Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostasbm είπε

αφου δεν σε ενδιαφερει η αντοχη δοκιμασε να τυπωσεις σε vase mode kai 0.1

εντάξει είπαμε δεν με ενδιαφέρει η μηχανική αντοχή αλλά το κουτάκι θα βιδώνετε κάπου δεν θέλω να είναι και χαρτοπετσετα 😛

Επεξ/σία από Geocheats2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
17 ώρες πριν, Geocheats2 είπε

εντάξει είπαμε δεν με ενδιαφέρει η μηχανική αντοχή αλλά το κουτάκι θα βιδώνετε κάπου δεν θέλω να είναι και χαρτοπετσετα 😛

0.8-1μμ  nozzle vase mode , εκτυπωση σε abs και παιζεις με ασετον για να κανεις οσο πιο λεια την εξωτερικη επιφανεια ,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα χρησιμοποιείτε bltouch ή καποιον αλλο sensor? 

Μονο οταν αλλαζω nozzle χρειαζομαι bed leveling, που τοτε θα θελει level ο bltouch.

Υπαρχει καποιο value που δν βλεπω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το bltouch. Υπάρχει λόγος να έχεις γιατί πες ότι έχεις PEI και θέλεις για την Χ εκτύπωση να βάλεις γυαλί που είναι και πιο χοντρό ή ακόμα και κατα λάθος να χαλαρώσεις κάποιο από τα ελατήρια στο bed ένας τέτοιος αισθητήρας θα σε γλυτώσει από ταλαιπωρία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα χρόνια πολλά,θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με μια εκτύπωση 3D που χρειάζομαι.

Στατικό ποδήλατο γυμναστικής στα πετάλια πάνω έχει πλαστικούς ''ιμάντες'' να κρατάνε το πόδι σταθερό να μην φεύγει όσο κάνεις ποδήλατο.Το μήκος τους είναι 10cm περίπου και το πάχος 1cm περίπου.

Κόπηκαν και σκέφτηκα να εκτυπώσω νέους να μην μπλέκω με εγγυήσεις πως κόπηκαν,γιατί κλπ

Είναι εφικτό πιστεύετε;

Ενδεικτικά (δεν ζητάω να μου κάνετε τιμολόγηση) πόσο περίπου θα κοστίσει καθώς δεν έχω την παραμικρή εμπειρία σε 3D εκτύπωση,μιλάμε για 5€ 15€ 155€ τι ισχύει;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομάδα 

Πειτε μου την γνώμη σας για το συγκεκριμένο θέμα που παρουσιάζεται καμία φορά στον Anet a8 plus που έχω με direct drive (layer 0,2)

prusaslicer

ευχαριστώ 

A0CB9E50-25DF-4A8D-A454-96CDD5C62A64.png

2D53DB60-B9DE-4CC7-9B1A-486CB8B90A9F.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη.
Όντας καινούριος στο χώρο και μη έχοντας κάποια επαφή με το 3D printing (παραμόνο την επαφή μου με εργαλειομηχανές CNC στα φοιτητικά μου χρόνια ως μηχανολόγος) αποφάσισα να ασχοληθώ με το κομμάτι αυτό καθαρά σαν hobby.
Για το λόγο αυτό προχώρησα στην αγορά ενός Ender3 (για αρχή) τον οποίο αναμένω την άλλη εβδομάδα. Άλλωστε, πρόθεσή μου είναι η κατασκευή απλών καθημερινών χρηστικών αντικειμένων, είτε από τα ήδη αίτημα σχέδια που υπάρχουν σε αφθονία, είτε σχεδιάζοντας δικά μου, οπότε ο συγκεκριμένος εκτυπωτής είναι μια safe επιλογή για ξεκίνημα.
Έχοντας γνώσεις autocad για 2D σχεδίαση και δοκιμάζοντας 4 διαφορετικά προγράμματα 3D σχεδιασμού, έχω καταλήξει ότι στη παρούσα φάση για τις δικές μου απαιτήσεις το Onshape, είναι μια χαρά. Μέχρι εδώ είμαι οκ.
Αυτό που ψάχνω στη παρούσα φάση (και δεν έχω μπορέσει να βρω) είναι κάποια ιστοσελίδα ή κάποιον οδηγό σχετικά με τις παραμετροποιήσεις, θερμοκρασίες, χρόνους, ταχύτητες κλπ που πρέπει να βάζω. Σαν υλικά προσανατολίζομαι να χρησιμοποιώ PLA και ενδεχομένως PETG. Με άλλα λόγια δε με απασχολεί το στήσιμο του εκτυπωτή, αλλά το πώς διαχειριζόμαστε ένα σχέδιο προκειμένου να γίνει κατάλληλο προς εκτύπωση αρχείο και τι ρυθμίσεις απαιτούνται. Από ότι έχω καταλάβει τα ποιο γνωστά προγράμματα είναι το Cura και το simplify3D, αλλά κάπου εδώ είναι που αρχίζω να χάνω το μπούσουλα…
Ευχαριστώ και ελπίζω να μη κούρασα, όποια βοήθεια καλοδεχούμενη.

