edge curl ξεκόλλησε την ιδια την χαρτοταινία απο το bed...

ολα θα τα δω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά η λακ είναι πολύ καλή λύση. Το raft κόλησε τόσο καλά πάνω στην χαρτοταινία, που το edge curl ξεκόλλησε την ιδια την χαρτοταινία απο το bed...

ολα θα τα δω.....

Εγώ σε μπλε χαρτοταινία δεν βάζω τίποτα πάνω και κολλάνε πολύ καλά, με τι υλικό εκτυπώνεις και έχεις θέμα?

Με pla και bed στους 50 δεν μου ξεκόλλησε ακόμα κάτι

 

Σημερα θα κάνω της πρώτες δοκιμές σε γυαλί

 

Μόλις πάω σπίτι έχω να αλλάξω και τα end stop να δω αν βελτιώθηκε η κατάσταση

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποιος τρόπος στον Α8 να αλλάξουμε τις default τιμές στο preheat?

Θέλω να αλλάξω την τιμή του bed στα 50-55, στο preheat το πάει στους 60 και αναγκάζομαι κάθε φορά να περιμένω λίγο να κρυώσει πριν ξεκινήσει να τυπώνει!

Επεξ/σία από kakofonixx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με αλλαγή μόνο το διακοπτακι z άξονα είδα τεράστια διαφορά επίτηδες και κουνουσα τον εκτυπωτή και οτιδήποτε του έκανα δεν έχανε το leveling σταματάει πάντα ακριβώς στο ίδιο σημείο πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ανάγκη να κάνεις pre-heat;

 

Τύπωσα μία βάση για 2x mosfet modules (https://www.thingiverse.com/thing:2157909) και κάπου στο 40% άρχισε να ξεκολλάει από το τζάμι η μία γωνία.  Τύπωνα με 200/45 σε γυαλί με λακ.  Για να μην πάει χαμένη η εκτύπωση έριξα μερικές σταγόνες super glue και με ένα ψιλό τσιμπιδάκι το πάτησα κάτω μέχρι να κολλήσει και το έσωσα (την ώρα που τύπωνε).  Τυχερός που έπεσε το μάτι μου ...

 

Η πρώτη λακ που δοκίμασα ήταν αποτυχία (elvive) τώρα έβαλα μία φτηνή από τον Χαρμάνη "Parisienne" η οποία πάει πολύ καλά.  Ξεκόλλησε βέβαια η γωνία αλλά ίσως να μην είχα ρίξει καλή ποσότητα σε εκείνο το σημείο - προηγούμενες εκτυπώσεις ήταν άριστες.

 

Έβαλα 2 Mosfet modules και συμμάζεψα τα καλώδια. Και είδα αυτό:

post-206817-0-72042100-1499361077_thumb.jpg

Οι συνδέσεις τροφοδοσίας ήταν χάλια - η φώτο τραβήχτηκε αφού έξυσα περιμετρικά για να βάλω περισσότερη κόλληση.

 

Κοιτάξτε και τις δικές σας συνδέσεις.

 

Edit: και επόμενη προσπάθεια με λακ απέτυχε.  Ξεκόλλησαν 2 άκρες περίπου στο 50% της εκτύπωσης.

Επεξ/σία από papars
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε μπλε χαρτοταινία δεν βάζω τίποτα πάνω και κολλάνε πολύ καλά, με τι υλικό εκτυπώνεις και έχεις θέμα?

Με pla και bed στους 50 δεν μου ξεκόλλησε ακόμα κάτι

Σημερα θα κάνω της πρώτες δοκιμές σε γυαλί

Μόλις πάω σπίτι έχω να αλλάξω και τα end stop να δω αν βελτιώθηκε η κατάσταση

Μια χαρά κόλησε το pla πάνω στο χαρτί. Το πρόβλημα ήταν οτι ήταν απο το curling ξεκόλησε η ίδια η ταινία απο την αλουμινιένια βάση. Το pla έμεινε καλά κολημένο πάνω στην ταινία...

Πρέπει να είναι της πλάκας εντελώς η ταινία που πήρα. Με την προηγούμενη που είχα, μάρκας anker δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Μπλε, δεν είχε το μαγαζί που πήγα. Κανένα link ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά κόλησε το pla πάνω στο χαρτί. Το πρόβλημα ήταν οτι ήταν απο το curling ξεκόλησε η ίδια η ταινία απο την αλουμινιένια βάση. Το pla έμεινε καλά κολημένο πάνω στην ταινία...

Πρέπει να είναι της πλάκας εντελώς η ταινία που πήρα. Με την προηγούμενη που είχα, μάρκας anker δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Μπλε, δεν είχε το μαγαζί που πήγα. Κανένα link ;

Απο τοπικο καταστημα πηρα , κατι δοκιμες που εκανα σε κιτρινη χαρτοταινια (την κλασσικη) παντα ξεκολαει αλλες φορες ολο μαζι(χαρτοταινια απο το bed) αλλες φορες το αντικιμενο απο την χαρτοταινια

 

Μαρκα δεν εχω αλλα θεσσαλονικη που ψωνιζω η πιο φαρδια παιζει γυρω στα 5-6 ευρω το ρολο      

 

Κανονικα δεν επρεπε να εχουν διαφορες γιατι στα χαρτια η διαφορα τους ειναι στο ποσο ευκολα ξεκολλανε και τι καταλοιπα αφηνουν 

 

η χειροτερη ειναι η κιτρινη (και πιο φτηνη παντα)

μετα παει μπλε που ειναι η μεση λυση 

και τελος παει η πρασινη (εδω βεβαια ξεφευγει σε τιμη ειδικα ελλαδα που δεν την δουλευουν καθολου ) η πιο φτηνη που βρηκα κατα τυχη σε καταστημα την ειχε 2 ποντους ταινια 12 ευρω          

 

 

Γενικα αν σου ξεκολλαει η ταινια τοτε ειναι μαπα                                          

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κλασσικη χαρτοταινια που χρησιμοποιουν οι ελαιοχρωματιστες δεν εχει προβλημα


αφου τσεκαρα σε τορνο τις βιδες αλλαξα τη μια ,θα πρω και 2 για ρεζερβα, πρωτο πργμα για εκτυπωση 

 

χ tensioner ..και e3d v6 μουμια προσθηκη και αναμενω καλτσες για τα καλωδια

post-43463-0-15986300-1499406561_thumb.jpg

post-43463-0-84916900-1499406581_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

η κλασσικη χαρτοταινια που χρησιμοποιουν οι ελαιοχρωματιστες δεν εχει προβλημα

 

αφου τσεκαρα σε τορνο τις βιδες αλλαξα τη μια ,θα πρω και 2 για ρεζερβα, πρωτο πργμα για εκτυπωση

 

χ tensioner ..και e3d v6 μουμια προσθηκη και αναμενω καλτσες για τα καλωδια

Βίδες από που βρήκες? Είναι με ίδιο βήμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κλασσικη χαρτοταινια που χρησιμοποιουν οι ελαιοχρωματιστες δεν εχει προβλημα

αφου τσεκαρα σε τορνο τις βιδες αλλαξα τη μια ,θα πρω και 2 για ρεζερβα, πρωτο πργμα για εκτυπωση 

 

χ tensioner ..και e3d v6 μουμια προσθηκη και αναμενω καλτσες για τα καλωδια

 

Στο έδρανο τι έχεις βάλει επάνω;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...