Επεξ/σία από mitsre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mitsre είπε

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη.
Όντας καινούριος στο χώρο και μη έχοντας κάποια επαφή με το 3D printing (παραμόνο την επαφή μου με εργαλειομηχανές CNC στα φοιτητικά μου χρόνια ως μηχανολόγος) αποφάσισα να ασχοληθώ με το κομμάτι αυτό καθαρά σαν hobby.
Για το λόγο αυτό προχώρησα στην αγορά ενός Ender3 (για αρχή) τον οποίο αναμένω την άλλη εβδομάδα. Άλλωστε, πρόθεσή μου είναι η κατασκευή απλών καθημερινών χρηστικών αντικειμένων, είτε από τα ήδη αίτημα σχέδια που υπάρχουν σε αφθονία, είτε σχεδιάζοντας δικά μου, οπότε ο συγκεκριμένος εκτυπωτής είναι μια safe επιλογή για ξεκίνημα.
Έχοντας γνώσεις autocad για 2D σχεδίαση και δοκιμάζοντας 4 διαφορετικά προγράμματα 3D σχεδιασμού, έχω καταλήξει ότι στη παρούσα φάση για τις δικές μου απαιτήσεις το Onshape, είναι μια χαρά. Μέχρι εδώ είμαι οκ.
Αυτό που ψάχνω στη παρούσα φάση (και δεν έχω μπορέσει να βρω) είναι κάποια ιστοσελίδα ή κάποιον οδηγό σχετικά με τις παραμετροποιήσεις, θερμοκρασίες, χρόνους, ταχύτητες κλπ που πρέπει να βάζω. Σαν υλικά προσανατολίζομαι να χρησιμοποιώ PLA και ενδεχομένως PETG. Με άλλα λόγια δε με απασχολεί το στήσιμο του εκτυπωτή, αλλά το πώς διαχειριζόμαστε ένα σχέδιο προκειμένου να γίνει κατάλληλο προς εκτύπωση αρχείο και τι ρυθμίσεις απαιτούνται. Από ότι έχω καταλάβει τα ποιο γνωστά προγράμματα είναι το Cura και το simplify3D, αλλά κάπου εδώ είναι που αρχίζω να χάνω το μπούσουλα…
Ευχαριστώ και ελπίζω να μη κούρασα, όποια βοήθεια καλοδεχούμενη.

Δες το Cura και σε δευτερο χρονο το simplify3d. Στο youtube εχει αρκετους οδηγους.

Για θερμοκρασιες για αρχη περιπου 200 για pla και petg. Αν ανεβαζεις ταχητυτες ανεβαζεις και λιγο θερμοκρασιες (καπου 5 βαθμοι). Ο καθε κατασκευαστης υλικου σου προτεινει και τα δυο.

Ταχητυτες αρχικά 50mm/s print και travel, first layer 25mm/s εισαι οκ και για τα δυο υλικά. Εν καιρώ ανεβαζεις/κατεβαζεις αναλογως τι θελεις να κανεις.

Κατεβασε το cura, δημιουργησε τον εκτυπωση σου ender 3 και με τις προεπιλεγμενες ρυθμισεις που θα σου προτεινει κανε slice κατι που θες. Γενικα θα εκτυπωσεις και με αυτες μια χαρα. Ειναι απλα λιγο γρηγορες για αρχη. Τελος μετα το slice θα σου λεει χρονο και ποσοτητα υλικου. Πειραματιζεσαι και βλεπεις αναλογως.

Γενικα googlare οποια ρυθμιση σε παραξενευει και ολο και καποιος εχει/ειχε παρομοια απορια. Πολλες αποριες σου θα τις λυσεις και στην πραξη.

ΥΓ: Δες video για bed leveling του εκτυπωτη σου. Είναι το Α και το Ω.

ΥΓ2: Παρε και καμια κολλα στικ για να μην βασανιζεσαι οταν δν κολλαει το PLA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, nikniknikniknik είπε

Δες το Cura και σε δευτερο χρονο το simplify3d. Στο youtube εχει αρκετους οδηγους.

Για θερμοκρασιες για αρχη περιπου 200 για pla και petg. Αν ανεβαζεις ταχητυτες ανεβαζεις και λιγο θερμοκρασιες (καπου 5 βαθμοι). Ο καθε κατασκευαστης υλικου σου προτεινει και τα δυο.

Ταχητυτες αρχικά 50mm/s print και travel, first layer 25mm/s εισαι οκ και για τα δυο υλικά. Εν καιρώ ανεβαζεις/κατεβαζεις αναλογως τι θελεις να κανεις.

Κατεβασε το cura, δημιουργησε τον εκτυπωση σου ender 3 και με τις προεπιλεγμενες ρυθμισεις που θα σου προτεινει κανε slice κατι που θες. Γενικα θα εκτυπωσεις και με αυτες μια χαρα. Ειναι απλα λιγο γρηγορες για αρχη. Τελος μετα το slice θα σου λεει χρονο και ποσοτητα υλικου. Πειραματιζεσαι και βλεπεις αναλογως.

Γενικα googlare οποια ρυθμιση σε παραξενευει και ολο και καποιος εχει/ειχε παρομοια απορια. Πολλες αποριες σου θα τις λυσεις και στην πραξη.

ΥΓ: Δες video για bed leveling του εκτυπωτη σου. Είναι το Α και το Ω.

ΥΓ2: Παρε και καμια κολλα στικ για να μην βασανιζεσαι οταν δν κολλαει το PLA

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διεθεσες για να μου δώσεις αυτές τις πληροφορίες.

Κάτι ακόμα. Ψάχνοντας για νήματα διαπιστώνω ότι η αγορά από amazon (όπου μπορώ να βρω reviews) είναι ακριβές λόγω μεταφορικών, η αγορά απο Κίνα χρονοβόρα πλέον, καθιστώντας την αγορά από Ελλάδα μάλλον μονόδρομο. Και βέβαια δεν έχω κανένα πρόβλημα στο να αγοράσω κάτι από τα μαγαζιά μας, απλά το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να βρω κριτικές για τα νήματα αυτά. Οπότε κάθε βοήθεια ή πρόταση θα ήταν ευπρόσδεκτη. Δεδομένου ότι το πρώτο καιρό θα τυπώνω πολλά δείγματα και θα γίνονται πολλές δοκιμές, θα ήθελα τις προτάσεις σας για κάποια νήματα σε λογική τιμή, που τουλάχιστον να μην μου δημιουργούν πρόσθετα προβλήματα (βουλώματα, σπασίματα κλπ) και ας μην έχουν το τέλειο φινίρισμα. 

Επεξ/σία από mitsre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mitsre είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διεθεσες για να μου δώσεις αυτές τις πληροφορίες.

Κάτι ακόμα. Ψάχνοντας για νήματα διαπιστώνω ότι η αγορά από amazon (όπου μπορω να βρω reviews) είναι ακριβές λόγω μεταφορικων, οι αγορά απο Κίνα χρονοβόρα πλεον, καθιστώντας την αγορά από Ελλάδα μάλλον μονόδρομο. Και βέβαια δεν έχω κανένα πρόβλημα στο να αγοράσω κάτι από τα μαγαζιά μας, απλά το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να βρω κριτικές για τα νήματα αυτά. Οπότε κάθε βοήθεια ή πρόταση θα ήταν ευπρόσδεκτη. Δεδομένου ότι το πρώτο καιρό θα τυπώνω πολλά δείγματα και θα γίνονται πολλές δοκιμές, θα ήθελα τις προτάσεις σας για καποια νήματα σε λογική τιμή, που τουλάχιστον να μην μου δημιουργούν πρόσθετα προβλήματα (βουλωματα, σπασίματα κλπ) και ας μην έχουν το τέλειο φινίρισμα. 

Ξεκινα απο grobotronics ή αλλο καταστημα, μονο αυτο θυμαμαι για αθηνα κοντα. Εγω ειμαι προς Μακεδονια.

3d prima / prima creators εχουν φοβερα νηματα, εχω δοκιμασει. Για εξωτερικο δν συμφερει για ενα απλο pla ενος κιλου. εκτυπωνει πολυ ενα κιλο να ξες. 

Μετα ψαχνεις γνωμες απο forums για καθε εταιρια, και τελος μονο στην πραξη θα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...